N°. 9271. Zaterdag XO 3Xei. A°. 1890. Leiden, 9 Mei. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ^"o-O-iXXotoiöL,, Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Voor de in de laatste week der maand Juni alhier te houden maskerade worden der com missie door hetRjjk 50 paarden ter beschik king gesteld; de overige moeten voor hen, die te paard aan den optocht deelnemen, op andere wijze worden verschaft. Eveneens zal de commissie zorgen dat er te NJjmegen, waar keizer Kareis intocht herhra'd wordt, een voldoend aantal paarden aanwezig zij, welke onder trommelslag en trompet geschal door haar vooraf zullen beproefd worden. De maskerade zelve heeft te Leiden op den 24sten Juni plaats. Behalve de festiviteiten, welke vanwege hot corps gegeven worden, hebben ook ver schillende gezelschappen toezeggingen van feesten gedaan. De feesttent in het Van-der-Werfpark is bijna klaar; de volgende week zal aan de electrische verlichting begonnen worden. De Parkaanleg zal voor het studentencorps iets duurder worden, daar het nieuwe museum op eene andere plaats, dan eerst bepaald was, zal gebouwd worden. Om' dat gedeelte van het park, waar nu het feestgebouw verrijst, dus wGer in zjjn oorspronkelijken toestand te brengen, zal ongeveer ƒ800 noodig zijn, wat echter geene finantiëele bezwaren oplevert. Meer dan anders, kan men de Leidsche Muzenzonen zich thans in de omstreken zien oefenen in de edele paardrijkunst. In eene dezer dagen gehouden vergadering der afdeeling Leiden (studenten-afdeeling) van het Nederlandsch Toonoelverbond werd aan genomen een voorstel om de door het hoofd bestuur voorgestelde wetsverandering te amen- deeren, zóó, dat het nieuwe artikel zou luiden „Het hoofdbestuur bestaat uit 9 leden, van welke, buiten den secretaris, twee in Amster dam moeten wonen. Uit elke der drie grootste afdeelingen na Amsterdam (thans Rotterdam, Leiden, Den Haag) wordt één lid gekozen, de drie overige leden uit alle afdeelingen." De redenen tot dit voorstel zijn niet ver te zoeken. Eeeds ten vorigen jare is het op de tweede algemeens vergadering, te Amster dam gehouden, gebleken, dat de afdeelingen 's-Gravenhage en Rotterdam het met de mee ning van het hoofdbestuur weinig eens waren. Leiden verkeert in een exceptioneelen toestand, waarmede zij toch is eene der grootste afdeelLngen en telt 550 leden - rekenirg moet worden gehouden. Vele opofferingen moet de afdeeling zich getroosten om het ledental standvastig te houden, waarvan elders geen sprake is. Zoo werd bijv. verleden jaar eene leening van f 500 tot stand gebracht om de jaarljjksche bijdrage in de algemeene kas te kunnen voldoen en toch jaarlijks twee maal eene uitvoering te kunnen geven. Het hoofdbestuur kan, wanneer het van al die bijzondere belangen niet op de hoogte is, het gemeenschappelijk belang niet altijd nauw keurig beoordeelenom dit mogelijk te maken, stelt de afdeeling de bovenstaande regeling voor. (N. R. C De 2de luit.-kwartiermeester F. Van der Steen is van het 6de reg. inf. overgeplaatst b(j het 2de reg. veld-artillerie te Leiden. De 56ste vergadering der Gewestelijke Vereeniging van onderwijzers in Zuid Holland zal dit jaar op 31 Mei te Schiedam gehouden worden. Behalve de huishoudelijke werkzaam heden, zal de heer Landsman van Rotterdam spreken over het verband tusschen weten schap en volksonderwijs, de heer Prins van Leiden over het onderwijs in het natuurtee- kenen en de heer Ligthart van 's-Gravenhage over den mensch De Génestet. De godsdienstoefening bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Sassenheim zal a. s. Zondag 11 Mei geleid worden door den heer J. H. Donner, zendings-director te Leiden. Aanstaanden Zondag, 11 Mei, zal de heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn, des namiddags te tweo uren, de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade waarnemen. Ds. J. Nierstrasz, predikant te Goénga, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp aangenomen. Zondag, 11 Mei a. s., des voormiddags te 10 uren, hoopt de heer J. Gann Dun, emeri tus-predikant te Rijswijk, voor de gemeente te Leiderdorp op te treden en des namiddags te 2 uren ds. J. C. G. Gobius du Sart, van Benthuizen. In de Tweede Kamer had gisternamid dag ook plaats de interpellatie-Glinderman over de storing der telegraafverbinding in Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Glinderman wees op het nadeel dier voortdurende storingen, vooral op Ternou- zen en Sas-van-Gent, waar men herhaaldelijk de telegrammen over den omweg van België moet ontvangen. De minister van waterstaat antwoordde dat de kabel was gebroken en het niet gelukt was dien spoedig te herstellen. Er is een reservekabel gelegd, welke echter ook defect is. Men zal nu nog in deze maand ten westen 1ioman van XAVIEB DE MOKTÉPIX. 