DAGBLAD. Handelsdrukkerij, Stoombierbronwerij „De Posthoorn", Openbare ïerkooping, N°. 9272. Maandag 12 Mei. M 1890. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. C. DE BINK, M en Billijk Drukwerk. TitMes- en HmlsMm, Grasgewas, Dienstbode, Weggeloopen V erhuisd: Mejuffrouw KROPFF, eene flinke Kamer ROTTERDAM. eenige Meubilaire Goederen, A.ttentie s. v. p.! LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. i Gomengd Nieuwe. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regela ƒ1.05. ledero regel meer 0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het io- caeseereu buiten de stad wordt 0.10 borokend. Het hevig on weder, dat giste r- namiddag boven deze gemeente en omstreken woedde, ontlastte zich ook tusschen Den Haag en Delft, gepaard met stortregen en hagelslag. By Ryswyk werd op den spoor weg een telegraafpaal door den bliksem zoo danig gehavend, dat er tydeiyk storing ont stond. In meer noordeiyk gelegen streken, zooals in de richting naar Alkmaar, worden geen onwoder en ook geene noemenswaar dige regenbuien waargenomen. Gistermiddag sloeg te Leeuwarden do bliksem in een huis van den wethouder, den beer De Jongh. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Te Stokkum, gemeente Bergh, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. Polman. Het huis en een groot deel van den inboedel werden in de asch gelegd. Uit de Leidscho vaart onder Heemstede is opgehaald het lyk van een onbekend, goedgekleedon man, naar gissing GO jaar oud. Men meldt uit Wassenaar: De beide alhier plaats gehad hebbende openbare veilingen van de te veld staande bloembollen hebben aan de gunstigo verwachting volko men beantwoord. Voor alie goede handel- soorten werden flinke, soms zeer hooge pryzen besteedvooral was dit het geval met tulpen en narcissenalleen de krokussen waren daar entegen zeer laag in prys. Te K a t w y k aan Zee waren gis teren 3 schuiten aan mot besommingen van f 25 tot 50. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in do vroeger vermelde zaak van iemand, die te Bussurn wonende, doch een groot gedeelte van het jaar te Amsterdam dage lijks zyne zaken behandelende aldaar was aangeslagen in do gemeente-belasting en tegen een wegens weigering van betaling tegen hem afgegeven dwangbevel in verzet kwam, waarna Rechtbank en Hof te Amsterdam zich onbe voegd verklaarden van de zaak kennis te nemen. Hot hiertegen ingestelde cassatie beroep is thans verworpen. Door de firma Rib bink, Van Bork en Co. te Amsterdam wordt eeno tele- phoongeleiding aangelegd tusschen 's-Bosch en Vucht. Uit den sneltrein, welke Don- derdag te 12.56 u. uit Nijmegen was vertrok ken, is even voorby de halte Lent een ge vangene gesprongen. Zonder zich tebezeeren, is hy op den weg terecht gekomen, doch door spoorwegpersoneel govat en weder aan den veldwachter, die hem begeleidde, overge geven. (XI. D.J Donderdagmiddag is te Deventer uit de venen by Schoonoord het aldaar ge- stationneerde detachement infanterie terug gekeerd. De gobrs. B., uit Roosendaal, die zich sedert eenigen tyd te Breda in preventieve hechtenis bevonden, op vermoeden valsche munt te hebben vervaardigd, zyn thans, by gebrek aan bewyzen, weder in vryhoid gesteld. De dader van den moord, jl. Maan dag-avond te Melick-Herkenbosch gepleegd, zynde zekere Simon Steenbakker, is door den commandant der brigade marechaussee te Roermond gevat. Hy heeft ook reeds volledige bekentenis afgelegd en verklaard dat hy een wrok had tegen den verslagen venter Van der Ven, omdat deze eens tegen hem in eene strafzaak getuigd had, waardoor Steenbakker tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld was geworden. De moord is gepleegd met het houten kastje, waarmede Van der V. gewoon was, met koop waren, over land te trekken, met een klomp en met een zwaar ploegtrekhout. Al deze voor werpen zijn in beslag genomen. De verslagene is 62, de dader 40 jaren oud laatstbedoelde is gehuwd en heeft kinderen. De eerst