polder is gekezende heer H. Van Waveren Jr., te Hlllegom. De zangvereeniging „Oefening zy ons Doel", afdeeling „Neerlands Werkman", te Amsterdam, hoeft van de Koningin 100 ontvangen voor het weldadigheidaconcert op heden. In de Woensdag te Haarlem gehouden Raadsvergadering, waarin mededeeling werd gedaan van eone door mr. Gallandat Huet ingezonden kopie, van een door hem 30 April aan den Koning gericht adree, en van eene door de 22 raadsled n ingezonden kopie van ïtun tegen-adres, was wel een groot publiek, .maar den heer Huet niet tegenwoordig. Hy had ■bericht gezonden, dat hi) de Raadszitting niet zou bijwonen en tevens voor al de leden en den Voorzitter een exemplaar van zijne brochure, getitold „Aan mijne Raadsbroeders", gezonden, ïn die brochure wederlegt de heer Hevt, en bespreekt althans, de verschillende punten van het adres der 22 raadsleden. Het voorstel van B. en AVs. omtrent hot aangaan eener convorsie-leening van 800,000 a 3 pCt., is aangenomen, evenwel zonder •bepaling dat de eerste 10 jaren niet meer dan 2 pCt. zal worden afgelost; er zollen, behalve schuldbrieven van ƒ1000, ook kleinere van 100, 200 en 500 worden uitgegeven. Met 13 tegen 9 stemmen besloot de Raad het terrein aan do Parklaan by het Spaarne, dat door B. en Ws. werd voorgesteld uit te -geven in erfpacht voor de stichting van een schouwburg- enconcert-gebouw,n i et daarvoor te bestemmen. De Staatscommissie tot onderzoek van ■den toestand van den landbouw zal den 2den Juni hare vergaderingen te's-Hage hervatten. De minister van binnenlandsche zaken en de minister van financien brengen ter algemeene kennis, dat, met ingang van 18 Mei, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte •kleedingstukken en ongewasschen ïyf- en beddogoed uit Marseille verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zyn onder dit vertod niet begrepen. De minister van koloniën brengt ter •kennis van belanghebbenden, dat voor tien ■studenten in de medicynen aan eene der .Kederiandsche universiteiten de gelegenheid •bestaat om tusschen 1°. Augustus 1890 en ■ultimo Juli 1891 in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse by het leger in Nederlandsch-Indié, onder genot van een subsidie van 5600. Gegadigden hebben zich, onder overlegging •der vereischte bescheiden, te wenden tot het •departement van koloniën. Door den minister van koloniën zyn de hoeren J. C. E. Bartelds, D. Van Geuns, L. ■G. E Sprengers, R. C. Draaisma, J. Keyman, W. C. A. Goedbloed, D. Rottier, H. W. Bredée, J. Pull, A. Hofman, L. Monteban, J. P. Hillo- •brandt, K. Sanders, J. Brouwers, F. W. Ecken- •hausen, W. J. Van 't Sant en J. Mooi gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indié om te worden benoemd tot onderwyzer der 3de klasse voor den dienet daar te lande. Het stoomsohip „Celebes," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 16MeitePort- Said; de „Celderland" vertrok 15 Mei van Batavia naar Botterdam; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 15 Mei van Suez; de „Merapi" arriveer de 14 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Noord- Holland" vertrok 14 Mei van Batavia naar Rotterdam; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 15 Mel van Port-Said de „Prins Frederik", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 14 Mei Dungeness; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Mei Pointe da Guya; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is 14 Mei te Mar seille aangekomen. Gemengd Nieuw... Het Panorama, dat in het laatst van het vorig jaar alhier in een perceel op de Hoogewoerd gevestigd was, is thans we derom heropend in een perceel op het Steen- schuur tegenover do Groenebrug (Garenmarkt). Er zullen andermaal verscheidene fraaie collecties ter bezichtiging worden gesteld, allereerst de „Beiersche koninklyke paleizen". Deze serie van 50 schoone afbeeldingen is gisteren geopend. De bezichtiging geschiedt op dezelfde wyze als vroeger. Wat men aanschouwt is inder daad hoogst belangwekkend. Het paleis Her- renchiemsee in renaissance-styl, met motieven uit het slot te Versailles, met plafondschil