N°. 9282. Zaterdas: 24 IVIei. A0. 1890. Leiden, 23 Mei. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJB DEZER COURANT: Toor L«iden per 3 m»»nden1.10. Franco per post9 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze courant MAAKDAG-AVOND niet worden uitgegeven. Advcrtcntlën, voor het nommer van ZATERDAG-AVOND bestemd,gelieve men zoo vroegtydlg mogelijk in te zenden, daar ze anders tot het nommer van Dlnsdag-avend moeten blij ven liggen. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Aan de universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegdhet examen voor den Indischen dienst door de heeren mr. J. H. A. Bosch en mr. J. M. C. E. Le Rutte; het candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren R. De Josselin De Jong en H. J. Coert; het candidaats-examen in de god geleerdheid, 2de gedeelte, door den heer H. D. Hellema; het doctoraal examen in de rechts wetenschap door den heer P. M. Van Wettum, en het theoretisch-geneeskundig examen door dén heer C. Mulié. Heden ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 10 tot en met 15 April. Het bouwen van eene villa met bybe- hoorende werken aan den Witten Singel, nabij de bloemisterij van den heer Ballego, is bij onderhandsche aanbesteding, onder beheer van den architect den heer W. Kok, aan de minste inschrijvers, de heeren gebrs. Couvée, aannemers alhier, opgedragen. Tot lid van het bestuur van den grooten Westeindschen polder, te Zoeterwoude, is herkozen de heer J. Kraan en van den Oost- vlietpelder de heer G. Streng. Tot predikant te Zwammerdam is be roepen ds. J. C. Van Arkel te Noordwykerhout. Voor het beroep naar Berkel en Rodenrijs is door ds. J. Bolkestein te Ter-Aar bedankt. Voor het beroep naar de Ned.-Herv. ge meente te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is bedankt door ds. Y. J. Bootsma, te Zoe- termeer. De secretaris der gemeente Leiderdorp, de heer J. C. Smit, heeft bij den gemeente raad aanvraag om ontslag ingediend. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad zijn beèedigd: lo. als raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenbage, mr. W. J. Karsten, laatstelijk rechter te Rotterdam; 2o. als advocaat en procureur, mr. N. Cramer. De afdeeling „Katwijk en omstreken" van de Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherjj, heeft eene vrij tal rijke vergadering in „de Zwaan" te Katwijk aan Zee gehouden. Tot afgevaardigden naar de 4de algemeene vergadering, te houden 28 Mei te Dordrecht, werden benoemd de heeren A. Van Rhijn en J. Varkevisser. By de bespreking der punten, daar te be handelen, werd besloten voorstel VII te steunen, en voor de woorden „als loods" andere te kiezen, b. v. deskundige. Verder drong men aan op meer oorlogsschepen ter bescherming der visschersvloot, vooral in de maanden September, October en November. In Juli en Augustus waren die minder noodig. Voorstel VIII van de afdeeling „Scheve- ningen", om door de algemeene vergadering de pogingen te steunen, welke door de per manente commissie b(j den gemeenteraad te 's-Gravenhage worden aangewend ter ver krijging van eene visschershaven, mocht zich verheugen in de sympathie der afdeeling; er werd besloten er voor te stemmen. Eveneens vereenigde de vergadering zich met punt XI van den beschrijvingsbrief, om zich tot de H. IJ. S. te wenden met het verzoek, de ontworpen spoorwegiyn Kwadyk Edam door te trekken tot Volendam. Als plaats voor de vijfde jaarlyksche al gemeene vergadering, in 1891 te houden, werd Amsterdam gekozen. Een gisteren b(j het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië meldt, ter aanvulling van het bericht van eergisteren, dat de drie gesneuvelde fuseliers inlanders waren, en dat de gewonde officieren slechts licht gekwetst zijn. Den 18den dezer is andermaal troepenversterking uit Kota- Radja gezonden. (Ste.