Inzenders van Advertentiën I.I'II'M 11 II11 T JHWTi'lhUHI JWWlfTga KOLONIËN. BATAVIA, 21 tot 23 April {Vervolg). In den ouderdom van 73 jaren is to Soera- karta overleden jhr. C. L. J. Van Hogendorp. Aan de 17 April te Padang ontvangen Atjeh-kroniek ontleent de „Sum. Crt.": Ontmoetingen met den vjjand hebben in de laatste veertien dagen niet plaats gehad. Op 5 dezer heeft een Javaansch fusel er te Panteh Perak, om onbekende redenen, op eene Javaansche vrouw geschoten, die zwaar ge wond werd. De snoodaard nam daarop de vlucht, zjjn geweer en patroontasch mede nemende; hü is nog niet achterhaald. Op 12 dezer werd terzelfder plaatse een Europeesch kanonnier, die in de gezwollen Atjeh-rivier baadde, door den stroom mede gevoerd; hy is sedert spoorloos verdwenen. Toeankoe Machmoed, een jongere broeder van Toeankoe Haschim Banta Moeda, die weleer ^oogd was van den pretendent-sultan Toeankoe Daoed, heeft zich, volgens geruchten, met het gouvernement verzoend. T. Mach moed zou van zijne verzoening bliik geven door eerlang feest te vieren te Segli. Herhaaldelijk werden goederen achterhaald en geconfisqueerd, die men buiten de linie trachtte te smokkelen. Toekoe Njaq Mohamad, de wd. hoeloebalang van de IX Moekims, heeft doen weten, dat hy zich heimelijk van Kotta Radja verwijderd heeft, omdat men van hem geene notitie nam en hem zyn in 's lands kas verbleven trakte ment niet uitbetaalde. De luit.-kolonel der inf. F. W. Beeckman zou zyn verzoekschrift om eervol ontslag uit den dienst met behoud van pensioen reeds ingediend hebben. Met deze bootgelegenheid vertrekken mede de officier van gezondheid Kleinenhammans, die te Edi algemeen geacht werd, ten bewfize waarvan strekke de hooge opbrengst zyner vendutie; de officier van gez. Smit, die als lqdende aan rheumatiek dit gewest verlaat en wiens gezondheidstoestand in den laatsten tyd in zooverre verbeterd is, dat hy niet meor bedlegerig is; en de officier van admin. Gallas met echlgenoote, die reeds twee malen te At jeli garnizoen heeft moet on houden en veel tot het gezellig verkeer alhier heeft bijge dragen. De inlander Wongsodiwirio, uit de dessa Poerworedjo van het land Safioong, res. Se- marang, zoo schrijft de „Loc.", werd op de sawah door eene vergiftige slang (oelö doe- moeng) of brilslang, zoodanig in de kuit ge beten, dat hy ineenzakte en naar huis moest worden gedragen, waar hy meer dood dan levend aankwam. De administrateur van het land Sayoong, de heer Bausch, begaf zich daarheen en diende den man 10 gram creolin op een glas water toe, bespoot de wond met pure creolin en gaf order den geheelen nacht de wond met onopgeloste creolin te botten. Het resultaat was zóó bewonderenswaardig, dat de man den volgenden dag weer kon loopen en zyn dagelyksch werk kon ver richten. -- Den 21sten hoeft in den vooravond ten huize van den Chineeschen reeder Tan Djin Soei in de Financiestraat te Batavia een dub bele moord plaats gehad. De inlander Miden, matroos op een der schoeners van voornoemden Chinees, leed sedert drie dagen aan koorts, waarom hy in het huis van zyn heer verpleegd werd. Maandag nu vloog de zieke, blykbaar in eene vlaag van ylende koorts, de kamer van den staljongen binnen, dien hy met diens eigen pisoe racet doodstakook de koetsier, die ter hulp snelde, ontving zes niet levensge vaarlijke wonden in den rug. De huisheer