>crT-~,-rr_y .v.' ,.r-r>-r»T:r-r"-. :i- T'-i X- Ji IP JZ 7"i" A. ■?-? tO. Fvaukrjjll. De hertog van Orleans heeft oen manifest goric.it tot zijne mede-lotelingen, waarin by bun verzocht oone plaats in bet lager voor hern open to houden, daar hij zeker voornemens is deze eenmaal in te nemen. Van Brussel voltrekt de prin3 over Osfendo naar Dover, waar zijn vader, de graaf van Parijs, hem wacht. Beiden keeron dan naar Sheen-hoiiBO teuig. Vermoedelijk zal de prins woer eene groote reis ondernomen. De jury van het Parysche Salon in de Champs Elysésa heeft aan Jan Van Beers eene 3 ie klasse medaille toegokend. De schilder zond daarop aan don voorzitter der vereoniging van Fransche kunstenaars een schrijven, waarin hy dor jury herinnerde, dat zyu naam voorkomt in de nummerlysten der museums van Madrid, Amsterdam en Antwerpen en dat hy er pry3 op stelt te verklaren, dat by „het oordeel zyner tydgenooten hooger stelt dan de belooningen van het P.iiJ'sche Salon." In do afgeloopon maand Mei hebbon de belastingen 2,813,600 fr. meer opgebracht dan de raming en 1.556,500 fr. meer dan in dezelfde maand van 1839. Parys krygt eene Grieksclie kerk. De bankier Skylitzi te Londen droeg daartoe l'/2 miliioen fr. by. Buttsehland. In de gisteren door de militaire commissie van den Ryksdag gehouden zitting bleok dat ten gevolge van de onlaDgs door d9n minister van oorlog voor de toekomst ontwikkelde plannen het verzet tegen de aanhangige voor stellen is toegenomen. De minister van oorlog deelde mede dat hy wellicht nog in dit zit tingjaar twee nieuwe voorstellen zal indienen voor den bouw vau strategische spoorwegen, en voor de bewilliging van de uitgaven, welke gevorderd worden voor de oefening der ver lofgangers in de behandeling van het nieuwe geweer. Ter beurzo te Beriyn liep gisteren het gerucht, dat den rijkskanselier Von Caprivi oen ernstig ongeluk was overkomen. Spoedig bleek, dat het ongeluk niet ernstig was. Toen Von Caprivi van een wandelrit huiswaarts keorde, gleed zyn paard uit en viel, maar ruiter nocli paard kreeg eenig letsel. De keizer heeft geen last meer van het let seldoor het omvallen van zyn ry tuig in de vorige week bekomenmaar zyn zwager, de erfprins van Heiningen, bljjkt hoewel hjj minder ge kneusd was grootor schok to hebben ge kregen. De erfprins is althans sedert dien tyd niet zoo gezond als vroeger; de geneesheeren meenden echter dat de pynen in de schouder bladen meer een gevolg waron van later ge vatte koude. By den doop van het dochtertje van prins Frederik Leopold (neef des keizers, de prinses is eene zuster dor keizerin), die met groote plechtigheid in hot Stadsslot te Potsdam op den 4 jen dezer werd voltrokken, waren met de keizeriyke familie en den koning van Saksen wel alle te Berlijn of Potsdam aanwezige Duitscho prinsen on prinsessen tegenwoordig en daaronder ook de erfprinsos v.. u Heiningen (zuster des keizers), maar do eifprius, haar echtgenoot, was niet verschenen. Do keizer hoeft sedert eenigo dagen zijne gewone levenswijze hervat, maakt reistochtjes en houdt wapenschouwingen. De keizerin begint baren gemaal op doze kleine reizen en by de wapenschouwingen te vergezellen. Donderdag was het keizerlyk paar te Pasewalk, een stadje van 10,000 inwoners, in Porameron, niet ver van Stettin. Vau eene dikwijls vertrouwbaar gebloken ziido wordt als zeer stellig gemeld, dat keizer •Wilhelm zyne voorgenomen reis naar Cbris- tiania heelt opgegeven. Omtrent de reden tot dit besluit is niets bekend. De algemeens vergadering der Gustaaf- Adolf-vereeniging wordt dit iaar te Mannheim gehouden. Voor do ondersteuning uit de liefde gaven heeft het bestuur voorgesteld de ge meenten Kanitschau, in Galliciö; Sierakowitz, in West-Pruisen, en Forchlieim, in Beieren. Naar rnen reeds weet, zal het salaris der officieren in hot Duitsche leger worden ver hoogd. Hiervoor zal 5,000,000 mark worden uitgetrokken. Italië. Volgens de „Franco" denkt de minister Crispi er over koning Humbert den titel van keizer van Erythrea en O.