deringen het slot Berg, aan het Starnberger- meer, waarin Koning Lodewyk II in 1887 den dood vond; het andere op eene style rots ge legen, in Romeinschen styl gebouwde slot, met druipsteengrot, den wintertuin, de troonzaal en zangerszalen enz.het slot „Hohenschwan- gau", met de Adelschildkamor; het slot Lin- derhof, met de gobelin-kamer, de eet- en spiegel zalen en de blauwe grot; de wintertuin te Munchen, met den vergulden gondel, welke door zwanen werd voortgetrokken, terwyide vorst zelf voor Lohengrin speeldede konink lyke rytuigen, als de groote gala koets, de gala- en de amoretten-sleeén, waarmede de koning zyne eenzame nachtelyke toeren maakte, het een doet al meer dan het ander zien de ontzaglyke weelde, welke de koning van Beieren in zyne paleizen tentoonspreidde. Dit panorama is in staat tevens den kunst zin te doen bewonderen, welke genoemde vorst moet hebben bezield, toen hy het een en ander op zulk eene grootsche manier liet bouwen. Zyn de verwachtingen by menigeen hoog gespannen, ze worden by het aanschou wen, gelyk mei- dit in het panorama van den heer August Huisdier kan doen, ongetwyfeld nog verre overtroffen. Het een is al kostelyker, interessanter, romantischer dan het ander, en heeft ook daardoor zulke verdiensten, dat alles op de natuurlyke grootte en in de wer- kelyke kleuren wordt voorgesteld. Men ver- zuime niet naar deze tooverpaloizen een kykje te gaan nemen 1 Voor eene dezer dagen vacant komendo betrekking by de bank van leening alhier, waaraan een salaris van ƒ400 a ƒ450 is verbonden, hebben zich ruim 80 sollicitan ten aangemeld. Dat er eon groot aantal ge wezen militairen onder is, behoeft gesn betoog. Opnieuw moeten onze huie- dieren, de honden, zoo zy zich onbedwongen buitenshuis bewegen, van 14 Mei jl. af voor vier maanden den muilkorf dragen. Zooals men weet, was de diensttyd der korven, als hebbende deze sedert de vorige uitvaardiging van het desbetreffende bevelschrift nog geen vier maanden bedragen, nog niet voorby. In den gisteren, door schoon weder begunstigden, te Noordwyk gespoelden match tusschen de „Noordwyksche Cricket- Club" en de Leidsche C.-C. „Achilles," over won deze laatste met 59 punten. Ware „Noord wyk" het eerst aan bat gegaan, dan zou zy gewonnen hebben in één innings en 11 punten, aangezien de eerste innings van „Achilles" 46 punten en die van „Noordwyk" 15 punten bedroeg. De tweede innings bedroeg van „Achilles" 48 en van „Noordwyk" 20 punten. Het voornemen bestond eerst dat „Achilles" met de Leidsche C.-C. „Sixteen" zou wed- strydendaar deze echter bedankt had, werd „Noordwyk" uitgedaagd. Een byzonder fraaie Meidag begunstigde gisteren de eerste internationale en nationale wielerwedstryden op de Scheve- ningsche wielerbaan. Het uitstekend gelegen terrein was dan ook met duizenden bezet. Niet alleen was de tribune de verzamelplaats van een groot aantal families, o. a. werd de burgemeester der residentie, de heer Roest, met zyne dames, opgemerkt, maar de geheele cirkel om do baan was gevuld met dames en heeren, terwyl op de omringende duinen zeker evenveel Hagenaars gratis van het vrooiyke schouwspel genoten. Voor de ryders was het weer ook zeer gunstig: niet te warm en niet te veel wind. Eerst toen tegen bet einde de zon wat was weggetrokken, werd het wat luchtiger. Er werd over het algemeen goed gereden, al betreurde men de afwezigheid van velen, die zich haddon opgegeven, ook van een paar Engelsche jongelui. De eerste wodstryd was een nationale voor één persoons veiligheidswielers, afstand 1609 M., en bestemd voor hen, die nooit in een open baanwedetryd een eersten prys gewonnen hadden. In drie groepen van 7 verdeeld, vielen reeds aanstonds in de belde eerste groepen één, in de derde twee in- schryvers uit. De einduitslag was: lo. H. L. Raland te Deventer, 3 m. 1 s.2o. J. J. Ott Bultman te Haarlemmermeer, 3 m. 3'/- 8.; 3o. W. J. Rademaker te 's-IIage, 3 m. 3l/s s. Al de overige wedstryden waren interna tionaal. Voor dien op één-persoons driewielers, afstand 1609 M., hadden zich 9 personen op gegeven 5 deden slechts mee, en één hunner, de Engelschman Edward