N9. 9270. Vrijdag O 3Xei. A°. 1890. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 8 Mei. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot L«iden per 3 maanden1.10. Tranoo per post1.40. Afisonderljjke Nomraera0.05. fAan de universiteit alhier is met goed gevolg het doctoraal-examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. N. J. E. Thyssen. Eene nieuwe commissie (uit de studenten) voor den schouwburg is nu gekozen. Zjj bestaat uit de heerenJ. Th. Stok, W. C. Th. Van der Schalk, A. J. Blok, A. C. Maas Geesteranus en L. J. Plemp van Duiveland. Tot vice-voorzitter van de theologische facul teit werd gekozen de heer H. Schuttevaer. Hij de alhier gehouden aanbesteding door den architect D. Veilbrief: het tot winkelhuis inrichten van het perceel aan de Haarlemmer straat 214, en het bouwen van eene brood- bakkery op een daarachter gelegen terrein, waren ingekomen 11 biljetten, en wel van de volgende heerenC. J. De Nie, voor 4200, L. G. Bink ƒ4000, Verhaaff en Van Leeuwen ƒ3910, Wilb. v. d. Drift ƒ3860, Hardeman en Nielsen 3666, J. Bink 3598, J. Van Tilburg 3525, H. J. Sloots 3500, N. Van Rjjnswou 3440, A. Verhoog Jzn. 3333 en H. De Jongh, voor 3140, aan welken laatste het werk is geguDd. Voor de studie der godgeleerdheid zyn aan de verschillende universiteiten in ons land ingeschreven 338 studentenLeiden 55 Utrecht 120; Groningen 36; Amsterdam 56; Vrije universiteit 70. Zondag a. s., des namiddags te twee uren, zal voor de Ned.-Herv. gemeente te Warmond optreden ds. Van Druten, predikant te Rynsburg. Tot heemraden van den Achterofschen Polder en de Putte, onder Waddingsveen, zyn herkozen de heeren A. Van Bergen en A. Groeneweg. Door den kerkeraad der Ned.-Herv. ge meente van Nieuwveen en Kalslagen is tot predikant beroepen de heer H. K. Offerhaus, candidaat tot den H. Dienst te Ulrum. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Apeldoorn door ds. J. Wieten, te Aalsmeer. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, jhr. mr. G. J. Th. Bee- laerts van Blokland, vereenigde gisteren ver schillende leden van het wetgevende lichaam aan een gastmaal ten zynent te 's-Hage. Jhr. mr. A. J. Van Citters, gezantschaps secretaris in algemeenen dienst, die gedurende eenige maanden tydelyk by de Nederlandsche legatie te Berlin werkzaam was, is te 's-Hago teruggekeerd en wederom aan het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken toegevoegd. Naar men verneemt, ligt het in de be doeling van de Begeering om ook by ons leger strenge bepalingen tot het beperken van het tweegevecht tusschen officieren te maken. De M. v. O. heeft te dezer zake van hooge zyde een wenk gekregen. Als dit be richt juist is, kan men Z. M. slechts dank baar zyn voor het verstandig inzicht, dat H. D. alsdan in deze aan den dag legt. De jaariyksche verhuring van het gras gewas langs de wegen in den polder Haar lemmermeer bracht op 5661, tegen 6774 in 1889; ƒ6756 in 1888 en ƒ6153 in 1887. De minister van financiën brengt ter kennis van 't algemeen, dat gedurende het jaar 1889 aan 'sEyks Munt vervaardigd en afgeleverd zyn: a. voor rekening van den Staat: lo. Nederland; 200,000 25-centsstuk- ken; 2,800,000 10-centsstukken2o. Over- zeesche bezittingennietsvoor rekening van particulieren: 204,961 10-guldenstukken; uitmakende eene nominale waarde van 2,379,610. Het programma, dat op het driedaagsch muziekfeest van de afd. Haarlem der Maat- sehappy tot bevordering der Toonkunst in de maand Juni a. s. zal worden uitgevoerd, luidt als volgt: lste dag: „Die Schöpfung" van Haydn. 2de dag: 5de Simfonie van Beethoven. „De Schelde" van Benoit, historisch oratorium. 3de dag: Kunstenaarsconcert. „Lobgesang" van Mendelssohn. Soli. „Ein geistliches Abendlied" van Reinecke. Slotkoor uit de „Schöpfung". Solisten: mejuffrouw Pia van Sicherer, sopraan; mevrouw Soetens Flament, mezzo sopraan J. J. Rogmans, tenorBlauwaert, bariton; Henri Fontaine, bas; Johan Smit, viool. Dr. Jan Te Winkel te Groningen is benoemd tot lid (associé) der Brusseische Academie. De luitenants ter zee 2de kl. H. J. Pak en A. Merkus, dienende resp. aan boord Zr. Ms. fregat „Evertsen" en wachtschip te Wil lemsoord, zullen met 11 Mei a. s. onderling van bodem verwisselen; terwyi met den 17den d. a. v. de luitenant ter zee 2de kl. J. T. T. Modderman wordt geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Blykens een by het departement van marine ontvangen telegram vertrekt Zr. Ms. stoomschip „Atjeh," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Commys, den 8sten dezer van Bushire (Perzische Golfkoers stel lende naar Bombay. Aan boord is alles wel. Het stoomschip „Celebes," van Amster dam naar Batavia, passeerde 7 Mei Gibraltar de „Edam" vertrok 6 Mei van Montevideo naar Rotterdamde „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Mei te Genua; de „Maasdam" is 7 Mei van Rotter dam te Nieuw-York aangekomende ,P. Ca- land", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 7 Mei Prawlepointde „Prinses Ama- lia" vertrok 7 Mei van Batavia naar Amster dam; de „Schiedam," van Rotterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 7 Mei van Las-Palmas de Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Mei van Port-Said; de „Merapi," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Mei naar Colomba; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, is 6 Mei Aden Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, mr. J. Dutry van Haeften, thans vice-president van de arrond.-rechtbank aldaar; aan den heer Jan Andries Van Braam, lid van de jury der ten toonstelling van 1889, wonende te Parys, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van „Officier de l'Instruction Pu- blique", hem door den minister van open baar onderwys en schoone kunsten der Fran- sche Republiek geschonken; aan mr. T. J. Noyon, op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Winschoten, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is be noemd tot lid van gemeld college van re genten, mr. B. Ort, off. van justitie by de arrond.-rechtbank te Winschoten; 'sKonings commissaris in Overysel gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie op 29 Mei a. s., om dan aan de orde te stellen de behandeling van een plan betreffende het aangaan eener leening tot aflossing van be staande provinciale leeningen, en van daar mede onmiddellyk ir, verband staande onder werpen. De nieuwe Posfwci. By het nieuw ingediende wetsontwerp tot regeling dor brievenposterij worden alle bestaande wetten, de brievenpost betref fende, in ééne wet samengevat. De voorgestelde wyzigingen in de bestaande wetgeving strek ken vooreerst tot juister omschryving van PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels ƒ1,05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het in- oaiBeeren buiten de etad wordt 0.10 berekond. het z. g. Staatsmonopolie. Zy betreffen voorts lo. eene nieuwe regeling van het port der dag- en weekbladen (nieuwsbladen) en der gedrukte stukken; 2o. de afschaffing der wettelyke bepaling dat het recht voor expresse-bestelling vooraf moet worden voldaan; 3o. eene uitbreiding van den dienst der invordering van gelden op quitantiën en eene verlaging van het deswege verschuldigde recht 4o. het in het leven roepen eener nieuwe orde van zaken ten aanzien der onbestelbare en geweigerde stukken, alsmede andere wyzi gingen en aanvullingen van ondergeschikt belang. Vervallen zyn de uitzonderingen voor het vervoer van brieven op wegen of inrichtingen, waar geen brievenpost bestaat, en van brieven of pakketten, waarvan het gewicht 500 gram bedraagt. Nieuwe uitzonderingen op het Staats monopolie zyn opgenomen. Het vervoer van brieven met de bedoeling ze ter post te be zorgen is vrygesteldhet vervoer van brieven, onmiddellyk betrekking hebbende op de voor werpen, waarmede zy vervoerd worden, is toe gelaten, en de bestelling van brieven door een commissionair of kruier in groote steden, door een bode of jongen van de eene plaats naar de andere, een en ander onder be perking van het vervoer binnen de grenzen des Ryks; eindeiyk is het aanbrengen van brieven door scheops-gezagvoerders in de havens van het Ryk toegelaten. De bepaling van het maximum-gewicht der brieven is niet meer in de wet opgenomen en vervallen is ook de bepaling, dat by de berekening van het port der ontoeroikond ge frankeerde brieven de breuken van 5 cents tot het volle bedrag van 5 cents worden aan gevuld. Het port der gedrukte stukken is gebracht op 1 cent voor hoogstens 25 gram, opklimmende met één cent voor 25-50, 50 75, 75 100, 100 tot 150; voorts met opklimming met 2'/2 cents voor het gewicht van 150-250, 250 tot 500, 500 tot 750, 750-1000, en voorts voor elk gewicht »an 1000 gram of gedeelte daarvan 2'/, cents daarboven. Het port van nieuwsbladen, met pf zonder byvoegsels, bedraagt per nommer of exemplaar een halven cent by een maximum gewicht van 35 gr., en by hooger gewicht één cent per 100 gr. of gedeelte daarvan, dit laatste om buitenlandsche bladen niet langer te bevoordeelen tegenover de bin- nenland8che. Hetzelfde port in verhouding tot KOMAN VAN XAVEER DE MONTEPKS. 