MMBgggWlfaBMCBMgBMnMgW rjarssa73g»Kstg.xc<gttw«'.: Gemengd Nieuws. Hot omstreeks veertienjarig knechtje van een beurtschipper, die met zijne schuit in de Oude Vest ligt, had gisternamiddag het ongeluk, terwijl het be zig was met aasjes te Bcheppen, voorover in het water te vallen en wel zóó dat de knaap tasEChen twee schuiten terechtkwam. Zekere C. P., die het ongeval zag, aarzelde geen oogenblik den drenkeling ter hulpe te snel len, hem fluks uit zjjne benarde positie te redden en op den wal te brengen. Uit Rotterdam wordt gemeld: Wi) hebben hier eene stoomtram, welke tusschen Rotterdam en Overschie rijdt en geëxploiteerd wordt door de te 's-Hage geves tigde IJselstoomtramweg-maatschappy. Deze stoomtram was oorspronkelijk bestemd om verder te rijden, maar de maatschappij heeft het met het aanleggen van den weg nooit verder kunnen brengen dan tot Overschie, ten gevolge waarvan deze onderneming steeds inproductief is gebleven. Dezer dagen gebeurde er met een der treinen op deze li|n een ernstig ongeluk. Op do Schie- kado (Westzijde) geraakte een kind onder de wagen3 en werd verpletterd. B. en Ws. eisch- ten toen van do directie, dat zy voortaan op Eotterdamsch grondgebied steeds een beambte met eene vlag en des avonds met eene lantaarn vóór eiken trein zou laten loopen, in het be lang der veiligheid. Daaraan heeft de directie niet verkozen te voldoen, ofschoon z(j volgons de voorwaarden van concessie verplicht was, zich aan dorgeljjken eisch te onderwerpen. Het gemeentebestuur heeft daarop maatregelen genomen om te beletten, dat de stoomtram op Rotterdamsch grondgebied kwam; het heeft namelijk aan de grens der gemeente eene door politie bewaakte barrière op de rails laten plaatsen. Naar men zegt, lag er voor dit krasse op treden ook nog eene reden in het nalatig bijjven der genoemde tramwegmaatschappij om de aan de gemeente verschuldigde retri butie van f 3000 te betalen voor het gebruik van gemeentegrond, volgens de overeenkomst, welke voor den tijd van 7 jaren is aangegaan en die einde 1S92 afgeloopen zou zijn. Wat daarvan zij, B. en Ws. hebben bekend ge maakt, dat do concessie wegens het niet nakomen dor aan de maatschappij opgelegde voorwaarden van rechtswege vervallen is. Onder deze omstandigheden heeft de tram wegmaatschappij het geraden geoordeeld, den dienst geheel te staken, tot groote teleur stelling van de ingezetenen van Overschie, die hier zaken komen doen of wier kinderen hier schoolgaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de geheele Ijjn wordt opgebroken, tenzij ds onderneming mocht overgaan aan eene andere maatschappij, die geneigd is zich trouwer aan de opgelegde voorwaarden te houden en die kans ziet de ljjn verder door te trekken en zoodoende meer productief te maken. De aandeelhouders in de bestaande maatschappij zullen waarschijn lijk niet spijtig zijn, dat de onderneming dit einde neemt, daar een tramweg met Over schie tot eindpunt niet anders dan met verlies kan werken. Jan Ten Pierik, die 11. Dinsdag te Rotterdam zjjne vrouw vermoordde, zal spoedig geheel hersteld zjjn. De kogel, waar mede hij zichzelven wilde doodden, is onder de opperhuid langs don schedel van het ach terhoofd gegleden en aan den anderen kant van het hoofd weder naar buiten getreden. Deze huidwonde is natuurlijk van geringe bet eekenis. Do reden, waarom Ten Pierik in woede ontstak, toen zijne vrouw weigerde weder met hem te wonen, moet gelegen zjjn, be halve in zjjn dronken toestand, in de weten schap dat de hoogbejaarde moeder zijner vrouw korten tjjd geleden oen aanzionlijk legaat had ontvangen van den vorigen gérant der „Grands Magasins du Louvre." Het burgerlijk armbestuur heeft zich het lot aangetrokken van het kind van Ten Pierik; het wordt voor rekening van dat armbestuur in een gezin verpleegd. De 92 jarige moeder van de vermoorde is ten gevolge van den schrik nu zóó ljjdende, dat z(j naar het ziekenhuis is overgebracht. In een kooruenjjswinkel in de Warmoesstraat te Amsterdam viel eergister avond een Leidsche kaas uit de handen van den bediende en kwam teresht op een stapel eieren voor het raam en vervolgens