Ransley, bleek reeds by het afgaan door een gebrek aan de machine verhinderd te worden. Hy trachtte het zoo goed mogeiyk te herstellen, maar hy moest het onder het ryden opgeven. No. 1 was zyn landgenoot dr. G. R. Adcock van Londen, die in 3 m. 17*/s sec. den afstand aflegde. De derde wedstryd was een voor hooge tweewielers op grooten afstand, 4000 M. en met voorgift. Slechts 3 van de 9 ingeschre venen namen.er deel aan: 2 Eogelschen en de cadet J. D. Rolandus Hagedoorn van Delft, die zyn zwaar uniform tegen zich had. No. 1 was J. H. Adams, van Londen; No. 2 was dr. G. R. Adcock, van Londen beiden in 8 m. 30'/; s. Het oogenblikje dat No. 1 vóór was was op den tydmeter niet aanwysbaar. Wedstryd No. 4 was een voortwoe-persoons driewielers. De heeren Adcock en Ransley gaven het met hun tandem zeer spoedig op. Na den tweeden omgang verwyderden zy zich uit het renperk. In 9 m. 2!/5 s. legden de heeren K. Pander Jr. van Haarlem en W. G. Delbaere van Alfen de 3 Engelsche mylen af en behaalden alzoo den prystwee fraaie kristallen bokalen met zilver gemonteerd, die echter hun slechts tydeiyk toebehooren, daar zy ze tweemaal achtereen of driemaal in het geheel moeten winnen. Zy hebben twee ver guld zilveren medailles gewonnen, terwyl het 2de tandempaar, de heeren M. Adler van Amersfoort en H. M. Stroethoff van Amster dam, die den afstand in 10 m. 30 sec. afleg den, twee zilveren medailles wonnen. De 5de wedstryd was op één-persoons veiligheidswielers, afstand 2000 M. met voor gift. De uitslag was als volgt1 was W. G. Delbaere, van Alfen, in 3 m. 33l/= s.; 2. H. Roosdorp, van Amsterdam, in 3 m. 34'/. 8., en 3. J. D. Houtman, van Haarlem, in 3 m. 35 s. Alsnu volgde wedstryd No. 6 voor één persoons driewielers; afstand 3128 M. met voorgift. Van de 9 ingeschrevenen namen 4 heeren aan dezen rit deel. 1 was No. 2538 van Arnhem, in 6 min. 16J/= sec. No. 7 was een internationale wedstryd op hooge tweewielers, afstand 1609 M. of 4 ronden. Voor dezen wedstryd hadden zich 9 deelnemers doen inschry ven, doch door slechts 3 hunner werd gereden lste was J. H. Adams, van Londen, in 3 min. 2 sec. Hiema volgde het laatste nummer: Wed stryd op twee persoons driewielers. Een 3-tal paren was ingeschreven en nam aan den wedstryd deel. De heeren K. Pander Jr., van Haarlem, en W. G. Delbaere, van Alfen, behaalden No. 1 met ruim eene halve baan lengte voor in 4 min. 21*/3 sec.; No. 2 waren de heer Edw. RanBly en dr. G. R. Adcock, beiden van Londen, in 4 m. 48»/s s. Het derde tweetal was by den 4den rit afgestegen. Met spanning werd dit nummer van het programma gadegeslagen. Aanvankelijk bleven de Hollanders met de Engel8chen geiyk, doch by den laatsten rit snelden de eersten voor en spoedig klonk den aanwezigen het „Wien Neerlandsch Bloed" in de ooren, als biyk, dat de Hollandsche jongens de zege hadden behaald. Ruim te 5 uren was de stryd geëindigd. Gisternacht zyn studenten op het Buitenhof te 's-Hage slaags geweest met een troepje burgers. De in den aanvang ont stanewoordenwisseling leidde tot eene bloedige vechtparty, waarby tegenover de studenten ge bruik werd gemaakt van messen. Één hunner ontving zes messteken. Er zyn door de politie drie personen, die aan deze enyparty hebben deelgenomen, aan gehouden. De zwaar verwonde jongeling moest gister nacht tweemalen verbonden worden. Door de politie te Delft ie aan gehouden zekere H. B., oud 22 jaren, muzikant, geboren te Rewinski, iD Rusland, die onder de gemeente Leidschendam zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene portefeuille, inhoudende eene menigte quitanties, enz., uit de trekschuit en ten nadeele van den beurt schipper van Delft op Leiden, A. J. Melief. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie naar 's-Gravenhage overgebracht. Dezer dagen kon men in de dagbladen lezen dat den conducteurs door de bevoegde macht bevolen is, by aankomst van den trein te roepen „Station Beest" in plaats van „Besst I" uitstappen 1 Nu wordt ge vraagd of die maatregel of order ook niet van toepassing is op het „Station Dieren" waar men roept: „Dieren! uitstappen!" Het detachement infanterie, dat onder het opperbevel van den lsten lui tenant G. W. Mossel in de venen te Terapel- kanaal gestationneerd was, i3 Woensdag te Deventer in garnizoen teruggekeerd. Een der lotelingen uit Den Haag, die onder zyne makkers socialistische smaadschriften verspreidde, is op hoogerlast ingedeeld by het garnizoen te Viissingen. Te Haarlem is een 26-jarig ge- pensionneerd O.