dr. W. F. E. Suringar, hoogloeraar te Leiden, thans plaatsvervangend liden tot plaatsver vangend lid dier commissie, dr. N. W. P. Eauwenhoff, hoogleeraar te Utrecht. Eet stoomschip „Batavia," van Java naar Botterdam, vertrok 31 Mei van Padang; de „Zaandam," van Amsterdam naar Buenos- Ayres, is 31 Mei van Lissabon vertrokken; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 MeiSagres; de „Prinses Amaiia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Juni van Port-Said; de „Spaarndam," vertrok 31 Mei van Nieuw Vork naar Botterdam. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 0 Juni niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Het zyn vooral de wintergezich- ten van den Niagara, nu in het Panorama op het Steenschuur tentoongesteld, welke bij zonder de aandacht verdienen, waarvan velen zóó natuurlijk zijn weergegeven, dat men gelooft de werkelijkheid voor zich te hebben. Zoo de gezichten op Goats- en Luna-eiland, de i)s- grotten, ijskegels van ontzaglijke grootte en de verbazende ijsmassa's, welke zich gedurende den winter by de watervallen vormen. De Niagara is trouwens de grootste waterval van do wereld. Hy is ruim 900 M. breed; do 50 M. diep neerstortende watermassa's moeten niet minder dan 670,000 ton per minuut be dragen. Een smal eiland (Goats-Island) deelt den waterval in twee ongelyke doelenin den grooton staat een uitzichtstoren, door eene brug met Goats-eiland verbonden. Voorts zyn merkwaardig de Tafelrots, de stroomversnel lingen en de bruggen. Eene aangename af wisseling bieden bovendien gezichten van Quebec, Montreal en verder langs den St.- Laurensstroom, onder welken naam de wateren van den Niagara, na eerst het Ontario-meer gepasseerd te hebben, in den Atlantischen Oceaan vloeien. „Njord", van Leiden, heeft gis teren bjj den universiteits-roeiwedstryd op het ■Spaarne te Haarlem geen enkelen prys ge wonnen. Alleen werd de sculling op tyd geroeid door den hear J. JE. Van Ehede van der Kloot. Het hoofdnommer (oude vier) werd dit jaar gewonnen door „Laga", van Delft. De „jonge twee" won „Triton" vnn Utrecht. By de „oude twee" trok „Njord" zich terug. „Nereus" van Amsterdam won. BU de „jonge vier" won „Nereus" ook. Terwyl alzoo op het water Leiden geslagen werd, hebben in dezelfde Spaarne-stad te land ■de kegelaars de eer van Leiden weten hoog jte houden. Immers, had do club „Houdt Plank" reeds den eersten dag van den nationale» kegel- wedstryd te Haarlem getoond dat Leiden geduchte kegelaars bezit, ook gisteren, den tweeden dag, is dit gebleken met „Ada" en de zustervereentging „Uitspanning door Inspan ning", welke glansryk uit den s.ryd zyn getreden. De uitslag van den corpswedstryd toch was ••als volgt: „Ada", Leiden, 1ste prys, gouden medaille, met 258 houten. „De Krans", Botterdam, '2de prys, met 248 houteD. „Uitspanning door Inspanning", Leiden, 3de prys, met 246 houten. „Houdt Plank", Leiden, 4de prys, met 246 houten. „Regiment", Rotterdam, 5de prys, mot 227 houten. De nog jeugdige club „Ada" isnuvyfmaal op concours geweest en heeft ook vyf medailles behaald, w. o. twee 1ste en 2de medailles. Ook de eerste prys in den personeelen wed- atryd, eene gouden medaille, is nu te Haarlem behaald door een lid van „Ada", met 71 hou ten in 10 worpen. De Utrechtsche Cricket- en Voetbal-Ver- eeniging „Hercules" hield gisteren te Utrecht haren dorden wedstryd in dit seizoen tegen de Leidsche Cricket- en Football-club „Achilles." De uitslag was, dat „Hercules," hoewel slechts met acht spelers, het