was genoodzaakt den moordenaar met een sluitboom te vellen, na hem te voren met datzelfde geïmproviseerde wapen het mes uit de hand te hebben geslagen. Aanleiding tot deze moorden bestond, voor zoo verre men kan nagaan, niet. Java-Bode Naar men meldt, is te Batavia de tele graphische mededeeling ontvangen, dat de lste luitenant der infanterie Keyzer, inge deeld in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, na eene kortstondige ongesteldheid is overleden. Van Soerabaia ontving de „Java-Bode" een schryven, waarin o. a. voorkwam, dat de kapitein De Wit, wegens ernstige onge steldheid, als militair commandant van Ter- nate is afgelost en te Amboina van een spoed- certificaat is voorzien, ten einde met de eerste gelegenheid naar Europa te kunnen vertrekken. „Semawia" schryft uit Semarang aan het „Soer. Handelsblad" dat de gouverneur-gene raal aan het Opperbestuur zyn ontslag heeft aangeboden, indien de last bleef gehandhaafd tot intrekking van het besluit van 15 Maart, waarbij de tarieven voor het vervoer van suiker op de Staatsspoor met 25 pet. werden verlaagd. Wij kunnen hier byvoegen, zegt de „Java- Bode," dat de gouverneur-generaal in dsn laatsten tyd herhaaldelijk hoeft gezinspeeld op de mogelijkheid dat zyn bestuur korter dan vyf jaren zou duren. Opgave der passagiers, per ss. „8umatra," com mandant Droogleover Fortuyn, naar Nederland ver trokken Mr. J. Brunger, echtg. en 4 kinderen; offic. v. gez. lete kl. Kobler, eclitg. en 3 kinderen; de heer P. W. R. Van Lcnnep; hoofdonderwijzeres E. Van Loon; offic. v. gez. It. J. Koppenol, ochtg. on 3 kinderen mej. M. De Bleij; kapt. der infanterie E. W. E. Kok en echtg.; mevr. Waterman en 2 kinderendeheeren Weghake en echtg.; J. A. B. Masthoff, echtg. en 1 kind; G. J. Cambier, A. H. Verniers van der Loeff en 3 kinderen; commies O. E. en N. M. A. H. Veit en echtg.inspecteur der bebakenieg S. J. Van Droogo, echtg. en 3 kinderen; controleur ls;c kl. B. B. Van der Wolk, echtg. en 2 kinderen; do beer J. Maudfc; opziener R. TanneDbaum, echtg. en 5 kinderen; de heoren W. Bagewinkol, Fiurij Brehmer, J. H. Voss, F. Ciezaad, D. Dermgock, Ph. Fischermevr. de wed. Brauor en 1 kind; do heeren E. Verhulst en echtg.; A. X. E. Do Visser, echtg. en 1 kind; mevr. F. M. Baars en 2 kinderen; de heeren T. J. Rave, F. W. Christ, G. Galis, benevens Zr. Ms. troepen en schepe lingen. BUITENLAND. Fraukryk. Volgens de „Indóp. beige" hebben eenige Fransche geldmannen, ingevolge eene over eenkomst tusscben don Congostaat en de Fransche Congo-kolonie, voor 1,500,000 fr. aandeelen in het Congo-spoor gekocht en zullen zü ook aan andere belangrijke onder nemingen in den Vrijstaat deelnemen. De boogleeraren in de natuurkunde, die ter gelegenheid van de universiteitsfeesten te Montpellier vereenigd zijn, hebben den be roemden natuurkundige Heimholtz een adres aangeboden, waarin hom hulde werd gebracht als dengeen, wien3 naam met de belangrijkste theorieën e'-i ontdekkingen op natuurkundig en physiologisch gebied verbonden is. Vervol gens werd een foestmaal ter eere van den beroemden hoogleeraar gegeven. Vermoedelijk zullen ook de Fransche geneeskundigen, meer dan men tot beden bad gedacht, aan bet internationaal genees kundig congres te Berlijn deelnemen. Blijkens een bulletin in de „Semaine medicals", heeft de meerderheid van het syndicaat der Fransche