Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Oud e-YV e t e- ring: De te Schiedam bi) inbraak gearres teerde J. O., sedert eenigen tyd als klokkon- maker te Oude-Wetering gevestigd, tegelijk handelaar in goud en zilver, schynt ook hier een treurig aandenken te zullen achter laten. Ontelbaar althans zijn de berichten van gouden en zilveren voorwerpen, ter repa ratie hem toevertrouwd, welke verdwenen schijnen en waaronder van ééno familie twee gouden horloges genoemd worden. Door de Haagsche politie is tegen verschillende patroons proces-verbaal opgemaakt, tor zake van overtredingen der Arbeidswet, o. a. wegenshet niet hebben van arbeidskaarten voor jongens beneden 16 jaren; het zonder dispensatie laten arbei- ,-den door vrouwen 's avonds na zeven uren het in de werkplaatsen niet voorhanden heb ben van oene lijst, waarop de werkuren ver meld staan, en voor 't niet inleveren van de arbeidskaart binnen tweemaal vier en twin tig uren. Door oen commissionair in offec- ton te Haarlem is in het begin der vorige week een behoorlijk verzegeld pakket met aangegeven geldswaarde naar Utrecht verzon den. Eenige dagen later vernam hjj, dat de geleidebrief wèl, doch het vrij aanzienlijk geldelijk bedrag niet was gevonden. De brief schijnt de sporen te dragen van geopend te zijn voordat de geadressoerda dien in ont vangst had genomen. Naar het „Centrum" verneemt, hoeft de bevoegde autoriteit den conducteuis verboden bij aankomst aan het station Beost te roepen: „Beest!!!! uitstappen!!" doch in plaats daarvan duidolijk verstaanbaar „Slation Beest" daarvoor in de plaats te stellen. Uit Enschedee wordt van 13 dezer geschreven Hedenmiddag te 2 uren vervoegden zich na veel talmen alle oude arbeiders by de firma Ter Kuile Morsman, aan den Parkweg, met verzoek weder tot den arbeid te worden -toegelaten. Nadat de patroons negen hunner hadden aangewezen, die niet in de fabriek konden worden toegelaten, gingen de overigen aan het werk. Tot het hervatten van den arbeid werd hedenmorgen besloten in eene vergadering, waarin de Roomsch Katholieke geesteiykheid daartoe aanmaande. De arbeiders, die niet zijn toegelaten, worden door de overigen onderhouden, öf gedurende ten hoogste 3 weken óf tot zoolang ze elders werk hebben gekregen. Men meldt uit Appelscha van 13 Mei: De werkliedenvereniging beeft besloten 1 vehooging voor het droogmaken der turf per dagwerk te vragen. 6e bazen hebben tot de werklieden de vraag gericht, of zjj volgens het contract wenschen te hly ven werken. De een is met het contract tevreden, terwyi de ander zich vereenigtmet het besluit der socialistische werkliedenver eniging. Het gevolg is, dat thans het werk geheel stilstaat. Hedenmorgen togen de werklieden rustig deer het dorp. Verleden week, 'svoormiddags, vervoegde zich een man, naar het uiteriyk te oordeelen een werkman, ten huize van den ryksontvanger te Yryenban, voorgevende gezonden te zyn om het dak op te nemen. De dienstbode, geen kwaad vermoedende, liet den man binnen. Op het dak zynde, ging hy ook de daken der aangrenzende huizen in oogenschouw nemen en op één daarvan het venster van eene zol derkamer ziende openstaan, begaf hy zich naar binnen en maakte zich meester van den inhoud van eene portemonnaie, bestaande uit één ryksdaalder, één gulden en twee tiencentsstuk- ken, welk geld toebehoorde aan de dienst bode van den heer H. Langs denzelfden weg koerde de brutale dief daarop weder