tegen eene der ruiten. De directe gevolgen dezer beweging warenhet ontstaan van eene flinke partij eierstruif en eene breuk in het glas. Uit M e p p e 1 m o 1 d t ir, o n aan de „N. R. C.": Luidens het verhaal heeft gister avond laat even buiten de stad een treurig tooneel plaats gehad. De dienstmeid van T., aan de Hoofdstraat te dier plaatse wonende, moet hare moeder, die tijdelijk aldaar veibljjf hield, van het leven hebben willen berooven. Zjj had haar daartoe onder een ralsch voor wendsel naar het Paradjjsschut in de Drent- sche Hoofdvaart gelokt en op een onverwacht oogenblik te water gestooten, kennelijk met de bedoeling om haar zoo te doen verdrinken. Toen de vrouw zich op het droge had gewerkt, is zij andermaal er in gestooten, en dit ge schiedde, naar het verhaal wil, tot driemaal toe. Toch is de toeleg niet gelukt, dank zjj de hulp van den schutmeester, die op het lawaai nabjj zijne woning naar buiten was gekomen. Do politie heeft de dochter reeds in verhoor genomen. Een werkman te Maastricht, die verwond werd by het opbijschen van steen blokken,, is aan de gevolgen overleden. Te Assen is een kind ïn eene waschkuip gevallen. Ofschoon het er levend werd uitgehaald, is het een paar dagen later overleden. Een jonggehuwd paar op Tossol, dat nog niet in het bszit van het benoodigd kookgeroedschap was, kroeg van eene buur vrouw eene kookpan ter leen. In die pan was kort te voren tabak gekookt geweest, welk aftreksel wordt gebezigd om er do schapen mee te wasschen tot vordrjjving van onge dierte. Ofschoon de pan behoorlijk was ge reinigd, schijnt er toch nicotine tu83chen het afgeschilferd émail te zjjn geraakt. Pas had het paartje het middagmaal gebruikt, dat in die pan was klaargemaakt, of aanstonds kre gen man en vrouw hevige braking. Terstond werd een geneeskundige ontboden, die de slachtoffers van hunne onvoorzichtigheid zóó flink wist te helpen, dat beiden reeds buiten gevaar verkeeren. Te Hoy9r, Sleeswjjk, is de vrouw van een dokter gevangengenomen, verdacht van het schrijven van lasterlijke anonieme brieven, welke de geheele Hoyersche beau- monde in rep en roar brachten. De romanti sche dame is tegen een borgtocht van 30,000 M. op vrjje voeten gesteld. BUITENLAND. Frankrjjk. In de rede, waarmede de heer Jules Roche, de Fransche minister van koophandel, onlangs het telegraphiecongres te Parjje opende, be toogde hy dat de eer der uitvinding van de telephoon aan een Franschman, den hoer Bourseul, toekomt, die, toen hy uit het leger trad, tot departements-directeur by post en telegraaf benoemd werd. Reeds 20 jaren vóór de Amerikanen zou hy oono telephoon hebben beschreven. Thans heeft do minister den heer Boursel opgedragen, te trachten verbeteringen aan de telephoon te brengen. Dnftsohland. In de gisteren gehouden zitting heeft de Ryksdag by eerste en tweede lezing het ver drag met Zwitserland, betreffende de vesti ging van vreemdelingen, mot algemeene stem men aangenomen. In den loop van het debat kwamen de heeren Baumbacb en Singer terug op de oor zaken der opzegging van het tot dusver be staande verdrag en op het voorgevallene met Wohlgemuth. De staatssecretaris Von Mar- schall kwam op tegen de bewering, datDuitsch- land met de opzegging van het verdrag, Zwitserland geweld heeft willen aandoen. Alle sprekers, behalve de genoemden, en de heeren Hahn, Von Puttkamer, Marquard- sen en Lieber begroetten het nieuwe verdrag als den hechten grondslag voor eene vriend- schappelyke verhouding met do Zwitsersche republiek. Uit Hamburg wordt geschreven: Het groote feit van den dag is het voorstel van den Senaat om de noodiga gelden toe te staan tot aanleg eener zeehaven te Cuxhaven, als aanvulling der Hamburgsche havenwerken. Het zal eene haven zyn, diep en breed genoeg om de grootste snelvarende stoomschepen in staat te stellen, hunne passagiers rechtstreeks aan boord te nemen en aan wal te doen gaan, en ook groot genoeg om in tijd van nood of ys groote schepen te kunnen bergen. Het noodige terrein is in handen van den staat. Voor de uitvoering wordt gerekend op drie jaar. Tegelijk zal er eene vi6schershaven te Cuxhaven