(Qeze OCourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Uit nomiuer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 17 Mei. Het Roode Testament. PRIJB DEZER COURANT: Yoov Leiden per 8 meenden,1.10. Franco per post9 1.40. Afzonderlijke Nommersu 0.05. Wy vernemen dat de kerkeraad der Nederd.- Herv. gemeente alhier, op aanraden van zyn advocaat, gisteren in zijne vergadering be sloten heeft, de procedure over het legaat van mejonkvr. Snouck Van Loosen te laten varen, zoodat gezegd legaat thans aan het H. G.- of arme wees- en kinderhuis vervalt. De plaats onzer inwoning in het algemeen, onze universiteit in het bijzonder, leed heden een gevoelig verlies. Onze 56-jarige stadgenoot, de verdienstelijke hoogleeraar dr. E. A. Van der Burg toch ontviel a3n zijne dierbare be trekkingen, aan onze gemeente, aan onze hoogeschool, aan de faculteit der wis- en natuurkunde. Hjj werd te 's-Gravenhage geboren den 4den Juli 1833. Sedert 10 September 1877 was prof. Van der Burg als hoogleeraar aan onze universiteit verbonden om onderwijs te geven in de artseny- bereidkunde en toxicologie. Hjj werd geacht door zjjne mede-hoogleeraren zoowel als door zijne leerlingen en ook buiten zijn werkkring droeg men den nu ontslapene do hartelijkste gevoelens toe. Hij deed zooveel hü kon voor het vak, dat aan onze hoogeschool aan zijne zorgen was toevertrouwd. Z\jn naam zal in de herinnering blijven voortleven als die van iemand, op wien de wetenschap roem kon dragen. De algemeone vergadering der „3 October- vereeniging," waarop de feestplannen voor de a. s. viering van den gedenkdag van Leidens ontzet ter tafel komen, is uitgeschreven tegon Woensdag 28 Mei. Voor het beroep naar de Ned.-Herv. ge meente te Leiden is door ds. Y. J. Bootsma, te Zoetermeer, bedankt. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Bataviasche bladen van 16 tot en met 19 April, alsmede de „Deli-Crt." alleen van 16 April. De Sts.-Ct. van heden bevat den uitslag van de in 1890 gehouden examens, ter ver krijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes. Volgens de „Heuse" is het (nieuwe) Hollandsche Opera-gezelschap, onder directie van den heer Leeuwendal, te Maastricht met succes opgetreden met „De Troubadour." De dames Schwencke en Culp, de heerenKerck- hoven, Dons en Schmier vervulden de hoofd rollen. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer mr. J. A. M. Van Haaften, officier van justitie b(j de Rechtbank te Almeloo, plotseling is overleden, schrijft het „Haagsche Dagblad" De ontslapene, die als hoogst bekwaam jurist bekend stond, had eene nog betrekkelijk korte, maar eervolle loopbaan achter zich. Den lsten Mei 1887 benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie b(j de Kanton gerechten te 's-Gravenhage en Delft, werd hjj den llden October 1879 bevorderd tot Substituut-Officier van justitie bij de Arrondis- sements-Rechtbank te Heerenveen. Den 26sten Mei 1881 trad hij uit de magis tratuur ten gevolge van de eervolle benoeming tot referendaris bij het Departement van Justi tie, waar hij vooral een werkzaam aandeel hoeft genomen aan do voorbereiding van het Wetboek van Strafrecht. Den lOden Juni 1884 trad de ontslapene weer in de magistratuur door zijne benoeming tot Substituut-Officier van Justitie b(j de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam, ter wijl hjj den 3den October 1887 werd bevorderd tot zjjn tegenwoordig ambt, in uitoefening waarvan hjj gisteren plotseling aan de zjjnen en zijne vele vrienden werd ontrukt. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik," van Paramaribo naar Amsterdam, is 17 Mei te Havre aangekomen; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Mei te Suez; de „Zuid-Heiland," van Rotterdam naar Java, passeerde 13 Mei Perimde „Utrecht," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 15 Mei van Marseille. Gemeagd Nieuwe. Een gehuwde jonge man ver- zette zich tegen eene gevangenisstraf van 6 weken, hem door de Haagsche rechtbank opgelegd, wegens het uit eene woning alhier wegnemen va« een kinderwagen, die, toen deze in zjjn bezit werd bevonden, reeds van aan zien was veranderd, omdat er eene andere kleur aan gegeven was. Appellant, die bjj zjjne voorloopige aanhou ding bekend had, nam later en ook nog heden die bekentenis terug, hield vol dat hjj het wagentje gekocht had van een onbekende en zeide zijne bekentenis