terug. By een fel onweder, dat Maandag avond laat boven Venloo en omstreken woedde, sloeg de bliksem in het huis van den land bouwer Janssen, even buiten de stad gelegen. De woning werd half in de asch gelegd. Te Blerik sloeg de bliksem ln het huis van de wed. Knippenberg. Dit werd met stal en schuur door brand vernield. Van de meu belen is niets gered. Alles was verzekerd. Ook by J. Bouten, te Blerik, zyn ten gevolge van het inslaan van den bliksem schuur en stal geheel afgebrand. Vee en meubilair wer den gered. Door onbekende oorzaak brandde Zondag-avond, omstreeks middernacht, op den Ankeiaar, onder Apeldoorn, een huis af, be woond door twee gezinnen, w. o. de eigenares, de landbouwster E. A. H. Weinig is gered; ook een paar geiten zgn verbrand. Huis en inboedels waren verzekerd. Als een bewys van de ontzag lijke toeneming van het vorkeor tusschen de oude en nieuwe wereld moge dienen, dat de kajuiten van alle tot begin Juli van Nieuw- York naar Europa vertrekkende mailstcomers bezet zyn. Dat deze stroom van passagiers er op bedacht is zich plaats voor de terugreis te verzekeren, bljjkt uit het feit, dat het grootste deel der in de maanden Augustus en September beschikbare plaatsruimte van de mailstoomers der N.-A. S. M., die naar Nieuw York vertrekken, reeds is besproken. Na eene uitgebreide reeks van grondige onderzoekingen is prof. dr. Ferdinand Cohn, te Breslau, de in ruimen kring bekende botanicus, tot de overtuiging gekomen, dat de bekende verhitting van opeengestapold hooi, welke herhaaldeiyk tot zelfontbranding overgaat, door schimmels veroorzaakt wordt. Eene nieuwe aansporing dus om zout in hooi te strooien. (Haarl. Cri De Fransche minister van finan ciën Kouvier heeft een wetsontwerp voorge steld om wyn, die uit rozynen bereid is, met 3 fr. per HL. te belasten. Te Rouaan is een groot petroleum- reservoir, dat 1,200,000 liters petroleum be vatte, gebarsten, zoodat de petroleum over eene groote uitgestrektheid wegstroomde. Eene menigte mannen is bezig de petroleum met pompen en emmers op te scheppen. De correspondent der „New-York Herald" te Cairo geeft de vertaling van den brief van Emin-pacha aan dr. Zuchinetti, op 31 Maart uit Bagamoyo verzonden. Emin schryft o. a., dat hy thans de in structies van de Dultsche regeering afwacht, in wier dienst hy getreden was om redenen welke kapitein Canati nader zou uiteenzetten. Op 12 Maart had Emin zfjne aanvraag om ontslag aan de Egyptische regeering gezonden, maar bad daarop geen antwoord ontvangen. Sedert 1882 was hem geen salaris uitgekeerd en hy had daarom Casati gomachtigd, het hem toekomende van den Khedive te vorde ren en tevens ovei het pensioen te onderhan delen, dat hem na 15 jaren dienst toekomt. „Ik weet zeer goed", schryft Emin ten slotte, „dat het bericht, dat ik in Duitschen dienst ben getreden, groote beweging zal wekken, on dat Stanley de eerste zal zyn om de open bare meening tegen my in te nemen." Sarah Bernhardt, de groote too- neelspeelster, is, gei(jk reeds per telegraaf uit Parys werd gemeld, ernstig ongesteld. Hare vrienden verkeeren in ongerustheid omtrent haren toestand. De drie geneesheeren, die haar behandelen, aarzelen hunne meening omtrent de zieke uit te spreken. De actrice is aangetast door lymphangitis, oene ontsteking van de bloedvaten in het been, en moest terstond het bed houden. Plotseling werd de reis naar Nantes dan ook uitgestelddaar zou een aanvang gemaakt worden