aangehoudene daglooner H. en diens zoon zullen nu wel ontslagen worden. De heer C. V. Boys, leeraar te South Kensington, is volgens een der Engel- sche bladen er in geslaagd een vraagstuk op te lossen, dat Tyndall, lord Rosso en professor Langley niet konden vindon, nl. de quaestie, hoeveel warmte de maan geeft. Met kwartsdraden maakte hy oen uiterst gevoo- llgen warmte meter, die de warmte oener kaars op IJ/4 Eng. myl afstand aanwees. Met dit toestelletje toonde hy aan, dat de warmte, die de maan op de aarde geeft, geiyk staat met die eener kaars op 21 voet afstand. Deze uitkomst komt geheel overeen met de verwachtingen van prof. Piazzi Smytli, wiens waarnemingon hebben bewezen dat de maan, al is zy 14 dagen lang aan do stralen eener onbewolkte zon blootgesteld, betrekkelgk koel blyft. Met de hitte, die zij ontvangt, is hot „zoo gewonnen, zoo geronnen." De wethouders te Boston hebben besloten geene vergunningen voor schouw burgen te geven dan waarin de hoeren het geheele seizoen vryen toegang hebben. De badplaats Carlsbad in Bohemen zal eerlang van gemeentewege van electrisch licht worden voorzien. De hoofdstraten zullen door 50 booglampen worden verlicht en par ticulieren hebben reeds 4000 gloeilampjes aangevraagd. Aangaande den brand van het Canadeesche krankzinnigengesticht by Mont real worden nog allerlei bijzonderheden mede gedeeld, waarvan sommige de haren zouden doen te berge rijzen. Zoo zag men een krank zinnigen man, die eene krankzinnige vrouw greep, boven zyn hoofd tilde en toen in den vuurgloed wierp, torwyt hy blykbaar het grootste pleizier had. De vrouw was natuur- ly'k niet te redden en met de grootste moeite werd de moordenaar gevangengenomen. Een andere waanzinnige poogde een brandweerman met zich in de vlammen te werpen en toen dit niet gelukte, sprong hy alleen in den vuurgloed. Vele krankzinnigen loopen nu het land rond, verborgen zich in de bosschen, op boerderyen en in schuren, en zouden met eene manie tot brandstichten behept zyn, zoodat men alom in ongerustheid verkeert. Eenige kleine bran den kwamen reeds voor. Do werkstaking van de mindere beambten van den „Great Southern- and AVes- tern '-spoorweg in Ierland is geöindigd. De directie heeft zich bereid verklaard, alle werk stakers weder in dienst te nemen, indien zy zich verbinden, zich voortaan naar het gebruik te schikken om niet weder van den arbeid te gaan zonder vooraf hunne klachten kenbaar gemaakt en minstens 14 dagen vooraf hun voornemen medegedeeld te hebben. Aan den anderen kant is hot bestuur bereid, alle be- zwaron steeds zoo spoedig mogeiyk te over wegen. Te P u r t h, by N e u r e m b o r g, v o r- brandde do fabriek van Ammersdorfor Haas. Een officier der brandweer viel bedwelmd door den rook in de vlammen en verbrandde. De „Köln. Ztg." ontvangt het be richt uit Viersen, dat aldaar do commissaris van politie zich heeft doodgeschoten. Te Weenen werd oen poli tie-agei t, die voor het Carl-theater op wacht stond, dooi een man aangevallen en met een mes onder het hart gestoken, waarna de aanvaller vluchtte. In eene voorstad sprak 's nachts een man een politie-agent aan en vroog hem, of de politie zocht naar den aanvaller van den agent. Hy ging met den agent naar het bureel, belovende inlichtingen te zullen geven. Daar gekomen bleek dat zijne handen bebloed waren, waarop hij gevangen werd genomen. Lator bekende hy de daad, bewerende dat hy deze in een aanval van krankzinnigheid had gedaan. De jonge man, van eene achtenswaardige familie, is beambte in de Staatsdrukkory. Er bestaat hoop den politie-agent in het loven to houden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Als men zoo nu en dan de Lage Zyde van Leiden naar Leiderdorp wandelt, dan moet men nogal menigmaal aan de Spanjaardsbrug wachten naar bet doorvaren van kleine zoo wel als van groote vaartuigen of stoombooten de laatsten meestal gevolgd door oen sleep dikwerf van 10 of 12 schepen. Is het nu stil weer, dan