zaken, tusschen 'uesturen der bijzondere lagere scholen yQ besturen der bijzondere kweeksc,j0l6n eQ normaallessen ter opleiding y?,L onderwijzers en onderwijzeressen ter tetne, en de inspecteurs van het lager on derwijs, de districts- en arrondissements- schoolopzieners binnen het ressort ter andere zjjde; alsmede tusschen de besturen der h,y. zonder® lagere scholen ter eene en d-i bom- missarissen des Konings en de Gedeputeerde Staten der provincie ter andere zijde. De heer B. De Greet Jr., stads architect te Amsterdam, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. H. K. H. prinses Sophie schonk aan de 's-Gravenhaageche Vereeniging voor koe pokinenting, evenals beide vorige jaren, weder eene gift van f50. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rijkeveldwacht is o. a. aangesteld tot rijksveldwachter der 3de klasse: D. Haakman, rijksveldwachter 3de kl. (jachtopziener), te Alkemade; tot rijksveldwachter 3de kl. (jachtopziener) H. Koning, te Schagen (standplaats Alke made) verplaatst met 20 dezer de rijksveldwachter der 3de kl. D. Haakman, voornoemd, van Alkemade naar Haarlem. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste klasse „Atjeh," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Commjjs, der. 16den dezer to Bombay aangekomen. Aan boord was alles wel. Bjj koninklijk be-.luit is onder dank betuiging voor do door ho m deze betrekking bewezon diensten, eervol ontri ig verleend aan M. Vau Hoogenhuize, als voorzitter, en C. W. Van Beusekom en D. Van Hoytema als ledrn van het college van regenten over het huis van bewaring te Culemborg. Met ingang van 1 Juli 1890 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bokstel, B. D. Buningh, thans ia gelijke betrekking te Huisen. Gemengd Nieuws. Omtrent de aanranding op het B.nnenhof te 's-Gravenhage, wordt aan het „Vad." gemeld, dat de beide jongelieden onverhoeds door de twee mannen werden amgevallen. Een dezer trachtte den heer S. met een mes in de borst te treffen, doch verwondde hem bij het afwenden van het wapen in den arm. Hjj kreeg aan dat lichaams deel drie wonden, waarvan eene 8 cM. lang, en verder eene wond aan den hals en twee in het gelaat. De aanranders zijn aangehouden en hebben bekend. Het wapen, dat aan een vriend ter bewaring was gegeven, is door de politie teruggevonden. De toestand van den zwaar gekwetsten jongen man is naar omstandig heden bijzonder gunstig. Toen gisteren de schuit SCH. 110 „de Vrouw Johanna" te Scheveningen naar beneden zou getrokken worden, liep zij met zulk eene vaart van den dijk af, dat zjj niet was te houden. Een man, die een louw moest vieren, kreeg hot om den arm en er bestond groot gevaar voor dat lichaamsdeel, toen ge lukkig door de sterke spanning een ketting st.uksprgng, waardoor de arm bevrijd "werd. Deze is- urtuóscheo geheel ontveld, terwijl de pols or.iwrikt is, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Thans heeft ook de laatst ach tergeblevene der Scheveningsche roeders zich aangesloten by de bekende beslissing tot deel neming aan de VlaardiDgsche haringjagery. Blijkens missive van den inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht, zijn de mazelen binnen de gemeente Oudshoorn epidemisch heerschende verklaard. De eerste Amsterdamsche Beurs- vacantiedag Is vastgesteld op Zaterdag 24 Mei a. s. De heer A. Bakker, te Helenaveen, heeft de eerste erwten van den kouden grond Z. M. den Koning aangeboden. De minister vanjustitie heeft aan J. L. Geelen, J. J. Baart en J. H. Klein, te Holset, gem. Vaals, züne byzondere tevre denheid te kennen gegeven wegens het vry- willig en uit eigen beweging met levensgevaar aanhouden van een gewapenden dader van een gequalificeerden diefstal, met levensge- vaarlyke verwonding van de bestolene gepleegd, en welke aanhouding geschiedde niettegen staande die dader, ten einde te trachten te ontvluchten, aan de twee eerstgenoemden ernstige wonden had toegebracht. Hiervan geschiedt eervolle vermelding in her „Algemeen Politieblad." Aan