Het G3stc Lustrum der Leidsehe hoogeschool. n. De toebereidselen. Welk een levendig schouwspel was het vooral heden te zien hoeveel rappe handen er langs Leidens straten bezig waren in ver band mot de feesten der volgende week. In de hoofdstraten ziet men bijna huis aan huis stellages verrijzen, ten einde den optocht goed te kunnen zien. Of de stra ten en grachten met die naakte, ruwe houten verhevenheden er een feestelijker, sierlijker aanzien door krijgen, is iets andern. Onwille keurig dringt de vraag zich op of het niet mogelijk is er eenige verfraaiing aan te bren gen of al die ruwheid op de eene of andere wijze te bedekken. Aan de twee verdiepingen hooge tribune voor het café „Suisse" wordt een goed voorbeeld gegeven. Slingers van groen masqueeren er hetgeen voor het oog minder sohoon mag genoemd worden. Aan groen ontbreekt het overigens aan'vele woningen niet. De bloemisten hadden het vandaag zeer druk. Misschien is dit den dag en den morgen voor de maskerade nog meer het geval. Thans echter kon men de versiering reeds bewonderen, welke aan de woning van den heer J. C. Van 't Hooft, op de Breestraat hoek Koornbrug8teeg, is aangebracht. De dubbele gevel van dezen sigarenwinkel prijkt bjjna tot bovenaan met guirlandes van groen en bloemen, en boven den ingang een bloemen- schat met het wapen van Delft, ten bewijze dat de Senaat van het Studentencorps uit die plaats alhier zijn zetel zal opslaan. De Senaat van het Utrechtsche studenten corps zal gevestigd zjjn bij den heer J. A. J. Backer, tegenover café „Suisse", op de Bree straat, en ook aldaar is niets nagelaten om den gevel v3n diens woning oen recht feeste lijk aanzien te geven. Ook hier slingers van groen en bloemen, met kwistige hand en in allerlei, doch regelmatige vormen bevestigd. Een transparant tobnt den beschouwers het wapen van het genoodigde bevriende stu dentencorps. Des avonds zal dit worden ver licht, waarbij ook eene lampions-illuminatie in de kleuren dor faculteiten niet zal ont breken. Schuin hiertegenover, hoek Maarsmanssteeg, munt ook uit de versiering in de beide winkelkasten van het sigarenmagazijn van den heer Boelè. Eene schoone collectie bloe men heeft hier de anders zoo net gerang schikte sigarenkistjes vervangen. Tal van was lichten zullen deze lieve kinderen *>an Flora beschijnen, alsmede het beeld van Flora zelve maar niet minder dat van Minerva, hetwelk te midden van zoo veel fraais natuurlijk niet mocht ontbreken. De eigenaar van een zelfde magazijn, de heer P. A. J. Wytenburg, vlak aan de stu denten-sociëteit „Hinerva", is evenmin achter gebleven in het huldebrengen aan de univer siteit en hare etudeerende jongelingschap. Achter zijne groote spiegelruit trekt insgelijks de aandacht eene smaakvolle uitstalling van groen en bloemen, met het Minerva-béeld, maar ook die, welke zich daarboven langs de winkellijst bevindt. Nog eigeiaardiger is de hulde, welke de hoer J. G. Langeveld, op de Mare bjj de Har- tebrug, heeft bedacht. In eene zijner winkel kasten is al de chocolade opgeruimd en ver vangen door eene rots met springenden water straal, omgeven ook hierwij behoeven het nauwelijks meer te zeggen, door hetgeen het oog zoo aangenaam streelt. Te midden dier bloemen staat Minerva, welke met een krans gekroond wordt door een neerdalenden genius. Ontwerper en uitvoerder hebben er eer van. Eenigszins verder op de Mare, bij de boek en kunsthandelaren Blankenberg Co., wordt de aldaar op de winkellijst aangebrachte breede bloemversiering geflankeerd met twee vlaggen- tropeeën in de vjjf faculteitskleuren, hetgeen eveneens een uitmuntend effect maakt. De geheele gevel wordt er in groen en bloemen gezet; 't is eene buitenpartij, waard om te zien, veel schooner dan bij vorige gelegenheden. Op onze wandeling trokken ook onze aan dacht de versieringen bij den heer J. L. Creyghton, op de Aalmarkt, by de Vlschbrug, alsmede die bij de firma Bekking, op de Visch- markt, die achter hunne winkelramen even eens toonen hoe groen en bloemen in de hoogste mate in staat zijn om alledaagscbe, doch zoozoer gezochte waren, vanwege de