N°. 9283. X>insdag 27 3Iei A®. 1890. $eze OCourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit VIEH Bladen. Leiden, 24 Mei. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 mitndenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzoudtrlgke Nommera0.05. 'n^ PHÏJS DER. ADVERTENTIES: Ven 1—0 regel* 1.05. Iedere regel meer /0.l7fr Grootere letters n»»r plaatsruimte. Voor het t& caeeeeren buiteu de stad wordt 0.10 berekend Officieel© Kennisg-eyingen. Oproeping van de verlofgangers der iVationale MllSlie, tot het bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien net besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 26sten April 1800, A. N. 1123 (2de afd.j, Provinciaal blad No. 32, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land; Boepen dientongevolge op, al do binnen deze ge meente gevestigde verlofgangers der Militie te land, vau de lichtingen 188-1, 1885, 1886, 1887, 1888 en 1889, die vóór den lsteu April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van hen, die in de maand Juni a. 8. in vorkelijken dienst moeten komen, om to verschijnen in het Inva lidenhuis (ingang door de Koppenhinksteeg, aan de zijde van de Hooglandsche Kerkgracht). ten einde door den heer Militie-Commissaris te worden geïn specteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1834, 1885 en 1886, op Maandag den 2den Juni 1890, des morgens to acht uren, en die, behoorende tot de lichtingen van 1887, 1388 en 1689, op denzelfden dag, des morgens te tien uren; in uniform gekleed en voorzien van de klef ding-en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrok ken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zieh, bij hot gaan naar de plaats, voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zicli te vrijwaren voor do toepassing der strafbepalingen, vermeld bij do artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 18G1 (Staatsblad No. 72), daar ongeregeld heden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform rijn gokleed, worden gestraft vólgens liet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Mei 1890. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gelet op de beschikking van den heer Commissaris <le3 Konings in de provincie Zuid-Holland van den 23stcn Mei jl. B. No. 1105 (lste afd.) BreDgen ter kennis van belanghebbenden dat de scheepvaart door den Yliet, binnen deze gemeente, op 29 Mei a. a. vau des nachts drie tot uiterlijk des namiddags 8 uren zal zijn gestremd ten behoeve van het vervoer van een stoomketel naar do fabriek van den heer P. Van Cranenburgh aan het Rapenburg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Mei 3890. E. KIST, Secrotaris. Hedennamiddag ontvingen we per Engel- ache mail de Bataviasclie bladen van 21 tot en met 23 April, alsmede de „Deli-Crt." van 26 Aorii. E05IAN VAN XAVIER DE HONTÉMS. 120) „Neen, dokter, neen, zeg ik u, nooit zal ik Martha vergeten. Daarenboven, uwe liefde werd immers niet gedeeldIk bid u, dokter, stel my in staat om myzelven zekerheid te verschaffen. Laat my, eer ik vertrek, Martha zien en spreken. Wanneer zy my hoop geeft eenmaal naar hare hand te mogen dingen, zal ik my vol moed aan mijne studie wijden, zoodra mjjne gezondheid zulks toelaat, want eerst dan, wanneer ik my een roemvollen naam verworven zal hebben, zal ik my waar dig gevoelen, de echtgenoot van Martha te worden." „Ik geloof aan de oprechtheid van je liefde, en ik acht niemand beter in staat, Martha gelukkig te maken." „Heb dank, dokter, heb dank voor die woorden. Nu twijfel ik ook niet, of u zult mijn verzoek willen toestaan." „Om Martha vóór je vertrek nog eerst te spreken?" „Ja, dokter, slechts een kort onderhoud, By beschikking van den minister van binnenlandeche zaken, van 23 dezer, ie be paald, dat het eindexamen der gymnasia met zesjarigen cursus in de by deze beschikking genoemde gemeenten zal worden afgenomen op de daarby voor elk gymnasium aangewezen dagen en zyn de volgende gecommitteerden aange wezen, te wier overstaan de bedoelde examens zullen worden afgenomen, te weten a. by de eindexamens dor gymnasia te Leiden (te houden op 16, 17, 18, 19, 20 en 21 Juni), Botterdam (te houden op 23, 24, 25 en 26 Juni) en Delft (te houden op 27, 28 en 30 Juni)mr. C. M. J. Willeumier, oud-hoogleeraar te Amsterdam; dr. J. AVoltjer, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, en dr. F. De Boer, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningen. b. by het eindexamen van het gymnasium te Amsterdam (te houden op 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30 Juni, 1 en 2 