de twee eerstgenoemden is eene grati ficatie van f 75, aan den laatste eene van f 50 toegekend. Uit een a angeteekenden brief met aangegeven geldswaarde, op 6 Mei jl. verzonden uit Haarlem naar Utrecht, en te Utrecht den lOden d. a. v. in ontvangst ge nomen, zpn vermist: 1 bankbiljet van ƒ1000, dd. 6 Mei 18S4, A. A. 9298; en 1 bankbiljet van 25, dd. 13 Aug. 1886, H. U 4182. De officier van justitie 16 Haarlem verzoekt opsporing en bericht. Werkstakingen. De beweging onder de werklieden in Europa, welke door de betooging op 1 Mei opnieuw werd aange wakkerd, duurt in enkele landen nog voort. Te Hamburg blyft de toestand nog het zelfde. De metselaars en sjouwers werken nog niet en 70 metselaarsbazen hebben zich genoodzaakt gezien aan 600 werklieden een werktyd van 9 uren toe te staan. De directie van den stoombootdienst in de haven heeft haren werklieden en stokers eene loonsverhoo- ging toegestaan, maar daarentegen is het verzoek om den worktyd to verminderen geweigerd. Ook duurt de werkstaking der gasstokers voort. In het geheel weigeren 450 stokers te werken en ofschoon voorloopig andere werk lieden in dienst zyn genomen, is toch het gevaar voor gasgebrek niet geheel geweken. De straatlantaarns geven slechts een zeer flauw schynsel en in vele winkels en koffie huizen moest men zich met kaarsen en petro leumlampen behelpen. Natuuriyk waren nu alle winkels en inrich tingen, waar electrisdh licht werd gebruikt, evenals gewooniyk verlicht. In den schouw burg werden de zaal en het tooneel behooriyk verlicht met het electrisch licht, hetwelk op het tooneel werd gebruikt, maar in de gang „Dat was braaf gehandeld, mynheer, en de Hemel zal u loonen voor hetgeen u aan eene wees gedaan hebt." „Ik ben reeds ruim beloond, mevrouw de gravin, want het lieve kind is gelyk aan 69ne lentezon, welke mijn eenzaam levens pad beschyr.t." „Hoe oud is zy?" „Negentien jaar." „Even oud als ik", mompelde Fabien. „Ik hoop", ging Jacques Lagarde voort, „dat mevrouw de gravin De Chatelux my in de gelegenheid zal stellen, myne pleegdochter aan baar voor te stellen. Myn bezoek had eene dubbele bedoeling. Ik ben zoo vry ge weest, aan mevrouw de gravin eene uitnoo- diging te zenden, hetgeen haar zeker wel wat vreemd, om niet te zeggen onvergeeflyk indringerig zal hebben toegeschenen. Ik heb daarom deze gelegenheid met beide handen aangegrepen, om u hiervan opheldering te geven. Ik heb kennisgemaakt met dokter Rechaud, die de eer heeft uw huisarts te zgn; deze heeft my zooveel van uwe uit muntende hoedanigheden verteld, dat ik vurig verlangde nader met li in kennis te komen. Bit, mevrouw, kan ntünd vermetelheid nu wel niet verdedigen, maar Joch voor het minst verklaarbaar maken." „Inderdaad, mynheer, ik stel in dokter Kéchaud een onbeperkt vertrouwen en acht hem hoog, niet alleen als geneesheer, maar ook als mensch. Dat u met hem in kennis is, geldt by my als eene aanbeveling en rechtvaardigt uwe uitnoodiging, welke my, ik wil het eerfflk bekennen, ten zeerste ver baasd heeft." „Ik zie, mevrouw, dat dokter Kéchaud my niets te veel van uwe welwillendheid heeft verteld. Ik zegen dus het toeval, dat my de deur van uw huis geopend heeft." Jacques Lagarde had door zyne beschaafde taal en innemend voorkomen een gunstigen indruk op de gravin teweeggebracht. „U heeft het consult reeds geopend, niet waar, mynheer?" hervatte de gravin na eene korte pauze. „Ja, mevrouw, sedert gisteren^ „En is u tevreden over den uitslag, dien u gisteren verkregen hebt?" „Overtevreden, mevrouw! Myn kabinet is druk bezocht. Ik ben dit voor een groot deel verschuldigd aan de reclame. Zonder haar zou zich niemand bekommerd hebben om den vreemdeling, die acht dagen geleden voor het eerst van zyn loven te Parys kwam. Door de roclamo heb ik naam gemaakt; het hangt nu slechte vat! my af, om mijn naam en op de trappen is het vry donker. Het Alster-paviljoen redde zich door eene geheels verlichting van waskaarsen aan te brengen. De stokers verlangen verkorting van den