N#. 9294. Maandag O .luiti, A9. 1890. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Juni. in DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden1.10. Franco per port1.40. Afzonderlijke N" om ra ere0.05. Offloieel© Ken n i «gerlngeii. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bot lo eaeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belangheb benden dat het IJkkantoor tijdelijk is ver plaatst van het lokaal aan de Aalmarkt naar 1 één der lokalen van 's-Gravenstein, ingang - Dienderspoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Juni 1890. Het candidaats-examen in de wis- en natuur kunde is heden aan de universiteit alhier met goeden uitslag afgelegd door den heer P. De Carpentier Wildervanck. Tot assistent bg het hulpkantoor B van de Stadsbank van leening is benoemd de heer C. M. Willebrands alhier. Mevr. de wed. dr. Jonckbloet heeft thans, door tusschenkomst van het college van cura toren, aan den senaat der universiteit te Leiden het door mej. C. Pruys van der Hoeven te 's-Hage geschilderd portret van wjjlen haren echtgenoot doen toekomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten poslkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk aanst. Dinsdag-avond, om 10 uren bezorgd zjjn. De wjjze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Da. Sanders kan door bijzondere om standigheden morgennamiddag om 2 uren te Leiderdorp niet optreden. Doordat de heer P. A. Sehilthuizen voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de eerste openbare lagere school te Noordwjj- kerhout heeft bedankt, is de heer J. Tan Noord, te Oegstgeest, als zoodanig tijdelijk in die betrekking geplaatBt. In de jongst gehouden gemeenteraads zitting van Leiderdorp, die voltallig was, werd door den burgemeester medegedeeld, dat de heer Hubrecht, secretaris generaal van binnen- landsche zaken, in verzet is gekomen tegen de beslissing van Ged. Staten, nl. dat de eigenaren van de binnendijks gelegen lande rijen den weg moeten onderhouden voor zoover hun eigendom strekt, terwijl aan het bestuur der gemeente het toezicht (schouw) is op gedragen. Het voorstel tot continuatie van den tijdelijk aangestelden gemeente-ontvanger veor twee maanden werd aangenomen. Het ontslag van den heer J. C. Smit als secretaris der gemeente werd op voorstel van het Dagelyksch Bestuur verleend eervol tegen ultimo Juli a. s., onder dankbetuiging voor de vele diensten, door den heer Smit gedurende vele jaren aan de gemeente be wezen. Het voorstel vond alleen tegenkanting bij den heer Koning, die het tijdstip van het te verleenen ontslag wilde vervroegd zien. De nieuwgekozen wethouder, de heer J. L. Hoos, verlangde van zijn recht om de benoeming 24 uur in bedenking te nemen gebruik te maken. (Sedert heeft de heer Hoos de benoeming als wethouder aangenomen). De voorzitter bracht namens den Raad zjjn dank aan den aftredenden wethouder, den heer Parmentier, voor den ijver, waarmede hy ge durende lange jaren steeds de belangen der gemeente, ook in de moeilijkste omstandig heden, had behartigd, en sprak den wensch uit, dat het den heer P. gegund mocht zijn nog lang zjjne krachten aan de bevordering Tan het welzijn zijner dorpsgenooton te kun nen wijden. De vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag werd daarna in eene ver gadering met gesloten deuren behandeld. Dit kohier ligt thans voor belanghebbenden ter visie op de secretarie. In de „New Amsterdam Gazette" te Nieuw-York verschijnende van 21 Mei jl. wordt gemeld dat de „Congregational Club" te Boston den 24sten Februari jl. een be sluit genomen heeft van den volgenden in houd: „De Club, indachtig de gastvrijheid, door de vrjje republiek van Holland zoo edel moedig betoond aan de Pelgrims, die, na twaalf jaren te Amsterdam en te Leiden ge woond te hebben, van Delftshaven zjjn uit gevaren op eene zeereis, welke geëindigd is te Plymouth-rock, beschouwt het als pas sende dat de leden der Congregational Clubs in alle deelen der Vereenigde Staten zich vereenigen zullen in dankbare erkenning der Hollandsche gastvrijheid, en dat zij te Delfts haven zullen oprichten eenig blijvend ge tuigenis van hunnen eerbied zoowel voor degenen, die deze gastvrijheid verleenden, als voor hen, die haar genoten, weshalve de Club tot alle Amerikanen, die tegelijkertijd de beginselen en de stichters der beide republieken vereeren, de uitnoodiging richt om tot dit besluit mede te werken." Een comité word tevens benoemd, bestaande uit de predikanten W. E. Griffis d. d. en A. Little d. d. en de heeren H. A. Hill, F. "Wood en T. Weston. Dit comité heeft eene oproeping