N°. 9284. Woensdag 38 Mei. A0. 1890. Leiden, 27 Mei. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per s maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Professor dr. P. Van Geer alhier is door Z. M. den Koning benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ongetwijfeld is eene matinee zelden druk ker bezocht gezion dan dit op Pinksterzondag het geval was tydens de uitvoering, door de Btafmuziek van het vierde regiment toen van twee tot vier uren in den tuin van Musis Sacrum" alhier gegeven. Op zulk eene op komst scheen zelfs de kastelein niet gerekend te hebben. Het geduld der leden met hunne dames werd dan ook, wat zijn departement betreft, bij velen op eene harde proef gesteld. Daarentegen bleek men bijzonder tevreden over hetgeen Mann's militaire kapel ton gehoore bracht. Enkele nommers deden zelfs aan een avond-concert denken, o. a. de „Rigoletto", de „Portic-i", de „Hugenoten" enz. Al was het overigens fraaie weder en dien middag niet geheel en al zóó stil als voor zulke voordrachten wel gewenscht kan geacht wor den, toch viel er zeer veel te genieten. Wat werd aangeboden, deed voor de volgende concerten wederom hooge verwachtingen koes teren, te meer, als men daarbij er op lette dat het programma reeds nu vier nummers als eerste uitvoeringen vermeldde. Dan is de veronderstelling ook niet ongegrond dat de heer Mann voor het ingetreden seizoen over een zeer uitgebreid en belangrijk repertoire kan beschikken. De luitenant ter zoo H. Velthujjzen, geplaatst in de maritieme directie te Amster dam voor den dienst der artillerie, is belast met het toezicht op de vervaardiging bij de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden van mas ten mot geschutmareen voor de monitors „Draak", „Hyena", „Panter" en „Wesp". Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzenf 54, f 28, f 5.70 en f 2.85; de laagstef 54, f 27.50, f 5.70 en f 2.85. De heer Van' den Bergh, oud-minister van waterstaat in het kabinet Heemskerk, is heden te 's-Hage overleden. De heer J. C. G. Gobius du Sart, predi kant te Bonthuizen, die den 6den dezer be roepbaar was, hoeft sedert dien tyd het beroep ontvangen naar de gemeenten Oost- en West- Souburg, Standdaarbuiten, Aalst, Klaaswaal, St.-Philipsland, Besoijen, Lunteren, St.-Jansga en Delfstrahuizen en Birdaard. Een beroep naar Veen, zoo niet reeds ont vangen, is in aantocht. In het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs bij do landmacht voor zoover be treft de opleiding tot officier, zjjn door de Regeering eenige wijzigingen gebracht. In het ontwerp wordt nu uitdrukkelijk verklaard dat er slechts éóne cadettenschool zal zijn. De programma's van de toelatings examens, zoowel voor die cadettenschool als voor de Kon. Mil. Academie, zjjn in het ontwerp opgenomen. Do plaatsen van vestiging der inrichtingen van militair onderwijs zullen b(j algemeenen maatregel van bestuur worden bepaald. In hoofdzaak wordt de voordracht overigens door de Regeering onveranderd gehandhaafd. De leden der Tweede Kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juni a. s., te drie uren. Het hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notarissen zal het 40 jarig bestaan der Broederschap feestelijk herdenken op 29 en 30 Juni en 1 Juli a. s., te Amsterdam. De Raad der gemeente Alfen a/d. Rijn besloot in zijne jongste vergadering, om elk hoofd der lagere school, dat de verplichte akte voor de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek behaalde, eene gratificatie van f 50 en bovendien eene jaarljjksehe traktements- verhooging van f 50 te verleenen. Jhr. mr. J. E. De Sturler, te 's-Hage, is door de koningin-regentes van Spanje be noemd tot ridder 2de klasse van de orde van Militaire verdienste. By koninklijk besluit is by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse de student in de geneeskunde (arts) J. Falkenburg. Met ingang van 16 Juni, benoemd tot direc teur van het postkantoor te Warmond W. Coens van Senden, thans directeur van het postkantoor te Oorschot. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 24 dezer is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen, ter verkryging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwyzer en hoofdonderwyzeres, voor het jaar 1890 zal plaats hebben op 24 en 25 Juni e. k.; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli d. av. en dat de commission, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arn hem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Assen. En zyn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te 's-GravenhageJ. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwys in de 2de inspectie; tot leden: W. J. Bonte, te Hoorn; J. Feringa Azn., te Utrecht; A. Op de Laak, te Noordwyk; L. Gerhardt, te Utrecht; W.De Vletter, te 's-Gravenhage; A. Langhout, te Weesp J. Straub, te 's-GravenhageE. Van Everdingen, te Delft; Y. Ykema, te 's-Graven- hage; D. H. Cocheret, te Rotterdam; J. M. Schmidt Crans, te 's-Gravenhage; tot leden plaatsvervangers: H. V. Leopold, te Delft; N. Brouwer, te LeidenW. Jansen, te Utrecht H. W. Disper, te Bergen-op-Zoom C. Kamer boek, te Rotterdam. Naar men mededeelt, heeft Z. M. de Koning inlichtingen doen inwinnen omtrent den toestand van den orkestdirecteur, den hoer Granier.Er is meerdere vooruitgang waar te nemen. De heer Van Eys van Lienden, secretaris by Zr. Ma. gezantschap te Berlyn, is in de residentie aangekomen, zoomede jhr. mr. Van Weede, secretaris by de Nederlandsche legatie te Parys. Jhr. mr. De Marees van Swinderen heeft Zondag de residentie verlaten, ten einde zich naar zyn post te Rome te begeven. De heer J. M. Oudendyk, tot dusver werkzaam by de Nederlandsche Maatschappy voor Electriciteit en Metallurgie te 's-Graven- hage, is thans als ingenieur by de stedelyke gas- en waterwerken te Wiesbaden benoemd. Aan de Hollandsche Opera is als chan teuse légere geëngageerd mej. Storm van 's-Gravesande, thans te Parys. Mej. Storm zal 0. a. in „Mireille," „Lakmé" en „Les Pêcheurs de Perles" optreden. De heer De Groot is voor- Bemens in het aanstaande seizoen ook „Lohen grin," „Robert," „l'Africaine" en „Zampa" op te voeren. Naar men verneemt, zal de hoer B. L. Vries, leeraar in de trigonometrie en algebra aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, in het najaar die inrichting met pensioen verlaten. Het stoomschip „Celebes," van Amster dam naar Batavia, passeerde 23 Mei Perim; de „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 26 Mei Lizard; de „Rotter dam" vertrok 24 Mei van Nieuw-York naar I Amsterdamde „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Mei Ka tp del PRIJS DER AD VERTEN TIEN; Tm 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171 Grootere lettere neer plaateruimte. Voor bet la caesoeren buiten de atad wordt f 0.10 borekCLd Armi; de „Prinses Marie," vau Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Mei te South ampton; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Mei te Padang; de „Zaandam," van Amsterdam naar Buenos- Ayres, is 26 Mei te Boulogne-sur-Mer aan gekomen. t. oiuengd Nieuws. Gedurende de beide Pinksterdagen werden aan het Hollandsche Spoorwegstation alhier afgegeven900 plaatskaarten in de richting naar Amsterdam en 3500 in die naar Rotterdam. Alleen op tweedon Pinksterdag werden naar Den Haag 3228 plaatskaarten verkocht, waarvan 318 1ste, 410 2de en 2500 3de klasse. Behalve de gewone treinen, passeerden hier aan het station in beide richtingen 5G buitengewone, dus, in het geheel niet minder dan 82 treinen. Met den Rynspoorweg naar Woerden enz. vertrokken op beide dagen van hier 1060 personen. De Rynlandsche stoomtram vervoerde tys- schen Leiden, Katwyk en Noordwyk op eer sten en tweeden Pinksterdag 6201 passagiers, waarvan alleen op tweeden Pinksterdag 4942- reizigers. Gisteren waren sommige treinen zóó zwaar bevracht, dat ze met twee machines reden. De Katwyksche bootjes hadden het ook heel druk. Do jaarlyksche universiteit s- wedstrjjd van den Nederlandschen Studonten- roeibond is ditmaal bepaald op a. s. Zondag middag, 1 Juni, op het Noorder-Spaame, by Haarlem. „Njord" (Leiden) zal mededingen in alle- nummers, „Laga" (Delft) in jonge en oude vier, „Triton" (Utrecht) in oude vier, jonge- vier, oude twee en misschien jonge twee, „Nereu8" (Amsterdam) in alle nummers, uit genomen skiff. Op eersten Pinksterdag had op het Schuttersveld alhier een voor „Achilles" zeer gewichtige cricket-match plaats. Leiden had nl. het 2de elftal der Haagsche G.