werktyd. Tot dusver bestaat er eene dag- en eene nachtploeg, die ieder 12 uren werken. De werklieden verlangen nu, dat deze tyd door drie ploegen wordt verdeeld, zoodat ieder 8 uren werkt. De werklieden biyven op hun stuk staan, doch, ofschoon zy zich in grooten getale op straat blyven bewegen, is na het eerste standje in de Steenstrasse de orde niet weer gestoord. De directie heeft eene proclamatie uitge vaardigd, waarby den werkstakers wordt medegedeeld dat zy allen, die zich binnen 24 uren aanmelden, weer zullon worden toe gelaten. Latere aanvragen kunnen niet meer worden aangenomen. Aan het publiek werd door het bestuur eene bekendmaking gericht, dat het buizennet opnieuw zou worden gevuld. Ook in Spanje is de beweging opnieuw op den voorgrond getreden. De werklieden in de yzermynen in de nabyheid van Bilbao in de Baskische provincie hebben den arbeid gestaakt, omdat hun de 8-uur-werkdag werd geweigerd. Het eerste werk der arbeiders was een aanval te doen op de mynen, maar zy vonden deze reeds door soldaten bezet. Met gevelde bajonet dreven de soldaten de werkstakers uiteen, maar allengs groeide hun aantal tot 15000 man aan, zoodat zy zelfs de stad Bilbao met een aanval bedreigden. De gouverneur liet den werkstakers weten, dat den soldaten last was gegeven de orde te handhaven, maar niettegenstaande deze waar- schuwiug, richtten de werklieden zich weer tegen de mynen. De daar geposteerde soldaten schoten eerst in de lucht, maar toen dit niet hielp, werden er twee salvo's met 6cherp ge geven, waardoor vele werklieden werden ge dood en gewond. Eerst toen gingen de werk stakers uiteen. De gouverneur der provincie liet terstond in de geheele provincie Bl9caye de krygswet afkondigen, en ontbood versterking van in fanterie, cavalerie en artillerie. De troepen zijn nu sterk genoeg om het gezag te hand haven, zoodat de orde wel niet meer verstoord zal wordon. De meeste fabrieken en inrich tingen langs de rivier zyn door de eigenaars voorloopig gesloten. In Zuid Frankryk is eveneens de rust onder de werklieden nog niet teruggekeerd. De myn- worker8 te Bessèges (dep. Gard) weigeren den arbeid te hervatten, zoodat reeds de di recteur der hoogovens te Bessèges wegens gebrek aan kolen zyne vuren moot uitdooven. De dag, waarop dit zal geschieden, is op 18 Mei bepaald. Deze mededeeling, door de di rectie by proclamatie bekend gemaakt, heeft onder de bevolking groote ontsteltenis veroor zaakt, omdat daardoor het aantal werkstakers wordt vermeerderd. Twee duizend werkstakers hielden te Robiac eene byeenkomst en besloten vol te houden. De directeuren hielden tegelykertyd eene con ferentie met den burgemeester van Alais, die als bemiddelaar is opgetreden, en deelde hem mede, dat zy nimmer konden bewilligen in eene loonsverhooging van 25 pet., welke de werklieden eischen. Liever zouden zy dan ten eenenmale de ontginning der mynen staken. te handhaven. Ik maak van myne praktyk geen middel van bestaan, want ik ben ryk genoeg; ik beoefen de geneeskunde uit zui vere menschenliefde." „Dat streven i3 grootsch en edel, myn heer, en u verdient daardoor de achting van alle rechtschapen menschen." „Ik hoop ook in de eerste plaats de ach ting van mevrouw de gravin De Chatelux te verwerven, en daarom versteut ik my, u myne schriftelyke uitnoodiging mondeling te herhalen." „Ik heb my sedert geruimen tyd uit de wereld teruggetrokken, mynheer!" „Myne soiree kan niet gerekend worden onder die van de groote werelder zal slechts een klein, maar uitgelezen gezelschap zyn van geleerden, waaronder ook dokter Rechaud, zoomede nog eenige kunstenaars en letter kundigen." „Welnu, dokter, ik neem uwe uitnoodiging aan, en ook myn zoon." „Dokter", zei Fabien eensklaps, „ik heb nog verzuimd naar den welstand der dames te vernemen. Ik hoop toch dat het ongeval geene betreurenswaardige gevolgen zal gehad hebben?" „Stel u gerust, mynheer, zeide Jacques, „de dames zijn met den schrik vrygekomen. De moord, door den fabrikant Philipsen te Kopenhagen-op