eiiicugd Nieu"vr Wij vestigen de aandacht op eene in dit nommer voorkomende advertentie, waarin bekend gemaakt wordt dat koffie kamer, tuin en bordes van de zweminrichting „Rhynzigt", aan den Morschweg, dagelijks voor het publiek geopend zijn. Nog zeer velen zjjn in den waan, dat men lid dezer inrich ting moet zjjn, om van genoemden tuin en de koffiekamer gebruik te mogen maken; dit is echter in de laatste jaren het geval niet. Wy kunnen dus een bezoek aan „Rhynzigt" gerust aanbevelen, daar het, door zyne prach tige ligging en fraai uitzicht over den Ryn, zich uitstekend leent om er zich in de warme zomerdagen eenige oogenblikken te verpoozen. Het comité ter oprichting van een „Volks- en Schoolbad", te 's-Hage, heeft thans alle voorbereidende maatregelen genomen om aan het zoo nuttige plan uit voering te geven, gesteund niet alleen door de in het buitenland opgedane ondervinding, maar ook door de medewerking van velen, die in den werkenden stand belangstellen. Een terrein is voor-bet „Vofksbad" ter be schikking gesteld en thans komt het er op aan de f 12,000 byeen te brengen, die voor de inrichting noodig zjjn. Daartoe zijn in- schry vingsbiljotten verzonden; het kleine kapitaal zal in aandeelen van f 100 worden geplaatst. Door het comité van stichting zyn reeds 30 aandeelen genomen, terwyl de ge meente f 200 subsidie jaarlyks heeft toegezegd. Te Haarlem is Donderdag mor gen onder verdachte omstandigheden dood gevonden een elfjarige knaap, stiefzoon van een fabrieksarbeider daar ter stede. Don rorigen avond had de jongen, dieniet schoolging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radjjs gegeten. Spoedig daarop klaagde hy over onpasselijkheid en neiging tot braken en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. Gisteren is het lyk naar het gasthuis over gebracht om gerechtelijk te worden onderzocht. De knaap was in een begrafenisfonds voor f 125 verzekerd. (II. D.) Gaarne voldoende aan het ver- zoek der redactie van de „Nieuwo Courant," Nieuwsblad voor Alkmaar en omstreken, nemen wy uit haar nummer van 22 Mei 1.1. het volgende over: Toen den 3den Mei jl. een gedeelte van 't bosch te Bergen werd afgesloten, verloor het bevallig gelegen dorpje veel van zijne aantrekkelykheid. Bergen, een der bekoor lijkste plekjes van ons land, aan den voet van Hollands duin, met zyne schoone wan delingen, zyn statig geboomte en altoos groene lanen; Bergen, te midden van 't aloude Kenuemerland, door schilders geroemd, door dichters bezongen en iederen zomer be zocht door tal van vreemdelingen, wat zou Bergen zyn zonder bosch en zonder duinen? Algemeen werd dan ook de genomen maat regel van harte betreurd; inzonderheid door de ingezetenen dier gemeente en door zoo- velen uit het naburig Alkmaar, die een hun ner meest geliefkoosde uitstapjes daardoor zouden mooten missen. In dag- en week bladen worden luide klachten aangeheven en van verschillende zijden werden óf recht streeks óf zijdelings verzoeken gericht tot den eigenaar, om op het genomen besluit terug te komen. En werkelijk is reeds voor een deel aan dien wensch gehoor gegeven. Een der schoonste punten, onder de zooge naamd „hooge hoornen", by „het Vrouwtje aan 't Duin", aan alle bezoekers van Bergen overbekend, is thans weer voor 't publiek, zonder speciale vergunning, toegankelijk ge steld en zeer zeker zal 't daar niet aan be zoek ontbreken. Bovendien blijven hier en daar zeer fraaie wandelingen over, buiten het afgesloten ter rein. Alleen op de duinen en in de daar aan grenzende bosschen is de toegang ver boden, maar algemeen blijft men hopen, dat ook dio bepaling van niet al te langen duur zal zyn. Het beste middel om haar opge heven te zien, zal wel zyn, dat de talrijke bazoekers, die thans van Alkmaar af, het schoone plekje met den tram-omnibus kunnen bereiken, zich onthouden van 't beschadigen van boomen en gewassen en eerbied hebben voor eens anders particulier eigendom. Gisterochtend brak plotseling een hevige brand uit te Dreumel, in de woning van J. Merkx, waarin bakkerij en herberg- bedrijf worden uitgeoefend. Huis en achter huis stonden in weinige oogenblikken in vollen brand. Het