-Afrika te doen aannemen. Koning Humbert schynt van wedden te houder,. Bij de wedrennen te Milaan ver loor bij twee weddenschappen, eene met eene dame en een met zyn neef. Aan de dame zond hij een portebonheur met diamacton\ aan zyn noef een rytuig met vier paarden. .Oeljgi De internationale boekententoonstelling, welke te Antwerpen op 3 Augustus aan staande zal geopend v. orden, belooft zeer schitterend to zyn. Do termijn voor het aan nemen van aanvragen naar plaats, is tot den 15den Juni verlengd. Onder de vragen voor plaatsen, gekomen uit Frankrijk, Engeland, Nederland, Duitschland, Zwitserland, Zweden on van het land zelf, noemen wy de volgende De Cercle do la Librairio et dé 1'Imprimerie van Parys, Beit en Philippi van Hamburg, de minister van Zweden en Noorwegen te Brussel, Meister van Frankfort, A. W. Sytboff van Leiden, Julion van Brussel (persen). Van der Borght (letters) van Brussel, Godin vanHoei, Marcaaux van Bergon, Lyon Claessen van Brussel, Claessens en zoon (boekbinders) van Brussel, de drukkers der maatschappij vau Sint-Jan on van Sint-Augustin Desclóe-Lefebvre en Co. en Desclée-de Brouwere en Co. K. Moons, te Limington (Engeland), Roodsr en Co. van Antwerpen, enz. enz. De personen, die inlichtingen zouden verlangen, kunnen zich wanden tot den heer Hasse, algemeenen secretaris der tentoonstelling, Osystraat, 68, Antwerpen. (U. D.) De 75ste verjaardag van het bekende bal op don vooravond van den slag van Waterloo zal door de Engelscho ingezetenen te Brussel gevierd v orden mot een bal en een feestmaal in de historische zaal de graanschuur eener brouwory in de rue de la Blanchisserie, waar hot bal plaats had. Genoemde zaal zal vermoedelijk eerlang worden afgebroken. De „Independence" zegt dat, volgens door haar ingewonnon inlichtingen, geen sprake is van verloving van prins Boudewyn met prinses Clémentine. 1 Juli komt to Brussel bijeen de verdaagde conferenti3 van do internationale unie voor de publicatie in acht talen van de tarieven. Op het slagveld van Quatre-Bras zal 16 Juni a. s. de plechtige onthulling van het monument voor hertog Frederik Willem van Brunswyk plaats vinden. G r oot-Britann 13. In de gisteren door het Lagerhuis ge houden zifting antwoordde sir James Fer- gusson, op de vraag van een dor loden, dat nog geeno mededeeliag kan worden gedaan mot betrekking tot den toestand der Fransche visscheryen in de wateren van Newfound land, voordat een vertegenwoordiger van het koloniale gouvernement ie geraadpleegd. Onder voorzitterschap van den hertog van Fife is op „Mansion House" te Londen oeno vergadering gohouden met het doel de oprichting van een fonds voor oeno stoom boot op het Afrikaansche Victoria-meer te bevorderen. De hertog verklaarde dat Enge land zich in geen geval door andore landen zou laton overvleugelen. Stanley betoogde de noodzakelykheid van die stoomboot op het groots meer, aan welk3 oevers 12,000.000 monschen wonen. In eene motie werd de wenscheiykhoid der uitvoering van het plan geformuleerd. Stanley's metgezellen Parke en Japhson zullen zyne getuigen zjjn by zyn huweiyk, Nelson en Stairs die van miss Tennant. Ver schillende groote hoeren in Engeland hadden zich daartoe aangeboden. Portugal. Do botsing tusschen de burgerwacht ends visscher3 te Povoa is hevig geweest. Er zyn 12 dooden en 14 gewonden en de grootste verbittering heerschte onder de inwoners van dit dorp, die onder gejammer de slachtoffers wegdroegen. De oorzaak der botsing zou geweest zyn, dat do burgerwacht door eene aangifte in de meoning was gebrscht, dat de visschers, die zich op zee bevonden, van plan waren smokkelarij te drijven. Verschei dene ambtenaren der belastingen sloten de baai in en bezetten de kust; andoron gingen in booten do visschers te gemoet. Toen dezen aankwamen, wierpeu zy, volgens do ambte naren, roet steenen, waarop deze laatsten vuur gaven. Van dat oogenblik af hoorde men vele schoten vallen, de klokken luiden en de geheole bevolking liep de straat op in de grootste verwarring. In de visschersboo- ton werd echter geen smokkelgoed gevonden. Van Oporto zijn infanterie en cavalerie naar Povoa gezonden, waar de verbittering zóó groot is, dat de ambtenaren zich slechts dooi de vlucht to nemen gered hebben. Verschei dene leden der burgerwacht zyn in hechtenis genomen. Da Portugeesche minister van marine heeft voorgesteld een spoorweg to leggen van Mossamades aan de Westkust van Afrika naar het Chella-boogland, een afstand van 175 kilometer. De kosten van het weik, dat alleen door Portuge9zen raag worden uitge voerd, zouden 2975 contosbedragen. Hiervoor zou 6 pCt. interest gewaarborgd wordeD. Het Portugeesche Staatsblad bevat een besluit tot benoeming eener commissie van onderzoek inzake de instelling van eon stoom vaartdienst tusschen Lissabon en de Portu geesche koloniën. Bum land. Toon de czaar dezer dagen naar de parade naby St.