Leidsche elftal versloeg met 2 runs en 7 wickets. Een timmerman, die op den Vliet aan dan walkant stond te schaven, geraakte hadennamiddag om by halfzes door een mis stap onverwachts te water. Zyn kameraad, die aldaar ook stond te schaven, zag het onge luk en slaagde er in den drenkelmg met lat ten op het droge te brengen. Een polderwerker, die eenigen sterken drank tot zich genomen had, geraakte gistermiddag verdwaald in eene schuur in de 'Wittorozenlaan, hetgeen den eigenaar daar van niet best beviel. De veldwachter W., van Zoeterwoude, verwyderde hem uit het pand en geleidde hem, vergezeld van zyne echt- genoote, die niet goed gehumeerd scheen te wezen, over den Witten Singel naar buiten Zoeterwoude. Velen waren van dit voorval getnigen en stelden levendig belang in de quaestie, welke man en vrouw over een vilten hoofdbedeksel hadden. Op de Kalvermarkt geraakten des middags tegen drie uren eenige schippers handgemeen. Onder hen bevond zich ook een paar schoon broeders. Men had eerst gezameniyk wat ge dronken en ging daarna aan het stryden. Men was nogal zenuwachtig. Ernstige ge volgen had deze vechtparty gelukkig niet. Gisteravond omstreeks half acht werd een man van ongeveer 60-jarigen leef- tyd op de Steenstraat alhier door een tceval overvallen. Hoewel men op straat verschil lende pogingen aanwendde om de levens geesten van den man weder op te wekken, mocht men deze moeite niet eerder bekroond zien, dan nadat men eenigen tyd aan hem zorgen had gewyd in het huis van den vleesch- houwer B. aldaar. Gistermiddag om één uur viel het kind van N., door het vallen over een paal, welke aan den wal lag, in het water, maar door den heer D., woonachtig aan den Vliet, waarin het viel, werd het, met veel inspanning, nog bytyds gered. Dezer dagen werd gemeld dat de vrouw van den schoenmaker H. Van der Waals, op den Vliet alhier, haren man ver laten had met medeneming van den geheelen inboedel. De schoenmaker zelf komt ons thans melden dat dit niet geheel juist, maar dat de inboedel tusschen hen beiden gedeeld is en dat hy met zyn deel naar Haarlem is vertrokken. Anders had hy ook den Haarlem- scben schipper niet noodig gehad. Een vast verblyf heeft hy er nog niet, want voorloopig woont hy er by zyne zuster in. Overigens beweert hy dat al het verder mede gedeelde ongegrond is. Van het aandoen van heilige huisjes en het achtervolgen mot ge opende messen weet hij volstrekt nietsNiet ontkend wordt dat zyn huis den dag na zyn vertrek dadelyk door een anderen schoenma ker werd betrokken. Zondag-middag ongeveer te twee uren liep een drietal beschonken personen, gekleed in hun werkpak, op de Haarlemmer straat op luidruchtige wyze te zingen, toen een agent van politie hen, ook met het oog op den kerktyd, tot kalmte aanmaande. Zy weigerden echter aan die waarschuwing gevolg te geven en begonnen daarenboven dien agent te beleedigen en te sarren, waarop dsze een der belhamels aanvatte, om hem naar het politiebureel over te brengen. Hierop volgde op de Haven een hevig ver zet, waarby de agent door zyne tegenstanders geslagen en zyne uniform deeriyk gehavend werd. Eindelijk kwamen een paar collega's en eenige burgers den agent te hulp, die den arrestant, genaamd De R., naar het bureel overbrachten, terwyl de andere schuldigen het op een loopen zetten. Eene groote menigte was van hot een en ander getuige. In den nacht van j 1. Zaterdag op Zondag heeft het voor dit jaargetyde buitengewoon hard gevroren in de omstreken onzer stad. De afdeeling