te geven ter gelegenheid van haar zilveren feest, vernemen wy nog het volgende: Yoor den wedstrijd in het voordragen van gedichten van Joost van den Vondel, welke op 6 Mei des avonds te 8 uren in „Odeon" zal gehouden worden, was do aanmelding tot deelneming zeer groot. Een tiental mededin gers, waaronder drie dames, konden echter slechts worden toegelaten, die allen een ver schillend gedicht van Vondel zullen ten ge- hoore brengen. Behalve het gemeentebestuur, zijn vele man nen van naam op letterkundig gebied uitge- noodigd tot bijwoning van dezen interessanten wedstrijd en zal het publiek gelegenheid wor den gegeven dezen bij te vronen tegen beta ling van 1 per persoon. De tooneeluitvoering door leden der Kamer zal (in plaats van 8 Mei) op 12 Mei, des avonds te 8 uron, in „Maison Stroucken" plaats hebben. Zondag-morgen had in d) kapel t-n paleizo Het Loo esne godsdienstoefening plaats voor de Koningin, prinses Wilhelmina, gevolg en genoodigden uit do gemeente. De voorganger, de hofprediker ds. Van Koetsveld, had tot tekst gekozen„De vogelen des hemels en de lelicn des velds," Mattheus 6:15 20. Op voorstel van B. en We. heeft do gemeenteraad van Nijmegen besloten tot deelneming in het waarborgfonds voor den op 1 Juli a. s. aldaar te houden gekostu- meerden optocht der Leidsche studenten, en wel voor een vierdo gedeelte der som, waar voor door de ingezetenen is ingeschreven, dus tot een maximum voor de gemeente van 1500. Aan de Regelings-Commissie voor de feesten, bij gelegenheid van dien optocht te houden, is gedurende vjjf dagen de be schikking over het Valkhof gegeven, met het recht dit af te sluiten. In een der lokalen van het genootschap Artis", te Amsterdam, werd Zaterdag de 59ste algomeene vergadering van het „Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap" gehouden. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aantal contribueerende leden en donateurs op 1 Jan. 1889 707, op 1 Januari 1890 692 leden. Blijkens de rekening van den penning meester waren de ontvangsten, met inbe grip van een saldo van 1949, 11,841 (contributie 6946). Er is nu een saldo van 1920,88. In het reglement werden eenige wijzigingen aangebracht, waarna de heer F. G. Kramp eenige mededeelingen gaf over den grooten muur van China, welks bestaan h(j erkende en waarvan hj] enkele historische bijzonder heden gaf. De heer prof. Max Weber gaf hierop ver slag van *yne reizen in Nederlandsch-Oost- Indió in 1889. Over het onderzoek der Kei-eilanden valt het volgende mede te deelen: De heer C. J. M. Wertheim is in het vorige jaar in Neder land teruggekeerd en heeft eene, door hem op de verschillende eilanden der Keigroep gemaakte, verzameling van gesteenten aan het bestuur aangeboden, hetwelk ze aan het Rijks museum voor geologie te Leiden heeft afge staan. Door den hoogleeraar dr. K. Martinis, naar aanleiding daarvan en van eenige door prof. dr. H. Wichmann uit IndiiS medege brachte gesteenten eeno verhandeling geschre ven, welke in het eerste nummer van dezen jaargang van het tijdschrift is opgenomen. De heer Wertheim heeft verder de toezegging gedaan dat hy zjjn verslag binnenkort, ter opneming in het tijdschrift, aan het bestuur zal doen toekomen. Tot bestuursleden werden nog verkozen de heeren A. A. Beekman, dr. H. Blink, dr. I. Dornseiffen, jhr. mr. W. Elout van Soe- terwoude, mr. W. baron Van Goltetein, F. G. Kramp, dr. G. A. F. Molengraaf!, Hendrik P. N. Muller, mr. O. J. H. graaf Van Lim burg Stirum en W. F. Versteeg. Door de Regeering is aan de Neder- landsche Heidemaatschappij opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om onze zeeduinen te bebosechen. Daarge laten de verbetering van acclimatorische toe standen, zou daarmede eene wijze van vast leggen der duinen verkregen kunnen worden, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde door het poten van helmterwijl het door de ten gevolge daarvan ontstaande bescher ming tegen den zeewind, ook voor de bezit ters der daarachterliggende gronden mogelijk zou worden, deze eveneens met houtgewas te bezetten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in