vuur, aangewakkerd door een feilen wind, stak ook oene schuur aan, gevuld met brandstoffen, alsook twee hooi-en houtmijten. Alles is verbrand, maar ook verzekerd. Oorzaak is onbekend. Twee kinderen zaten te El'st tusschen de rails te spelen, juist toen de stoom tram in aantocht was. Tevergeefs trachtte de machinist, door krachtig te remmen, de ma chine tot staan te brengen. De stoker Van den Berg zag dat de kleinen verloren waren, toen hy eensklaps van de machine sprong en met bijzondere vlugheid beiden wegrukte. Een oogenblik nog en de kleinen hadden, zooal niet het leven verloreD, dan toch zware ver minkingen bekomen. Op 28 Mei keert het detachement huzaren, dat onder het opperbevel van den 2den luitenant I. L. Volcker te Valtermond gestationneerd was, te Deventer in garnizoen terug. De woning van J. H., te Houtige- hage, by Rottevalle, is eeno prooi der vlam men geworden. Slechts met groote inspanning slaagde men er in een kind, dat te bed lag, te redden. Al het huisraad is met het huis zelf totaal verbrand. Vermoedelijk is do brand ontstaan doordien de kinderen,' die alleen te huis waren, m6t lucifers hebben gespeeld. Te Noorboek (Limburg) hebben dieven in den nacht de R.-K. kerk en een daartegenover wonenden landbouwer bestolen. Tot heden heeft men nog geen spoor der daders. Men meldt uit Aar den burg dat er brand werd ontdekt in eene groote schuur, staande en gelegen te Sint-Kruis, op ruim '/2 uur afstands van eerstgenoemde gemeente, welke brand door gebrek aan water zóó hevig woedde, dat er geene gelegenheid was om het vee te redden; er zyn dan ook 6 koeien, 9 kalveren, 4 paarden en 1 vette stier om gekomen. Eene party landbouwgereedschap is ook in den brand gebleven. Do bekende circus-directeur Renz is te Breslau overleden. BUITENLAND. Dntteohlund, De groote voorjaarsparade by Eerlijn is gisteren volkomen geslaagd. Nadat de keizer langs het front was gereden, trok het garni zoen tweemalen voorbij den keizer. De keizerin woonde met de erfprinses van Saksen Meiningen in een met zes paarden bespannen rijtuig de parade by. Na afloop van de parade reed de keizer aan de spits der vaandel compagnie naar het paleis terug. Eene talrijke volksmenigte be groette den keizer overal met luide toe juichingen. De Bondsraad besloot in zyne gisteren gehouden zitting tot de invoering van een port van 5 pfennigen voor drukwerken ter zwaarte van 50 tot en met 100 gram, in te gaan 1 Juli a. s. Hy machtigde verder den rykskanselier, ten opzichte van het verbod tot in- en doorvoer van levende schapen uit Oostenrijk-Honga-ye en Rusland, afzonderiyke dieren voor het fokken toe te laten. Keizer Wilhelm heeft aan het Berlijn- sche Protestantsche Zendinggenootschap voor Duitsch-Oost-Afrika 20,000 mark doen over handigen als bjjdrage voor de oprichting van een ziekenhuis te Zanzibar. Majoor "Wissmann zal omstreeks het einde van Juni te Berlyn komen. Volgens de „Frankfurter Zsitung" is het nu zeker, dat de Deensche vloot zal deelnemen aan de oefeningen der Duitsche marine voor de kust vsn Sleeswyk-Holstein. Overstelpt door gelukwenschen en bloem- geschenken, heeft Georg Ebers in zijne villa aan het Starnbergermeer zyne zilveren bruiloft gevierd. Eber's kunstvriend Alma Tadema en zyne echtgenoote waren opzetteiyk voor het feest uit Engeland overgekomen. De te Berlyn verschijnende „Börsen- Zeitung", aan wier staatkundige mededeelin- gen overigens vaak beursinvloeden niet vreemd zijn, zegt vernomen te hebben, dat keizer Wilhelm op zyne aanstaande reis naar Rusland door den rykskanselier vergezeld zal worden, en voornemens is drie volle weken de gast van den czaar te zyn. Eene bevestiging van dit bericht van andere zjjde ontbreekt. Even zoo van de tijding uit Farys, dat keizer Wil helm den stadhouder van het Ryksland, prins Hohenlohe, heeft opgedragen den pre sident der Fransche republiek, by zyn aan staand bezoek te Belfort, officieel te begroeten. De keizer hoeft aan het te Berlijn ge- vestigdo Evangelische zendelinggenootschap uit het zoogenaamde „Dispositionsfonds" een bedrag van 20,000 mark beschikbaar gesteld voor den bouw van een ziekenhuis te Zan zibar. Het