met de opvoeringen van „Jeanne d'Arc". Geweldige brand. De stad Frysztak, district Jasio, in Galicië, is geheel door brand vernield. Deze brand wordt toege schreven aan een misdadig opzet. Te Venetië is zekere Montanari wegens het vermoorden van zyne moeder tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, na drie jaar gevangengehouden te zyn onder groot vreugdebetoon der bevolking losgelaten, daar een jong advocaat, Bixio, na onvermoeide pogingen er in geslaagd was zyne volkomen onschuld aan het licht te brengen. De onge lukkige heeft middelerwyi byna geheel het verstand verloren. Te Rome is eene tentoonstelling van schoone vrouwen gehouden, welke tot zeer onstuimige tooneelen heeft aanleiding gegeven. Eerst begon het publiek de schoonen uit te fluiten en ze vervolgens met sinaas appelschillen te werpen, vooral de Jodinnetjes onder haar. Het liep zóó hoog, dat de politie tusschenbeide moest komen en ottelyke per sonen in hechtenis werden genomen. Hamburg zit, ten gevolge van de weikstaking der gasarbeiders, in het donker. De straatlantaarns hebben maar van hare gewone lichtkracht; in de woningen en kantoren heeft men niet meer dan een gloeipuntje, soms ook heelemaai niets. Kaarsen en petroleum maken opgang. Do schouwburg- voorstellingen kunnen by electrisch licht doorgaan. De mannen hadden het werk gestaakt, omdat het bestuur der gasfabriek geweigerd had den werktyd van 12 uren op 8 uren te brengen en omdat zy niet voldoen wilden aan het verlangen der directie, uit de vak- vereeuiging te treden. De geduchte werking der by het Oostenrykscbe leger ingevoerde Mannlicher- geweren is gebleken by de ongeregeldheden te Biala. In de lichamen van 10 dooden werd by de lykopening geen kogel gevondenby allen was de kogel het lichaam door en door gegaan. De influenza is te 'Warschau weer uitgebroken. Ook de paarden worden er door aangetast. De Duitsche keizer zegt het „Bsrl. Tgbl." is gewoon op zijne reizen steels een koffer met ridderorden mede te nemen, waarvan de inhoud eene waarde van meer dan SO,000 mark vertegenwoordigt en die door een geheimen hofraad bewaakt wordt. De keizer stelt er prys op om der- gelyke onderscheidingen steeds persoonlijk uit te kunnen reiken en wil de ordeteekenen dus steeds onder zyn bereik hebben. In deze kostbare verzamoling zun alle klassen der Duitsche orden vertegenwoordigd en de daarby behoorende diploma's ontbreken evenmin. Een onverwachte bezoeker. Zondagochtend, tydens de godsdienstoefening ia eene der kerken, gelegen aan den grooten weg van Barnes naar Nortlake, in Engeland, trad een reusachtige bruine beer, ontsnapt uit eene naburige menagerie, eensklaps het kerk gebouw binnen en begon den tempel deor te wandelen. De voorganger had tot tekst ge kozen de woorden„Vreest nietsen had juist deze woorden uitgesproken, toen het beest zich vertoonde. Van alle kanten begon men te schreeuwen. De beer legde zich, zonder zich daaraan te storen, vreedzaam in het ruim der kerk tusschen de aanwezigen neer. Zyne inmiddels toegeschoten bewakers draalden r.iet zich van hem meester te maken. De voor ganger kon daama weder ongestoord spreken naar aanleiding van den gekozen tekst. Men meldt uit Toulouse dat aldaar ontzettend veel regen is gevallen. Het water wast daardoor schrikbarend en de stad wordt met overstrooming bedreigd. De firma Holl 4; Zn., te Londen, is door aankoop eigenares geworden van de Stradavarlus „de Messias", die aan