geneeskundigen namelijk als hars meening uitgesproken, dat de Fransche geneeskundigen in Augustus te Berlijn in den wedstrijd der volken op geneeskundig gebied niet mogen ontbreken. DultosoliIaiKl. Betreffende het ongeluk, keizer "Wilhelm overkomen, luiden uitvoeriger berichten als volgt: De keizer reed in een licht Engelsch rijtuig, dat door een zeer vurig paard getrokken werd, naar de landingsplaats in do Huvel, waar het vaartuig, waarmede hjj een tochtje zou doen, gereed lag. De erfprins van Saksen- Meiningen zat naast den keizer. Toen het rjjtuig den hoek der Jager-Allee zou omslaan, schrok het paard. Tegelijkertijd moest het rjjtuig een schorpen draai nemen, omdat mon anders in eone dichte msnigto men- sclien terecht zou gekomen zjjn. Bij deze wending werd volgens een correspondent de keizer uit het rjjtuig geslingerd, ton gevolge waarvan hjj don voet verstuikte. De vorst wsrd in eene naburige villa opgenomen en geneeskundig verbonden, waarna hy naar het nieuwe paleis terugkeerde. Aanvankelpk van weinig beteekenis, werd de kwetsuur weldra door een sterk opzwellen van den voet gevolgd, dat den keizer zal nopen, eenige dagen thuis te biyven. Behalve 's keizers geneesheer, dr. Leuthold, werden twee bekwame heelkundigen uit Berljjn naar Potsdam ontboden. Zy zyn van oordeel dat de wond niet gevaariyk is, maar toch zorg- Tuldige oppassing behoeft. De „Reich6anzeiger" deelt nog mede dat de keizer op aanraden zyner geneesheeren zich werkelyk eenige dagen rustig zal houden. Het blad voegt er aan toe, dat de keizer zich Maandag en Dinsdag met de staatszaken onledig hield. Hy heeft toen uitvoerige voor stellen in ontvangst genomen, onder welke ook eenige van den rykskanselier. Hy werkte ook met den chef van zyn civiel Hui3 en met den vertegenwoordiger van het millitair Huis des keizers. De laatste berichten luiden zeer gunstig; de genezing van de zeer onbeduidende kwetsuur gaat volkomen normaal. De commissie te Beriyn, welke zioh heeft gevormd tot het byeenbrengen van gel den tot oprichting van een gedenkteeken voor prir.s Von Bismarck, ontvangt van allo kanten uit Duitschland ruime bijdragen. In een der bladen wordt echter medegedeeld dat den be ambten der posteryen in vele plaatsen lysten zyn voorgelegd, met de mededeeling, dat hunne superieuren het hun zeer kwaiyk zouden ne men, indien zy daarop niet voor eene bydrage teekenden. Zelfs de „National-Zeitung" protesteert er tegen, dat een dergelyke invloed op de staats beambten wordt geoefend. Het nationaal- liberale blad sluit zich in dit opzicht aan by de oppositie-organen, welke verlangen, dat allo ambtenaren volkomen vry zullen worden gelaten, of zy iets voor prins Von Bismarck's standbeeld willen bydragon of niet. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" verzekert dat er nog niets van bekend is, of de rykskanselier Caprivi keizer Wilhelm zal vergezellen, indien de keizer de Bussische legeroefeningon gaat bywonen. Belgiö. Een talentvol Belgisch schilder, Louis Artan, is overleden te Nieuwpoort, waar hy sedert een jaar verblijf hield. Hy was langen tyd lydende. Artan was vyftig jaren oud en vooral bekwaam in het schilderen van de zee. De Brusselsche slavernij-conferentie heeft het verslag betreffende de heffing van invoer rechten op alcoholische dranken aangenomen. De afgevaardigde der N. Amerikaansche repu