don loop der maand Juni of Juli a. s. gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zy zullen worden afgenomen te Amsterdam. Zy, die tot die examens wen- schen te wordon toegelaten, worden uitge- noodigd daarvan vóór 1 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Noord-Holland, dr. H. R. Saltet, te Amsterdam. Het stoomschip „Celebes," van Amster dam naar Batavia, passeerde 2 Mei Ouessant; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Mei Kaap Rocca; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 5 Mei; de „Zaandam,"van de Plata-Rivier naar Amsterdam, vertrok 2 Mei van Las Palmas; de „Schiedam," van Rotter dam naar do Plata-Rivier, vertrok 3 Mei van Lissabon; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Mei van Port Said; de „Batavia" ie 3 Mei van Rotterdam te Batavia aangekomende „Borneo," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 2 Mei Dungeness; de „Amsterdam" arriveerde 3 Mei van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, is 3 Mei Dungeness gepasseerd. Een gouden feest. In de kerk van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis, aan de Hartebrug alhier, werd gistermorgen een merkwaardig feest herdacht. Het was den dag te voren nameiyk, geiyk men weet, 50 jaren geleden, dat de heer H. J. L. Van Dommelen aan genoemde kerk tot organist werd benoemd en aldus op 14 jarigen leeftjjd den heer J. H. Marinus opvolgde, die als organist der kerk van den H. Willebrordus naar Don Haag was vertrokken on de vorige week alzoo eveneens zyn gouden feest mocht vieren. Mocht de heer Van Dommelen Zaterdag reeds vele bljjken van belangstelling onder vinden, de eigenlyke viering van z(jn jubileum had eerst gisteren plaats. Waren voor deze gelegenheid het hoofd-en kleine altaar beiden mot groen en bloemen versierd, welke met de reeds aangebrachte Meimaand-versiering een feestelyken aanblik verleenden, ook het koor was op dezelfde wyze rykelyk in feestdos getooid, üp de ruimte vóór de hooge koorbalustrade prykten kostbare planten met bloemen, terwyi zich om de pilaren guirlandes slingerden, welke zich tot aan het hooge koepeldak voortzetten. Ter weerszyden van hot orgel daalden twee engelen aeder, in hunne handen eene draperie van de pau6eiyke kleur (geel) houdende, welke een sehild omgaf, dat in zwarte en roode letteren de volgende dichtregelen bevatte: Herklinkt nu, zuirre orgeltonen, Uw eedlen jubilaar ter eer! Heft biy uw zang tot Sions tronen, Brengt luiden dank bij uwen Heer! Onder dat schild nam de jubilaris wederom zijne plaats in, welke hy gedurende eene halve eeuw op zoo waardige wijze had ver vuld. By zone komst, kort voor den aanvang van den dienst, werd hy aldaar door de leden van het koor opgewacht, die hem met hand drukken hunne gelukwenschen aanboden. Plechtig ontving zyn feest vervolgens wijding door eene groote H. Mis, welke hem werd opgedragen door den pastoor der kerk, den zeereerw. heer W. I. A. Derks, geassisteerd door de eerw. heeren paters P. W. Arts en Abbenhuis. Het koor bracht achtereenvolgens ten ge- hoore: het „Alleluja" van Hiindel, de „Missa No. III", het „O Hostia vera digna1' en het „Te-Deum Laudamus", alle drie de laatste werken van Joh. J. H. Verhulst. Zoowel de gedeelten voor koor als do vele solo-partyen werden hoogst verdiensteiyk uitgevoerd en leverden het bewys over welke goede krachten dit koor mag beschikken. Maar ook bleek gedurende die uitvoeringen, onder de bekwame leiding van den heer Velt- kamp, welk een uitmuntend organist de jubilaris is, die zyne moeilyke en omvangryko taak als steeds met jeugdigen y ver vervulde. Door een en ander werd der zeer talryk opgekomen schare een veelzydig, indrukwek kend kunstgenot aangeboden. Na het „Te-Deum", gezongen by het einde van den dienst, wachtte den jubilaris reeds nu eene eigenaardige verrassing. Immers, onze jeugdige stadgenoot, de heer Van derLubbe, die hem den geheelen morgen had bygestaan, nam toen zelf de plaats voor het orgel in en voerde een „Marche Pontificale" uit, een feestmarsch, welken deze zelf naar aanleiding van dit