-Cf.) Naar „De Tijd" verneemt, is het verslag van den Raad van State over de militiewet thans definitief vastgesteld, zoodat do indie ning van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer binnen zeer korten tijd te verwach ten is. De Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal eene openbare vergadering houden op 28 dezer, des voor middags te 11 uren. Bij gelegenheid van den dies van het Utrechtsch Studentencorps wapperden gis teren van de openbare en vele particuliere gebouwen de vlaggen, de meeste voorzien van een wimpel met faculteitakleuren. Des middags te 2 uren werd door de stu denten eene rijpartij gehouden en gister avond had in „Tivoli" voor genoodigden een concert plaats, gegeven door het orkest van het 4de regiment infanterie uit Leiden. De jaarljjksche rjijool had weer met veel opgewektheid plaats. Niet minder dan 49 rijtuigen, bespannen met 2, 4 en 6 paarden, deden een rit door de stad, voorafgegaan en gevolgd door een muziekcorps, en de studenten, mild als altijd met sigaren en vrooljjkheid, mochten zich overal in den bijval van het publiek verheugen. Aan het station Rijnspoor werd de tra- ditionoele halt gehouden en in verband met het namiddaguur steeg daar de vrooljjkheid ten top, zonder dat echter in eenig opzicht de goede orde werd gestoord. Akte-examens (L. O). 's-Gravenhage, 22 Mei. Geëxam. 8 mann. cand. Toegelaten F. J. Waasdorp uit ScheveningenW. H. Waan- ders uit Rotterdam; A. Van Zuuren uit Dirksland; en C. Zoet uit Gouda. De examens zijn afgeloopen. In het geheel zijn toegelaten 45 mann. en 39 vrouwel. candidatenafgewezen 62 mann. en 52 vrouwelijke. De eindexamens aan de Gymnasia zullen van 20 Juni tot 4 Juli a. s. worden gehouden. De toestand van den heer Granier, voor malig directeur der Haagsche Opera, is niet verergerd. Er hebben zich zelfs verschijnselen voorgedaan, welke de hoop op een langzaam herstel verlevendigen. Het denkvermogen van den heer Granier is helder. Hij spreekt weer goed en neemt allengs wat moer voedsel tot zich. Aan den Bond van officieren der schut terij in Noord-Brabant is van Rijkswege eene som van f 400 toegekend, tot aankoop van prijzen, voor den vanwege dien Bond in de maand Juni a. s. te houden schietwedstrijd voor schutterij en weerbaarheid. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, vertrok 22 Mei van Boulogne-sur-Merde „koningin Emma", van Amsterdam naar Java, is 21 Mei Aden ge passeerd de „Semarang", van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Mei van Marseille; de „Conrad", van Amsterdam naar Java, is 22 Mei van Genua vertrokkende „Borneo" is 18 Mei van Amsterdam te Paramaribo en 22 Mei te Demerara aangekomende „Prins Maurits" vertrok 18 Mei van Paramaribo naar PRIJS DER ADVERTKNT1EN: Van 18 regelfl f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174 Grootste lettere naar plaateruimte. Voor het to caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend Amsterdam; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 22 Mei van Suez; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 22 Mei van Colombo. Bj) kon. besluit is H. J. Balk, te Medem- blik, benoemd tot hoofdopzichter in 's Ryks krankzinnigengesticht aldaar. Het den officier van adm. 2de kl. A. P. Van de Ven toegekend tydeiyk pensioen, met in gang van 1 Mei 1890, voor den tfid van vyf jaren verlengd. Gemengd Nleu-w». Zekere F., nietaltydwelby'thoofd, moet reeds sedert eenige dagen de gewoonte hebben gehad om 's morgens, als de recruten der infanterie op het Schuttersveld aan het exerceeren waren, aan de overzyde op den slootkant van den Rynsburgschen Singel te gaan zitten en dan de geoefend wordende soldaten op allerlei manieren te sarren of te beleedigen. Dit schynt, naar ooggetuigen verzekeren, ook hedenochtend weer het geval geweest te zyn. Zelfs ging hy nu nog verder dan anders. Toen nameiyk om halfnegen voor de mili tairen eenige rusttyd was gecommandeerd geworden, gingen enkelen hunner zitten op de brug, welke over de singelsloot ligt. Zy knoopten toen, zooals wel meermalen gebeurt, een praatje aan met daar voorby- komende of kykende burgers. Een gezegde van een hunner scheen hem niet te bevallen althans hy liep, niettegenstaande het hek op de brug gesloten was, het exercitieveld op, ontrukte den milicien De Wolf dions kwartier muts en ging er bovendien mede op den loop toen hy zag dat de recruut aanstalten maakte om zpn eigendom terug te krygen. Langs den singelweg was het nu een harde wedloop, tot eindeiyk de soldaat den politie- mutsdief had ingehaald, die echter het ont vreemde niet verkoos af te staan. Onver wachts werd De Wolf toen door Fraikin by de borst gegrepen. Eene hevige vechtparty tusschen beiden was daarvan het