De Kiesheid, provincie Zuid-Holland, met be paling dat het ontslag zal ingaan met den dag, waarop dit besluit ter kennis van den belanghebbende zal z(jn gebracht. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 3 Hei van Marseille; de „Oranje-Nassau" is 29 April van Amsterdam te Paramaribo aangekomen en 5 Mei te Demerarade „Prins Frederik Hendrik" vertrok 29 April van Suriname naar Amsterdam; de „Rotterdam", van Am sterdam r.aar Nieuw-York, is 5 Mei Lizard gepasseerd; de „Prins Willem II" arriveerde 5 Mei van West-Indië te Nieuw-York; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde -t Mei to Southampton. By koninkiyk besluit van 4 dezer is aan prof. Strackó, op zyn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1890, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Ryks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Door Z. M. z\jn dr. S. Da Ranitz, genees heer-directeur van het kinder-ziekenlruis te Amsterdam, en dr. H. W. De Monchy, ge neesheer-directeur van het Sophia-kinder-zie- kenhuis te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het I.cldseh Tooneel. Ofschoon niet talryk, was toch, vooral met het oog op het vergevorderd seizoen, het schouwburglokaal alhier gisteravond tameiyk wel bezet. Velen waren ongetwyfeld gekomen om kennis te maken met de jeunesse dorée der dienaren van Thalia, en ongetwijfeld zul len z,y tot de overtuiging gekomen zijn, dat de toekomst van ons nationaal tooneel aan vaste, bekwame handen is toevertrouwd, dat ons krachten wachten, waarop Nederland terecht roem zal dragen. Het eerst werden wy in kennis gesteld met een fragment uit do „Judith", het drama, door Paolo Giaeommetti voor zyne beroemde land- genoote, de groote tragédienne Ristori, ge schreven. Mejuffrouw A. Klein schetste ons de groote, onversaagde vrouw op het oogenblik als zy haar vaderland van de tirannie des over weldigers wil verlossen, op het oogenblik dat zy het plan gevormd heeft om Holofernes, den dapperen veldheer van Nebucadnezar, den belegeraar harer veste, van het leven te bo- rooven. Mej. Klein teokonde ons de Judith als eene fiere, trotsche vrouw, maar tevens vol onder werping, vol deemoed tegenover den Heer, wien zy smeekt hare hand te bestieren, haar moed en kracht in te boezemen by het vol voeren der verschrikkelyke daad. Het was vooral dit gebed, dat onze bewondering op wekte; zy sprak het uit met vol gevoel en innigheid en het was werkelijk te bejammeren, dat zy hierin een oogenblik werd gehinderd door zeer ongemotiveerd lachen van uit het publiek. Niettegenstaande dit hebben wy toch de geleeenheid kunnen vinden aan het talent der jeugdige actrice onze bewondering te schenken en meteen de overtuiging te erlangen, dat zy, wanneer eenmaal hare stemorganen hunne volle kracht en ontwikkeling hebben verkre gen, een sieraad van ons vaderlandsch tooneel zal zyn. Niet zoozeer kon ons de vertolking der andere rollen bekoren. Mejuffrouw G. Sixma, als de slavin Abrasnia, gaf te weinig harts tocht; haar spel ging niet met genoeg be zieling gepaard, het liet ons koud. Ook mej. Brandt leed aan ditzelfde euvelook zy spreidde niet genoeg gloed ten toon; buiten dien miste hare actie elke gratie. Volgens onze bescheiden meening moeten beide laatste dames haar heil niet zoeken in de „comédie en costume". De jongenheer Boersma was uitstekend. Deze heeft eene volmaakte macht over zyne stem; hy intoneert en accentueert bewonde renswaardig; hy heeft mimiek en gebaren volkomen tot zyne dispositie en paart aan dit alles een aangenaam, spiritueel uiterlyk. Zyne voordracht „Betrachting" van J. Van Maurik Jr. mocht zich dan ook in een uitbundig succes verheugen. Het minder gunstig oordeel, dat wy zoo even omtrent mej. Brandt moesten vellen, kunnen wy tot onze vreugde in „De eerste Roman" geheel en al weerspreken. Hier gaf zy ons het eenigszins satirisch jong weeuwtje natuuriyk en vol waarheid weer. De dialogen met den heer Schwab, als Gaston De Lussan, werden vlug en levendig gevoerdhare hou ding was correct en geheel en al in overeen stemming met het door haar getypeerd wezen; wy houden