N°. 9299. Zaterdag 14 Juni. A0. 1890. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. fteze iCourant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Juni. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco pc*r post1.40. Afzonderlijke Nora mora0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bat Ln cnssoeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door het bestuur der Christelyke school voor meer uitgebreid lager onderwijs (de school Saan den Stillen Rijn, hoofd de heer J. B. Meynen) ie vergunning verzocht om wegens de verbouwing van het schoolgebouw, gedu rende eenigen tijd gebruik te mogen maken van het lokaal op de Haarlemmerstraat, welk lokaal meermalen o. a. bjj overbevolking van de school 3de klasse No. 3, als schoollokaal werd gebruikt. Vermits tegen de inwilliging van het ver zoek geen bezwaar bestaat en bedoeld lokaal thans niet voor gemeentelijke doeleinden wordt gebruikt, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging de gevraagde vergunning tot gebruik van meerbedoeld lokaal tot wederop- zeggens te verleenen. B. en Ws. geven tevens in overweging aan A, en A. H. Römer vergunning te verleenen om twee bruggen te leggen over de sloot langs den Hoogen Rjjndjjk en eene duinwa terbuis door den berm, zoomede aan Gebr. Van Wijk Co. vergunning te verleenen tot het maken van eene loozing van hare fabriek aan de üiterstegracht. Ook stellen zij voor aan P. J. Hartevelt en G. D. J. Boulink vergunning te verleenen tot het leggen van twee bruggen over de Zeeter- woudsche singelsloot en van een zinker in die sloot, ten dienste van de duinwaterleiding voor hunne aldaar gebouwde huizen, alles onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Tevens leggen zij aan den gemeenteraad over een verzoek van W. en G. Splinter ter bekoming Jn eigendom van grond achter de Oosthavenstraat voor de oprichting van arbei derswoningen met het daaromtrent door de commissie van fabricage uitgebracht advies en bijbehoorende stukken, j Zich met den inhoud daarvan vereenigende, geven zt) in overweging: lo. aan de Nederd. Hervormde Diaconie op te zeggen het gebruik van een gedeelte, groot 56 centiaren, van den grond, haar krachtens raadsbesluit van 31 October 1861 met het recht van opstal in gebruik gegeven, en de jaariykscho recognitie te verminderen met ƒ1.96 en te bepalen op 55.65; 2o. aan W. en G. Splinter in eigendom af te Btaan een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend sectie C, No. 1271, groot 56 centiaren, en hun te vergunnen het rooien van de boomen, die op het te bebouwen terrein in den weg staan, alsmede het te maken riool te doen uitloozen in het stadsriool aldaar. Zoowel op de gemeentebegrooting voor 1889 als op die voor dit jaar werd het art. „Dempen van grachten" voor Memorie uitge trokken in verband met aanhangige plannen voor eene demping van de Binnenvestgracht, van de Mare af tot aan de Oostdwarsgracht, waarvan do kosten waren geraamd op 11,000. Bezwaren, door de leerlooiers J. A. Bots en de weduwe H. A. Schmier, met het oog op de uitoefening van hun bedrjjf ingebracht, waren oorzaak dat tot dusverre aan het plan geen gevolg is gegeven. Intusschen bljjkt de demping in het belang van de gezondheid der omwonenden meer en meer noodig te worden en wordt dan ook door de commissie van fabricage, blijkens hare nieuwe rapporten, in overweging gegeven thans tot de demping over te gaan. Te dezer zake z|fn onderscheidene adres sen ingekomen: vooreerst van de leerlooiers bovengenoemd en verder van verschillende personen, waarbij op demping in het belang van de openbare gezondheid wordt aange drongen. Ook naar het B. en Ws. voorkomt, mag met de demping niet langer worden gedraald, terwijl daarbjj uit den aard der zaak de be langen van de hierbjj betrokken industrieën zooveel mogelijk in het oog zullen moeten worden gehouden; het feit echter dat de eene of andere industrie door de demping min of moer wordt benadeeld, mag h. i. de demping niet verhinderen, wanneer deze in het algemeen belang noodig is. Deze bezwaren gelden uitsluitend voor de looierij van den heer J. A. Bots, welke ge legen is aan het eind van het gedeelte Bin nenvestgracht tueschen de Mare en de Gas fabriek. De looierij van de firma Schmier daarentegen ligt op den hoek van de Binnen vestgracht en de Oostdwarsstraat; z|j zou ook by demping van de geheele Binnenvest gracht tot aan de Oostdwarsstraat