qualitoit, in eene meer sierlijke omgeving dan volks te vertoonen. Dat de heer T. F. Vlieland Jr., firma Wijn- nobel, in de Maarsmanssteeg, ook zou toonen wat op het punt van versiering met groen en bloemen kan worden tot stand gebracht, kan men, om zoo te zeggen, wel op de vingers uitrekenen, met het oog op den door hem uitgeoefend wordenden handel in allerlei zaden, waardoor hij met de bloemisterij enz. in onmiddellijk verband staat. Ook van hem kan getuigd worden dat hij zjjn doel uitstekend heeft bereikt. Het is er niet groot, maar keurignet, eene bezichtiging overwaardig; evenals de versiering bij den hoer A. Somer- wil, hoek Watersteeg en Hoogewoerd, boven den ingang van diens tabak- en sigaren magazijn. Gelijk wij-in den aanvang zeidon, is men met vele versieringen nog druk in de weer. Toen wij b. v. de Breestraat overgingen, zagen wij daar hoe de heer J. D. Speet met zijn volkje zich onledig hield om den grootschen gevel der studenten-sociëteit „Minerva" op uitgebreide schaal te voorzien vap wat zijne bloemisterij bh kweekerjj aanbieden. Dit werk is dus mede in goedé handen. Maar pok op ander gebied v/«dt men in het aanstaande fee3t aanleiding.jjne kunst te vertoonen. Zoo zagen wij bij den heer Gér. K. Van Alphen (vroeger de firma W. en H. Francken), banketbakker enz., hoek Nieuwe Rjjn en Hooigracht, reeds den hoofdpersoon van de maskeradedoch in chocolade, ter grootte van ongeveer een meter. Het is bepaald een kunststuk, vervaardigd volgens de voor de maskerade bestemde teekening, welke den hoer Van Alphen door de heeren Bos (teekenaar) en Somerwil (uitgever) be reidwillig was afgestaan. Is de chocolade van deze firma vermaard, ook de uitvoering van het flinke beeld op het kloeke paard valt hoogeljjk te roemen. Alles is getrouw naar de opgaaf, in evenre dige verhoudingen uitgevoerd, waarbij ook'de fijnheid der stof (mantelvzeer goed overeenkomt met de afmeting van het geheel. Ook naar het oordeel van hen, die het bepaald weten kun nen, is het geheel goed geslaagd. Het zal in den netten winkel zeer zeker een goed figuur maken. Eene andere proeve van gelegenheids-kunst- werk zagen wjj bij don heer S. De Boer, krui denier op de Doezastraat. Deze stelt achter een zijner winkelramen ten toon het wapen van Nijmegen, op een vlak dermate kunstig samengesteld van gebrande en ongebrande koffieboonen, fijne koffie, thee, witte suiker, kandijgruis en roodgekleurde suiker in de kroon, dat het alleraardigst is om te zien, wat met overleg en geduld ook op dit ge bied kan worden verkregen, dat zelfs tot verbazing zou leiden. Wij laten hier, ofschoon nog in korte trekken, een meer volledig overzicht der verschillende studentenfeesten volgen Zondag 22 Juni. Transisalania. Vret- moal in de harbarge van Wytenburg3 dagen veur Sint Jan teugen Vespertiet. De vroggere luu van Trans wordt doartö uuteneudigd uut name van de luu deur de veurpreuvers. Maandag 23 Juni. Twaalf uren. Ver zameling van leden van het Leidsch Studenten corps met hunne vaandels en banieren aan de Academie. HalftweeInhaling van de Reünisten en Senaten der bevriende studenten corpsen van Zomerzorg (bjj het Station) na aankomst der treinen van 1 u. 30 min. uit Amsterdam, 12 u. 24 m. uit Rotterdam en 1 u. 15 m. uit Utrecht, met muziek onder directie van de kapelmeesters J. G. H. Mann uit Leiden en H. Kareis uit Deventer. Twee uren: Toespraak van den president van het L9idsch Studenten-Corps^ den heer Tb. B. Plejjte, in de feestzaal. Aanbieding van een geschenk, aan het Leidsch Studenten-Corps door de Leidsehe dames. Het Studenten-corps zal zich in optocht naar Zomerzorg begeven, zjjn weg nemende langs het Rapenburg (Westzijde), Noordeinds- brug, Kort-Rapenburg, Paardensteeg, Bees tenmarkt, naar Zomerzorg. De trein zal zjjn samengesteld als volgt: eskorte huzaren, muziek 4de reg. infanterie, kapelmeester de heer J. G. H. Mann, pedel van het Leidsch Studenten-corps, eerewacht gevormd door de leden der Leidsehe Studen ten Carrou3sel-vereenigiog, assessor I Collegii met het corpsvaandel te paard, collegium, eereleden van het collegium, feostcomraissién, vaandels