A0. 1890. t&eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Juni. K°. 92S4. Maandag 9 «Juni. IDSCH DAGBLAD FRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. ïr&neo per postn 1.40. Mrouderlijke Nommers0.05. OlILeieole Keimisgevingen. OPEMBARË OPROEPING. staatscommissie van Arbeids-enquête. Door eene Staatecommieeie wordt een onderzoek ngeeteld omtreDt do maatschappelijke toestanden der arbeiders, de verhoudingen tasschen werkgevers en irbeiders in de verschillende bedrijven, en den toe stand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid on de gezondheid der arbeiders. Werkgevers, bazen, arbeiders en alle anderen, die over bostaande toestanden bjj dat werk in deze ge- iieento uit eigen ervaring inlichtingen meenen to •unnen geven, worden verzocht uiterlijk 27 Juni 1.800, bij ongefrankeerden brief, onder bet adres: Staatscommissie van Arbeids-enquête, 'e-Gravealxage, ïuune namen en woonplaatsen mede te declen, mot beknopte opgave van de onderworpen, waaromtrent :ij do Commissie meenen te kunnen inlichten. De Staatscommissie voornoemd, ROCHU8SEN, Voorzitter. J. C. Th. HEYLIGERS, Secretaris. Door het kiescollege dor Ned.Herv. ge- neente alhier is gisteravond, ter beroeping ran een predikant in de plaats van ds. Joh. jrost, thans emeritus, na de herhaaldelijk litgebrachte beroepen, het volgende zestal jpgemaakt: ds. J. Bolkestein, te Langer- en Corter-Aar; ds. W. Briët J.Pzn., te Gorkum is. C. J. Leenmans H.Azn., te Overschie; is. P. S. Meerburg, te Kethe! c. a.ds. M. r. Sanders, te Woubrugge; en ds. J. M. Sneth- age, te Haarlem. Het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft ten geschenke ontvangen van ien heer J. B. Wolters, uitgever te Gronin- ran, door tusschenkomst van den heer W. v'an Gelder, Oost Indisch ambtenaar, met ver- of te 's-Gravenhage, een door laatstgenoem den heer bewerkte gekleurde wandkaart van lava in vier bladen. Aan genoemde heeren s da dank der Rogeering betuigd. Tor voorziening in de vacature, ontstaan ioor het eervol ontslag, op last der Synode tan den heer B. J. Wéruméus Büning ver eend, werd gisteravond door stemgerechtigden ier Ned. Herv. gemeente van Hoogmade c. a. sen tweetal gemaakt, bestaande uit de heeren Ligoman en Willebrands, predikanten te Nieuw- jOosdrecht en te Oude- en Nieuwe-Wetering. Aanstaanden Maandag-avond zullen stem- rerechtigden weder vergaderen om uit dat weetal eene keuze te doen. A. s. Woensdag is de comparitie voor aden-commissarissen van den Hoogen Raad j n zake de aanvraag van de Kon. Fabriek j ran stoomwerktuigen t# Amsterdam om lurséance van betaling. feuilleton. Het Roode Testament. SOMAN VAN XAVIEH DE MOXTEPIBf. •OS) Jacques had Fabion geene minuut uit het log verloren. By den aanvang van het bal stond hp juist n gezelschap van zyne beide medeplichtigen, 'ascal en Angèle. „Heb je Fabien De Chatelux gezien?" •roeg hu'. „Zeker, hy was zooeven in gesprek met tfartha, die zich nu met zijne moeder in de aal hiernevens bevindt. Hy staat daar nu n gedachten verdiept. „Hg schijnt geheel door Martha betooverd ;e zön." „Het is in het oog loopend." „Maar, nu is hy in onze macht." „Juist. En Martha kent hare les, zij zal tem uit beleefdheid aanhooren, baro terug- louderdbeid zal z(jne liefde aanwakkoren." „Angèle moet zjjn vei trouwen trachten te win- ien en zjjne bondgenoote in de liefde worden." „Goed", zei Angèle; „reken er op dat ik cy goed van mijne taak zal kwijten." Evenals in zoovele andere gemeenten van ons land zal ook te Boskoop de 18de Juni feestelijk herdacht worden. Twee muziek corpsen zullen op het feestterrein zich doen booren. De kinderen der beide scholen en de verpleegden van het oudemannenhuis zullen onthaald worden. Des avonds zal eene geïllu mineerde boot varen, en tot slot is er bal-cham- pètre op het feestterrein. Te Rotterdam zal op den 75-jarigen ge denkdag van den slag bjj Waterloo, de3 avonds te 7 uren, in de Grooto Kerk een orgelconcert plaats hebben door den hoer M. H. Van 't Kruys, waarop, behalve de volks liederen van verschillende natiën en oud-Nederl. volksliederen, ook zal ten gehoore worden gebracht „De Slag van Waterloo", gecompo neerd door J. Wilms. Het concert heeft plaats voor een liefdadig doel en is ad 25 cents toe gankelijk. By het bestuur der Ambachtsschool te Rotterdam is ingekomen eene gift van 1500, ingezonden door een belangstellende, die onbe kend wenscht t9 bly ven en dit bedrag heeft ge schonken tot dekking van het tekort