bliek heeft voorgesteld deze invoerrechten te heffen naar gelang van de sterkte der inge voerde vloeistof. Do overige afgevaardigden wachten dienaangaande instructie van hunne onderscheidene regeeringen. Gz-oot-Bi-ltaiinië. De „Times" behelst een uitvoerig artikel van Stanley, als antwoord op de rede van lord Salisbury. De beroemde explorateur schryft daarin, dat hy geen eigenbelang heeft by Afrika, maar de belangen bepleit van de aandeelhouders der Brit6che Oost-Afrika-Com- pagnie. Stanley beschouwt de door Duitsch land in Oost-Afrika verkregen concession als Engelsche misslagen, maar deze zyn nu feiten geworden, waarin geene verandering meer kan worden gebracht. Het is thans de hoogste tyd dat aan Duitschland verder niets worde afgestaan, anders wordt de stelling der Britsche Oost-Afrika-Compagnie onhoudbaar, en gaat bare geldbelegging verloren. Het beleid van Engeland ten aaDzien van Afrika was tot dusver al te veel een toegeven aan de zucht om Duitschland te vriend te houden. Stanley wil geen geschil met Duitschland, maar de inschikkelykheid heeft hare grenzenDuitsch land moet worden gehouden binnen de grenzen van het gebied, zooals die in 1886 in gemeen overleg zyn vastgesteld. Herbert Von Bismarck vertelde op een diner te Londen de volgende, naar by be weerde, historische anekdote. De onderhan delingen tussehen Engeland en Holland over de Kaap de Goede Hoop konden maar niet tot een goed einde komen, waarop eindeiyk de Hollandsche afgevaardigde aan de Engel- schen bet volgende voorstel deed„Geeft ons de Kaap en houdt jelui do Goede Hoop." Jammer, dat 't anders is uitgekomen en Holland alleen de Goede Hoop, zonder de Kaap, beeft behouden I Majoor Wissmann en de heer Mackenzie, van de Britsch-Oostafrikaansche maatschappy, zyn uit Zanzibar vertrokken, vergezeld van een Arabier van goede familie. Te Sonapit, in Chota Nagpore, in Britsch- Indié, zpn goudvelden ontdekt. Reeds z(jn te Calcutta 3 nieuwe maatschappyen opgericht om het erts te ontginnen. De officiüole „Ssrawak-Gazette" bevat een hoofdartikel tot verdediging deriniy'ving van het tot het ryk van Broenei (Noord- Boraeo) behooronde Limbang-gebied. De reeds bekende redenen worden daarvoor aangevoerd, met byvoeging dat de sultan van Broenei bezig was eene gewapende macht uit te rusten om de oproerige Limbang-boofden, die in geen vyf jaren cyns betaald hadden, te tuchtigen. Groot verli03 van menschenlevens en van geld zou daarvan het gevolg ge weest zyn. Dezelfde mail brengt een in waardige be woordingen gesteld protest van den sultan, tegen de gewelddadige, met het verdrag strydige inlyving van de Limbang, waardoor radja Brooke meer macht over des sultans gebied verkrygt dan koningin Victoria zelve. De sultan zegt dat de radja den buurman bad moeten bystaan, in plaats hem zyn land af te nemen. De zaak komt in het Parlement ter sprake. Aan de regeering zal gevraagd worden, of zy, ingevolge de bepalingen op het protectoraat, de handelingen van radja Brooke goedkeurt of niet. Oostenr.-Hon(f.