Alard te Parijs toebehoorde. De prys, waarvoor deze viool van eigenaar wisselt, is twee duizend pond sterling; dit is stellig meer dan ooit voor eenige viool ter wereld betaald werd. Op de tentoonstelling van South Kensington in 1872 was het instrument geschat op f 7200 het bracht nu meer dan driemaal zooveel op. Te Chicago heeft men een aan slag ontdekt, die ten doel had om de tot levens lange gevangenschap veroordeelde moorde naars van dr. Cronin uit den kerker te be- vryden. By allen vond men vry aanzieniyke bedragen in geld en voorts revolvers en vyien. De zaak werd ontdekt door den geestelyke der gevangenis en het bleek dat de hoofdcipier zich had laten omkoopen. De gevangenen zyn nu naar yzeren cellen overgebracht en worden zeer streng bewaakt. De Fransche letterkundigen, die zich candidaat stelden voor de „Académie Framjaise" en niet gekozen werden, zyn de slachtoffers geworden van een misplaatsto grap. De „Figaro" deelde gisteren een brief mede van den heer Thureau-Dangin, waarin deze heer verklaart, dat hy zyne candidatuur intrekt. Terzelfdertyd ontving de „Justioe" een der- gelyk schryven van den heer Henry Becque, de „Matin" van den heer Jules Barbier en andere bladen van de heeren Lavisse, Fabre en Nauroy. Ge6n der bladen maakte bezwaar hot schryven op te nemen en zoo lazen op denzelfden avond alle candidaten voor Augiers zetel in de couranten, dat zy niet meer in aanmerking wilden komen. Natuurlyk haastten allen zich terstond ter kennis te brengen van de verschillende bladen, dat zy den brief niet hadden geschreven en er niet aan dachten zich terug te trekken. Het is natuurlyk moeilyk uit te vinden, wie zich deze misplaatste aardigheid hoeft verooi loofd. Dezer dagen werd de „Matin" er hot slachtoffer van, toen het blad een brief mededeelde van prins Napoleon, waarin de prins protesteerde tegen het opvoeren van een tooneelstuk, omdat Napoleon I daarin optrad. De „XiXme Siècle" trof hetzelfde lot met een brief van den gewezen minister Goblet en onlangs werd aan de „Independance beige" door een onbekende uit Parys geteie- phoneerd, dat Pasteur plotseling was overleden. Naar men vermoedt, zyn al deze „aardigheden" het werk van één persoon. INGEZONDEN. De toegang tot het berkhof. „Audito et alterom parte." Reeds zyn acht dagen verloopen sedert de heer dr. IV. C. Van Manen een artikel onder bovenstaand opschrift ten beste gaf, (Leidsch Dagblad No. 9267), en ofschoon ZHGei. daarby zyne ergernis lucht gaf in eenige heftige opmerkingen en gemoedelyke vragen, is daarop het antwoord tot heden toe uitgebleven. Het is daarom dat ik my hoewel niet ex officio eenigszins geroepen acht eene lans te breken ter kalmeering der ontstemde gomoederen, zoo al niet tot bepaalde verdediging van den gewraak- ten maatregel, t. w. het heffen van entree gelden by den ingang van het kerkhof voor personen, die niet rechtstreeks tot den volg- stoet behooren. N By velen toch zullen de mededeelingen van de bewusto feiten evenals by my een pyn- lijken indruk gemaakt hebben. Immers, het „muntslaan uit de droefheid en deelnoming van vrienden en belangstellenden by eene teraardebestelling", het klinkt zoo barMaar laat ons de zaak onpartydig onder de o®gen zien, en bedenken wy dat het heffen van entië3-g6lden op het kerkhof aan de Groene- steeg een maatregel van orde is, die ook op de R.