N«. 9306. Maandag 2i> «Juni. A*. T890. fsze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. Leiden, 21 Juni. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit tiommer verzonden No. 39 van Kikeriki. Olllcieole Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wet;iioudere van Leiden breDgen ter algemeene kennis, dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de Wet van den llden April 1827, aan de loting voor do Schut terij moeten deelnemen, ter inzage van de belang hebbenden zal liggen ter secretario dezer gemeente, van den 20sten tot en met den 28sten Juni aan staande (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats heb ben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Maandag den SCsten JuDi 1890, 's voormiddags te negen nren. Wordende zij, welke na de iaatetvoorgaande mschrrjTing zich binnen deze gemeente met terwoon hebben gevestigd, tot eeno naloting opgeroepen, mede op Maandag den 30sten Juni 1890, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur, In deze kennis geving uitgedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zelverr tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of, geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteckoning zal worden ge houden van de redenen tot vrijstelling, die de inge schrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der Wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor heD, die zoodanige redenen tot vrijstelling meonen te heb ben, van belang is, door personeelo opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. En zullen degencü, die mochten vermeenen, aan spraak op vrijstelling te kuDnen maken, zoowol als 7rj, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bcwjjzen, daartoe vereisch*, moeten overleggen en, in bet laatste geval, de personen, met welke zij van Dommer willen vorwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den éden Juli aanstaande, des voormiddags tnsschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekeaing te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied; zullende op de reclames, zoowel als •over de goed- of afkeuring der personen, door welke men vorlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Het is natuurlijk dat onze stad de vol gende week door tal van vreemdelingen zal worden bezocht. Ook voorname personages •zullen daarbij n'9t ontbreken. Zoo zal o. a. de Russische gezant bij ons Hof met zijne familie a. s. Dinsdag, den maskeradedag, aan het hotel „Lsvedag" afstappen. Uit het jongste verslag, over den toestand der Kweekschool voor Zeevaart alhier, uitge bracht door den directeur, kapitein-luitenant ter zee C. H. De Goeje, blijkt dat die inrichting gedurende het jaar 1889 in bloeienden toestand heeft verkeerd. Het aantal jongens, die aan genomen werden om er hunne eerste opleiding voor den zeedienst te ontvangen, bedroeg 263, tegen 216 en '245 in de beide vorige jaren, niettegenstaande by eene strenge keuring 72 pet. afgewezen waren. Den lsten April werden 128 en den lsten October 116 naar het op leidingsschip te Amsterdam overgeplaatst, en die voldeden, dank zij de onvermoeide pogin gen der onderwijzers, bjj het einde van' dsa cursus allen aan de eiechen, welke gesteld zj1n voor overgang naar de opleidingsschepen. Allen konden behoorlijk lezen, schrijven en rekenen, en waren verder voldoende geoefend in de theorie en practyk der vakken, meer uitsluitend tot het zeemansbedryf behoorende. De goede en opgewekte geest, welke steeds onder de jongens heeft geheerscht, viel ook dit jaar weer op te merken. Voor een groot deel is dit hieraan te danken, dat verveliDg, die bron van alle kwaad, hun onbekend is, want van den vroegen morgen tot den laten avond worden zp onafgebroken beziggehouden. Gepaste uitspanningen vanwege de burgery en de onderofficieren der infanterie brachten ver der niet weinig daartoe by. Ook de verschil lende vereenigingen van leden van het Leidsch9 Studentencorps verschaften den knapen menig maal eene wolkome uitspanning. De gezondheidstoestand was het geheels jaar by'zónder gunstig, totdat de influenza hare intrede deed, zelfs zóó, dat b. v. op één dag van de toen aanwezige 145 leerlingen 96 onder geneeskundige behandeling waren. Daar de ruimte in het hospitaal onvoldoende bleek, moesten twee slaapzalen in het gebouw als tydelijk ziekenverblyf worden ingericht. By het meerendeel der lyders had de ziekte ech ter gelukkig een goedaardig verloop, en zoo konden de zalen na betrekkeiyk korten tyd weer ontruimd worden. Door verscheidene