-I. militair, die sedert den laatsten tyd een zwervend leven leidde en de nachten veelal in de open lucht doorbracht, dood in een stal gevonden. Hjj maakte veel misbruik van sterken drank. Men meldt aan de „Haarl. Crt." uit Vogelenzang: Het schoone bosch, toebehoorende aan den heer Eduard Barnaart, tegenover het station gelegen, wordt voor bouwgrond verkocht. Men verneemt dat het plan bestaat om er een park van te maken, waar een aantal villa's kunnen geplaatst worden. Reeds is een gedeelte verkocht, waarop eene villa zal gebouwd worden. In de Choorstraat, te Utrecht, heeft in den afgeloopen nacht eene vecht party plaats gehad tusschen burgers en stu denten, waaraan door de politie een einde is gemaakt. Het ïyk, dat verleden Vrydag uit do Leidsche vaart onder Heemstede werd opgehaald, is herkend als dat van zekeren J. D. K., sedert eenige dagen te Haarlem vermist. Door een vrijzinnigen uitleg der testamentaire beschikking van don heer I. Hurgronje, waarby aan elke protestantsche jongedochter te Heinkenszand, die zich in het huweiyk begeeft, eene gift van 100 wordt verleend, deelt thans voor het eerst in dat genot een protestantsch meisje, dat gehuwd is met iemand eener andere gezindte. Tot dusver was bedoelde gift alleen verzekerd aan protestantsche echtelieden. (Af. Cf.) Een in het Latijn geschreven getydeboek met prachtige penteekeningen uit de vyftiende eeuw, vermoedelyk uit een klooster in Engeland, is te Amsterdam ver kocht voor f 1910. Het was eerst onlangs in het bezit gekomen van iemand, te Haarlem woonachtig. Te Hamburg, waar de straten weder verlicht worden, hebben desniettemin voortdurend vechtpartyen plaats. De politie maakte driemalen van hare wapens gebruik en vele personen werden gewond of gear resteerd. BUITENLAND. Frankryk. De commissie voor de legerwet heeft goed gekeurd het wetsontwerp, waarby machtiging wordt verleend tot vorming van brigades en division en van esn legercorps met territorials troepen, onder bepaling, dat deze troepen by do actieve operation zullen gebruikt worden. - Admiraal Dupetit Thouars is te Toulon plotseling overleden. De „Presse" zegt dat de aftreding van den heer Christophle als geuverneur van het „Crédit foncier", en van den heer Rouvier als minister van financiën ieder oogenblik kan verwacht worden. Dnltaohlsuil. By de beraadslaging in den Ryksdag over h6t wetsontwerp tot versterking van het leger wees de minister van oorlog, de heer Verdy, op de vertrouwelyke besprekingen der betrok ken commissiemen behoort, wat de organi satie van het leger betreft, gelyken tred te houden met andere natiën, omdat die organi satie niet plotseling is tot stand te brengen. Graaf Von Moltke zeide dat men, ondanks allo vredelievende verzekeringen uit het buiten land, toch zelf voorzorgen voor eigen veilig heid behoort te nemen. Hy gelooft aan de vredelievende gezindheid van allo regeeringon, maar zokerheid kan men toch alleen by zich zelf vinden. Hoe beter de strydmacht is in gericht, hoe geschikter zy voor den oorlog is uitgerust, des te meer zullen andere mogend heden tot vrede geneigd zyn. Vordert de ver dediging geld en nogmaals geld, men bedenke dat, wanneer wy ons geene uitgaven hadden getroost, ook de schitterendste finantiëele toe stand niet zou verhinderen, dat de vyand bet land binnentrok. De heer Richter zeide dat, wanneer aanlei ding tot deze voordracht ligt in verhooging van de vredesterkte in Frankryk, daarmede aldaar tevens eene verkorting van diensttyd is verbonden, en ook voor Duitschland een diensttyd van twee jaren voldoende zou zyn. De Ryksdag behoort zyne eigen zienswyze te volgen en geen besluit te nemen op het gezag van twee hooggeplaatste militairen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2