gaat alles vry geregeld, maar stormt het, dan moet de oude brug 't mis gelden, en draagt zo daarvan steeds de sporen, en duideiyk zichtbaar ook, omdat men er ge durig tegen aanvaart. Menigmaal was ik er getuige van want de wandeling langs den Ryn bekoort my nogal dat de schepen vastvoeren en brug en schepen doerlyk gehavend werden. Al heeft men nu geen belang by zulk eene inrichting, dan doet men zichzolven wel eens de vraagzou dat nu niet te voorkomen wezon Een deskundige ben ik niet, maar toch kwam het my voor, dat er veel aan te ver anderen ware, en vooral in het vervolg zal het meer en meer blyken noodig te zyn, als de nieuwe vaart naar Den Haag en Rotterdam zal geopend zyn, want dan zal de passage door de Spanjaardsbrug meer dan dubbel zoo druk worden, en do brug dus nog meer te lydon hebben. Naar myno bescheiden meening ware het met twoo veranderingen voel te verbeteren Vooreerst moest het gemeentebestuur van Leiden, ten wiens laste hot onderhoud van de brug is, de brug een meter verbroeden, ook omdat de schepen steeds grooter worden, en ten tweede moest hetzelfde Bestuur het eiland opruimen, een eigendom van do stad, dat schuins togenovor do brug ligt, in den Ryn; dan kreeg men om door do brug te varen een veel ruimer vaarwater en eene veel betere bocht om te zwaaien. Met de plaatsing dezer regelen zult u, Mynheer do Redacteur, my zeer verplichten. Bij voorbaat betuig ik u myn dank. Hoogachtend vorblyf ik, Uw Dienaar L., 9 Mei 1890. L. H. Aalsunrkt 13. INRICHTING VOOR SPECIAAL ADRES YOOR VAN ten overstaan van den te Leiden gevestigden Notaris Mr. H. L. A. OBREEN, op Woens dag 4 Juni 1890, des voormiddags te 9 uren, in het Logement „De Stad Rome te Warmond, van onderscheidene perceelen LAND, gelegen in den Kooipolder, den Kogjes- of Tuinderpolder en in don Lakerpolder, onder Warmond, te zamen groot ongeveer 45 hec taren. In een gezin van twee personen gevraagd, tegen 1 Augustus: eene als Meld-Alleen. Adres: Mevrouw VAN DEN BOSCH, "Witte Singel, hoek Vliet. eene zwarte KAT, witte pootjes, neus on borstje, luisterende naar den naam Nelly. Adres, tegen goede belooning. Witte Sin gel No. 222. van de St.-Jacobsgracht naar den STILLEN KIJN No. 6. Tegen primo September wordt in de naby- beid van het Ziekenhuis <c hnnr gevraagd: met Slaapkamer, liefst in een gesloten huis. Brieven mot opgaaf van prys franco aan het Bureel van dit Blad onder letter F, Hiermede hebben wy het genoegen kennis to geven dat wy als onzen Agent voor Leiden en Omstreken hebben aangesteld den Heer J. F. t'ERHEIJCH, Haarlemmer straat No. 115. HA VELAAR VAN STOLK. Onder referte aan bovenstaande advertentio, neem ik de vryheid my beleefd aan te bevelen voor de levering der zuivere Lager- on Cerste-Dlere», uit die Brouwery afkomstig. Tevens zal door my alles gedaan worden, ten einde uwe waarde orders met de meeste zorg uit te voeren. My in UEda. gunst voor een proeforder aanbevelende, teeken ik UEd. Dw. Dienaar, J. F. YERHEIJCK, Haarlemmerslraat No, 115, Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal op Woensdag 1-1 Mel 1890, 's morgens te 10 uren, publiek en om contant geld ver- koopen aan het Huis, gemerkt A. 83, midden in het Dorp Voorschoten, BESTAANDE IN: Stoelen, Tafels, 2 Canapé's, 1 Socrotaire, diverse Kasten, Ledikanten, Haarden, waar onder een Insluithaard, Kook- en andere Kachels, IJzer-, Koper-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk en hetgeen verdor te voorschyn zal worden gebracht. Alles daags vóór de vorkooping te zien. De ondorgetoekende biedt de bekroondo Hccren-Kleedlngstnkkcn, die voor het vak het hoogst bekroond zyn op de tentoon stelling, te koop aan. Ook beveelt hy zich beleefd aan tot het leveren van alle fijne Heeren-Kleed Ing- stukken. Stalen worden op aanvrage ten spoodigste aan huis bozorgd. Daar hy hoopt met bestellingen vereerd te worden, noemt hy zich, P. v, d. KOLK, Zydgracht No, 5,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13