jubileum had gecomponeerd en .den jubilaris opgedragen, die er zyne hooge inge nomenheid mede betuigde. Allen, die dit werk hoorden, hebben ongetwyfeld de zekerheid erlangd dat deze musicus inderdaad een talent vol leerling der Haagscbe Muziekschool is. Even weldadig moet het den jubilaris heb ben aangedaan, toen in den loop van den middag de koorzangers hunne opwachting ten zynen huize maakten en aldaar wederom een nieuw, oorspronkelijk werk zongen, nl. eene Feestcantate, waarvan de woorden mot het oog op dit gouden feest waren gedicht door den eerw. heer pater H. L. A. Gadet, om ver volgens door een lid van het koor, den heer C. M. Groenendyk, op muziek te worden ge zet. Naar wy vernamen, wordt deze compo sitie eveneens byzonder geroemd. De door de zangers op deze wyze hunner organist gebrachte hulde ging tevens bov n- gezeld van de aanbieding van een stoffeiyk biyk hunner hoogachting, bestaande in een mahoniehouten leuningstoel. Ook het kerkbestuur kwam den jubilaris gelukwenschen en vereerde hem tevens een kostbaar bewerkten bidstoel, terwyl hij ver dien nog van velerlei andere zyden blyken van waardeering mocht ondervinden. Het waardig feest van den waardigen man werd even waardig gevierd. Gemengd Nieuw». Zaterdag-avond, om achturen, hadden twee zoontjes van zekeren De B. het ongeluk, spelende aan de Oranjegracht alhier, te water te geraken. Niet minder dan drie personen begaven zich te water en moch ten or na veel moeite in slagen de jeugdige drenkelingen uit hunnen benarden toestand te redden. De arrond.-rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden de werkvrouw uit Scheve- ningen, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van verschillende linnen goederen, tot 3 maandenden stoker, die een orgel had gehuurd en dit had verduisterd, tot 4 maan den; den gewezen koetsier van deRynspoor- wegmaatschappy, die uit eene mand, aan de Maatschappy ten vervoer toevertrouwd, eenige nieren ontvreemdde, tot 5 dagen; den man, die op de Beestenmarkt te 's-Hage eene ruit ingooide, tot betaling eener geldboete van 5 den heer, die op het Plein aldaar iemand mishandelde, tot 7 dagenden persoon, die in de Korte Houtstraat aldaar eene ruit intrapte, tot 14 dagenden persoon, die zich tegen do politie verzette, tot 14 dagen den loodgieter, die uit een in aanbouw zynd huis verschil lende gereedschappen ontvreemdde, tot 2 maandenden straatmaker, die een persoon in de Zorgvlietstraat te 's-Hage mishandelde, tot 1 maand; het 19-jarig meisje uit Zegwaard, dat zich schuldig maakte aan diefstal van geld, tot 2 maanden; de naaister uit Den Haag, die een paar laarzen ontvreemdde, tot 2 maandenden schippersknecht uit Monster, die geld van zyn baas wegnam, tot 2 maan den; de werkvrouw uit Leiden, die in ver eeniging met een koffiehuishouder, in een zuur- huis aldaar ƒ200 uit eene trommel wegnam, tot 3 maanden, en den voerman uit Katwyk, die in eene civiele zaak voor het kantongerecht te Leiden, eene valsche verklaring aflegde, tot 3 m. De 11-jarige knaap, die in een banketbak kerswinkel in de Van-Speykstraat te 's-Hage de winkellade lichtte, werd ontslagen van rechtsvervolging en niet opgezonden naar een Ryk8opvoedingsgesticht, zooals gevorderd was. Het hieronder vermelde feit wordt te 's-Gravenhage verschillend beoor deeld By bet geneeskundig onderzoek van de lotelingen der militie voor do lichting van dit jaar werd de zoon van een hooggeplaatst militair geneeskundige, op voordracht van den beledigden officier van gezondheid en den burger-geneesheer, door den militieraad voor den militairen dienst aangewezen. De gedesigneerde ging van deze uitspraak in hooger beroep by Gedep. Staten. By de ten overstaan van dit college ge houden herkeuring waren als geneeskundigen werkzaam een burger-doctor en de bovenge noemde militaire geneeskundige chef, vader van den apellant. Op voordracht van zyn vader en diens burger-collega werd nu de zoon van den mili tairen geneesheer, die zyn kind zelf had onder zocht, ongeschikt verklaard voor den dienst, in.stryd met de uitspraak van de eerste com missie van onderzoek. Het