rondgezonden om voor het beoogde doel eene nationale vereeniging te stichten, en zich tot het in ontvangst nemen van bijdragen bereid verklaard. Met de bovengenoemde „pelgrims" worden bedoeld de Engelsche puriteinen, die in 1606 uit Scrooby, in Nottinghamshire, onder aan voering hunner predikanten Smylh en Clyfton, in Holland een toevluchtsoord kwamen zoeken. Zij vestigden zich te Amsterdam en te Leiden, waar de beroemde John Robinson hun geeste lijke leidsman werd. Zij vonden echter in het onbevolkte Holland niet wat zij zochten, en den 22sten Juli 1620 scheepte een honderdtal hunner, onder den ouderling William Brewster, zich te Delftshaven in aan boord van een Engelsch scheepje, do „Speedwell," dat hen naar Southampton bracht. Den 6den September 1620 werd vervolgens met de „Mayflower" de reis naar Amerika ondernomen, waar zij den llden November vóór de kust van Mas sachusetts het anker lieten vallen en eene maand later de volksplanting stichtten, die onder den gouverneur Carver en den kapitein Miles Standish de kolonie Plymouth werd. Naar wjj nader vernemen, is de heer Shimamurab als secretaris der Japansche legatie werkzaam gesteld te Londen. Als zaakgelastigde is in zijne plaats voor een drietal maanden opgetreden de gezant schapssecretaris uit St.-Petersburg, de heer Masno Cato, wions aankomst te 's-Hage ge meld is. Een nieuw hoofd van de Japansche missie bij ons Hof wordt tegen September met zijne echtgenoote in de residentie verwacht. Bij de Regeering is in bewerking ge nomen een wetsontwerp, strekkende om de Provinciale wet in overeenstemming te bren gen met art. 136, 2de lid, der Grondwet (ten aanzien der regelen voor de heffing der personeele belastingen en der vaststelling van de daartoe betrekkelijke verordeningen). Ten gevolge van het toenemend aantal leerlingen is besloten tot vergrooting der Christelijke School te Woubrugge. Zoodra het bouwplati door de daarvoor aangewezen commissie is goedgekeurd, zal met het werk een aanvang worden gemaakt. Was er tot dusverre geene afscheiding in de school, ook hierin zal worden voorzien. Het stoomschip „Gelderland," van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Juni van Aden; de „Edam," van de Plata-Rivier naar Rotter dam, vertrok 5 Juni van Boulogne-sur-Mer; de „Prins Maurits", van West-Indië naar Am sterdam, is 6 Juni van Havre vertrokken. De luit. ter zee 2de kl. J. A. Van der Star wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluie. Z. M. beeft den kapt. M. Roelante, van het lsto reg. inf., op zijne aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1660 's jaarsaan mr. E. De Ras, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 15 Julie a. e., eervol ontslag verleend als griffier der arrond.-rechtbank te Maastricht benoemdby het wapen der infanterie, tot lsten luit. den 2den luit. A. Tromp, van het wapen, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indié; bjj het Sde reg. tot kapt. den lsten luit. H. A. Brouwer, van de hoofdcur sus-compagnie te 's-Hertogenbosch; bij bet 4de reg. tot kapt. den lsten luit. G. K. Hooghwinkel, adjudant bjj het corps; bj) het 5de reg. tot kapt. de 1ste luits. M. Schrek, adjudant bjj het corps, en T. Scharten, van bet regiment grenadiers en jagers; bij het 7de reg., tot lsten luit. den 2den luit. H. W. Scbauikes, van het 6de reg., ged. bij het kolon. werfdepot; bij het 8ste reg., tot kapitein, den lsten luit. A. G. Tan Tricht, adjudant bij het corps; tot lsten luit., den 2den luit. W. Weenink, mede van het corps. Gemengd Nieuws. Nu de dag van 24 Juni, waarop de aanstaande maskerade zal gehouden wor den, met rassche schreden nadert, wordt het tijd om ook aan de voorbereiding van de versieringen of verlichting der straten te gaan denken. Naar wij vernemen, zullen de heeren Johs. Dee Jzn., M. H. Keiler en G. Splinter, op dit gebied van vroeger jaren goed bekend, daarmede dan ook a. s. Dins dag, beginnende aan de Noordeindsbrug, een aanvang maken op de Breestraat voor die perceelen, wier bewoners hun daartoe die taak bereids hebben opgedragen. De prachtige tentoonstelling van den trotBChen Niagara en wat daarmede in verband staat, wordt in het Panorama op het Steenschuur voor een paar dagen opgevolgd door de interessante Parijsche wereldtentoon stelling, welke de vorige maal reeds zoo'n talrijk bezoek trok. Maandag begint de serie Engeland, Schotland enz., zeker mede hoogst bezienswaardig. Deze week werden op „Rhyn- zigt" genomen337 zwembaden door heeren en 27 door dames. De temperatuur van het water is 17'/i" Celsius. B(j het vaccineeren der mili ciens van de lichting 1890, in het militair