worden aangelegd. De kosten voor heide havens worden begroot op 7,600,000 m. De zitting van de beide Kamers van den Pruisisc'nen Landdag is gisteren door den minister Von Bütticher gesloten. Nadat de minister het koninklyk besluit, waarby de Landdag gesloten werd, had voorgelezen, sloot de hertog Von Ratibor, de voorzitter van het Heerenhuis, op de gebruikelyke wyze de ver gadering met een „Hoch" op den koning, waarmede alle afgëvaardigden instemden. Te Hamburg is eene actiën-maatschappy opgericht met een kapitaal van 900,000 mark om in het Duitsche beschermingsgebied in de Zuidzee op groote schaal koffie, cacao, enz. te verbouwen. Volgens de „Standard" wordt, naar aan leiding van een geschil tusschen den Duit- schen rykskanselier en den minister van oor log te Beriyn de aftreding van laatstgenoemde verwacht. De meerderheid der militaire commissie heeft wel is waar ten gunste van do militaire voorstellen gestemd, maar bot Centrum ver klaarde dat de stemming slechts voorloópig was. De heer Windhorst zeide dat er nog erger dingen waren dan eene ontbinding van den Ryksdag. De minister van oorlog stelde in het licht, dat de keizer krachtens de Con stitutie het recht heeft de vredessterkte van het leger vast te stellen. België. De „Précurseur" meldt dat twee groote Engelsche maatschappyen, de „African Steam ship Company" en do „British and African Steamnavigation Comp." te Liverpool, be sloten hebben eon rechtstreekschen stoom vaartdienst tusschen Antwerpen, den Congo on de Westkust van Afrika aan te leggen. Het zal zyn eene mnandelyksche vaart op vasten datum. Het thans verschenen verslag van het comiteit tot onderstand der slachtoffers van de ramp te Antwerpen in twee talen ge steld bevat de uitvoerige vermelding van hetgeen na de treurige gebeurtenis tot leni ging der gevolgen is gedaan. Voorts worden do ontvangen gelden nauwkeurig verant woord. De ontvangsten hebben bedragen 803,942.27 franken, welke geheel besteed werden ten behoeve van hen, die door de ramp geleden hebben. Voor kosten van be heer werd niet meer dan 1334.20 franken gevorderd. Te Gent zyn als een gevolg der ver kiezingen hier en daar werkoiyk standjes voorgekomen, 't Is echter gobleven by eenige lichte kwetsuren en de politie kon gemak- kelyk de rust herstellen. witserland. De Zwitsersche Staatsraad heeft, volgens een Engelsch blad, opnieuw 2,407,671 fr. be schikbaar gesteld tot aankoop van oorlogs- materieel en 50,000 fr. voor de onmiddellyke inschryving in tjjd van oorlog van alle paar den, welke voor den krygsdionst geschikt zyn. De nationale raad te Bern heeft zich met op twee na algemeene stemmen verklaard voor de invoering van een wet tot verzeke ring van werklieden by ongeval en ziekte. Uit Bern wordt geseind dat de Bondsraad don invoer van klein vee uit Italië naar Zwitserland heeft verboden wegens het in Opper-Italió heerschende mond- en klauwzeer. Groot-Britanuië. Te Londen hoeft gisteren eene vergadering van unionistische liberalen uit het Lagerhuis plaats gehad onder voorzitterschap van lord Harrington. De heer Chamberlain verklaarde zyne goedkeuring te hechten aan de voor stellen, den vorigen dag van regeeringswege in de Carltonclub gedaan. De vergadering verklaarde daarop met de regeeringsvoor- stellen in1 te stemmen. De Londensche Kamer van koophandel heeft besloten, by lord Salisbury eene audiëntie aan te vragen, om hem een adres aan te bieden ten behoevo der handhaving van Enge- lands belangen in Oost- en Hiddel-Afrika tegenover de oischen der Duitschers. Andere Kamers van koophandel zullen worden uitge- noodigd zich daarby aan te sluiten. Te Cambridge heeft eene jongedame, de 22-jarige dochter van wjjlen den directeur dor posteryon, Faweeth, van alle studenten de eerste medaille verworven voor de mathesis. Volgens de Russische „Novosti" heeft de Porte aan Engeland te kennen gegeven, dat zy de ontruiming van Egypte door de Engelschen moet vragen, daar dit land deel van het Turksche ryk uitmaakt. Biuland. De gevangenneming van Russische nihi listen te Parys, in verband met de samen zwering, waarby zjj betrokken zouden zyn, heeft volgons een correspondent dor „Times" to St.