Wassenaar der Hollandsche Maatscbappy van Landbouw zal aldaar op 28 en 29 Aug. a. s. eene tentoon stelling doen houden van vee, land- en tuin- bouwvoortbrengselen. Nauwelijks had de Haagsche politie in de eerste afdeeling het onderzoek inzake de zware mishandeling met doodeiy- ken afloop van een kind beëindigd, of op Zondag heeft zy den melkverkooper G. A., 29 jaar oud, wonende in de Falckstraat aldaar, in arrest moeten nemen, verdacht van vergifti ging, gepleegd op zyne huisvrouw. Deze vrouw leed hierdoor hevige pynen, gepaard met een zwavelsraaak in den mond. De geneeskundige, wiens hulp werd ingeroe pen, constateerde sporen van phosphorus- vergiftlging. De man moet beproefd hebben zyne vrouw, terwyl zy in byzondere omstandigheden ver keerde, te vergiftigen, welke poging echter alleen hare uitwerking gehad heeft op het kind, dat gisteren kort na de geboorte overleed. De vrouw bevindt zich na het gebruik van tegengif in bevredigenden toestand. De verdachte, die korten tyd na zyne aan houding bekende, is naar het hnis van be waring overgebracht. Het geval werd ontdekt ten gevolge van hot hevige gekerm der vrouw, waardoor de aandacht der buren werd getrokken. Omtrent deze vergiftiging verneemt men nader, dat de vrouw door het toedienen van tegengif ontydig moet zyn bevallen. Het kind heeft slechts eenige uren geleefd. De poging tot vergiftiging geschiedde door middel van een beschuit en koffie, waarin phosphorus was gemengd. De inhechtenisneming van den verdachte en de inbeslagneming van een en ander, op de misdaad betrekking hebbende, geschiedde door den inspecteur van politie Van Pienbrook en den hoofdagent-rechercheur Biegel. De politie te Scheveningen maakte proces verbaal op tegen werkgevers wegens overtreding der arbeidswet. Aldaar wordt op de naleving dier wet streng toe zicht gehoudeD. In een buitengewoon Politieblad bericht de commissaris van politie in de 1ste sectie (voormalige Sint-Pietershal) te Amster dam dat sedert Vrydag 23 Mei jl. die ge meente hebben verlaten A. M., 21 jaren, middelmatig lang en slank van gestalte, blond haar, lichte bakkebaarden, gezond uiter- lyk en in grys kostuum gekleed, met hoogen hoed, alsmede zyn meisje M. Tor B., eene gewezen winkeljuffer, herkomstig uit Leiden, klein van gestalte, bleek gelaat, donker (zwart) haar en gekleed met gryze japon en korten zwarten zomermantel. A. M. was als boek houder by den koopman Carl Ross, op den Nieuwezyds Voorburgwal belast by afwezig heid van zyn patroon met het beheer van diens zaken, en is in dien tyd spoorloos ver dwenen, na zich vermoedeiyk te hebben meester gemaakt van de som van f 600, zyn patroon toebehoorende. Genoemde commissaris van politie verzoekt opsporing en, zoo daartoe ter men zyn, aanhouding en opzending naar z(Jn commissariaat. De school te Riednann, in Tyrol, telt onder hare leerlingen een meisje van elf jaren, dat reeds twee meters lang is. Ver scheidene personen hebben den ouders van dit wondergroots kind reeds aanzienlyke som men gelds geboden in ruil voor de toestem ming om het te mogen tentoonstellen. Die sommen kunnen de ouders daartoe echter nog niet bewegen. Men leest in het „Handelsblad van Antwerpen" van 30 Mei Een overgroots brand is uitgebarsten te Flawines in de fabriek van geteerde dwars liggers 'voor Bpoorwegen. De vuur- en rook kolom, gevoed door hout en teer, overdekt de Samber op haren loop, tot Namen toe, trekt over het kasteel en verduistert het zon licht zoodanig, dat de schippers der Maas in 't begin