N°. 8286. Vrijdag 30 Mei. A®. 1890. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Mei. feuilleton. Het Roode Testament. PEUB DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderl^lie Nommersa 0.05. 3-Oe»ober-VerecntgIng. In de groote zaal van het Nutsgebouw alhier had gisteravond de Mei-vergadering van bovengenoemde Yereeniging plaats. Velen waren tor vergadering opgekomen, hoewel niet velen in verhouding tot het groote aan tal leden, dat de Vereeniging telt. De voorzitter, de heer N. Brouwer, opende te ruim acht uren de vergadering en ver zocht den secretaris, den heer Felix Driessen, de notulen der vorige December-vergadering voor te lezen, aan welk verzoek door dezen voldaan werd en welke notulen zonder eenige op- of aanmerking werden goedgekeurd. Alvorens tot de eigenlijke werkzaamheden bespreking dor feestplannen en verkiezing eener commissie van controle over te gaan, deelde de voorzitter der vergadering mede dat in het bestuur der Vereeniging eene kleine wijziging was gebracht. De hoor H. J. Coster toch, die in het bestuur het Leidsch Studentencorps vertegenwoordigde, meende als bestuurslid te moeten aftreden toen hij in Februari jl. aftrad als praeses van dat Corps. Als zijn plaatsvervanger trad op de heer P. Vinkhuyzen, lid van het Collegium, die thans echter niet aanwezig was, evenals de bestuursleden Knuttel en Tieleman, die hunne afwezigheid schriftelijk hadden aan gekondigd. De voorzitter hoopte dat de ver gadering zich zou kunnen vereenigen met de opneming van den heer Vinkhuyzen in het bestuur, hetgeen dan ook, getuige een luid applaus, bet geval bleek te zjjn. Vervolgens verzocht de voorzitter over te gaan tot het kiezen van eene uit drie leden bestaande commissie van controle, waarvoor de drie dubbeltallen, der vergadering aange boden en opgemaakt door de aftredende com missie van controle, luiddenlo. P. F. Rollandet en A. L. Reimeringer Gzn.; 2o. W. Van Wyk Thzn. en H. L. A. Van Campen3o. C. Goekoop en S. Thors. Den heeren G. Van Driel, P. H. Spijker Sr. en Sam. Le Poole (laatstgenoemde als lid van het bestuur) werd door den voorzitter verzocht de stembriefjes op te nemen. De heer Van Driel deelde eenigen tjjd daarna den uitslag der stemming nrode en toen bleek dat in het geheel uitgebracht waren 86 stemmen, 6 bil jetten blanco, en verkregen hadden de heeren Rollandet 49, Reimeringer 25, Van Wijk 65, Van Campen 11, Goekoop 60 en Thors 13 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren P. F. Rollandet, W. Van Wijk Thzn. en C. Goekoop. Aangezien niet één dier heeren tegenwoordig was, zal hun van hunne benoeming worden kennis gegeven. Inmiddels had de voorzitter medegedeeld dat geene feestplannen b(j het bestuur waren iDgekomen. Aan het bestuur was het dus, in hoofdtrekken het programma vaat te stellen. Tot in onderdeelen kon nu nog niet afgedaald worden. Als avondfeest meende het bestuur te moeten voorstellen eene herhaling van hetgeen verleden jaar is voorgesteld, doch wegens het ongunstig weder en daardoor ongunstig geworden terrein op andere plaatsen slechts gedeeltelijk tot uitvoering kon komon, alzoo: drievoudig concert, op „Zomerzorg", rZomerlust" en Schuttersveld, dansvloer rondom eene muziek tent, draaimolens, poffertjes- en andere kra men en vuurwerk. Het eerste gedeelte van den feestdag is door de traditie vastgesteld; met de koraal- muziek der schutterij, welke zich steeds meer hierop toelegt, vóór het standbeeld van Van der Werf op het Park, dat daarvoor de beste plaats schijnt te wezen, wordt het feest dan ingewijd; daarna hebben de gewone uitdee- lingen plaats, alsmede het springen der fontein en het spelen van het carillon. Het middagfeest zal, volgens het plan van het bestuur, bestaan in een kinderfeest voor 4000 schoolgaande kinderen, op het Schut tersveld. De voorzitter bracht daarbij in her innering dat het bestuur natuurlijk hoopte op goed weder en daarnaar zijn plan ook inge richt heeft. Mocht deze hoop niet verwezen lijkt worden, dan kan men, evenals verleden jaar, de toevlucht nemen tot surrogaten. Mot deze feestviering beoogt men een doel. Men wil haar om de vjjf of zes jaren doen terugkeeren, op die wjjze, dat elk schoolgaand kind eene beurt krijgt en later zal kunnen zeggen een feest gevierd te hebben van de 3-October-Vereeniging. De voorzitter vroeg na deze mededoelingen of iemand der vergaderden ook het woord over deze voorstellen verlangde. De heer H. C. Van der Heyde vroeg en verkreeg daarop het woord. Het lag niet in zijne bedoeling om