ons overtuigd dat zy in het genre salonstukken by uitstek goed op hare plaats zal zyn. De heer Schwab gaf ons een zeer getrouw type van den beschaafden, éléganten en ga lanten homme du monde en minnaar. Mej. Coerdes schetste het dartele, nog naïeve en niettemin liefhebbend jong meisje recht schalksch; ook haar wyden wij gaarne een woord van lof en hulde. Het minst beviel „Saffo", van Frar.z Grill- parzer, eerstens met het oog op de keuze on ten tweede wegens de uitvoering. Met het oog op de keuze, omdat lo. de weergegeven scène den toeschouwer in het gebeel niet op de hoogte brengt van don inhoud dezer dramatische schets. Wegens de uitvoering, omdat ook hier het klassische niet tot zpn recht kwam. Mej. Brandt gaf ons niet do met kransen vereerde dichteres te aan- sohouwen, die, het toppunt van haren roem bereikt hebbende, zich daarmede niet tevreden stelt, die bovendien wil liefhebben en als zy deze liefde niet beantwoord ziet, den dood in de zee zoekt. Wy herhalen het, zulk eene hartstochteiyke vrouw gaf ons de vertolkster dezer rol niet te zien. Mej. G. Sixma reciteerde vervolgens een dier lieftallige zee-idylles, door Francois Coppée zoo menigmaal en altyd zoo boeiond verteld. Ook aan deze voordracht kunnen wy in alle mogelyke opzichten onze bewondering schen ken. De verschillende toestanden en episoden werden juist weergegevengebaren en intona tie waren uitstekendwy hoorden de stormen en den orkaan, die de redding-aanbrengende boot met de wakkere zeehelden deden vergaan wy gevoelden de droefenis, de smart der echtge- noote, den angst der moeder, dat hetzelfde lot ook eenmaal haar kind zou treffen, en wy zagen datzelfde kind zich weer aan de golven prysgeven om zpn evenmensch te redden. Dat alles werd aangrypend voorgedragen. De avond werd besloten met het bekend blijspel „Un mari dans du coton", in het Hollandsch overgezet door „Een man, die te veel gekoesterd wordt". Had mej. Klein straks bewezen dat het dramatisch element haar niet vreemd is, hier gaf zy de meest overtuigende biyken, dat zy ook ten volle vertrouwd was met de geheimen van het blyspel. Karakteristiek en zeer waar waren hare jaloersche, hartstochtelyke, geldverkwistende, driftige echtgenoote, en in dit alles wist zy tevens den noodigen humor en opgewektheid te leggen. Naar wy vernomen hebben, is mej. Klein aan het Rotterdamsch Tooneel verbondenwy stellen het op hoogen pry's haar hier menig maal te zien optreden. Alle dames werden met bouquetten vereerd en beloond. Het geheel vormde een waardig slot van het seizoen; onze oprechte dankbetuiging aan de Leidsche studentenafdeeling van het Neder- landsch Tooneel verbond daarvoor! Mr. L. H. Gemengd Nieuws. In de „Oude vier" der studente n- roeivereeniging „Njord" te Leiden is do heer J. Dirkzwager gekomen in plaats van den heer G. Vissering. De ploeg is thans definitief aldus samengesteld: K. De Lint, slag; G. Van Schouwen, J. Dirkzwager, C. W. Broers. „Zesriem8ploeg"K. De Lint, slag; G. Van Schouwen, J. Dirkzwager, C. W. Broers, J. Schoenmakers en G. Vissering. „Oude twee": K. De Lint, slag; G. Van Schouwen. De loods van „Njord" is hedenmiddag in den waren zin des woords verrukt met eene prachtige zesriemsgiek, welke te Parys is vervaardigd. Tot nu toe kampten slechts twee Amsterdamsche vereenigingen om den pry'3, voor zesriemsgieken uitgeloofd„Njord" zal echter ook nu in dit nummer kunnen optreden en naar wU hopen, met groot succes. Het gezelschap „Triton", van Utrecht, zal vermoedeiyk uitkomen met deze ploegen: „Oude vier"Van Lelyveld, slagKoch, Cartier Van Dissel, Beyermans. „Oude twee": Van Lelyveld, slag; Koch. „Jonge vier": waar- schyniyk Van Faber, slag; Borneman, Stoop, Van Duyl. „Jonge twee": Van Faber, slag; Borneman. De ploegen van „Nereus" te Amsterdam zyn thans definitief vastgesteld: „Oude vier": Van Zadelhoff, slag; Proost, Van Notten, Bergsma. „Oude twee": Van Zadelhoff, slag Bergsma. „Jonge vier"Nuyens, slagWester- mann, Verspyck, Lugard. „Jonge twee" Ver- spyck, slag; Lugard. De raadkamer van het gerechts- hof te 's-Hage heeft, op gedaan verzet tegen de afwyzende