Juli)dr. W. Hecker, oud-hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningendr. C. Bellaar Spruyt, hoogleeraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam, en dr. C. H. C. Grinwis, booglearaar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; c. by de eindexamens der gymnasia te Middelburg (te houden op 19, 20 en 21 Juni), Dordrecht (te houden op 30 Juni, 1 en 2 Juli), Gorkum (te houden op 3, 4 en 5 Juli) en Tiel (te houden op 7 en 8 Juli)dr. A. Kuenen, hoogloeraar aan de Byks-universi- teit te Leiden; dr. H. Van Herwerden, hoog leeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; en dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoog leeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden; d. by de eindexamens der gymnasia te 's-Gravenhage (te houden op 19, 20 en 21 JuDi), Assen (te houden op 30 Juni, 1 en 2 Juli) en Kampen (te houden op 3, 4, 5, 7 en 8 Juli)dr. J. Verdam, hoogleeraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam; dr. J. Van Leeuwen Jzn. en dr. P. Van Geer, hoogleeraren aan de Ryks-universiteit te Leiden; e. by de eindexamens der gymnasia te Utrecht (te houden op 20, 21, 23, 24 en 25 Juni), Haarlem (te houden op 26, 27, 28, 30 Juni, 1 en 2 Juli) en Schiedam (te houden op 3 en 4 Juli)dr. A. Pierson, hoogleeraar aan de gemeentelyke universiteit te Am sterdam; dr. J. S. Speyer, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningen, en dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar aan de Ryks-univer siteit te Leiden-, maar dat over het geluk van geheel myn leven zal beslissen. En u moet bij dat onder houd tegenwoordig zyn; dat wilt u toch wel, nietwaar?" „Ik stem toe in alles wat je my vraagt, René, doch óéne voorwaarde moet ik aan die toestemming hechten." „Welke?" Dat go uwe moedor van alles onkundig laat. Zy zou het wellicht afkeuren, dat ik, zonder hare voorkennis en goedkeuring, my met je toekomst bezighoud." „Heb daaromtrent geene zorg, doktor; ik was toch reeds voornemens, myne moeder niet over myne liefde te spreken; daarom wilde ik ook niet, dat dit onderhoud in haar huis zou plaats hebben." Het sloeg halfnegen en de Suisse liep de kerk door om de bezoekers te waar schuwen dat het kerkgebouw weldra ge sloten zou worden. René en Jacques verlieten hunne plaats en traden buiten. „Kan ik Martha hedenavond nog spreken, dokter?" vroeg René. „Neen, myn jongen, Martha is nog een weinig ongesteld, ten gevolge van bet onge val, dat zy vanmorgen met het rijtuig ge had heeft." f. by de eindexamens der gymnasia te Deutichem (te houden op 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30 Juni en 1 Juli) en Zutfen (te houden op- 2, 3, 4 en 5 Juli): dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te GroniDgen; dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia, en dr. W. Kapteyn, hoog leeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht. g. by de eindexamens der gymnasia te Arnhem (te houden op 20, 21 en 23 Juni), Nymegen (te houden op 24 en 25 Juni), '8-Hertogenbosch (te houden op 26, 27 en 28 Juni), Breda (te houden op 30 Juni en 1 Juli), en Maastricht (te houden op 2, 3 en 4 Juli): dr. H. T. Karsten, hoogleeraar aan de ge meentelyke universiteit te Amsterdamdr. B. Symons, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningen, en dr. D. J. Korteweg, hoog leeraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam h. by de eindexamens der gymnasia te Groningen (te houden op 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Juni), Zwolle (te houden op 30 Juni, 1 en 2 Juli) en Deventer (te houden op 3, 4 en 5 Juli)dr. H. E. Moltzer, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; dr. J. M. J. Valeton, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en dr. P. H. Schoute, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningen i. by de eindexamens der gymnasia te Amersfoort (te houden op 20 en 21 Juni), Winschoten, (te houden op 23, 24 en 25 Juni), Leeuwarden (te houden op 26, 27, 28, 30 Juni en 1 Jub), en Sneek (te houden op 2, 3 en 4 Juli): dr. S. A. Naber, hoogleeraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam; dr. W. L. Van Heiten en dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraren aan de Ryks-universiteit te Groningen. De Russische gezant by ons Hof, graaf Kapnist, is heden te 's-Hage teruggekeerd. De gezant van Spanje, de heer Vilaurutia, heeft de residentie verlaten. Daar het gebleken is, dat in den laat- sten tyd waarschyniyk in verband met de hooge cokespryzen door direction van stoomtramwegen andere brandstof wordt ge bruikt dan in de concessie-voorwaarden ie voorgeschreven, zal van hooger hand daarop streng worden toegezien. Men leest in „De Verzekeringsbode" Naar men verneemt, zal de heer J. H. Schuylenburg eerstdaags aftreden als directeur van het Ned. Werkliedenfond3, en vervangen worden door den heer Verstynen, oud-hoofd ambtenaar by het kadaster in Ned.