een groot onweder verwachtten. Daar het vuui op geene manier kan be streden worden, zal de brand we) drie dagen duron en minstens voor een millioen schade aanrichten. KOLONIËN. BATAVIA, 30 April tot 3 Mei. Uit Penang wordt, dd. 1 Mei, het volgende geseind: De troepen met eene marine-divisie zyn uit Edi tegen den vyand uitgetrokken de mariniers waren van den oorlogsstoomer „Prins Hendrik." De Atjehers hadden zich op heuvels in de nabyheid van Edi verzameld. Na een hevig gevecht van ongeveer drie uren werd de vyand verjaagdhy had acht dooden en twee en veertig gewonden. V7y hadden acht gewonde soldaten, en idem de officier van gezondheid Van der Wal met een schot door de maag. Het „Bat. Nieuwsblad" van 3 Mei be vat nader het volgende part. telegram uit Buitenzorg, dd. 3 MeiVan den militairen commandant te Edi is via Penang het navol gende telegram ontvangen, dd. 29 April „Heden werd met eene compagnie infanterie en eene landings-divisie van de „Prins Hen drik" opgerukt tegen den vyand, die by Pedawa Pontong zeer sterk was. Er werd uitsluitend een vuurgevecht geleverd. De vyand werd uit twee bentengs ver dreven en vele geweren vielen in onze handen. Hedennacht trokken wy weer afwy kregen als gewonden dr. Van der Wal licht en 8 minderen. De vyand kreeg zeven dooden en veertig gewonden. Als belooning voor in Atjeh bewezen buitergewone diensten is aan den veroordeelde Moerda algeheels gratie verleend van het nog door hem te ondergaan gedeelte der straf van vyf jaren dwangarbeid in den ketting, waartoe hy ter zake van medeplichtigheid aan diefstal met buitenbraak in een bewoond huis werd veroordeeld. Men deelt aan het „Bat. Hbl." mede dat op het voorstel van den inspecteur van het lager onderwys in de 2e afdeeling tot oprichting eener openbare lagere meisjesschool te Peka- longan, door de Regeering gunstig is beschikt. In de residentie Banjoemaas en te Soera- karta is de cholera epidemisch verklaard. De uitslag van het te Soerabaia gehouden klein ambtenaars-examen, waarvoor zich had den aangemeld 55 candidaten, was dat slaag den met zeer goedG. A. Berends en L. Faber. Met goedA. Hokhorst, P. L. Desmet, D. Hafkenscheid, E. G. Muller en F. O. Rothé. Met voldoende: H. F. E. Boyer, P. Van Casand, A. H. Chattelin, J. A. E. G. A. Den Daas, J. A. E. D. C. Dan Daas, J. E. A. Van der Eb, J. E. Engelbrecht, D. P. R. LeGrom, F. J. Halewyn, T. N. Halewyn, J. A. Helder- nisse, A. A. Jacobs, J. De Jager, H. W. Jul- sing, J. H. Van Keulven, A. G. Krul, G. Lans, R. C. Paulus, K. Rolf, L. M. De Rooze, J. B. Schipper, B. C. M. Schryner, L. H. J. Schwartz, S. Tentoea, N. J. F. J. Velden en J. L. A. Van Zalingen. Den 25sten April maakte do 2de stuur man van de Kon. Ned. Marine van het ss. „Blommendaal", Greve, door middel van een pistoolschot een einde aan zyn leven. De aanleiding tot de wanhopige daad zou gezocht moeten worden in moeiiyke geldelyke omstandigheden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indió zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij den raad van justitie te Makasser (Celebes en ouderb.): tot lid, de subst.-off. van justitie bij dien raad mr. J. W. Kool; tot subat.-off. van justitie de voorzitter van den landraad te Kendal (Semarang) mr. L. J. F. J. Jeokel. Verplaatst: Van de residentie Madioen naar de reeidentie Bantam, do controleur 2de kl. A. P. Stoorvogel. Goedgekeurd: Dat door de landraden te Bre- bes (Tegal) ia ontslagen, wegens vertrek, eorvol, als buitengewoon subst.