beschikking van de raadkamer der rechtbank, de vervolging gelast van de directie en de commissarissen der Zuid-Hol- landsche Credietvereeniging, wegens het terug houden van een spaarbankboekje van den oud-directeur mr. d'Engelbronner. Tegen een schoenmaker, uit Rotterdam, die een kleerknaap met jas weg nam uit den ingang van een winkel in do Hoogstraat te 's-Hage, vorderde het O. M. by de Haagsche rechtbank 3 maanden ge vangenisstraf. Moord in de Groote Bickerstraat te Amsterdam. Zaterdag-avond te 10 uren gingen eenige vrienden, waaronder twee knechts van den bakker Schule, in de Groote Bickerstraat, en de zoon van den tapper Berk, op den Haarlemmerdyk, uit, en wel zoo vriend- schappelyk mogelyk. Natuuriyk werd niet vergeten het eene koffiehuis uit en het andere weer in te gaan, zoodat allen ten laatste in een toestand van opgewondenheid raakten. Zoo werd het langzamerhand twee uren en waren de vrienden in de Groote Bickerstraat gekomen op de hoogte der stalhouderij, welke zich daar bevindt. Opeens ontstond er eene woordenwisseling om eone kleinigheid; het eene woord volgde uit hot andere, van woor den kwam het tot daden en eindelyk werd het vechten, waarby eenigen gevoelige slagen en stompen ontvingen. Eensklaps stortte de zoon van genoemden tapper met een vreese- lykon kreet op den grond, terwijl het bloed hom uit eene gapende wonde aan den buik gutste, waarschynlyk voortgebracht door een steek met een mes. De gewonde werd door de inmiddels toegeschoten buren opgenomen, terwyi drie der vrienden de vlucht hadden genomen. Dezen waaronder zich hoogstwaarschynlyk do dader moest bevinden werden door de politie achterhaald en in arrest genomen, terwyl de gewonde naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd. Wy vernemen dat de ongeluk kige reeds is overleden. Na een voorloopig verhoor zyn twee der gearresteerde bakkersknechts weder op vrye voeten gesteld; de derde, op wien alle ver moedens zich scbynen te bevestigen, is naar de gevangenis overgebracht. Deze was in dienst by genoemden bakker in de Groote Bickerstraat. AC.) De trekking van de lotery der fancy fair ten voordeele van het Ooglydersgast huis te Utrecht heeft gisteren aldaar plaats ge had. De eerste prys, eene „pendule van onyx", is gevallen op No. 3240. Van de poppen is de „rookende markies" getrokken door den eige naar van No. 3484. Onder de pryzen zyn nog sieriyke compotes geleverd door den heer Begeer; een kristallen middelstuk voor een tafel, met zilveren voet, uit de fabriek van de heeren Van Kempen Zonen; verder smaakvolle vazen, keurige handwerken en kindergoed, Boheemsch kristal enz. LyBten met de nommers der pryzen zyn te verkrygen, tegen 5 ets. per stuk, by de heeren: G. Van Terveen Zoon, Bezembrug; J. C. Van der Lip, Lynmarkt, en Theod. Hoff, Choorstraat, allen te Utrecht. Men schryft aan het „Hb 1." u i t Enschedee van 5 Mei: De verwachting, dat hedenmorgen weder eenige werkstakers den arbeid zouden her vatten, is niet vervuld. Geen enkele arbeider heeft zich bij de firma Ter Kuile en Morsman aangemeld. Gisteren hielden de werkstakers eene byeen- komst, waarin werd besloten niet eerder te beginnen of de twee bestuursleden van de Vereeniging „Vooruit" (weerstandskas) moes ten ook tot den arbeid toegelaten worden, hetgeen tot heden door de werkgevers is ge weigerd. Hedenmiddag vergaderde het bestuur van de Vereeniging van Fabrikanten met eene commissie der arbeiders, om te trachten de geschillen by te leggen. De uitslag dezer ver gadering is nog niet bekend. De timmermansknechts, metselaars en schrynwerkers hebben hedenmiddag ook het werk gestaakt. Alles is er echter rustig. De schuttery zal onder do wapenen komen. Weinige jaren geleden beproefde men opnieuw, het eiland Ameland tot eene badplaats te maken. Het heeft echter ook nu niet mogen gelukken. Ten gevolge daarvan zal eerstdaags de opstal van het destyds gebouwde nieuwe badhuis met den daarby behoorenden inventaris in het openhaar wor den verkocht. Een hevig onweer, dat op 4 Mei tusschen 1 en 3 uren boven Assen is losge barsten, heeft een menschenleven gekost. Eene