water langs de fabriek behoudenintusschen wordt thans voorgesteld de demping niet verder uit te strekken dan tot da Tweelingetraat, wan neer althans de firma Schmier zich verbindt het daardoor ontstaande doode eind voor hare fabriek op diepte te houden en van drijvend vuil te reinigen. Hiertegen bestaat weinig bezwaarnu Is er een dood eind tegen het terrein der Gasfabriek vlak. voor woningen, hetgeen moeilijk te reinigen is, daar de brugjes van de firma W. Bameveld Co. te laag zjjn om eene schuit door do gracht.te laten passeeren. Men verkrijgt door eene demping van de Binnenvestgracht van de Mare tot aan de Tweelmgstraat het groote voordeel, dat het meest vervuilde en moeilijkst te reinigen en door z|jne ligging voor woningen voor de gezondheid nadeeligst gedeelte van do gracht wordt opgeruimd, terwijl alleen eene inham van de Oostdwarsgracht wordt opengehouden, welke gemakkelijk is schoon te houden en waarvan weinigen last zullen hebben. Wordt nu daarenboven een behoorlijk riool gelegd in de Tweelingstraat, dan zal des te beter tegen te groote verontreiniging van het open gehouden gedeelte kunnen worden gewaakt. Ook kan de sloot tusschen de fabriek van de firma Barneveld Co. en de begraafplaats worden verruimd, waardoor ook het water van de Oostdwarsgracht beter zal worden. Wat de looierij van den heer Bots betreft, de inridhting daarvan zal by demping uit den aard der zaak eenige wyziging moeten ondergaan, b. v. door den aanvoer van water in putten, filtratie van het water, uit de Langegracht te trekken enz. Zooals boven echter door B. en Ws. werd opgemerkt, mag om deze reden een werk van algemeen nut niet achterwege blijven. De demping toch is meer on meer noodza kelijk geworden door de gestadige vervuiling en verontreiniging, de gedeeltelyke aanplem ping tusschen de Mare en de Gasfabriek, terwijl het schoonmaken en schoonhouden niet mogelijk is, en de ligging van de grootendeels onbewoonde gracht, waarlangs geene straat leopt, het toezicht op de veront reiniging bijna onmogeiyk maakt. Nog kunnen B. en Ws. mededeelen dat door P. Kooreman, zonder de vereischte ver gunning, in verband met den bouw van eenige woningen, een gedeelte der gracht is aange plempt, en wel in de buurt van de Twee- lingBtraat. Met het oog op de aanhangige plannen van eene geheele demping hebben B. en We. gemeend nog geene maatregelen te moeten nemen om de gracht in vorigen staat te doen herstellen en eene vervolging ter zako in te stellen, doch thans wordt voor gesteld den belanghebbende te gelasten bin nen een door B. en Ws. te bepalen termyn tot opruiming over te gaan. Onder verwijzing naar de rapporten der commissie van fabricage, geven B. en Ws. dus in overweging te besluiten als hierboven is voorgesteld, alsmede dat tot bestryding van de aan een en ander verbonden kosten een bedrag van 11,000 wordt beschikbaar gesteld, te vinden uit de buitengewone ont vangsten, waaronder niet begrepen zyn later eventueel vereischte uitgaven voor eene bestrating en eene behooriyke afscheiding van de belendende perceelen, en tot vast stelling van den tegeiyk overgelegden sup- pletoiren staat van begrooting, dienst 1890, strekkende tot verhooging dier begrooting met 11,000, in ontvangst van Volgn. 51 Art. 3, Geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken en in uit gaaf van Volgn. 100, art. 13, dempen van grachten. De commissie van fabricage bericht op het request van de firma de Leidscho Melk inrichting en verdero eigenaren van perceelen langs den Rynsburgersingel, dat het dempen van het gedeelte der Singelsloot van de Aloé- laan tot de Mare even noodzakeiyk is voof de openbare reinheid en gezondheid als die toegestaan is voor het gedeelte van der» Stationsweg tot de dwarssloot aan het Schut tersveld, terwyi het overige gedeelte tusschen de Alo61aan en de genoemde dwarssloot lang» de breedte van het Schuttersveld in verband- staat tot de beide dwarsslooten, die het Schut tersveld begrenzen en onder de gemeente Oegstgee8t gelegen zyn. De commissie stelt derhalve voor die dem ping toe te staan onder de volgende voor waarden, als: lo. dat zy moet geschieden geregeld zonder open vakken van de Aloëlaar. tot de Mare, nadat de sloot eerst van den slappen baggef is ontdaan en daarna met zuiveren grond,' puin of zand aangevuld wordt; 2o. dat by de Aloölaan en by de Mare de grond door behooriyke schoeiingen wordt be vestigd 