den kantoorbe diende Meyer gepleegd, is weder op het tapyt gekomen, nu de ton, waarin het verminkt lijk van het slachtoffer was gepakt, uit Amerika is teruggekeerd. De ton zal van rechtswege verkocht worden en echynt eene groote rol te zullen spelen, daar hooge sommen er voor geboden worden. Volgens de „PoKtiken" is niet minder dan 7000 kronen er voor geboden. De stoomboot „Parisian" van de „Allanline", welke dezer dagen uit Liverpool te Quebec aankwam, is ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. In een dichten mist naby de banken van Newfoundland word van de boot, welke met halve kracht stoomde, plotseling een hooge ysberg bemerkt. Dadelyk werkte men achteruit, doch dit verhinderde niet dat de steven omstreeks 12 voet diep in het ys drong. Het geheele schip trilde van den schok en de opvarenden verkeerden eenige oogenblikken in den grootsten angst. Door de vastberadenheid der officieren werd eene paniek voorkomen; na eenigen tyd van groote spanning geraakte het schip weder vry en bleek, dat het niet beschadigd was. Had de boot met volle kracht gestoomd, zoo ware ze ongetwyfeld met man en muis verongelukt. Blykens de nadere berichten over de ontploffing der dynamiot-fabriek te Avigliano, blykt dat de brand ontstaan is in het laboratorium. Driehonderd werklieden waren in de fabriek en van dezen werden negentien gedood. Dit is reeds de vierde ont ploffing, welke sedert 1873, toen de fabriek werd opgericht, is gebeurd. De voor Australië bestemde Amerikaansche schoener „Eliza Mary", met 79 personen aan boord, heeft naby Mallicolo, een eiland van de nieuwe Hebriden, in een storm schipbreuk geleden. Van de opvarenden bereikten 51 het land, waar zy door de wilden vermoord werden. De werkstakingen te Praag en. Königinhof in Bohemen duren nog steeds voort, doch de orde blyft gehandhaafd. Echter hadden te Stramberg, in Bohemen, ongeregeld heden plaats, waarby een aantal mannen bij een impopulair werkgever de glazen inwierp en vervolgens de politie met steenen gooide. De oogst in Hongarije staat volgens de jongste berichten zeer gunstig. Blyft het weder zoo fraai, dan zal hy ver boven het gemiddelde blyken. Een personentrein, welke Dinsdag avond bot station Dantzig binnenkwam, is, doordien do remmen weigerden, doorgereden. De muur van het stationsgebouw werd ver- bryzold en de locomotief, tender en 2 rytuigen werden zwaar beschadigd. D9 machinist, de stoker en een reiziger verloren het loven, terwyl 4 personen gewond werden. Op het Indiaansch territoir (V.S.) heeft een geregeld gevecht tusschen „cowboys" plaats gehad, waarby, naar het schynt, 5 hun ner gesneuveld en 7 gekwetst zyn. By eene botsing van twee treinen by Chattanooga, in Tennessee, zyn 3 beambten omgekomen en 4 gekwetst. Door eene aardstorting in eene steenkoolmyn, naby Ashley, in Pennsylvania, zyn 25 porsonen bedolven. Pogingen worden in 't werk gesteld om de ongelukkigen te bevryden. Myne pupil aldus noem ik mijne bescher melinge heb ik voor heden rust aanbe volen; zy zal hare kamer niet verlaten. Ik hoop dat u haar Maandag-avond persoonlyk naar haren welstand zal kunnen vragen." „Dat zal my een groot geluk zyn, waarde dokter!" Jacques Lagarde wendde zich weder tot de gravin. „Ik was gekomen om aan mynheer uw zoon myn dank te betuigen, maar thans moet ik ook aan u, mevrouw de gravin, myne dankbaarheid betuigen, voor uwe welwillende ontvangst en voor het aannemen mijner uit noodiging." Na nog eenige beleefdheden met moeder en zoon gewisseld te hebben, nam Jacques Lagarde afscheid. De schurk had zyn doel volkomen bereikt. Hy liet zoowel bij de gravin De Chatelux als by Fabien een uitmuntenden indruk ach ter. Hy reed naar de rue de Miromesnil teiug, vol duivelsche vreugde over het behaalde succes, waaraan hy trouwens geen oogenblik had getwyfeld. Fabien De Chatelux vertrok 's avonds van denzelfden dag naar Port Crétei), om het beloofde bezoek te brengen aan zijn vriend Paul Fromental.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6