-Petersburg reed, drong eene oude vrouw door de rijen soldaten heen, die de straat afzetten, om den keizer een verzoekschrift aan te bieden. Czaar Alexander deed dadelijk zyn rijtuig stilhouden en nadat hij de vrouw had aangehoord, beloofde hy te pogen aan haar verzoek te voldoen. Dit St.-Petersburg wordt bericht dat de czaar de beharidoiing van do wet togen do Joden een jaar heeft verdaagd. Grootvorst Michael, president van den Keizerlyken Raad, moet, toen hy van de wet kennis kreeg, zich tot den czaar hebben begeven om tegen de voorstellen te protesteeren. De czaar moet het met zijn oom eon3 zyn geweest dat de wet, waarby o. a. word bepaald dat de Joden in de groote s'eden slechts in zekere gedeelten mochten wonen, te middeleeuwsch was. Bulgarije. f Aile mede-beschuldigden van majoor Panitza, die door don krygsraad zyn vrijgesproken, zyn door de Bulgaarsche regeering over de grenzen gezet. De zes heeren worden allen over do Servische grens gebracht. De minister Stambuloff heeft dit besluit genomen als vei ligheidsmaatregel, omdat l:y het niet wonscho- lyk acht, dat de samenzweerders in het land blijven. Prins Ferdinand van Bulgarije zal eerlang ■•enigen tyd te Schladming, 'oy Graz, bij zyn broeder prins Ludwig August gaan vertoeven. Kolonel KissofT, wien3 medeplichtigheid aan het Panitza-compiot te Sofia niet langer wordt betwyfold, zal uit den actieven dienst ontslagen en onder politie toezicht gesteld wor den. De legerarts dr. Miscoff ondergaat het zelfde lot. Al de veroordeelden zullen tegen het vonnis van den krygsraad bij het hof van cassatie in beroep komen. Ramenlë. Het rytuig van Carmen Sylva, do koningin van Rumenié, kwam by Bucharest in botsing met eone zandkar, die in vaart een hoek om sloeg. De koningin wierp zich voorover, waar door zy do botsing met den wagon voorkwam, maar hot rytuig werd zwaar beschadigd. Gemengd Nieuws. Te Katwyk aan Zee waren de vischpryzen tameiyk hoog. Er werd besteed voor tarbot f 2.50 tot f 7, tongen f 0.25 tot f 0.60, 3Chol f 4 tot ƒ5, braad 3.50 tot 4, kokaat f 2.50 tot f 3 50; kleine levende schol werd door ventsters gekocht voor 10 tot 15 ets. per stuk. Volgens bericht van schipper W. Vroiyk, voerende do te Scheveningon thuis boboorendo haringschuit „Sch. 99 Cornelia," was hij behouden en wol te Lerwick aange komen, en heerschte er aldaar eene buitenge woon koude temperatuur. Do haringscheepjes aldaar konden ternauwernood visschen. Som migen, die uit waren geweest, brachten dan ook 20 en 25 haringen mede. Bi.j gunstiger en zachter weder zou schipper Vroiyk naar zee gaan om de haringvisschery te gaan uitoefenen. Een krankzinnige, in het Buiton- Gasthuis te Amsterdam verpleegd, ontvluchtte Donderdag-avond zijn bewakers, kwam in dan tuin en sprong, slechts ten doele ge kleed, in de breedo on tameiyk diepe Nieuwe Vaart. De ongelukkige kon hoegenaamd niet zwemmen, maar bereikte niettemin den overkant. Druipende en bemodderd liep hy naar de Koekjesbrug, stak de Marnixstraat over, liep verder de stad in en vluchtte in den winkel van den sigarenhandelaar Van Hulst, op don hoek van het Leidscbeplein, van waar hy, begeleid doer den heer Van Hulst, naar zyne woning ging in de Korte Loidschedwarsstraat. Daar aangekomen, ging de arme krankzinnige vreoselijk te keer. Hij liet slechts noode toe, dat men h9m droge kleederen aandeed en wilde dadelyk de straat op. Hij werd na voel moeite en na voel be leid naar het gesticht teruggebracht. Uit Hellovoetsluis werd den 19ien Maart 1SS0 een brief verzonden naar Amerika. Ruim tien jaar daarna, den 2den Juni 1S90, is hjj, na eene reeks van buiten landsche postkantoren gepasseerd te hebben, aan den afzonder