-grifüer buiten bezwaar van den lande bjj die rechtbank, O. Brugman. Benoemd: Tot buitengewoon eubat.-griffier bni- ten bezwaar van den lande bij dio rechtbank, F. W. Maeiue; te Pocrwodadi (Semarang) tot buiten gewoon enbst.-griffier buiten bezwaar van den lando bij die rechtbank, F. A. Laprc. V e r 1 e e n d Een 2-jarig verlof naar Nederland wegoua 12-jarigen onafgebroken dienst in deze ge westen aan den onderw. 2de kl. H. O. Van der Meij. Benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. de ambt. op non-act. H. Grondijs, vroeger dien rang bekleed hebbende. OntBlagen: Op verzoek eervol uit 'alands dienst de klerk bij het poet- en telegraafksntoor te Soerabaia O. W. L. Bouz. Benoemd: Tot boekhouder hij de Wees- en Boedelkamer te Padang, de adj.-boekhouder bjj dat college E. B. O'Brien. Tot predikant bij de Prot. Gemeente te Bandong fPreanger regentech.) de predikant bij de Prot. Gemeente to Pekalongan da. J. C. Pool. Bij het B. B. op do bezittingear buiten Java en Madoera: tot controleur late kl. de controleurs 2de kl. F. A. H. Van den Bossche eu G. Sieburgh; tot controleur 2de kl. de wd. edep.-contr. F. H. Dumas en G. J. Koopman. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den dir. dor B. O. W-, ten einde te worden werkzaam jpeeteld hij den aanleg van 8.-8., de civiele ingenieur C. J. N. Bijvanck. G o e t e 1 dTor beschikking van den dir. van B. B., om te worden belast met de function van goova-veearte, A. De Vletter, P. P, Van der Pool en W. Eeftink, allen door den min. van kol. gestold tor beschikking van den gonv.-gen. om te worden benoemd tot gouvs.-veearts. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den inspecteur van financiën in de 5de afdeeling, J. Evers. OntBlagen: Op verzoek eervol nit 'e lande dienst de lete commiee op het ree.-kantoor te Am- boina H. C. Verploegb Chaaeó, met bepaling dat dit ontaiag ingaat op den dag, waarop hij zijno betrekking aan zpo oprolgor zal overgeven. Benoemd: Bjj don Wateretaat en 'e lande B. O. W. tot iagenicur 2de kl. do ingenieur Sdo kl. J. P. Kruimeltot ingenieur 3de kl. de vdsp.-inge nieurs E. Gerst, K. J. A. Ligtvoet, T. J. W. Van Rossum en F. M. E. L. Eerstens; tot eersten commies op het reB.-kant. to Amboina de tweede commies bij bet dept. B. B., A. H. Zeomejjer. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek eervol uit Zr. Ma. mil. dieUBt wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pensioen do loit.-kol. der inf. F. W. Beeckman. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa wegens ziokte aan den off. van gez. Isle kl. N. O. J. Bahder. Een 2-jarig verlof naar Europa wegens 12-jarigen onafgebroken dienst in N.-ï. aan den kapitein der inf. H. C. Moorreos. Ontslagen: Mot ingang van 2 Mei 1890 op verzoek eervol uit Zr. Mb. mil. dienst wegens vol brachten diensttijd met behoud van recht op pensioen den lsten luit. der inf. J. De Blom. Overgeplaatst: In het militair eommande- ment van Atjeh en onderboorigheden do kapitein der inf. G. H. F. Rieez van bet 14de bat. inf. te Kotta-Radja, naar Let garnizoens-bat. (Segli); de kapitein der inf. J. F. T. Veeren van bet garnizoens-bat. (OlehlehJ, naar het 14de bat. inf. te Kotta-Radja; de lets luit. dor inf. K. B. L. Kocdc van het garnjzoene-bat. (Lamdjamoe), naar bot 14de bat. inf. te Kotta-Radja; de Iele luit. der inf. P. C. M. A. Hoolboom van het 14de bat. inf. te Kotta-Radja, naar het garnizoens-bai. (Lamdjamoe); de 2de lult. der inf. A. K. F. Swart van bet 14de

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2