en banieren der verschillende ver- eenigingen en gezelschappen, muziek van het lste regiment huzaren uit Deventer, kapel meester de heer H. Kareis, de faculteiten met hunne banieren naar volgordejuridische, medische, philosophische, literarische, theo logische; ten slotte eskorte huzaren. Na ontvangst der reünisten en senaten der bevriende corpsen, die achter de banieren en vóór de faculteiten plaats nemen, zal de stoet haren weg nemenBeestenmarkt, Paarden steeg, Kort-Rapenburg, BreeBtraat, Steen- schuur tot het Feestterrein' (toespraak van den praeses van het corps). Na de toespraak verlaat de stoet het Feest terrein, haren weg nemende over Rapenburg (westzijde), Breestraat naar de sociëteit „Minerva". Halfvjjf: receptie van de honoraircommis- sarissen der sociëteit „Minerva", op de com missiekamer der sociëteit. Zes urendiner, aangeboden door het Col legium namens het L. S. C. aan de senaten der bevriende Studentencorpsen in het hotel Levedag. (Breestraat.) 's Avonds te 7 urenReünie van oud-leden van het Leidsehe Studentencorps op Zomerzorg. Harmonie-concert, te geven door het staf- muziekcorps van het 4 de reg. inf. Directeur de heer Gottfried Mann. 's Avonds te 11 urenConcert op de sociëteit „Minerva". Orkest van het lste reg. huzaren uit Deventer, kapelmeester de heer H. Kareis. Dinsdag: 24 Juni. 'sVoormiddags te 10 uren: Opening van het feestterrein in het Van-der-Werfpark. Concerten, te geven door het muziekcorps der jagers, onder directie van den kapelmeester den heer S. Calff. 's Namiddags te 2 uren: Gekostumeerde Optocht, voorstellende de intocht van keizer Karei V, binnen Nijmegen, op 9 Februari 1546. Pauze op het Feestterrein van 7 9 uren. Diner uitsluitend voor de gekostumeerden in het Feestlokaal. De avondtocht bjj fakkellicht en illuminatie zal precies te halftien een aanvang nemen. Woensdag 25 Juni's namiddags van 2 4 urenOpene Hove van Karei V, hertog Van Gelre. Waertoe syn uytgenodigt alle onse Heeren (Edelen) Eidderen ende Knapen ende alle die goede Luden van den Gherechte ende die Raden van deser lieven stede van Nymeghen met hare vrouwen ende dochteren met hunne paloeren tabbaarden ofte anderen deconten habyt. Matinee Musicale. Te geven door het paleis orkest van Amsterdam, onder directie van den heer Joh. M. Coenen. Feestelijk Recueil ende Ontfangst van Bur- gemeesteren, Schopenen ende Raden van die goede stede van Nijmegen door Thomas Van Tryst, Burgemeester, 4'/2 uur na noen, Hooy- gracht 24. 's Namiddags te zes urenReünie-diner, in het Gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht, met muziekuitvoering, onder directie van den heer Van Waasdijk. 's Avonds te 11 uren: café-chantant op de sociëteit „Minerva" door de artisten van het theatre de l'Alcazar te 's-Hage, onder directie van madame E. Dujonc. Donderdag, 26 Juni'snamiddags te balftwee: Matinée van „Arena Studiosorum", op „Zomerzorg", te geven door de Stafmuziek van het 3de rog. inf. te Bergen-op-Zoom, onder leiding van den heer N. A. Bouwman. 's Avonds halfacht Vauxhall en Bal op het Feestterrein en in de Feestzaal der Sociëteit „Minerva". Bal te halfelf, onder leiding van den heer J. Gaillard; muziek onder directie van den Kapelmeester L. M. Van Waasdijk, van het 3de reg. huzaren te 's-Gravenhage. Vrijdag 27 Juni,'snamiddags te 1 uur: Studenten-Roeivereeniglng „Njord," Matinées Musicales aan het Warmonderhek, te geven door lo. de Schutterijmuziek uit Haarlem, directeur de heer Ch. P. W. Kriens, en 2o. de muziek van het lste reg. huzaren uit Deventer, directeur de heer H. Kareis. Afvaart der stoombooten van het Kort- Rapenburg te Leiden, te 11 uren v.m., van het Warmonderhek te halfvier n.m. Des avonds te halfnegenGro'ote kermesse d'été van „Doctrina", op Zomerzorg. In den tuin concert van het 3e regiment huzaren uit 's-Hage, kapelmeester de heer L. M. Van Waasdijk. Te halfelf: Bal Champêtre op het daartoe ingerichte kermisterrein. Zomertheater in de zaal. Carrousels, tirs de salon, en' verdere vermakelijkheden op het kermisterrein. Illu minatie van het geheele feestterrein. Te halftwaalf