-Mon«rcliie. Te gelyk met de groote landbouwten toonstelling zal te "Weenen in Augustus een groot Duitsch zangersfeest plaats hebben, waaraan 12,000 personen deelnemen, waarbij plaats zal zyn voor 20,000 toeschouwers en waarby optochten zullen worden gehouden. De uitzet van prinses Valérie van Oos- tenryk was dezer dagen in bet keizerlyk paleis voor een aantal genoodigden ter be zichtiging. Ruim 3000 dames maakten van deze uitnoodiging gebruik. De uitzet is zeer eenvoudig, maar niettemin een zeer belang wekkend voorbeeld van volledigheid en smaak- vollen aanleg. Er is o. a. prachtig hand- en borduurwerk, fraai met naamletters en kronen bestikte satijnen overdekkeneene prachtige toilettafel, versierd met kostbare kant en satyn. Later wordt ook het bruidskleed ten toongesteld. De zittingen van de Oostenryksche en de Hongaarsche delegatie zullen op 4 Juni worden geopend en slechts 3 weken duren. Volgens den correspondent der „Standard" zullen vermoedeiyk alle punten der legerbe- grooting worden aangenomen. Eenige leden zullen der regeering eenige vragen doen be treffende Bulgarye en Oostenryks betrokkin gen met Servië. Italië. Een ingenieur te Gonua is gearresteerd, omdat hy verdedigingsplannen aan Duitsch land wilde verkoopen. Het ministerie van oorlog te Beriyn waar schuwde echter de Italiaansche regeeriug. Een Duitscher, die in de zaak was betrokken, vluchtte naar Zwitserland. Uit Rome wordt gemeld dat de Itali aansche regeering het voornemen heeft het aan de familie Garibaldi behoorende eiland Caprera te koopen voor 1 millioen lire. Het stoffeiyk overbiyfsel van den generaal zou dan naar Rome worden overgebracht. Amerika. De commissie uit het N. Amerikaansche congres heeft een eindverslag uitgebracht betreffende bet ontwerp aangaande het beheer der belastingen. By dit wetsvoorstel, dat vol gens de „Times" spoedig wet zal worden, zyn ingrypende veranderingen voorgesteld, welke ook voor Europa van belang zyn. Het zal vermoedelyk na 1 Juli in werking treden. De correspondent der „Daily News" te Nieuw-York meldt dat de twee repubükeinsch gezinde senaten van Pennsylvania en van Mas sachusetts te kennen hebben gegeven, dat zy de tariefwet in baren tegenwoordigen vorm onaannemelyk achten. Volgens den correspon dent wordt de kans, dat het ontwerp wordt aangenomen, hierdoor veel geringer. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van IS tot en mot 24 Mei. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 18 Mei 8.- 9.45 7 1G.8 19 8.9.45 8 16.5 20 8.9.45 7 16 4 21 8.10.— 8 16.4 22 8.9.45 7 16.7 23 8.10.— 8 16.8 24 8.10.— 8 16.8 Dit bsteekent: Wanneer men 6 cnbic feet 141.G liters per unj van zulk gae verbrandt in eon Sugg's London-Argand-Staudard burner No. 1, mot 24 gaatjee, wordt een licht verkregen, dat in Bterkte gelijk staat met 16.8, 16.5 enz. Standaardkaarsen, waarvan elks kaars 20 grains -- 7.8 grammen Spermaceti per nnr verbrandt. Bodegrave, 27 Mei. Aangevoerd 276 wagens Kaas 1S333 stuks, wegende 71922 KG. Prj}9 1ste soort Goudsche f25.a ƒ28.60, 2dö Boort ƒ22.a 24. zwaardere fHieronder 54 wagens Edammer Kaas lste soort 28.50 a 2de soort 25.a 27. Sde soort a f11 wagens DorbyfeaaB: lste soort ƒ30.a ƒ31.25, 2de soort 28.a ƒ29.50. wagens Leidsche Kaas het schippond. Handel matig Aan de veemarkt waren aangevoerd: varkens, 27 paarden, 21 hitten, 45 biggen, 303 lammoren, 7 schapen. De prijaen waren als volgt: paarden ƒ100 a ƒ300, hitten ƒ110 a 130, schapen 23 a 30, biggen 10 a 16, lammeren 12 a ƒ18. worden opmerkzaam gemaakt, dat bij de Advertentie steeds moet gevoegd worden een verzoek tot plaat sing-, met duidelijke onclei*- teeteening-.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2