hospitaal alhier, viel een hunner flauw, nadat hij de bewerking had ondergaan, en kwam zóó hard met het hoofd op de steenen in den corridor terecht, dat hy in dat hospitaal ter verpleging moest worden opgenomen. De wedstrijd, morgen, Zondag, bij het Katerveer te houden, belooft bijzonder geanimeerd te zullen zijn. Reeds waren gisteren voor den zeilwed strijd aangekomen de „Sperwer" en de „Catha- rina Elisabeth," terwijl nog verwacht worden de „Charlotte" en de „Parkeier." Ter opluis tering zullen vermoedelijk de „Sirene" van den heer Bundten en de „Amstel" van den heer Hulscher komen. Toor de zesriemsgieken is nog ingeschreven door de „Amstel," door „Neptunus" en door „Njord," terwijl in de sculling-outrigger de heeren Ooms en Schelling zullen uitkomen. Ook voor de overige nommets hebben zich nog meer deelnemers aangemeld. In den avond van 28 Februari dezes jaars brandde in de gemeente Hoogvliet eene vlasschuur af, welke brand, blijkens be kentenis, moedwillig gesticht werd door ten arbeider uit Bernisse, die bjj den eigenaar van de schuur werkte, doch aan wien hst werk tegen Mei d. a. v. was opgezegd, zoo mede de huur van een huisje, door bekl. be woond en mede toebohoorende aan den eige naar van de schuur. Wegens opzettelijke brandstichting werd bekl. door de rechtbank te Dordrecht veroor deeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Tan dit vonnis kwam beklaagde in appèl. De toegevoegde verdediger, jhr. mr. De Jonge, riep heden de welwillendheid van den Hove te 's-Hagin voor den appellant, die alleen in hoo- ger beroep is gekomen in de hoop verzachting van straf te krijgen. De advocaat-generaal vorderde bevestiging van het vonnis a quo. Uitspraak 19 Juni a. s. Den lOden en llden dezer hopen twee huwelijksparen te Benthuizen hunne gouden bruiloft te vieren. Één dezer paren gedenkt dit feest in zjln tweede huwelijk. Eergisteren reeds, na afloop van het getij, is, met het oog op de opening van het badseizoen te Scheveningen, de zee sluis op last van het gemeentebestuur ge sloten, zoodat gedurende 4 maanden niet zal worden gespuid. De conducteur Tan Dortmondt, van de Haagsche Tramweg-Maatschappij, vond gisteren in zijn wagen eene portefeuille, onder meer ƒ120 inhoudende, welke vondst hij bjj zijn chef deponeerde. Toen eenigen tijd daarna de eigenaar zich opdeed, werd genoemde conducteur met 10 beloond. Te Noordwjjkerhont zijn 's nachts twee bedden tulpen gestolen, welke betrek kelijk veel waarde vertegenwoordigden. De politie, die een ijverig onderzoek in stelde, moet de daders reeds op het spoor zijn. Dezer dagen is medegedeeld dat van eene dame te Rotterdam hare porte- monnaie met ongeveer 200 op don open baren weg gerold was. De politie is thans tot de ontdekking gekomen dat zich daaraan hadden schuldig gemaakt eene moeder en dochter, die van het gestolen geld een weel derig leven leidden. Zij zijn gearresteerd en in bewaring gesteld. Op de aanstaande Utrechtsche kermis zal aan hoogstens 6 draaimolens eene standplaats worden verleend. Te Bar-1 e-D ue liet onlangs de brandweer zich photographeeren. Men had zich op schilderachtige wijze voor een muur geschaard, maar niet gelet op een reusachtig aanplakbiljet, zoodat op de photographie boven de hoofden van het gezelschap het opschrift prijkt: „Tentoonstelling van vette beesten." Dit GO rlitz wordt van den 6den Juni gemeldEen hevige brand vernielde in den afgeloopen nacht op Marienhütte, by Sagan, groots magazijnen met een uitgebreiden voorraad geëmailleerde artikelen. Woensdag-ochtend te twee uren heeft bij het klooster „La Grande Chartreuse", bjj Grenoble, eene dynamiet-ontploffing plaats gehad, welke, vier kilometer ver hoorbaar, echter geene schade veroorzaakt heeft. In den tuin is een dreigbrief gevonden, inhoudende, dat het geheele klooster in de lucht zou vliegen als men niet één millioen fr. op eene aangewezen plek neerlegde. „Wordt één onzer gevangen", zoo las men verder in dien brief, „dan zullen tien Karthuizers voor één onzer van hun hoofd worden ontlast." Tot dusver zijn de bedrijvers van den aanslag niet ontdekt; eene sterke macht politie is uit Grenoble gezonden om het klooster te beschermen. De brief, waarin met geheele verwoesting bedreigd werd, was geteekend „Mandrin II". Al vroeg de schrijver 1,000,000 fr., zoo wilde h(j toch wel voorloopig met 500,000 fr. genoegen nemen, als de rest later gegeven word. Toorts schreef hij, dat 124 dynamietpatronen, 24 bommeu en zes groote pakken brandbare stoffen gereed lagen en aan gewend zouden worden als het geld niet ge geven werd.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1