3o. dat in den gedempten grond wordt ge legd een riool van behooriyke afmeting en- samenstelling, met een voldoend verval aan de Mare, terwyi tot afvoer van het hemelwate» van den Singelweg acht yzeren kolken met voldoende loozingen worden geplaatst en in het riool geen warm water van fabrieken of- andere inrichtingen mag worden afgevoerd; 4o. dat de brug aan den Marendyk buiten koeten van de gemeente wordt gebracht naa? de gemeentewerf of eene andere aan te wyzeri plaats 5o. dat alle werkzaamheden geschieden- onder toezicht van den gemeente-architect; 6o. dat de door-demping verkregen grond tot wederopzeggens toe aan de belendende eige- BOMAN VAN XA VIER DB HOIKTÉPUf. 148) „Hy is beschuldigd van het testament te hebben ontvreemd. Hy zal natuuriyk door den rechter van instructie in verhoor gene- men worden. Hy kent het geheim van de medailles, dus hy zal er ook wel tegen den rechter over spreken. Er zal een onderzoek ingesteld worden, waardoor men ook by Martha zal komen. Deze verklaart dan dat hare medaille is verloren geraakt, terwyi zy hier in huis woonde. Er wordt tegen ons een onderzoek ingesteld, en dat kon slechte ge volgen voor ons hebbes." •Te hebt geiyk, maar wü hebben ook de ëdaille niet noodig, wy moeten alleen maar tveton welke woorden er op de keerzijde ge- :raveesd staan." Hoe wil je dat te weten komen, zonder de medaille te bezitten?" „Heel eenvoudig. Wy schryven die woor den over en leggen de medaille weer neer waar we ze gevonden hebben." „Dat is waarwanneer er dan een onder zoek wordt ingesteld, is het een bewys te meer in ons voordeel, dat een der erfgenamen by ons inwoont. Maar ik heb nooit een lint of een koordje om den hals van Martha op gemerkt." „Ik evenmin, maar waarschyniyk draagt zij de medaille niet by zich, maar bewaart zy het kostbare stuk in het kistje, waarin de juweelen van hare moeder geborgen wordeD." „Dat is mogeiyk." „Je moet je dus van dat kistje weten machtig te maken. Je hebt valsche sleutels in overvloed; dus zal je het gemakkelyk kun nen openen. Dan schryf je de woorden even over en legt de medaille weer stil in het kistje neer." „Wy kunnen dat beter aan Angèle opdra gen. Zorg er alleen voor dat Martha voor oen paar uren van huis is." „Dat levert geene bezwaren op, Martha gaat dagelyks een paar uren ryden, Angèle moet dus vanmiddag thuisbleven en hare kamer doorzoeken. Vergeet niet haar je bos sleutels te geven." „Geen noodWat ben je besloten omtrent Fabien De Chatelux?" „Hy is reeds een paar keeren hier geweest en wordt met den dag meer verliefd op Mart'na; Angèle is zyne vertrouwelinge, hy gehoorzaamt haar blindelings, dus is hy zoo goed als in onze macht." „Goed, dan gaat alles naar wensch Onder dit gesprek was Jacques opgestaan en had hy zich gekleed. Zy gingen naar beneden en vonden Angèle alleen in de huiskamer; Martha was nog op hare kamer. Zy Btelden haar op de hoogte van hetgeen er gedaan moest worden en Angèle beloofde dat men over baar tevreden zou zyn. XLV. Het consult van dokter Thompson was om drie uren afgeloopen. Kort daarop klopte Angèle aan de kamer deur van Martha. „De dokter wacht je, lieve", sprak zij. „Waarom? „Hy wil oen rytoer met je gaan maken in het bosch." „Ga je niet mee, Angèle?" „Neen, ik hel» hoofdpijn en wil vandaag maar thuisblyven." „Moet ik met den. dokter alleen uitgaan vroeg Martha angstig. Zy bad in den laatsten tyd vermeden met den dokter alleen te zyn. „Neen", antwoordde Angèle, „mynheer- Pascal gaat ook mee." Martha zette haren hoed op, trok een kort manteltje aan en ging naar beneden, waaj Jacques en Pascal haar in de vestibule reeds wachtten. Kort daarop zag Angèle het rytuig snc-J wegryden. „Nu aan het werk", sprak zy; „ik heb twee uren den tyd en zal de medaille in dien tyd wel vinden." Zy begon onmiddeliyk alle kasten en Iaden te doorzoeken. „Martha, die volstrekt geene geheimen had, sloot niets af, zoodat Angèle geen gebruik van de valsche sleutels behoefde te maken, welke Pascal haar gegeven had. Haar zoeken was echter vruchteloos; ner; gens was do medaille te vinden. Wel vond Angèle een kistje met eenige juweelen, dio, welke Martha's moeder had gedragen en welke het meisje als een hei ligdom bewaarde, en een ander kistje met brieven en documenten, zooals hare geboorte1 akte en de trouwakten van haro moeder. Van de medaille vond zij evenwel geen spoor. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1