-Petersburg groote ongerustheid gorvekt. De politiemacht is versterkt en om het paleis is eene buitengewone wacht geplaatst. Een aan tal verdachte personen is gevangengenomen. De „Novoje Vremya", het Russische officiéele blad, 'beTat een zonderling 3rtikel over den gewezen koning Milan van Servië. Het blad heeft in den onttroonden vorst plot seling groote staatkundige talenten ontdekt en noodigt hem in allen ernst-uit, eenige jaren in Rusland te komen doorbrengen, tot be- stryding zyner vooroordeelen tegen dat land, zoodat hy beter voor de zaak der panslavisten zou kunnen yveren. KOLONIËN. BATAVIA, 7 tot 10 Mei. {Vervolg.) Crimineele Kroniek. Uit Asahan kwam te Deli het telegraphisch bericht dat op de onderneming Bindjei, van de firma Herrings, de assistent Dermoud door een Cbir.eeschen koelie vermoord is. In den planttyd, nu er op de estates ten strengste gelet moot worden dat de koelies op behoorlyken afstand uit- planten, is het niet moeilyk te veronderstel len waaraan de verslagene zyr. ongelukkig lot te danken heeft gehad. Het uitrukken van te krap geplante tabak, al dan niet gepaard met de uitdeoling van een paar slagen, ia ook wederom hier de oorzaak geweest dat een assistent onder de slagen viel van een zyner koelies. De dader is, naar men verneemt, ge pakt. Do verslagene was nog een jongmensch en eerst korten tyd op de onderneming werk zaam, welks administratie pas uit handen van den administrateur Kordyk in die van den heer Wyghel was overgegaan. Nieuwe heeren nieuwe wetten is misschien ook nog in betracht te nemen. Dat de planttyd op de estates nog steeds de meest lastigs periode is, kwam dezer dagen ook nog op Kw. Begoemit aan het licht, waar over dezelfde quaestie het uitrukken van te krap ge plante tabak een koelie zóo woedend werd, dat hy zyn parang opnam en den assistent M. er een slag mee wilde toebrengen. Geluk kig pareerde deze den slag met zyne hand, maar het mes kwam toch nog met zulk eene kracht aan, dat een vinger bijna geheel werd afgekapt. De dader zit in de gevangenis. Ongelukkiger liep het af met een tandil op Kw. Begoemit. Deze word door een paar koelies met chancols doodgeslagen. n van de daders werd gepakt, maar de andere wist te ontkomen. Planttyd, vechttydschuurtyd rouwtyd, scbynt dus nog evongoed van toepas sing als vroeger. Dcli-Crt Uit een particulier schrijven uit het Ban- tamsche wordt aan de „Java-Bode" vergund het volgende over te nemen „De veepest woedt hier nog maar steeds met ongekende hevigheid voort. De Eegee- ring ziet met do grootste kalmte, ik zou haast zeggen onverschilligheid aan, dat de veestapel der bevolking het offer wordt van het doorziekingssysteem. Men noemt dat hier de droge guillotine, omdat, in tegenstelling met de vroegere slachtmethode, de buffels ten prooi worden gegeven aan de vee-typhus-bacillen. Alleen in de controle-afdoelmg Serang be draagt het aantal gestorven karbouwen het cyfer van 15,000!" Te Garoet moet zich de heer H. van het leven hebben beroofd. Moeilyke finan- tiëele omstandigheden zyn aanleiding ge weest tot deze wanhopige daad. Men schryft uit Padang Sidempoean (Sumatra's Westkust) dat de heer J. Postma, hoofdonderwjizer aan de openbare lagere school aldaar, een tweejarig verlof naar Europa heeft aangevraagd wegens meer dan 12-jarigen dienst. Uit Singapore wordt dd. 8 Mei geseind Het lid in den Raad van Indiè, de heer Groenoveld, is heden per „Sumbawa" naar Batavia teruggekeerd. Uit Djokdja wordt gemeld: Zaterdag overleed alhier plotseling onze zeer geachte stadgenoot de heer W. Van der Haar. Vrijdag nacht ongesteld wordende, constateerden de geneesheeren reeds Zaterdag morgen de zoo gevreesde cholera, waaraan hy des middags te drie uren reeds overleed, ver van zyne vrouw en kinderen. De heer Van der Haar, voor ruim twee jaren naar Europa vertrok ken, kwam een paar weken geleden terug om opnieuw voor een korten tyd de leiding zyner zaken op zich te nemen. De 1ste luitenant der infanterie Koole mans Beynen gaat weg6ns ziekte met een tweejarig verlof naar Europa.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6