en halféenGroot vuurwerk. Zaterdag 28 Juni, 's namiddags te 2 uren: Matinéemusicale op de Sociëteit „Minerva", met introductie van dames. Muziel van de stafmuziek van het 4de reg. infar. terie, directeur: de heer Gottfried Mann. Des avonds te halfacht Vauxhall en Bs van „Sempre Crescendo" en „Pro Patria" o; het feestterrein en in het feestlokaal. Concer te geven door het orkest van de Vereenigini „de Harmonie" uit Groningen, orkest-directer de heer J. H. Bekker. Behalve het hier medegedeelde, worden dot de verschillende kleinere studentengezelschap pen nog tal van feestvergaderingen of diner in besloten kring gehouden. De heden bjj den heer P. Somerwil alhie verschenen Officiëele Feestwijzer bevat boven dien eene menigte belangrjjke mededeelinge; en bijzonderheden omtrent alle in de volgend week te geven feesten, loodat dit boekje indei daad een onmisbaren gids voor odzs stadgi nooten en de vreemdelingen kan genoeui worden. Telegrammen BERLIJN, 20 Juni. (S. C.) Er is hier eeD deputatie uit Westfalen aangekomen om t protesteeren tegen de invoering van Amen kaansch varkensvleesch met Hollandscbe eer tificaten van oorsprong over de Hollahdsch grenzen. KONSTANT1NOPEL, 20 Juni. (H. C.) D; Bulgaarsche Regeering heeft heden eene not: bjj de Porte ingediend, waarbj] de erkennin; van vorst Ferdinand en van de Bulgaarscb kerk in Macedonië wordt gevraagd. De Porti zal wel een ontwijkend antwoord geven. WEENEN, 20 Juni. De beterschap van dei heer Kalnoky neemt langzaam toe. Nog eenig: dagen zal hij het bed moeten houden. SOFIA, 20 Juni. Het hof van cassatie heef het onderzoek in de zaak-Panitza ten eindi gebracht en het vonnis van don krjjgsraai bevestigd. LONDEN, 21 Juni. Aan de „Daily Cronicle wordt uit Berljjn gemeld, dat het verboni tusechen Frankryk en Rusland dezer dager, een bepaalden vorm zal aannemen, vermoe deljjk ten gevolge van de overeenkomst welke Engeland en Duitschland hebben ge sloten. BUCHAREST, 21 Juni. De Kamer heef hare goedkeuring gehecht aan het voorste tot conversie van de 6 pets. schuld var 300,000,000 fr. De nieuwe leening zal tegei 4 pet. worden uitgegeven. PESTH, 21 Juni. De leger-commissie uit de Hongaarsche delegatie besloot de beraad slagingen over de buitengewone oorlogsba grooting. De Oostenrjjksche delegatie keurde dekre dieten, welke de regeering voor Bosnië ei; Herzogewina vraagt, goed. MADRID, 21 Juni. Volgens de laatste tele graphische berichten uit Valencia hebben ziet twee ernstige cholera-gevallen, waarvan éér met doodelijken afloop, voorgedaan te Gandis De gemeenteraad en de gezondheidcommissie zjjn steeds bijeen. Er is eene ontsmettings brigade gevormd en een hospitaal ingericht. Te Rugat en te Monteohelvo hebben zich eenige nieuwe ziektegevallen voorgedaan, maar de geneesheeren ontkennen, dat te Valencia een verdacht ziektegeval is waar genomen. FRANKFORT a/d. Main, 21 Juni. In een extra-blad, door de „Frankfurter Zeitung" uitgegeven, wordt medegedeeld dat bjj bet station Muehlacker twee goederentreinen tegen elkaar zjjn gereden. Een hoofdcor.duc teur en een opzichter van de bagage zjjn gedood. Een conducteur zjjn beide voeten afgesne den. Het verkeer is gestoord. De Frankforter sneltrein is niet aangekomen. ST.-PETERSBURG, 21 Juni. Bjj keizerlijke ukase zjjn de bepalingen bekend gemaakt voor de onteigening van particuliere grond eigendommen tot het leggen van een dubbel spoor voor de spoorwegen St.-Petersburg-Bie- lostock, Fastowo-Rowno, Kasatzin-Sckmeninka en Snaminka-Zwietkowo. Den gouverneur van Lijfland Zinowjef is een verlof van drie maanden verleend. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verw.: westenwind. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 16° C. 60.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 17.5° C. 63.5° F.; *s middags 15 uren 19.5° C. 67.1° F.'s namiddags 1 uren 20° C. 68° F. Edam, 21 Juni. Kaas. Aangevoerd 113 stapels, ve gende 27,460 KG. Prijs ƒ29.Handel vlug. Delft* 21 Juni. Kaas. Prijs 20 a 2G. Handc! geregeld. Aangevoerd 80 stapels, wegende 27,512 KG

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 12