aan do Leidsche politie alleen te hebben afgelegd om uit zjjn ellendig verblijf in het politiebureel, waar bjj aan koude was blootgesteld, in een vunzig hok, te worden ontslagen. Het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis en het Hof bevestigde dit nog heden. Het gerechtshof te 's-Hageheoft ook als volledig bewezen aangenomen, dat L. E. Consenheim wist dat de medailles, aan den heer Krelage te Haarlem ontstolen, af komstig waren van diefstal of eenig ander misdrjjf en Consenheim ter zake van heling heden veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, te verminderen met den goheelen tijd, dien hjj voorloopig in verzekerde bewaring heeft door gebracht. Het dezer dagen aan den Lei d- schendam opgehaalde lijk is gebleken te zijn dat van den 70-jarigen A. Evers, inwoner van het R.-K. Oude mannenhuis aan den Ouden Langendjjk te Delft. Door de bemanning van den loodskotter No. 2 en die van het recherche vaartuig zjjn te Delfzijl twee lijken van mans personen aangebracht. Ze moeten behoord hebben tot een Duitsch puntscheepje, dat voor eenigen tjjd nabjj Statenzjjl is gezonken en waarvan een jongen werd gered, die in den mast was geklommen. Ter kenschetsing van den geest, welke er onder de werkstakers te Appelscha heerscht of gekweekt wordt? meldt men aan de „Haar!. Crt." uit Assen, dat aldaar bjj één wapenhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds vóór het uitbreken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders uit Appelscha. Aan eene aanvraag om eene party revolvers mee te geven, ten einde er mede te venten, werd door den koopman niet voldaan. Hoewel revolvers in den tegenwoordigen tjjd niet duur zyn deze worden geadver teerd tegen f 2.80 is het toch meer dan waarschgniyk dat die aankuopen niet plaats hebben van do verdiensten der veenarbeiders, maar van gelden, hun door opruiers verstrekt. Niet te verwonderen is het onder deze om standigheden, dat de burgemeester 50 man infanterie heeft aangevraagd, die "Woensdag middag onder bevel van den kapitein Staring uit Deventer zyn overgekomen. Te Appelscha werd Donderdag-middag weder vergadering van veenwerkers, mannen en vrouwen, gohouden. Een sociaal-democraat trad als spreker op en spoorde aan tot volhou den. Het getal schepen zonder lading is tot ongeveer 130 geklommen. De militairen zyn gekazerneerd in de Doopsgezinde kerk. Uit Appelscha meldt men verder dat er gisteren geen arbeider in de venen gezien werd en de schippers zeiven met enkele ar- PHIJB DEE. ADVEBTENTIEN: Tm 1—6 regel» 1.05. Ieder» regel meer 0.171. Grootere letter» n»»r pl»»teruimte. Yoor het in- caseeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. boiders hunne schepen laden. De arbeider» hebben de werklieden van Smilde overgehaald de schepen met te laden en naar laatstge noemde plaats terug te koeren. De burgemeester, de politie en militairen zyn in de veenderyen, maar alles ls rustig. Gisteren hielden de vrouwen eene vergade ring. Omstreeks 220 harer hebben eene veree- ging opgericht. De arbeiders zyn door de ver- veners uitgenoodigd heden over een acccord- te spreken. Aan den administrateur eener suikerfabriek te Soerabaia overkwam een paar dagen geleden byna een groot ongeluk. Bezig zynde met eene chemische analyse, sprong, onbegrypeiyk nog door welk toeval, eene der fiesschen met zoodanige kracht en geweld, dat een 11-tal andere fiesschen ook weer barstig werd en mede ontplofte. De kamer, waarin dit voorviel, geleek op een door kogels gebombardeerd vertrekniets was er onbeschadigd. Alleen de administrateur bleef ongedeerdhad hy aan de andere zyde- gestaan, dan ware het verkeerd met hem af geloopen. Uit het noorden enhetzuiden- van Frankryk komen berichten van hoog water. De Hogneau, de Rhonelle, de Sambre, de Schelde en de Garonne waren Woensdag zeer gewassen en op verschillende plaatsen buiten hunne oevers getreden ten gevolge- van onweders en aanhoudenden regen. Te Bentleysville, in Pennsyl- vanié, zyn een bejaarde landbouwer, zjjne vrouw en hun zoon in hun bed vermoord gevonden, men denkt door dieven. Te Maurik zyn drie runderen v.aa den heer P. Van Maurik door den bliksem gedood. Zy hadden eene waarde van f 600. De werkstaking te Bilbao is volgens particulier bericht nog niet geëindigd, maar men verwacht dat er heden eene schik king zal worden getroffen. Marie Gagnol, bygenaamd Marcelle, op wie te Parys een moordaanslag werd ge daan, is gestorven, zonder dat zy iets heeft kunnen zeggen, dat de justitie op het spoor helpt van den moordenaar. Negen personen, waaronder vjj f kinderen, zyn te Wurzen (4 uren ten oosten van Leipzig) overleden, na het gebruik van brood, dat bereid was met meel, afkomstig uit een molen, welke een looden maaltoestel had. Meer dan 90 anderen zyn door lood- vergiftiging zwaar ziek. ROMAN VAN 41VIKK DE MOKTEPEV. 