op de reke ning van buitengewone ontvangsten en uit gaven over 1S89, waarvan ky vermelding bad gevonden in het jaarverslag dezer inrichting. Tot directrice van het kinder-ziekenhuis „Mary", te Apeldoorn, gesticht door mevr. Bulkley, is in plaats van mej. E. C. Jütting, die eervol ontslag verzocht, benoemd mej. A. E. Riegen, apothekeresse aldaar. In het Nederlandsch Museum van het Ryks-Museum wordt geplaatst, een geschenk van baron Snouckaert, opperstalmeester van den Koning, bestaande uit eene uitgebreide verzameling uniformen, in deze eeuw by de verschillende wapens in gebruik. Men vindt er onder van de lanciers, ku- rassiors, de oude huzaren. Een dienstpaard van baron Snouckaert is opgezet en draagt nu een huzaar in eene uniform van zestig jaar geleden. Zondag zal waarschynlyk de verzameling reeds zyn geschikt. Hot overlijden op nog pas 43-jarigon leeftijd wordt bericht van Annie Foore, wier roman3 en novellen steeds zoovele lezers en vooral lezeressen vonden. Haar eigenlijke naam was Francieka Johanna Jacoba Alberta Junius. Zy was do dochter van den Tielschen predikant van dien naam en werd geboren 20 Maart 1847. In Februari van 1873 trad zy in het huwelijk met den ingenieur J. D. IJzerman, met wien zij kort daarop naar Padang vertrok. Kort na dit gesprek mengde zy zich onder de gasten en legde het zóó aan, dat Fabion haar moest ontmoeten. Deze naderde dan ook terstond toen hjj lraar zag. „Vergeef my, mevrouw, dat ik nog niet eer by u ben gekomen", sprak hy, „om rnyne opwachting te maken. Ik heb u reeds ge- ruimen tijd gezocht, maar de gasten van den dokter zyn ook in zóó grooten getale opgeko men, dat ik u nog niet gezien had." „Ook my spyt het, mynheer de graaf, dat ik u niet eer heb ontmoet, om u nogmaals te danken voor den dienst, welke u myne vrien din Martha bewezen hebt." „01 mevrouw, die dienst had werkelijk zoo keel veel niet te beduiden. Dames in nood by te staan, is toch de plicht van iederen man en men kan waariyk niet zooveel aan spraak op dankbaarheid maken, wanneor men zyn plicht slechta vervult." „Martha beschouwt de zaak toch uit een ander oogpunt. Zij bewondert uw moed en uwe vastberadenheid en zij heeft sedert het be wuste ongeval byna over niemand dan over u gesproken." Fabien beefde opeens van vreugde; deze woorden klonken bom als teruelsche muziek in de ooren. Onder den naam van Annie Foore maakte zy reeds dadeiyk naam met haren roman „Florence's Droom", die in 1871 het licht zag. Later volgden o. a. „De Koloniaal en zyn Overste", „De Van Sons", „Indische Huwe lijken", „Uit ons Indisch familieleven", de bundel novellen „Een maar deelbaar" enz. De heer Gallandat Huet te Haarlem heoft weder aan den Koning een adres gericht, waarin hy zijne houding tegenover den burge meester toelicht. Tevens verklaart hy dat het bericht als zou hy van den Koning een ant woord op zyn eerste adres ontvangen hebben, onjuist is. De gemeenteraad te Apeldoorn heeft in beginsel besloten den 3-jarigen cursus der H. Burgerschool aldaar te veranderen in een ö-jarigen cursus. De minister van binnenlanösche zaken heefc, uit overweging dat mr. H. Smeenge, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechts- woge hot lidmaatschap van do Tweede Kamer dor Staten Generaal heeft verloren en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkio3- district Meppel, bepaald dat de verkiezing van een Ud der Tweede Kamer in dat hoofdkies district zal geschreden op Dinsdag 24 Juni a. s., en de herstemming, zoo noodig, op Dins dag 8 Juli daaraanvolgende. Voor do leening, groot 500,000, tor vor- grootiDg van het kapitaal der Westersuiker- rafflnaöerü te Amsterdam tot 1,500,000, is door houders van 955 3andeolen gebruik ga- maakt van hun recht van voorkeur. Daardoor bleef beschikbaar 22,500 ter vrye inschrij ving van aandeelhouders. De totale inschrij ving bedroeg ƒ12,500,000. By da firma W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle zjjn in het bekende formaat ver schenen de wetten tot regeling vp.h de pen sioenen der burgerlijke ambtenaren en tot regeling van hot pensioen der weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren, mot aan- teekeningon, ontleend aan de beraadslagingen en g6wisselde stukken, en een alphabetisch register. Een en ander is bewerkt door den heer P. H. Jordens, commies ter provinciale griffie van Overysel. Men schryfc uit Enschedee van 6 dezei Hedenmiddag te 12 uren is de volgende pro clamatie door don secretaris