vrouw werd door den bliksem dood geslagen, terwyl zy in de geopende achter deur harer woning stond. Te Hooghalen (gemeente Beilen) is eene groote boerdery door den bliksem getroffen. De woning stond weldra in lichterlaaie. Te Ootmarsum is de bliksem, gelukkig zonder brand te veroorzaken, ingeslagen in den schoorsteen van hot huis van Johannes Heerink. De lyst van don schoorsteen werd weggeslagen en het daaronder brandend vuur door het geheele vertrek geslingerd. Op eene bruiloft in de buurt- schap Bomerbroek, die van 's namiddags één tot zeven uren duurde, werd onder meer circa 100 liter jenever verbruikt. Bij een twist te Douvergenhout, gem. Merkelbeek (L.j, zyn in den avond van gisteren twee personen door messteken zoo danig verwond, dat voor het leven van den zwaarst gewonde, zekeren H. Dieteren, ten zeerste wordt gevreesd. De dader, zekere Wil- lems, is gearresteerd. Door de justitie van Maastricht is spoedig daarop een onderzoek ter plaatse ingesteld. Te Ophoven, gem. Sittard, ia gisternacht zekere P. H. door een messteek in den rug hoogst gevaarlyk gewond. De dader, zekere D., is door de marechaussee van Sit tard aangehouden. Te Pesth hebben alle bakkers gezellen den arbeid gestaakt, ten gevolge waarvan alle bakkerswinkels gesloten zyn en in de geheele stad geen wittebrood meer te krygen is. De militaire bakkeryen bakken 10,000 kilo roggebrood per dag voor de be volking. Twee duizend bakkersgezellen hebben zich op een eiland in den Donau terugge trokken en kampeeren daar in de vrye lucht, Zy blyven zich rustig godragen. Hun aan voerder, die eenige dagen in hechtenis werd gehouden, moest weder losgelaten worden, omdat hem geene enkele onwettige handeling ten laste kon worden gelegd. Aanzienlyke sommen zijn uit het buitenland ontvangen om de werkstaking te ondersteunen. Te Mosul, in het KI. Aziatisch district van Bagdad, is cholera uitgebroken. BUITENLAND. Duitsohland. De „Reichsanzeiger" bevat het ontwerp tot versterking van het leger. De uitgaven hier voor zullen 18 millloen mark per jaar nietj overschryden. De voordracht heeft ten doe de noodzakelyke versterking der veldartillerie met 70 batteryen, en de voltooiing van by zondore legerafdeelingen door de oprichtin; van twee nieuwe corpsen. Het activiteitscyfe zal worden uitgebreid en de sterkte der infan terie en cavalerie aan de westelyke en ooste lyke grenzen worden verhoogd, zoodat dez troepen by het ontstaan van oorlog, zonde de reserve af te wachten, kunnen oprukke om invallen af te weren. Eindelyk zal he Pruisische leger met twee corpsen vermee: derd, het Saksische gereorganiseerd en eeD Beiersche vyfde divisie gevormd worden, tei wyl de dleoBtpremiën voor onderofficieren aa eene nadere regeling worden onderworpen. Het nieuwe wetsontwerp betreffende lagere school, ingediend by het Fruisiscl Huis van Afgevaardigden, bepaalt dat ied kind verplicht is ter school te gaan van h voltooide zesde tot het voltooide 14de jaa Het dreigt met straffen tot 14 dagen hec! tenis tegen werkgevers, die schoolplichtil kinderen gedurende de voor het onderwi bestemde uren aan het werk houden. T de voornaamste bepalingen behoort dat vooi aan kinderen van een ander godsdienst geloof dan dat, waarin in de school onderw gegeven wordt, niet meer gedwongen rnog- worden, het godsdienstonderwys in de schc by te wonen, Italië. De Senaat heeft gisteren beraadslaagd ot het wetsontwerp op de liefdadige instellingi De minister Crispi bestreed de door de co missie voorgestelde schrapping der twee alinea van art. 96 van het regeeringsontwe: betrekking hebbende op de hervorming bedoelde instellingen. De minister verkla3 dat art. 96 voor hem van zóó groot j wicht is, dat hij, Indien het niet wordt a genomen, een beroep zou doen op de kiezt om hun oordeel uit te spreken over hete flict tusschen Senaat en Kamer. De Sen verwierp daarop met 93 tegen 76 stemn het voorstel om de tweede alinea van i 96 te herstellen. De minister Crispi verzin toen den Senaat, de discussie te staken, - dat hy de bevelen des konings zou kunr inwinnen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2