al3onbestolbaarterugbezorgd. Het nut der mottograaf, met be- hulp waarvan een schip onmiddoliyk van do brug kan worden bestuurd, zonder dat eerst naar de machinekamer behoeft te worden ge seind, bleek schitterend by de ontmoeting der „Normandia", die in volle zee eensklaps voor 69n ijsberg lag. De kapitein stond op dat oogenblik op de brug en deed in eon oogwenk de boot wenden en terugkeeren. „Zonder de dubbele schroef en de mottograaf', zeide hy, „ware het schip reddeloos verloren goweost." Zóó dicht was het schip by den ysberg, dat zelfs ys op het dek viel. De meeste reizigers wieten eerst later in welk gevaar zy hadden verkeerd. By hevige hitte heerscht te Nienw-York watergebrek. Slechts weinige ge bouwen worden tot op do eerste verdieping van drinkwater voorzien. Eer.e nieuwe leiding kan niet vóór half Juli water leveren. De toestand is zeer ernstig, daar de overgroots meerderheid der bevolking van toevoer ver stoken is. Volgens telegram uit Nieuw- York is hot stoomschip „Louis Buckie" op zee verbrand. Da opvarenden werden gered door het stoomschip „St.-Romans", van Liver pool naar Nieuw-York, dat by hot binnenkomen in laatstgemelde haven aan den grond liep, maar lator vlot kwam. Ook te Dusseldorf zal de 450ste gedenkdag van de uitvinding der boekdruk kunst fee3teiyk gevierd worden met concerten en toonoelvoorstellingen. Een bal zal de fees- teiykheden besluiten. Te Lissabon hebbon alle huur- Uootsiers het werk gestaakt. De terechtstelling van Karei I. Tallooze ingezonden stukken en eene menigte artikels hoeft men in don laat3ten lijd in de Engelsche bladen kunnen vinden over de vraag, in welke houding, knielend of liggend, Karei I onthoofd is. Het is merkwaardig, dat er geene nauwkeurige aanteekeningen bestaan over eene zoo buitengewone gebeurtenis als de terecht stelling van den koning, terwyi toch eene menigte ooggetuigen tegenwoordig was. De thar.s gegoven berichten zyn vaag en spreken elkaar tegen. Wie ze met aandacht las, kon intussclien veel loeren, vuur aile3 echter zich ovortuigen, hoe onzeker de historische grond slagen zyn van ouzo kennis van belangryke gebeurtenissen, die openlyk afgespeeld zijn in een tyd, waarin de opkomst der tegenwoordige journalistiek reeda merkbaar was. Zelfs over de by de onthoofding van Karei I algemeen gebruikelijke houding waren de geleerden het niet oens. Echter schynt een zeer nauwkeurig bericht over de terechtstelling van den hertog van Hamilton en van de lord» Holland en Capel, welke mim eene maand na den dood van koning Karei plaats had, de quaestie van het toon heerschende gebruik te beslissen. Alle drie pairs werden in liggende houding onthoofd. Het kortst en duidolykst spreken de mededeelingen over de laatste oogenblikken van lord Holland: De hertog van Hamilton was hot eerst aan de beurt geweest en de wacht van den sheriff ging, nadat zyne over blijfselen aan zyne bedienden overgeleverd waren, den stoet van lord Heiland tegemoet, dien zij halverwege tusschen het schavot en Westminster-Hall ontmoette. Op het schavot aangekomen, wendde lord Holland zich tot den scherprechter en zeide„Hier, myn vriend, laat mijne kleeren en mjjn lijk onaangeroerd en neem deze tien pond sterling. Daar hebt gy meer aan dan aan myno kleeron, daar ben ik zeker van Daarna zeide hy nog „Gy hebt toch plaats genoeg voor mjl, niet waar?' En de scherprechter antwoordde be vestigend. Na eene kleine pauze vroeg lord Holland: „Hos gaat men liggen?" en men wees het hem. Maar Holland wondde zich tot den scherprechter en zeide: „Hoe moet ik liggen? Ik begrijp niet recht." De scherprech ter antwoordde: „Plat op den buik." Tosn lord Holland daarna was gaan liggen, vroeg hy: „Moet ik anders liggen?" „Ja," ant woordde de scherprechter, „en wat meer terug." Lord Holland„Ik zal u zeggen, wan neer gy moet toeslaan." Terstond daarna strekte hy zijne hand uit. Do scherprechter was echter nog niet klaar es Holland zeide ongeduldig „Nu, nu!" En op hetzelfde oogen blik, dat hy het laatste woord uitsprak, viel zyn hoofd van den romp. In verband met dit bericht is hot zeer waarschynlijk, dat ook Karei I in liggende houding onthoofd i3.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2