op- of aanmerkingen op het plan te maken, maar hij wilde alleen vragen of een aantal van 4000 kinderen niet wat zeer groot was. Het kwam hem voor dat het doel evengoed kan bereikt werden door beperking van dat aantal; ieder kind zal dan, zijn aantal schooljaren in aanmerking nemende, toch eene beurt krijgen. Staat men toch voor het geval dat het weder ongunstig is, dan moet men de toevlucht nomen tot een surrogaat, m. a. w. men zal de kinderen onder dak moeten brengen. Men bedenke dat men dit jaar wat dit betreft in een zeer ongunstig geval zal verkeoren, aangezien er geene Stadszaal is. En men wil de kinderen zeker niet naar huis zenden. De heer Van der Heyde wenschte echter de uitvoering van het plan niot te verdagen, verklarende zich zelfs bereid tot de uitvoering er van mede te werken, maar wilde het aantal der deel nemende kinderen beperken. De voorzitter antwoordde hierop dat men wat dat aantal betreft, reeds aan het snoeien was geweestanders zou men een getal van 6500 bereikt hebben. Nu zal 4000 het maxi mum zjjn. Voorts moest men niet te veel bezwaar hechten aan het te bezigen surro gaat en door te veel aandacht hier aan te be steden, de hoofdzaak niet uit het oog verliezen. Met medewerking als die van den heer V» der Heyde en anderen, te benoemen als leden van subcommissiën, zal men er wel weder komen. Nadat niemand meer zjjn verlangen had te kennen gegeven om het woord over het voorgestelde te voeren en gebleken was dat de vergadering zich daarmede kon vereenigen, deelde de voorzitter nog mede dat loerlingen van alle scholen, zoo van openbare als bij zondere, van scholen voor min- en meer- gegoeden aan de feestviering zullen kunnen deelnemen, dat alle onderscheid van stand of richting buitengesloten is en ook hierin, als by alle feestvieringen der 3 October-Vereeniging, gestreefd wordt naar éénheid. De kinderen zullen des middags staan onder opzicht, (onder wijzers zu'n hiervoor de als aangewezen per sonen) hoewel voor hen zoo onmerkbaar moge lijk, en zich vry bewogen op een uitsluitend voor hen afgepaald terrein, waarby dan ook tovena de kramen, draaimolens, muziektent, houten vlonder enz., voor het avondfeest be stemd, dienst kunnen doen. Voor de leden der Vereeniging en de niet-leden blyft daar omheen en tusschen dan toch nog genoeg ruimte over. Met de beste wenschen voor de vpfde feest viering op 3 October a. s. en een woord van dank voor de opkomst der leden, sloot de voorzitter de vergadering. De heer H. J. Bool, lid der Tweede Kamer, is thans weer zoo ver van zyne ernstige ziekte hersteld, dat wy met genoegen hem PRIJS DER ADWERTEVTrEN.- Vin 1 5 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174 Qrootere lettere neer plseteruimte. Voor het In ceeeeeron fcniten de eted wordt 0.10 berekend in de hedennamiddag alhier gehouden ge meenteraadszitting opnieuw onder de aan wezige raadsleden mochten opmerken. Voor het heden alhier afgenomen mathe- matisch-Uterarisch examen bedroeg het aan tal candidaten 7, waarvan werden toegelaten de heeren: R. Alma, van Utrecht; C. L. "Wpn, van Leiden; A. Bouman, van Nieuwenhoorn, en A. G. Brongersma, van Haarlem. Aan de universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegdhet voorbereidend kerke- ïyk examen door den heer P. J. Raap; het voorbereidend examen in de godgeleerdheid door de heeren J. Koerts Sikkema en L. N. De Jong; het candidaats-examen in do ge neeskunde door de heeren P. B. Van Loo en F. Dozy. Op de jaarvergadering van de Maatschappy der Ned. Letterkunde, 19 Juni te Leiden te houden, zal een bestuurder moeten worden verkozen ter vervanging van prof. Jan Ten Brink, die 1 Oct. aftreedt. Voorgedragen zyn dr. A. Kluyver on dr. A. Beets. Er zullen 25 biDnen- en 5 buitenlandsche leden worden gekozen; het aantal voorgestelde candidaten is respectieveiyk 78 en 10. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 28 dezer zal, met wyziging van de beschikking dd. 30 April 1890, het aan den hoer M. G. Hoekstra eer vol verleend ontslag als assistent by de natuurkunde aan de Ryks-universiteit te Leiden, op zyn verzoek, ingaan met 1 Juni 1890; en is voor het tydvak van 1 Juni 31 December 1890 benoemd tot assistent by de natuurkunde aan de Ryks-universiteit te Leiden, de heer P. Zeeman, candidaat in de wis- en natuurkunde alhier. De Amsterdamsche gemeenteraad zette gisteren het debat voort over de aanhangige tramwegaanvrage, verwierp verschillende amendementen en keurde goed art. 1 der voordracht, waarin do concessie verleend wordt voor