-K. begraafplaats alhier gebruikolyk en als zoodanig te rechtvaardigen is. Daarby komt dat het bedrag dier entrée- gelden geen winstbejag is, maar naar ik meen geheel ten goede komt aan de Efaconie-armen- De groote fout schuilt, dunkt my, daarin,, dat do maatregel niet altijd, maar slechts byi uitzondering wordt toegepast en niet behoorlyk. tor plaatse is aangekondigd 9n allerwegen publiek gemaakt. Het eDtrée-geld van 10 cento kan toch by. ware belangstellenden, by de meesten althans, geen hinderpaal zyn en is daarentegen zeer geschikt om nieuwsgierige onverschilligen van den Godsakker te weren. Dat er nu begraafplaatsen van verschillenden rang bestaan, is, dunkt my, zoo erg, zoo stuitend niet. Die verdeeling in klassen vindt men schier overal, in ons vaderland althans. Het is nu eenmaal niet anders in deze wereld: Het geld en de verschillende maatschappelyke standen sp6ien hun rol tot aan het graf. Leiden, 12 Mei 1890. X. Y. HILLEGOM. Geboren: Nicolaas Willem, z. van Augustinus Philippo en Geertruida Yan Zonnovold. Trijntje, 2. van Pieter Bus en Krantje Huie. Maria Louisa Frederika, d. van Willem Yan Wonderen en Petronella Jacoba Scbolto. Fetronella Johanna, d. van Arie Yan der Meer en Geertruida Lommerse. Ondertrouwd: Pieter Krösohell en Berindina Woret, wonende te Leiden. Johannes Kres en Aatje Blom. Overloden: Corneli» Schrier, 14 d.Jacobus Petrus Van Boode, 2 j. Caharinus Romke De Wreede, 8 j. ALFEN. Bevallen: B. Winkel gob. Schellinger bout, D. A. D. Kroon geb. Yan den Elzen, Z. J. Van 8taveren geb. Terwal, D. A. Do Vogel geb. Yan der Waal, Z. Overleden: G. J. Hoogendoora, jm. 2 j. Gehuwd: Th. Nagtegaal en M. Smit. AABLANDERVEEN. B e a 11 o n W. Dc Booij geb. Van Leeawen, Z. M. O. v. d. Bijl gob. v. d. Kroon, Z. W. Bakker geb. Yan Egmond, Z. A. Boo- deoburg geb. Butterman, Z. - J. C. Rademakers geb. De Yos, D. P. E. Van Nek geb. Yan Learsum. Z. Overloden: W. De Pater, jm. 19 m. W. N. Hulseher, jd. 17 J. E. Bol, Jd. 46 j. A. 8. Zaal, jd. 8 m. N. Yan Vliet, jd. 13 m. Gehuwd: D. Van Harton, 27 j. en M. Breeveld, 26 j. H. Eikelenboom, 25 j. en T. Broekhuizen, 24 j. BODEGRAYE. Bevallen: G. Kleinveld geb. Voorneveld, D. H. Jacobi geb. v. d. Aar, D. M. Van Dam gob. Zwijnonburg, Z. J. Van Velzen geb. Plomp, D. Overleden: B. Yan Kempen, 54 j. (overl. te Leiden.) M. F. Yan Veldhuizen, 5 m. Gehuwd: A. Yan Yulpon, jm. 27 j. eai A. Codee, jd. 23 j. HAZER9WOUDE. Overleden: W. Den Her tog, 12 d. Gehuwd: J. Brouwer, jm. en W. Yan Bijssel, jd. F. Vermeulen, jm. en J. De Bruin, jd. KOUDEKERK. Overleden: G. G. Yan Leeu wen, 1 m. Gehuwd: A. Van Ryswijk, wednr. van A. Steen bergen, en G. Ossevoort. OUDSHOOBN. Bevallen: C.Yan Klavorengeb. Ravensbergen, Z. M. Van Winkel geb. Yan Winkel, D. Overleden: A. M. A. Kammeraad, jd. 8 m. TER-AAR. Bovallon: A. Janssen geb. Ambachts heer, D. Overleden: A. Yan Tol, jd. 15 j. N. Mulder, jd. 1 m. Gehuwd: C. Hoogecboom, jm. 25 j. Tb. M. Wasaenburg, jd. 19 j. T. Vorlaan, jm. 28 j. en P. Yan Graas, jd. 22 j. G. Via, wednr. van A. Cats, 36 j. en P. Bookeateyn, jd. 20 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: L. Kostor geb. Wingelaar, Z. W. Nieeing geb. Fokker, D. A. E. Stoenbeek geb. Van Osnabrugge, D. Overleden: Een levenl. Z. van G. C. Van Wel- zenie en M. C. Groenescbeij. C. Koren, jm. 12 m. A. Ockhorst, jd. 9 j. A. Olieman, jm. 12 m. WARMOND. Geboren: Anna, D. vau J. Yan Moorsel en A. Zweteloot. Theodora Helena, D. ▼an J. Yan den Berg en A. Ooaterrcer.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6