bedrag is door het departement van buitenlandsche zaken terstond uitbetaald. Daarop heeft het genootschap met het broe derhuis Nazareth, naby Bielefeld, eene over eenkomst gesloten, volgens welke dat ge sticht zal zorgen voor het noodige verplegings- personeel en een predikant. Te Montz worden groote toebereidselen gemaakt om daar in de volgende maand de 4503te verjaring van de uitvinding der druk- kuast altijd volgens Duitsche lezing te vieren. Den 22sten Juni zal er eene ten toonstelling worden geopend van allo soorten van drukwerk sedert de dagen van Guten berg Den 24sten Juni, den geboortedag van Gutenberg, zal zijn standbeeld op de Guten- berg-Platz schitterend worden verlicht. Een optocht van drukkersgezellen zal worden gehouden en de feestelijkheden zullen be sloten worden met eene bijeenkomst in het Gutenberg-Casino, dat op de plaats staat, waar eenmaal het geboortehuis van Guten berg stond. Het „Kaiser Wilhelm-Denkmal" der Duitsche corps-studenten op den Rudelsburg, bjj Naumburg, zal morgen, Pinkster-Zondag, onthuld worden. Het is in zijn geheel 12'/2 meter hoog en vertoont eene obelisk, op acht zuilen rustende, welke op een hoog granieten voetstuk staan. Op ëéne zjjde van de naald ziet men bet beeld van den eersten Duitschen keizer in meer dan tweemaal levensgrootte. De beeldhouwer Ernst Paul, te Dresden, die het eerst door zyn gedenkteeken voor Fritz Reuter de aandacht op zich vestigde, is de ontwerper. België. Er wordt uit Brussel gemeld dat de Neder- bndsste gemachtigden ter Brusselsche Anti- slavemy-conferentie, die zich eerst tegen de invoerrechten op alcohol in den Congo-Staat hebben verzet, nu hunne goedkeuring hechten aan het voorstel der commissie, dat heden in de volledige vergadering zal worden behandeld. Het invoerrecht op alcohol is gedurende de eerste drie jaren bepaald op een maximum van 15 fr. per hectoliter en voor de volgende drie jaren op 25 fr. Na verloop van deze zes jaren zal het tarief herzien kunnen worden. Evenwel is de toestemming van de Ver- eenigde Staten nog onzeker. De Amerikaan- sche gemachtigde, de heer Stanford, heeft nl. een ander onderwerp ingediend, waarbij hy voorstelt van den sterken drank in Afrika invoerrechten te heffen naar gelang van hun alcohol-gehalte. Tevens werd het voorstel behandeld van den heer Lambormont om invoerrechten te heffen naar de waarde var. alle koopwaren, die in den Congo worden ingevoerd. In dit opzicht zjjn twee stelsels aan de orde. Voorstanders van het eene willen, dat de conferentie een maximum bepale, terwyl dan elke mogendheid vry wordt gelaten binnen deze perken de invoerrechten in haar geheel te bepalen. De voorstanders van het tweede stelsel willen, dat de mogendheden éénzelfde tarief vaststellen, dat in alle gebied en voor alle koopwaren geldig zal wezen. Eene beslissing hierover is nog niet geno men, daar alle gemachtigden nog geone instruc tion van hunne regeering hadden ontvangen. In de gisteren te Jolimont gehouden zitting van het mijnwerkerscongres heeft de Engelsche gevolmachtigde, de heer Welson, voorgesteld, terstond te stemmen over het beginsel van staatstusschenkomst, ter vast stelling van den arbeidsdag op 8 uren. Door de vertegenwoordigers van vier staten, nl. Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en België, is het beginsel der staatstusschenkomst met algemeene stemmen aangenomen. Voor Enge land stemden 21 leden voor, 9 tegen. Heden werd te Antwerpen eene honden tentoonstelling geopend. Ze gaat uit van de „Fox-Terrier-club" aldaar. Over de vierhon derd exemplaren zijn ingezonden, waarvan vele uit Rheinland en "Westfalen, in het bij zonder dashonden, Duitsche doggen en spit sen, die de vorige week te Berlyn bekroond werden. Groot-Brltannlë. Het huwelijk van Stanley met miss Do rothy Tennant zal voltrokken wordeu op een der dagen van de laatste week in Juni of in de oerste week in Juli. De plechtigheid zal plaats hebben in de Wostminster-abdij. Het is aan geen twijfel onderhevig dat Stanley naar Afrika zal wodc-rkeeren, zoo hem eene belangrijke zending daartoe roept en dat zyne echtgenoote hem alsdan zal vergezellen. Do koning van België bracht