de bestaande en den aanlag eener Oostelyke en "Westeiyke lyn. Het stoomschip .Batavia" vertrok 28 Mei van Batavia naar Rotterdam de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 26 Mei te Aden aangekomen; de „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 28 Mei van Perim; de „Zaandam," van Amsterdam naar de Plata-Rivier, vertrok 27 Mei van Boulogne-sur-Mer; de „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 29 Mei van Suez; de „Schiedam," van Rotterdam naar de Plata- Rivier, is 28 Mei te Montevideo aangekomen de „Voorwaarts" arr. 29 Mei van Amst. te Bat EOMAN VAN ÏAVIER BE JIOM'Éi'IX. 125) By het dessert begon men aan de cham pagne. Jacques ging naar het buffet en vulde daar de glazen, waarby hy zorg droeg het glas, waarm hy hot poeder had geworpen, voor mevrouw Labarre ter zpdo to houden. De dischgenooten waren uitgelaten vroo- l()knu en dan zong Jacques zelfs een drink liedje uit zpn studententyd. Nauwelijks had mevrouw Labarre echter haar glas chan pagne geledigd, of hare oogen vielen dicht en haar hoofd zonk voorover op de tafel. „Zij slaapt", zeide Jacques, „en wel zoo vast, dat een kanonschot haar niet zou deen ontwaken, zelfs al werd het in deze kamer gelost." „ZuWen wy haar niet te bod brengen?" vroeg Angèle. „Volstrekt niet", antwoordde Jacques, „zg heeft, hier haro eogen gesloten, zy moet se ook hier weer openen." „Hoelang zal haar slaap duren?" „Tot morgenochtend zeven of acht uren in dien tyd kan ik mpne zaken hebben af gehandeld." „En wat moet ik in dien tijd doen?" „Niets, verlaat deze kamer niet en laat alles onaangeroerd. Je kunt wel gaan slapen als je wilt. Morgenochtend kom ik bytyds hier terug." Jaoiques verliet de eetzaal. Inmiddels was Pascal Saunier met René aangokomen. Hjj reod de voordeur van hot huis voorby en hield voor eene kleine zgdeur stil. Hier verzocht .hy René uit te stappen en nam hem mee naar eene kamer van het sous- terrain, waar het geheel donker was. „Wees zoo goed hier oen oogenblik te wachteD", zei Pascal, „dan zal ik den dokter gaan zeggen, dat u er is. Wacht, ikzaleorst ficht aansteken." Onder andere omstandigheden zou René het zeker vreemd gevonden hebben, dat de koetsier tevens dienst deed als huisknecht, maar het jongemensch was te zeer vervuld mot de gedachte aan Martha, dat hij ep dit alles geen acht sloeg. Tóen Pascal licht had aangestoken, zag René echter verbaasd in heb rond, daar da omgeving meor op een kelder dan op eene kamer geleek, want zoowel de vloer als de wanden waren van marmer en er stond geen enkel meubelstuk. René wilde juist eene vraag tot Pascal richten, maar deze liet hem er den tijd niet toe. Hy had ongemerkt een dolk uit den zak gehaald en stak den ongelukkigen jonk man dit wapen diep in de borst, juist op de plaats van het hart. Hat slachtoffer wankelde, uitte een ppn- ïyken kreet en viel met een doffen slag op don marmeren vloer. Een dikke bloedstraal drong uit zyne wond. De moord had in den tyd van slechts enkele minuten plaats gohad. René Labarre was niet meer, Met yzingwekkende kalmte beschouwde de moordenaar zijn slachtoffer en toen hy zag dat de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf, verliet hij het vertrek en keerde naar zyn paard torug, dat hy op stal bracht en eene hand gras gaf. Toen ging hg wsder naar zijn slacht offer, dat inmiddels at zyn bloed had ver loren en daarmede overstelpt was. Pascal begon alle sporen van do misdaad zorgvuldig uit ie wisschsn en weldra was de vloer van het bloed gereinigd, vervolgens j beroofde hy het lyk van do medaille en nam ook de portefeuille, welke René in zyn borst zak droeg. Daarna ging hy naar het salon, waar hij bedaard wachtte, tot zyn medeplichtige zich by hem zou voegen. Het was een half uur na middernacht, toen deze in de kamer kwam, waar Pascal hem wachtte. „Welnu?" vroeg Jacques. „Geslaagd!" riep Pascal, terwyi hij de medaille in de hoogte hield. Met een kreet van een wild dier rukte Jacques do medaille uit de hand van zyn medeplichtige. „Reeds twee!" sprak hy, „komaan, de overigen zullen spoedig volgen." „Het lyk van René ligt in de beneden kamer. Ik trof hem juist in het hart. Hy was terstond dood." „Uitmuntend! De moeder slaapt in de eotzaal kalm haar slaapje." „Kan zy niet ontwaken „Eerst morgenochtend, •a nu het rijtuig halen; inmiddels zal ik de zakken van het lijk doorzoeken." Pascal ging in den stal en Jacques naar de benedenkamer, waar hfj alle zakken van het slachtoffer doorzocht. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1