-G. „Olympia" uitgedaagd om revanche te nemen over het verlies van verleden jaar. Op-15- September 1889 werd „Achilles" door „Olym pia" verslagen met 8 wickets. Als bewye hoezeor het matchtal van „Achilles" vooruit gegaan is, dieue dat de nu gehouden wed- stryd door Leiden gewonnen is in één in- BOMAN VAN ÏAÏIER DE JIÜ.VTKHX. 121) „Dat is niets. Zoodra je aankomt, kan je ze aan het station te Tours opeischen. Je krygt er een biljet van." Zy waren in do rue de Miroraesnil. Aan de deur van het'hotel nam Renafscheid van Jacques. „Ik zal alles d'oén, wat u mij gezegd hebt, dokter, en houdt u stoods ve-rzekerd, dat ik u nooit genoeg mijne dankbaarheid zal kun nen bewyzen." „Onnoodig, boste Renó; ik ben slechts je vriend, en wil je dit toonen. Vaarwel!" René drukte Jacques in vervoering de beide handen en verwyderde zich. „O!" mompelde by, terwijl hy de straat uit liep, „die dokter Thompson is de beste man ter wereld. Wanneer ik gelukkig word, zal ik dat geheel aan dien edelen man te danken hebben." Toon Jacques zyn huis bicnentrad, zeido hy voor zich: „Morgen zal ik de tweede medaille reeds hebben." XXIX. Jacques Lagarde vond Pascal thuis. Hy begaf zich onmiddellyk met zyn medeplich tige naar zyne kamer, waar hy hem zyn voornemen met René mededeelde. „Dus zal ik het jongemensch morgenavond in het stationskoffiehuis kunnen vinden?" vroeg Pascal. „Ja, om negen uron zal by daar op je wachten." „Door zijn geestelyk gewaad zal ik hem gemakkelyk herkennen." „Neen, dat draagt hy niet meer. Hy Z3l gewoon gekleed zyn." „Dan wordt het moeilyker, want ik heb hem nooit gezien. Enfin, ik zal hem wel weten te vindendaarenboven, als hy mij, gekleed als koetsier, ziet binnenkomen, zal by my zelvon wel dadelyk vragen of ik hem zoek. Dus ook dit loopt goed naarwensch." „Zorg echter dat je tege* tien uren op „Lb Petit-Castel" bent en wees voorzichtig, Pascal!" „Wat meen je daarmee?" „We zullen er niet alleen zijn. Ook mevrouw Labarre zal er komen." „ayne moeder?" „Juist." „Maar dat is, dunkt my, eene groote dwaasheid!" „Integendeel, het is een meesterstuk van behendigheid." „Ik zie het nog niet in." „Luister! Ik heb het hart van die behaag zieke weduwe veroverd, zoodat zy in my haren aanstaanden echtgenoot ziet. Ik heb haar op „Le Petit-Castel" te soupeeren ge vraagd, zij zal er tevens den gehoelen vol genden dag doorbrengen." „Maar waartoe zulks, Jacques? Zy kan immers onze plannen doen mislukken?" „Hoor my verder aan! Ik aal onafgebro ken in haar gezelschap zyn. Je begrypt dat de tegenwoordigheid van dje lieve dame in myn hui3 my een onbetwistbaar alibi is." „Ik begryp je bedoeling niet I" „Hot is een voorzorgsmaatregel, indien men my al eens mocht verdenken." „Zoo! Maar het minste gerucht kan ons nu verraden." „Geen nood, ik heb alles uitmuntend ge regeld." „Jawel, ik weet dat je behendig bent", zei Pascal, „maar je vermetelheid jaagt my som- wylen sohrik aan. Heb je my niets anders te zeggen?" „Neen, alleen dat Angèle morgenochtend naar „Le Petit-Castel" moet gaan om voor het souper te zorgen. Ik zal haar vóór zy er heengaat, de noodige aanwyzingen tjoen daarvoor." Angèle vertrok den volgenden morgen naar „Le Petit-Castel", na door Jacques Lagarde voldoende te zyn ingelicht van hetgeen zy er te doen had. In de wachtkamer van dokter Thompson bevond zich weder eene groote meyigte patiënten, die naar de volgorde door den page in het kabinet van den dokter werden toegelaten. Martha had hare plaats achter het register hernomen, Jacques ontdekte dat de wees nog blepker was dan gewoonlijk. Haar glimlach, waarmede zy hem begroette,, had iets pynlyks. „Toen zy my verzekerde dat haar hart nog vry was, toen bedroog zy mydacht Jacques. „Wien bemint zy O! ik zal het weteo en wee mijn medeminnaarHy is een hinder paal en ik werp allo hinderpalen omver, die ik op myn weg ontmoet." By verdroef zyne sombere gedachten, ten einde zyn gelaat in een opgeruimden plooi te zetten, als zyne patiënten by hem kwamen voor hunne kwalen. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1