-Indie. „Is Martha een ongeluk overkomen?" vroeg René angstig. „Stel je gerust, myn vriend, het had weinig te beteekenen, zy is met den schrik vryge- gekomen. Zy is vandaag op haro kamer ge bleven en morgen zal ik haar voor een paar dagen naar buiten zenden, naar eene kleine villa, welke ik bezit, in de nabyhaid van Port Créteil, aan den oever van de Marne." „En zal ik haar daar mogen spreken „Ja. Alleen moet je uw vertrek een paar uren uitstellen." „Waarom? Ik kan morgenochtend naar Créteil gaan. Ik ben voornemens met den trein van acht uren morgenavond eerst te vertrekken." „Maar morgen op den dag heb ik geen tyd; myne patiënten komen om één uur en hun behoor ik in de eerste plaats toe." „Dat is zoo, maar wanneer kunnen wij dan gaan, waarde dokter?" „Je wilde morgenavond om acht uren naar Tours vertrekken?" „Ja, dokter, om acht uren twintig minuten gaat de trein." „Maar dat is toch nog niet de laatste trein, geloof ik." „O neen, de laatste trein gaat eerst om elf uren." Het vergelykend examen voor de ba trekking van hoofd eener openbare schooi ta 's-Hage zal gehouden worden den 30aten dezer in het gebouw „Diligentia". De heer Granier te 's-Hage had eeu zeer slechten nacht, maar hy was heden iets beter. Door ds. G. H. Van Kasteel te KoHuru is het beroep naar de Ned. Gereformeerde gemeente (doleerende) te 's-Gravenhage aan genomen. —Na drie dagen debat beëindigde de gameer, teraad van Amsterdam gisteren de algemeens beraadslagingen over de aanhangige tram weg-aandragen. De raad verwierp met 25 tegen 10 stemmen het voorstel-Heineken, om de concessie van de Amsterdamsche Onnibus maatschappy in te trekken en voor de ge meente de exploitatie te aanvaarden. De verdere behandeling der zaak ie hierop verdaagd. De minister van binnenlandsche zaken hoeft de navolgende aanschry ving gericht aan 's Konings commissarissen in de provinciën „Herhaaldelyk komt het voor, dat Neder- landsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitscbland ten be hoeve van industriöele ondernemingon worden gelokt, terwyi by hunne aankomst ter plaatse blykt, dat zy daar niet gebruikt kunnen worden. „Het is daarom goraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiege lingen der agenten af te gaan, óf zelvon óf door tusschenkomst van den burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederi. consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden omtrent de vooruit zichten in het bokomen van werk, de looneu en de huurpryzen der woningen aldaar. „Ik heb de eer UH.Ed.G. te verzoeken, de burgemeesters in uw gewest uit te noodigen, aan het bovenstaande in hunne gemeente zoo veel mogoiyk bekendheid te geven en hunne bovenbedoelde tusschenkomst te verioenen." Volgens particulier bericht is het stoom schip „Afrika," van Penang naar Amster dam, 23 Mei Ouessant gepasseerdde „Edam." van de Plata-Rivier naar Rotterdam, ver trok 22 Mei van St.-Vincent; de „Prii:3 Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Mei van Padang; de „Spaam- dam" is 22 Mei van Rotterdam te Nieuw- York aangekomen; de „Sumatra," van Ba tavia naar Amsterdam, arriv. 24 Mei te Genua. „Uitmuntend. Je moeder zal je waarschyn iyk naar het station brengen „Zy heeft het mij beloofd." „Goed, dan zal ik je zeggen, wat je doen moet, mijn^beste René!" „Laat hooren, dokter, en ik ben bereid my naar uwen wensch to schikken." „Je neemt je piaatskaart en wanneer de trein voorkomt, ga je in de wachtkamer, na van je moeder afscheid genomen te hebben." [In Frankrijk en Belgis is de wachtkamer alleen voor de reizigers toegankolyk. Aan de deur der wachtkamer moeten de plaatskaar- ton reed3 vertoond word9n.) „Den trein", vervolgde Jacques, „laat je evenwel zonder u vertrekken, en je gaat naar het staiionskoffieliuis, waar myn koetsier je zal komen afhalen. In myn rytuig rydt ge naar Port-Créteil. Daar, op myne villa, zal ik je ontvangen en by Martha brengen. Na met Martha gesproken te hebben, brengt myn koetsier je naar het station terug en je ver trekt met den laatsten trein. Mocht het daar voor te laat worden, dan logeer je morgen nacht in een hotel en vertrekt Zondag-mor gen met den eersten trein." „Maar myne bagage zal toch met den. trein van acht uren twintig minuten naar Tours gaan." Wordt vei-votgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1