een bezoek by mevrouw Tennant te Londen, om kennis te maken met hare dochter, Stanley's aanstaande vrouw. Onder voorzitterschaplvan den lord-mayor is te Londen weder eene vergadering gehou den om middelen tegen de rook-plaag te beramen. In dit opzicht werd eene motie voorgesteld door lord Derby, die opmerkte, dat de rook en de verontreiniging, die zij teweegbracht, een ongerief is, by welks ver wijdering elk Londenaar, die de stad niet nu en dan kan' ontvluchten, belang heeft. Het schijnt echter, dat het verzet der in woners niet algemeen is, daar de meesten hunner geleerd hebben zich geduldig in den toestand te schikken, dien ze ruin of meer als het gevolg eener natuurwet zijn gaan beschouwen. De hoogeschool van Cambridge zal Stanley eershalve benoemen tot doctor in de rechten. Amerika. De tariefwet, welke door het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden werd aangenomen, zal dezer dagen aan den Amerikaanschen Senaat worden gezonden, waar zij, naar men verwacht, 2 maanden in behandeling zal blijven. Er zullen volgens de „Times" vermoe delijk ingrijpende veranderingen in worden gemaakt, welke omslachtigen arbeid en lang durige beraadslagingen met zich sleepen, daar de voornaamste republikeinsche Senaatsleden herziening van vele rechten wenschen. Betreffende den inhoud der wet dient nog gemeld, dat het invoerrecht op blik daarby op 3/t cent per pond wordt vastgesteld, be halve het recht, dat afzonderlijk nog eens betaald moet worden voor het ijzer of het staal, waaruit het-blik is samengesteld. Uit San-Francisco verneemt men ge ruchten betreffende 6ene zoogenaamde samen zwering, met het doei beneden-Californië als eene onafhankelijke republiek van Mexico af te scheiden. Later zou de nieuwe staat dan by de Vereenigde Staten worden ingelijfd. Te Nieuw-York zouden groote hoeveelheden wapenen besteld zijn. Volgens de „New- York Herald" is het plan beraamd door Engel sche geldmannen. Op 1 Augustus zou het ten uitvoer worden gebracht. Bulgarjje. De Russische regeering zal aan de Bulgaar- sche de uitlevering vragen van kapitein Kolob- koff, een der beschuldigden in het Panitza- geding. Als grond voor dit verzoek wórdt de omstandigheid aangegeven, dat Kolobkofl" een Russisch onderdaan is. De minister Stambou- loff wil eerst nadat de krijgsraad uitspraak zal hebben gedaan, dit verzoek overwegen. Bjj de geheime zitting van Donderdag, waarin kolonel Kissoff en majoor Panitza ver hoord werden, ontkende eerstgenoemde het geen Panitza hem te laste had gelegd, waarop majoor Panitza een verhaal deed van een onderhoud tusschen hemzelven, kolonel Kissoff en kolonel Mutkuroff, minister van oorlog, waarbij verklaringen waren gedaan, welke de handelingen van andere hooggeplaatste per sonen in een zeer ongunstig licht stelden. Kolonel Kissoff wist zich van zulk een onderhoud niets te. herinneren. By dit verhoor waren, behalve de beschul digden en hunne verdedigers, alleen enkel9 officiëele personen tegenwoordig. De openbare zittingen trekken zeer veel publiek. Afrika. Een correspondent van de „Morning-Post" bevestigt, ondanks de tegenspraak van kar dinaal Lavigerie, zjjn bericht dat de N.-Afri- kaansche primaat eene overeenkomst zou hebben gesloten met de Duitsche Oost-Afri- kaansche maatschappij om alle Britsche zen delingen en handelaars uit Uganda te weren. De kardinaal zou een schrijven gericht hebben tot den voorzitter der Brusselsche slaverny-conferentie, waarin hy aandrong op uitsluitende erkenning van zyne zending in Uganda, op grond dat dit land geheel buiten gebied van Engelschen invloed gelegen is. Fransche priesters in Uganda hebben het inlandsche opperhoofd Mwanga bekeerd en oefenen op hem grooten invloed ten nadeele van de Engelsche zendelingen. De kardinaal zou ten slotte 2400 gld. en eene jaariyksche toelage van 9600 gld. van Portugeezon en anti-Enge'sch-gezinden hebben aangenomen, om te Mponda, aan het zuidelijk einde van het Nyassa-mo6r, een zendingspoet op te richten, waar zyne zendelingen op ge lijksoortige wijze met de Poi tugeezen konden werken als die in Uganda met de Duitschers.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2