89) Zy had zich de woorden van haren broeder onuitwischbaar in het geheugen geprent; by den dood van René zou dions aanspraak op de nalatenschap van den graaf De Thonnerieux vervallen, zyn aandeel zou dat van de overige erfgenamen vermeerderen. Het leven vanhaar kind had voor haar slechts geldelyke waarde. De pendule sloeg één uur. De deur van het kabinet werd geopend en dokter Thompson vertoonde zich aan zyne patiënten, die allen opstonden om den ge neesheer te begroeten. Hy beantwoordde hun groet met eene be leefde buiging. Tood hy zyn oog de ry der bezoekers liet doorioopen, ontdekte hy aanstonds Raymond Fromental, in wien hy den man herkende, dien hy in den tuin van de restauratie op het eiland in de Mame had gesproken. Hy naderde hem. „Ha, is u daar, mijnheer?" zeide hy vrien delijk. „Ik dank u voor de eer van uw be zoek; ik heb ons gesprek ook niet vergeten, zooals u ziet. Welk nummer heeft u?" „No. 1", antwoordde Raymond„wy waren om twaalf uren reeds hier." „Het doet my genoegen, dat ik met u be ginnen kan. Dit jongmensch is waarschynlyk uw zoon?" „Ja, dokter!" „Wees zoo goed my naar myn kabinet te volgen Een oogenblik later waren Raymond en Paul Fromental met dokter Thompson alleen. VI. „Neem plaats, mynheer", begon Jacques Lagarde tegen Raymond, terwyl hy hem een fauteuil aanwees, „en u, jongmensch, kom hier dicht by my zitten. Wy moeten langen ernstig spreken. Ik heb u eenige dagen ge leden reeds gezien, en nu ik u weerzie moet ik u openhartig bekennen, dat u veel ver anderd is, maar niet in uw voordeel." „U heeft my vroeger reeds gezien, dokter vroeg Paul verbaasd; „ik kan my daarvan toch niets herinneren." „Ik heb u gezien, zonder dat u my zag. Het was in een restaurant op een eiland in de Marne. Terwyl gy u een oogenblik ver- wyderdet, heb ik met uw vader gesproken en hem beloofd, dat ik u van uwe kwaal genezen zou." „Myne kwaal?" „Zeker. U lydt aan leverziekte; ook vreesik dat uw bloed onzuiver is. Geef my uwe hand." Paul reikte den dokter zyne rechterhand, die hem daarop mot eene zilveren naald een prikje in zyn ringvinger gaf, zoodat er een droppel bloed te voorschyn kwam. Deze drop pel ving hy op en beschouwde hem aandachtig door een microscoop. Zoodra het consult begonnen was, had Martha plaats achter haar register genomen. Zy hoorde in hot aangrenzende kabinet van don dokter spreken. „Het consult is begonnen", mompelde zy. Eensklaps sidderde zy. Eene welbekende stem drong tot haar door en het was, alsof die stem weerklank vond in haar hart. Zy sprong op, ging op hare teenen naar de deur en drukte haar oor tegen het sleutelgat. Geen twyfel meer, het was de stem van den onbekenden visscher, dien zy Paul Fromental had hooren noemen. Zy hoorde, hoe dokter Thompson den jonk man overtuigde dat hy leverziekte onder de leden had en dat ook zyn bloed niet was, zooals het behoorde. „Kon ik hem maar eens zien", fluisterde Martha. Zy hield nu haar oog voor het sleutelgat. Het was haar vergund in de kamer te zien. Dokter Thompson zat in zyn fauteuil voor de schryftafet; naast hem, jaist tegenover Martha, zat Paul Fromental. Raymond was buiten het bereik van haar oog. „Hy is het werkeiyk", mompelde Martha; „maar wat is hy veranderd, wat is hy bleek en mager gewordenZyne ziekte moet dan wel ernstig zyn." Inmiddels nam dokter Thompson zyn patiënt in verhoor. Martha kon woord voor woord verstaan. „Welk beroep oefent u uit?" vroeg de dokter. „Ik studeer, dokter 1" „Ha, en u werkt hard „Ik heb werkeiyk in den laatsten tyd zwaar gestudeerd." „Wanneer u hard loopt, gevoelt u pyn op de borst en in de ademhalingsorganen?" „Ja. „Is u ook soms treurig, somber gestemd, zonder dat daartoe grondige reden bestaat?" „Dat komt dikwyis voor, al te dikwyis." „U slaapt onrustig?" „Byna eiken nacht." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1