personen werd de Kweek school bezocht; onder deze bezoekers waren ook eenige vreemdelingen, o. a. de Italiaan- sche kapitein ter zee Rosalini en de Japan- sche prins Takehito Arisugawa, bloedverwant van den Mikado. Den 16den Mei ontving de Kweekschool een bezoek van den minister van marine, vergezeld door den kapitein ter zee, chef van het personeel. Na eerst tot in de kleinste byzonderheden de geheele inrichting bezichtigd te hebben, woonde de minister de lessen en oefeningen der jongens by, en be tuigde zijne byzondere tevredenheid over alles, wat hy gezien had. Met dezen terugblik op het afgeloopen jaar voor oogen, kan men dus gerust zeggen„de Kweekschool voor Zeevaart heeft ten voile aan haar doel beantwoord." Men schrpft ons uit Alkemade, dd. 19 Juni.- De 75-jarige herinneringsdag van den slag by Waterloo is in deze gemeente in stilte voorbygegaan. Alleen het uitsteken van vlag gen aan openbare en vele particuliere gebou wen, waartoe de bevolking door het hoofd der gemeente was aangespoord, deed aan een feest denken. Te Oude-Wetering, een deel dezer gemeente, hebben de kinderen der open bare school met hun onderwyzer eene wande ling door het dorp gemaakt, waarna zy in het schoolgebouw onthaald werden op chocolade en krentenbrood, een kostje, by kinderen hoog gewaardeerd. Eenige welwillende kindervrien den hadden het hoofd der school daartoe gul in staat gesteld. Jammer, dat dit voorbeeld in de andere afdeelingen der gemeente noch door do inwoners noch door het Plaatseiyk Bestuur is opgevolgd! Door stemgerechtigden is tot lid van het beefuur van den Kager-polder met alge meens stemmen herkozen de heer N. Heems kerk, te Oud-Ade. Te Kaag vierde men Donderdag feest. Geene woning zonder vlag. De jeugd toog ver sierd langs de wegen, vrooiyk vaderlandsche liederen aanheffende. De geheele bevolking was in eene feestelyke stemming. Uit de op de constitueerende vergadering van de „Yereeniging tot bevordering der Neder- landsche Muzikaal-Dramatischo Kunst" vast gestelde statuten blykt dat de Yereeniging zich ten doel stelt a. het bevorderen van de Nederlandsche Muzikaal Dramatische kunst in 't algemeen en van de Nederlandsche Opera in 't byzonder; b. het aanmoedigen van dichters en toon zetters op dramatisch gebied; c. het ondersteunen en opleiden van jonge zangers en zangeressen voor de Nederlandsche Opera. Zy zal trachten dit doel te bereiken door in woord en schrift voor de rechten der Neder landsche taal op het gebied der opera-muziek op te komen, door jongelieden van byzonderen aanleg aan te sporen en hun de gelegenheid te openen, zich als zangeressen of zangers voor de Opora te doen opleiden en bekwamen, door zoowel aan de Nederlandsche Opera als aan jongeliedon geldelyke toelage toe te kennen. Een beroep zal gedaan worden op het Nederlandsche volk, om het streven der ver- FRIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. eeniging te 8teunen door het toetreden als lid of als beschermer. De contributie als lid zal bedragen f 5 's jaars, terwyi men als be schermer ten minste f 25 's jaars zal bydragen. Aan den raad van beheer is de leiding der vereeniging opgedragen. Het algemeen bestuur zal ten minste twee maal 's jaars byeenkomen, om te raadplegen over de algemeene belangen, terwyl de alge meene vergadering, by wie de hoogste macht berust, ten minste eenmaal per jaar byeen- geroopen zal worden om besluiten te nemen over de toekenning van de toelagen, óm be- stuurderen te verkiezen en om te beslissen over de voorstellen, op oen beschryvingsbrief vermeld. Aan de commissie van toezicht is opge dragen a. het onderzoek van de ingezonden Neder landsche muzikaal-dramatische werken; b. de beslissing, gehoord den directeur der Nederlandsche Opera, of onder do werken, bedoeld sub a, één of meer voor opvoering in aanmerking komen, bedoeld in art. 2 sub b, eerste alinea; c. het toezicht op eene goede vertaling; d: het geven van advies en inlichtingen aan den directeur der Nederlandsche Opera. De geneeskundige raad van Friesland en Groningen heeft als zyne overtuiging uit gesproken, dat de aanneming van het regee- ringsontwerp betreffende opheffing van indi- recten vaccine-dwang, het gevaar voor het ontstaan van pokken-epidemieën zal doen toenemen. No. 51 van de Nederlandsche Staats wetten (Scbuurman's-editie), by den heer Tjeenk Willink te Zwolle verschenen, bevat de wet van 9 Mei 1890, inhoudende verbods bepalingen tegen het dragen van wapenen. De aanteekeningen zyn, als gewoonlyk, van do hand des heeren P. H. Jordens. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van de Maatschappy tot bevordering van Toonkunst heeft tot directeur der Muziekschool benoemd den heer Richard Von Perger, te Weenen, een leerling van Julius Zellner (com posite en klavier), Schlesinger en Schmidtler (violoncel). By resolutie van den minister van finan ciën is aan ambtenaren der invoerrechten te kennen gegeven dat de photographiet-n op melkglas, porselein en dergelyke, hetzy vlak of bolvormig, voor kamerversiering, lampen kappen, theestoofjes, nachtlichtjes enz. niet begrepen zyn onder de photographieche af beeldingen, die volgens resolutie van 15 Aug. SOMAN VAN XAVIKR DE MOKTÉP0. 162) „Daarop kunt u eerst morgenochtend na negen uren uw pand krpgen, op vertoon van deze quitantie", sprak hy. „Te Parps kan men de panden terstond terugkrygea." „Ja, maar wp zpn hier niet te Parps, mijnheer I" Pascal verliet kalm de bank van leening en wandelde de stad door. Tegen zeven uren kwam hp in „de Visscher Martin" terug en zei tegen den waard, dat hy bleef logeeren. „Komaan, dat doet my genoegen, myn heer", sprak deze, „laten we dan eens eene fijne fiesch drinken op de gezondheid van dokter Thompson Weldra zaten de twee mannen nu onder het genot van eene goede fiesch champagne gezellig by'eèn en menige toost werd op dokter Thompson uitgebracht. De waard voelde zich zeer vereerd met het bezoek van zpn gast. Het was reeds laat, toen men zich ter ruste begaf. Paul Fromental ging 's avonds naar Port- Créteil terug, waar hy met den laatsten trein aankwam. In denzelfden trein hadden ook Vernier en Pradier, de politie agenten, die hem moesten bewaken, plaats genomen. Zy zagen er uit ais gegoede burgers, droe gen luchtige zomerpakken en hadden elk een wandelstok by zich. Zy namen niet in dezelfde coupé plaats, en toen zp uitstapten, volgde Vernier Paul, terwpl Pradier nog eenigentpd in het stationskoffiehuis achterbleef. Daarna begaf ook hy zich naar het loge ment, hem door Raymond aangewezen, en vroeg eene kamer. Vernier was in hetzelfde logement een half uur vroeger aangekomen en was reeds naar bed gegaan, of liever, hy zat voor het ven ster en wendde geen oog af van hot huisje aan den overkant. 's Morgens ontmoetten de beide agenten elkander aan den oever der rivier. Daar maak ten zp, als by toeval, kennis met elkander en keerden nu gezamenlpk naar het loge ment terug. Ook de Bunsing was flink op zyn post. Hij ging met Paul visschen en zag goed toe dat geen vreemdeling hem aansprak. Als dit gebeuren mocht, zou hp de agenten dadeiyk waarschuwen. Paul waa dus wel beveiligd tegen het ge vaar, dat hem bedreigde, en zyn vader kon dus, zonder vrees voor het leven van zpn kind, zyne taak volbrengen. Raymond zat dan ook niet stil. Den volgenden morgen was hij reeds bp- tpds aan het bureau van de prefectuur, waar spoedig weder een telegram van Nimes aankwam. De directeur dor gevangenis seinde het volgende „Pascal Saunier is des avonds na zyn ont slag met zyn vriend Jacques Lagarde ver trokken naar Joigny, de geboorteplaats van laatstgenoemde." „Bravo!" riep Raymond verheugd uit, ,nu weet ik waar ik myne nasporingen moet beginnen Hp seinde nu terug; „Gelieve te melden of de beide gevangenen brieven of geld ontvingen en wie daarvan de afzenders waren." Het antwoord, dat op dit telegram kwam, luidde aldus: „Pascal Saunier ontving yru) tyd tot tfyj ,j brieven en kleine geldsommen van Parys. De afzendster heette Angële Mortin. Jacques Lagarde ontving nooit brieven of geld. Alleen kwam er eenige dagen vóór zpne bevryding een brief voor hem van den notaris Lahaye, te Joigny, die hem meedeelde dat zyn vader was gestorven en dat hy na zyn ontslag uit de gevangenis over de nalatenschap van zyn vader kon beschikken. Het bedrag der nala tenschap werd niet genoemd." „Nu weet ik wat ik weten wilde!" riep Raymond, toen hy het telegram gelezen had, „onze vrienden zyn eerst naar Joigny gegaan en van daar naar Parys, waar zp zich natuur- lyk het eerst naar die Angèle Mortin hebben begeven. Die vrouw moet worden opgespoord, terwyl ikzelf naar Joigny ga om nadere be richten in te winnen." „Vertrek je vandaag nog naar Joigny?" vroeg de pretkfi. „Zeker, eerst zal ik even dineeren en dan ga ik ep reis." „Zeer goed., "ïelegrapheer my, zoodra je iets belangrijk»; ke weten komt. Hier zpn je reis kosten. ontzie niets, Raymond, je weet: we ©Veten slagen." „En dat zullen wp, roken daar vast op, mpnheer de prefect!',' Raymond verlist ver heugd het bureap dor prefectuur,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1