van de stoep van het stadhuis afgelezenDe burgemeester van Enschedee brengt, op daartoe bekomen last van 's Konings commissaris in dezo pro vincie van 5 dezer, volgens aanschryving van den minister van binnenland3che zaken van Hy bood Angèie den arm aan en deze leunde er Teitrouwelyk op. „Maar, mevrouw", zeid# hy, u overdryft waariyk 1" „In geen enkel opzicht, waarde graaf; uwe daad getuigde van ridderlyke hulpvaardig heid; Martha zal har# schuld van dankbaar heid nooit geheel aan u kunnen afdoen." „Maar zij heeft my haren dank betuigd, en daarmede was de schuld ruimschoots betaald. Wat mag ik meer verlangen?" Angèle zag den jongen graaf aan en glim lachte eens. „Mag ik u eene vraag doen, mevrouw?" vroeg Fabien. „Welzeker!" „Welnu, wat doet u op dit oogenblik glimlachen?" „Hetgeen u daar gezegd hebt." „Hoe dat?" „Wel, u zegt iets, waar u toch geen woord van meent." „Maar „Neen, spreek my niet tegen! U verlangt meer van Martha dan eene dankbetuiging." „Waaraan ziet u dat?" „Aan do blikken, waarmee u Martha zoekt, en wanneer ik zeker wist dat u een geheim kon bewaren. PRIJS DEB. ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootcre letters naar plaateruimte. Voor bet in- caseeeren buiten tie stad wordt 0.10 berokend. 4 dezer, namens Z. M. den Koning teropen- baro kennis, dat do Koning zyne goedkeuring en tevredenheid betuigt wegens de houding en de diensten by de laatste werkstaking alhier, aangenomen en bewezen zoowol door hen, die gedurende dien tyd met onafgebro ken toewyding schntterlyke diensten hebben verricht, als door het ordeliovende deel der arbeidersbevolking en door allen, die tot de rustige beëindiging der werkstaking hebben medegewerkt. Naar aanleiding van deze proclamatie wap pert de Nederlandsche driekleur op het stadhuis. G üiucugd NieuwSi Voor de rechtbank te Rotterdam werd Donderdag eene strafzaak behandeld, welke een zeer treurigen indruk maken moest Een jongmensch van goede familie, 24 jaar oud, stond terecht wegens oplichting. Hij was vroeger te Amsterdam op een handelskantoor werkzaam, doch pleegde oneerlykheid en onderging daarvoor eene gevangenisstraf van een jaar. Na zyn ontslag uit de gevangenis trachtte hy tevsrgeefs zich een middel van bestaan te verschaffen; hy begon daarop een zwervend leven t9 leiden, en leefde van oplich ting. Op dit oogenblik ondergaat hy eeDe gevangenisstraf, waartoe hy door de Haag- sche rechtbank werd veroordeeld, en hem staan voorts ook nog vonnissen te wachten te Amsterdam en te Haarlem, waar hy mede oplichtery pleegde. Het zyn slechts kleine bedragen, waarvoor hy de lieden oplicht. Hij haalt by winkeliers voorwerpen op naam van een ander, en brengt, die daarna te gelde. Voor de Rotterdamsche rechtbank verklaarde hij, do oneerlyke han delingen, waarvoor hij hier terechtstond, te hebben gepleegd, omdat hy door den nood daartoe gedrongen was. De heer E. H., predikant by de Chr. Geref. gemeente te Winschoten, is, ge- lyk nader wordt b6richt, na een langdurig verhoor voor den rechter commissaris te hebben ondergaan, naar het huis van be waring overgebracht, naar men wil, wegens verduistering van eene aanzienlijke som gelds, ten nadeele van een meisje, dat in familie betrekking tot hem stond, en tevens over de treurige wyze, waarop de zendingskas enz. beheerd is. De kantonrechter te Apeldoorn heefc C. M., 17 jaar, loodgietersknecht te Apeldoorn, die op 29 Maart jl. als loodgieter werkzaam was geweest op het dak der „Welnu? .Dan zou ik u werkeiyk iets verrassends kunnen mededeelen." „Ik bid u, mevrouw, spreekt" „Zweer my dan eerst, dat u my niet zult verraden." „Op myn woord van eer." „Daar vertrouw ik op. Luister dan. U heeft op Martha een diepen indruk gemaakt." „Weet ge dit zeker, mevrouw?" vroeg Fabien gejaagd. „Ja, en het is meer om uwe persoonlyk- heid dan om den dienst, dien u haar toen hebt bewezen, dat zy reeds zoo dikwyls over u heeft gesproken." Fabien tintelde van vreugde, toen Angèle deze woorden sprak. „Ga voort, mevrouw, ga voort!" liep hy in verrukking uit. Weer glimlachte Angèle. „Wat heb ik liior nog aan toe te voegen vroeg zy. „My dunkt, dat uwe verbeelding het overige wel doen zal." „■Ja, ja, zy bemint my, nietwaar?" ri«p Fabien in geestdrift uit. „Zy bemint my en ik, ik aanbid haar; myn leven zou i-k aan haar ten offer willen brengen." Angèle greep hem bij den arm. „Stil, stil toch", fluisterde zy, „laat dokter

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9