gevolg hiervan is, dat een andere lote- ling, die anders groote kans liep van niet te worden opgeroepen, in zyne plaats zal moeten invallen. De wet of eenige bestuursmaatregel voor ziet niet in het geval van bloedverwantschap tusschen den geneeskundige, belast met de keuring, en ©en belanghebbende, maar niets belet den doctor te verzoeken eene keuring of herkeuring aan te houden tot een volgenden keuringsdag, waarby hy niet fungeert als geneesheer-deskundige. In de daarop volgende week fungeerde werkelyk een andere officier van gezondheid en in het afgeloopen jaar nam meestal een andere militaire doctor de herkeuringen waar. Eenigo jaren geleden verzocht een burger- doctor van het houden van zitting verschoond te blyven op den dag, dat zyn zoon zich aan het geneeskundig onderzoek moest onderwer pen. Eene medewerking zelfs van den vader tot de keuring was toenmaals in het oog van dien geneesheer hoogst indelicaat. Tot gemeente veldwachter te Wassenaar is benoemd F. Bardok, tot dus verre in gelyke betrekking werkzaam te Spaarndam. De benoemde is reeds in functie getreden. Den 14den dozer zullen de eerste twee schuiten van Scheveningen, toebehoo- rende aan de reeders N. A. De Niet en J. J. De Niet, ter haringvisschery naar zee zeilen. Zooals vroeger is gemeld, is de haring vloot mol 10 schuiten vermeerderd, welke in de vaart gebracht worden resp. door de reeders F. Vroiyk Jr., Gebr. Den Duik, G. M. De Niet, C. en M. v. d. Toorn, J. De Niet Mz., H. A. v. d. Rovaart, Den Duik en Pronk, P. De Mos, J. Den Breems en A. De Jong. Van oen koloniaal, die Zater dag uit Indió te Rotterdam aankwam, is eene kist met goederen en ongeveer ƒ100 ontvreemd. Vier zoogenaamde „kwartjes vinders," die iemand 50 moeten hebben afge troggeld, zyn te Amsterdam in verzekerde bewaring gebracht. De minister van oorlog heeft den wonsch te kennen gegeven om de land bouwtentoonstellingen in ons land te benut tigen, ten einde de eischen, aan het militaire paard gesteld, te leeren kennen. De minister is genegen by die gelegenheden een compleet aangespannen stuk met 6 paarden ter bezich tiging te stellen. Van Terschelling wordt, dd. 2 Mei gemeldAan boord van den Nederlandscben koopvaarder „IJmuiden," te St.-Nazairebinnen- geloopen, heeft eene stortzee groote verwoes tingen aangericht en 4 man overboord geslagen, terwyl 4 anderen gewond werden. Aanboord van dat schip bevonden zich 8 eilanders, waar van 2, zynde hoofden van gezinnen, jammerlyk verdronkende nagelaten betrekkingen blyven onverzorgd achter. Vele gezinnen zyn hier door dit treffend ongeluk weder in rouw ge dompeld. Het programma voor den wed- stryd, op Zondag 8 Juni te houden door de Zwolsche zeil- en roeivereeniging, is thans definitief vastgesteld. Er zullen voor zeilvaar- tuigen drie nummers zyn en weljachten en boeiers met vasten roef, mits geene scherpe vaartuigen, boven 7 meter; tjotters en open booten, van 5.25-7 meter, en tjotters en open booten, beneden 5.25 meter. Voor de roeivaartuigen is thans ook een wedstryd uitgeschreven voor sciffs en wel een voor juniores en oen voor seniores. In den stand der werkstaking te Roubaix en te Tourcoing is geene veran dering gekomen. De opgewondenheid is zeer groot en weder zyn op verschillende punten baldadigheden gepleegd. Versterking van troe pen is aangekomen. De infanterie deed eene charge op de bende der werkstakers, die zich echter onmiddollyk weder aaneensloten. Twin tig personen zyn in hechtenis genomen. Intusschen worden de onderhandelingen om tot eene schikking tusschen de werklieden en de patroons te geraken, voortgezet. In verscheidene inrichtingen te Tourcoing is door opgewonden benden schade aangericht door het vernielen van het mobilair. Ook wordt geld afgeperst. Te Bes6èges en Alais duurt de werksta king voort De meeste fabrieken te Barce lona staan by voortduring stil. De troepen beletten conflicten, doch de toestand blyft ernstig. Onder de bedienden, door Von Bis marck in dienst gehouden, behoort ook een Franschman, die op kosten van den prins is

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2