90) „Dat alles bewijst uwe kwaal, maar ik zal haar spoedig genoeg onderdrukken, zoo u alleen myne voorschriften stipt nakomt." „Dat beloof ik u, dokter." „Ik twflfel er ook Diet aan, maar ik heb meer nog dan uwe gehoorzaamheid noodig, ik vraag ook uw vertrouwen." „Ik vertrouw u volkomen, dokter!" „Goed, maar het is niet genoeg dat u dat zegt; ik moet er ook bewijs van hebben." „Hoe dat?" Wil u mij zonder omwegen antwoorden op de vragen, welke ik u doen zal?" „Ik ben bereid, dokter!" „Ik ben verbaasd over de groote veran dering, welke uw uiterlijk in den korten tijd van acht dagen heeft ondergaan. Deze ver andering is zóó sterk, dat het onmogelijk uwe kwaal alleen kan zijn, welke haar teweeg heeft gebracht." Raymond zag den dokter met verbazing en bewondering aan. „Ook hij gelooft aan het bestaan va» eene geheime smart. Welk een scherpen blik heeft die man", dacht hij. „Luister, mjjn jongen, een doktor is een vriend, aan wien men zich volkomen moet toevertrouwen. Hem mag men niets verber gen, zoowel wat het lichaam als wat de ziel betreft. Toch is er iets, wat u verbergt, voor uw vader, zoowel als voor mjj. U drukt een geheim verdriet." „Ge vergist u, dokter", antwoordde Paul „mij kwelt niets, ik verberg niets." „Toch wel. Ik lees in uw hart als in een opengeslagen boek. Uwe smart kan niet voor mij verborgen blijven. Het is mij onmogelijk uwe kwaal te bestrijden, wanneer gij uw hart niet voor mij ontsluit." „Ik bid u, dokter, ondervraag mij niet." „Beste jongen", begon nu ook Raymond, „waarom verberg je de smart, welke je pijnigt? Ook ik heb hetzelfde opgemerkt, waarvan de dokter spreekt. Bedenk toch dat je alles bent, wat ik op aarde bezit. O! ik smeek je, stel den dokter in staat je te genezen, want wanneer je stierf, dan zou mij niets anders overblijven dan eveneens te sterven. Paul staarde ontroerd voor zich uit, maar antwoordde niet. van Vlissingen een nieuwen kabel leggen op een grond, waar geen schepen ten anker komeD. De heer Lucassen zou wenschen, dat bij de verstoring niet het hooger buitenlandsch tarief voor telegrammen werd berekend. De minister zeide dat steeds bij de tele- graafstoringen overal de duurdere omweg wordt govolgd. De storing zal van korten duur zijn. Deze interpellatie werd hiermede gesloten. Aan de orde kwam toen de interpellatie- Van Kerkwijk over het gebeurde te Bassorah. De heer Van Kerkwijk vroeg inlichtingen omtrent het gebeurde te Bassorah, waar ods consulaat beleedigd is. De mededeeling der feiten had h(j reeds laDg verwacht en hjj vroeg die nog, zoomede welke voldoening de Turksche regeering heeft gegeven. De minister van buitenlandsche zaken meende dat, waar het geldt 's lands eer en waardigheid, men niet kan verwachten, ge lijk do heer Van Kerkwijk deed, dat de minister zou zeggen: „Wat doet hot er toe." De mededeeling van het gebeurde strookte niet met de Turksche rapporten. Daarom werd voorgesteld een onpartijdig onderzoek door het stoomschip „Atjeh". Het onderzoek is ingesteld door den commandant en de offi cieren van de „Atjeh," die zeer welwillend zijn ontvangen. Den 29sten April is hem ge- telegrapheerd, dat het onderzoek is afge- loopen en de resultaten zijn saamgevat in een rapport, dat 2 Mei aan den minister is verzonden. Na lezing van het rapport zal alles gedaan worden wat de eer van het vaderland vordert. De heer Van Kerkwijk stelde nu voor de verdere behandeling dor interpellatie te ver dagen tot na ontvangst der stukken. Daartoe werd besloten. Dr. M. T. Houtsma, benoemd tot boog- leoraar in de Hebreeuwsche letterkunde en de Israëlietische oudheden aan de Rijks universiteit te Utrecht, zal op 14 Mei a. 8-, des namiddags te één uur, in het groot audi: torium zijn ambt aanvaarden. De Staatscommissie, belast met het af nemen van het examen, bedoeld bij alt. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittin gen houden in het Gebouw van Kunsten en ■Wetenschappen, Zwarteweg No. 7, te's-Hage, op Dinsdag 1 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 10 uren. Hun, die wenschen tot het examen te wor den toegelaten, wordt herinnerd, dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.0S. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het il ea.", peren huiten de stad wordt 0.10 berekend. voorzitter der commissie, met opgaaf of zij zich aan het geheelo examen, dan wel slechts aan één of meer gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen, en onder overlegging van hunne geboorte-akte. De verzoekschriften moeten op zegel ge steld zjjn. Van de ontvangst zal aan de be langhebbenden vóór den lsten Juli a. s. worden kennis gegeven. Het stoomschip „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Mei van Genua; de „P. Caland," van Nieuw York naar Rotterdam, is 8 Mei van Boulogne-sur-Mer vertrokkende „Utrecht," van Rotterdam naar Java, passeerde 7 Mei Ouessant. Gemengd Nieuws. Als eene bijzonderheid ten bewijze van het gunstige voorjaar kan gemeld worden dat van de korven in den tuin bij den heer D. J. Gesink, te Voorschoten, 6 en 7 Mei twee bijenzwermen zijn uitgevlogen, iets, dat gewoonlijk eerst in het begin van Juni of in het laatst van Mei plaats heeft. Te Katwijk aan Zee kwamen gisternamiddag nog 3 schuiten aan met be sommingen van 30 tot 40. De prijzen der visch waren hooger dan den vorigen dag, daar de vangsten ten gevolge van het zachte weer niet zeer ruim waren. Dos ochtends kwamen 19 schuiten aan met besommingen van 25 a 40. Tong was ten gevolge van minderen aanvoer iets hooger in prijs. Gistermorgen had te 's-Hage op de Prinsengracht op een aldaar liggend schip eene hevige vechtpartij plaats tusschen eene stiefmoeder en hare dochter, welke twist zóo erg liep, dat de moeder de dochter met een scherp voorwerp in den pols stak, en deze, daarover woedend, hare moedor tegen de kachel wierp, waardoor deze zulke brand wonden bekwam, dat zij door een agent van politie naar het Gasthuis moest worden ge bracht om verbonden te worden. Een knaap aldaar had in het Westeinde de baldadigheid een speelmakkertje uit eene kruik met ruwe carbool te laten proeven. Gelukkig kreeg de jongen slechts weinig van het vocht naar binnen, zoodat de gevolgen, door spoedig aangebrachte hulp, waarschijnlijk niet ernstig zullen zijn. Woensdag-middag brandde te Haarlemmermeer af het woonhuis met schuur van den heer E. Previnaire, bewoond door de wed. De Ridder, Q 30/18, Hoofdweg, bjj den Lisserweg. Oorzaak onbekend. Geloof niet dat uw geheim voor mij verbor gen is gebleven, begon de dokter weerhet kost mij volstrekt geene moeite het te raden. Welk geheim zju het hart van een jongmensch kun- Den pijnigeD, wanneer het de liefde niet was Martha moest hare hand tegen haar hart drukken, zóó heftig bonsde het. Yan het antwoord, dat Paul hierop geven zou, bing haar geluk af, voor haar geheele leven. Het antwoord liet zich niet wachten. Toen Paul zag dat zijn geheim reeds door den scherpen blik van den dokter ontdekt was, sprong hij op en riep in geestdrift uit: „Welnu, ja dokter, ja vader, ge bedriegt u niet, ik bemin met al de kracht mijner ziel." „En die liefde doodt je?" vroeg Raymond verschrikt. „Ik weet niet of zjj mjj doodt, maar zjj martelt, zij verteert mjj." „Is zjj, die u bemint, uwe liefde dan onwaardig?" vroeg Jacques Lagarde. „Mijne liefde onwaardig, o noenZy is rein als een engel." „Bemint zü u dan niet?" „Ik weet het niet!" „Heeft u haar dan niet gezegd, dat u haar bemint „Neen." „Waarom niet?" „Ik hob haar slechts ééns gezien. Ik was verblind door hare schoonheid, zjj sprak tot mjj, hare stem betooverde mjj. Sedert dat tijdstip denk ik slechts aan haar, altijd aan haar, maar helaas, zij is verdwenen." „Verdwenen, zeg je?" „Ja, vader!" „En heb je haar niet gezocht?" „Waar moet ik haar zoeken? Ik weet niets omtrent haar, zelfs niet of haar hart vrjj 's, of ik wel het recht heb, haar te beminnen." Wij zullen te zamen zoeken, mijn zoon; wjj zullen haar weervinden en je zult ge lukkig zijn." Bjjia had Martha de deur geopend en was naar Paul gesneld om hem toe te roepen: „Hier ben ik reeds; je behoeft me niet te zoeken, ik ben vrij en ik bemin je." Helaas, zjj kon niet, hare maagdelijke schaamte hield er haar van terug. „Welnu, mijnheer", zeide Jacque3 Lagarde tegen Raymond, „nu kennen wjj de kwaal; „wjj zullen onze taak verdeelen, u het hart, ik het lichaam. Houd moed, jongmensch! weldra hopen wij uwe ziekte te genezen en uwe kwelling te doen ophouden." Raymond en Paul stonden op. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1