107) „Dat niet, myn jongen! De tijding, welke ik je breng, betreft niet haar, maar enkel myzelve." „Vader, ik begryp u niet." „Roei naar huis terug; dan zal ik het je onderweg vertellen." Paul maakte de boot los en sti6t van wal. „Ik ontving daar juist eene boodschap van het ministerie, dat ik my dadelyk naar Parys moet begeven en my aanmelden op het bureel van myn chef." Paul zag zyn vader met groote ontstel tenis aan. „U vertrekt?" „Ik moet!" „Gaat u heden dan nog uwe inspectie-reis maken?" „Dat weet ik niet! Men roept my, wegens dringende zaker,het overige zal ik te Parys wel vernemen." Paul roeide eenige minuten zwygend voort. „Heeft u dus niets vernomen omtrent de bewoners van „Le Petit-Castel" vroeg hy eindelijk. „Men heeft my verteld dat zij acht of tien dagen geleden reeds vertrokken zyn." „Waarheen?" „Dat weet ik niet." „Is u ook den naam van den bewoner te weten kunnen komen?" „Neen, maar wellicht weet de' notaris van Joinvillo dien naam. Ik was juist op weg naar dien notaris, toen ik de boodschap van hot ministerie ontving." „Welnu, dan ga ik dien notaris om inlich tingen vragen!" riep Paul uit. „Neen, mjin jongen, laat alles maar aan my over. Wat zou je den notaris antwoor den, wanneer hy je de reden vroeg, waarom je den naam van den eigenaar dier villa wilde weten?" Hierop moest Paul het antwoord schuldig blyven. Houd maar moed, myn jongen", troostte Raymond, „ik moet nu wel vertrekken, maar misschien kom ik vanavond reeds weer terug; en in dit geval zet ik morgen myn onder zoek voort." Zy waren aan het huis en Paul legde de boot aan de landingsplaats vast. Raymond ging naar binnen om zyn valies te halen, dat hy nog niet had uitgepakt. „Hoe vreemd", mompelde Paul„myn vader zei my vanmorgen dat hy voor eenige dagen verlof had en weinige uren later komt men hem eensklaps halen. Wat beteekent dat? Er gebeurt iets geheimzinnigs, iets onbegry- pelyks, dat my vrees aanjaagt." Raymond kwam weer buiten. Hij had Madeleine' gezegd dat hy terstond vertrekken moest, daar hy naar de prefec tuur van politie geroepen werd. Deze mede- deeling deed do goede Madeleine niet gering ontstellenzy weende toen zij haren moester de hand tot afscheid drukte. „Vader", zei Paul, „dit onverwachte ver trek maakt my bevreesd; ik wil u liever niet verlaten, laat my met u gaan." Raymond beefde, maar hy moest zjjne zelfbeheersching bewaren. „Boste jongen!" zei hy, zoo luchthartig als het hem mogelyk was; „je bent wat overspannen, en daarom zio je iets geheim zinnigs in dit vertrek, dat toch volstrekt niet onverklaarbaar is. Mijn chef heeft mij noodig en daarom laat hy my roepen, dat is zyn recht. Wat zou je er aan hebben, mij naar Parys te vergezellen, te meer, daar ik mis schien vanavond of morgen weer terugkom. Daarby vergeet je geheel, dat je vriend Fabien De Chatelux vanavond hier komt. Komaan, weg met die sombere gedachten, je moet een gast steeds een verheugd gelaat toonen, by mocht anders eens vreezen dat zyn be zoek onwelkom was. Nu, vaarwel Paul, ga weer visschen en let nu beter op je dobber dan je daarstraks deed. Vanavond of mor gen kom ik terug of, wanneer myne bezig heden my terughouden, dan zal ik je in elk geval telegrapheeren." Vader en zoon namen hartelyk afscheid van elkaar en terwyl Raymond den politie beambte ging opzoeken, stapte Paul weer in zijne boot. XXI. De lyken van Amodous Duvernay en Vir ginia waren in de Morgue tentoongesteld. Onder de nieuwsgierigen, die dagelyks door het lokaal van de Morgue dwalen, bevond zich een jongmensch, die, zoodra hy de lyken der beide laatste slachtoffers van Jacques Lagarde en Pascal Saunier ontdekte, een kreet van schrik uitte. Een der politieagenten, die steeds in dit lokaal van de Morgue de wacht houden, hoorde dozen uitroep van schrik en sprak het jongmensch aan „Heeft u een van deze ongelukkigen her kend?" vroeg de agent. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1