gevolg, zóódanig, dat de een den ander niet losliet en ze al worstelende samen langs den glooienden graskant in de singel gracht terechtkwamen. Ook hier werd de stryd voortgezet en ge raakte men meer en meer van den wal. De aanvaller Fr. legde het er blykbaar op tce om zyn tegenparty steed3 met het hoofd onder water te houden en alle pogingen, welke van den wal door personen, door met stokken op zyne handen te slaan, werden aangewend om ROMAN VAN XAVIER DB VÏO ATB PI V. 116) „Dit kan ik niet ontkennen, mevrouw 1" „En daarom, waarde dokter, zou het niet te verwonderen zyn, wanneer u daaruit had opgemaakt dat ik eene slechte moeder ben voor mpn zoon." „Neen, mevrouw, toch nietik geloof juist het tegendeel!" „Waarlyk?" „Ik zal er u het bewys van leveren, door u een raad te geven, welke geheel uw zoon betreft." Welken raad is dit?" „Dat zal ik u aanstonds zeggen. Vooreerst moet u weten, dat de toestand van uw zoon my groote onrust inboezemt." „Is René werkelyk in gevaar?" „Hy wordt door eene hevige ziekte be dreigd, doch het gevaar is gemakkelyk af te wenden. U heeft er groot belang bp dat uw zoon in het leven biyft, nietwaar?" „Inderdaad, dokter, dat is voor my van het hoogste belang. Ik reken op het fortuin, dat myn zoon moet erven, om uit de benarde omstandigheden te geraken, waarin ik ver keer. Ik heb René voor den priesterstand willen doen opleiden, om het volle, onbe perkte beheer op dat fortuin te hebbendaar enboven meende ik neiging by hem tot den priesterstand te ontdekken." „Maar die erfenis zal u echter ontgaan, daar het testament gestolen is." „Het kan worden teruggevonden." „Dat is waar." „Daarom moet René leven." „Hy zal leven, want ik zal hem genezen, maar dan moet u my by die genezing be hulpzaam zyn. Hy moet het seminarie ver laten niet alleen, maar hy moet het leven volop kunnen genieten en aan al zyne wen- schon kunnen voldoen. Hy zal hiertoe geld noodig hebben, veel geld, en wanneer het fortuin eenmaal aan hem is uitgekeerd, zal hy het niet aan u afstaan." „Ik ben zyne moeder, zyne voogdes." „Op dit oogenblik ja, nu hy niets bezit, maar hy zal spoedig genoeg meerderjarig zyn en dan het fortuin opeischen, dat hy alsdan geëefd heeft." „Hy zal my myn deel er van niet durven weigeren." Dat zal hy weluw zoon is een egoïst en heeft een heftig karakterdaarenboven be mint by u niet. En gy hebt ook geene moeite gedaan om zyne genegenheid te winnen. Hy heeft een onafhankelyken geest en dorst naar vryheid, en u heeft hem van zyne kindsheid af aan banden gelegd." Daarmede beoogde ik slechts zyn welzyn, dokter!" „Beproef maar eens hem daarvan te over tuigen 1" „Wat moet ik doen?" „Woordelyk den. raad volgen, dien ik u geven zal." „O zeker, ik zal uw raad volgen; wees daar verzekerd van, dokter!" „Wy zullen ons voor het oogenblik voor stellen, dat het testament van den graaf ge vonden is en uw zoon in het bezit is gesteld van zyne erfenis. Gy zyt gewoon aan een weelderig, onbezorgd leven; u moet dus zor gen voor de toekomst." „Maar hoe?" „Geduld, laat my uitspreken! Als René ryk is, zal hy u niets van zyn vermogen afstaan, daarvan ben ik overtuigd. Hy zal alles voor zichzelven willen houden. Het eenige middel, om van dat vermogen te kunnen genieten, is dus, dat u eene overeen komst met hem sluit." „Eene overeenkomst?" „Ja, maar voordat ik u uitleg, welke over eenkomst ik bedoel, moet ik u eerst eene vraag doen. Heeft u sedert gisteren geen onderhoud met uw zoon gehad?" „Ja, zeker, ik heb René de harde woorden verweten, welke hy my in uwe tegenwoor digheid heeft doen hooren." „En wat was zyn antwoord op dit door u tot hem gwicht verwyt „Myin zoon heeft alle achting voor my, zyne moeder, uit het oog verloren, by werd driftig, zei dat hy het moede was, langer een slaaf te zyn, dat hy zyn keten verbrak, dat hy onbeperkte vryheid verlangde, dat hy een jaar wilde reizen en dan te Parys voor advocaat wilde studeeren." „En wat heeft u hem op dit alles ge antwoord „Dat het boven myne macht was om aan zyne luimen te voldoen, om verschillende redenen, waarvan de voornaamste is, dat het my aan het noodige kapitaal daarvoor ontbreekt." „En toen?" „Toen eischte hy onmiddeliyk zyn vaderlyk erfdeel op." „Ha, ha, dat dacht ik wel", zei Jacques. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1