Burgerlijke Stand. ADVERTENTIE X. met den tijd mede en de electrische verlichting wacht daar niet zooals in de hoofdstad hare oplossing. Dynamo's met capaciteit van 500 lampjes van 16 kaarsen (aan de fabriek weet men natuurlijk van lichtsterkte, zooals we trouwens te zien kregen) leveren tot groote voldoening der directie een aangenaam en niet duurder licht dan gas; kabels tot een gewicht van 70 kg. per strekkenden meter zien we dan ook langs elk gebouwen voor eventueel mankeeren zyn or voor elke dynamo twee stoommachines. Aan de fabriek is een ondersteuningskas en ziekenfonds, de eerste gesticht by het 25- jarig jubilé der fabriek, als wanneer de di rectie en commissarissen een enorm kapitaal ter verdeeling onder het mannelijk personeel beschikbaar stelde en elk jaar 10 pet. van de winst daarvoor afzondert. Gaarne ruemoreeren wy de attentie der directie, die in elk lokaal, waar we kwamen, behalve de grondstoffen, die verwerkt werden ook het product zelf en de bijproducten voor elk bezoeker ter duidelyko bezichtiging ge- exposeord hadden. Bijna hadden we nu nog de smederij mot hare draaibanken en boor- en schaafmachines over het hoofd gezien met de koper- en bronsgieterij. Alles wordt in de fabriek zelve gemaakt en gerepareerd. Wat ons niet het minst trof, is, dat in eene fabriek, waar tusschen do 550 en 600 personen arbeiden en waar de grondstof dat artikel is, hetwelk smet, overal de grootste orde en reinheid worden aangetroffen, zoodat men zelfs in soiróakostuum het bezoek zou kunnen brengen. Te verwon deren is het daarom niet, dat eene fabriek, waar wetenschap door bekwame mannen wordt in practyk gebracht en door menschen bestuurd en beheerd, niet alleen eene wereld beroemdheid verkregen heeft, maar voor de gemeente, waar zij zetelt, eene weldaad mag genoemd worden en daarby voor de geïnteres seerden niet onvoordeolig is. Dankbaar voor het vele bewonderenswaar dige, dat wij te zien kregen, stemmen we volgaarne in met den dronk, op de fabriek door dr. De Loos uitgebracht, en brengen we der directie onze ongeveinsde hulde voor de ont vangst. V. v. W. KOLONIËN, den 263ten Juli a. p. werd op den 12den dezer onthuld. Het 3ie bataljon inf. met muziek en vaandel en van de andere batal jons degenen, die niet door dienst verhinderd werden, waren op het kerkhof in den morgen omstreeks 7 uren aanwezig. De overste De Bank Langenhorst hield daarbij eene kranige speech, waarna het omhulsel viel en wij een eenvoudig monument te zien kregen. Edi is tot heden rustig; de benden, welke Edi zouden insluiten en aanvallen, hebben oneenigheden gehad en zijn weder afgeraar- scheerd, om op een gunstiger oogenblik han delend op te treden. BATAVIA, 27 Maart-1 April. Uit Aijeh schrijft men aan de „Loc.," dd. 17 Maart: De vijand beschiet ons dagelijks evenals vroeger; te Siroen werd dezer dagen eene Atjehscbe vrouw door den vijand verwonden te Dampermé eene soldaten-vrouw. Bjj het openkappen van het terrein by Lamtik kreeg een dwangarbeider een kogel in het kniegewricht, zoodat hy vermoedelijk op één been zal moeten loopen. Hinderlagen zijn thans steeds aan de orde van den nacht, omdat er berichten zyn inge komen dat '8 vijands toenadering is toege nomen dat wil zeggen, dat hy het plan heeft gesmeed om met 200 man den kraton te benaderen en te beschieten; van waar de aanval zal plaats hebben is niet bekend. Te Lamjong heeft zich dezer dagen een onverklaarbare moord voorgedaan. Een fuselier werd daar met een geweerschot op zyne slaapplaats vermoord. De moordenaar is niet bekend, ter wyl op 10 passen van zyne ligplaats een corridors- wacht stond en op 30 passen een schild wacht been en weer liep. Een geweer, waaruit pas geschoten werd, vond men op het ge- weerrek en miste een ander soldaat een pa troon uit zyn patroonzak. De zaak is zeer duister; men vermoedt dat de schildwacht de dader is, doch dan moet ook de corridorwacht medeplichtig zyn. Eindelyk zal den Poeloe-Way bezet worden en zal de heer Der Kinderen als gemachtigde van de firma De Lange en Co. (alias Atjeh- associatie) van de verleende concessies gebruik maken. Het particulier stoomschip „Raya" werd op Donderdag den 13den door die firma voor een tocht naar Poeloe Way ingehuurd en werd op dien dag dat eiland bezocht door den ingenieur, de chef der firma c. s., de aan staande contractanten (Chineezen) en ©enige belangstellenden en nieuwsgierigen. Het openkappen van bet terrein bij de Sabangbaai zal dan spoedig plaats hebben om at&star groote kolenloodsen te doen ver- ryzen en logies voor employe's. Het eiland gaat dan eene goede en veel belovende toekoföst tegemoet, ten spyt van Singapore en Penang. monument voor do gC?H?V!Y0lden van Door den gouverneur-gener**! van Ned.-Iudië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiol Departement. Verleend: Een '2-jarigver lof naar Europa, wegens ziekte, mot ingang van 8 April 1890, aan de onderwijzeres 2de kl. mej. E. Van Loon. Benoemd: Tot onderwijzeres 2de kl. mej. M. S. Van der Willigen, thans hulpouderwijzeres; tot omgaand rechter in do lsto afd. op Java en Madura mr. Ch. II. Nieuwenhuijs; totSden subst.- grifF. mr. F. E. Kollmann. Benoemd: Op het res. kantoor te Soerahaia, tot 2den commies J. G. F. Wetzel; tot 3den com mies Th. M. Theuvenet; tot commies op het res. kantoor te Rembang P. H. Eekbout. Benoemd: Tot lid in de R. v. J. te Makasser (Celebes en onderli.) mr. W. J. H. De Visser. Bij het Hooggerooütshof van N.-I.tot lsten subst.- grifl'. mr. E. Rijke; tot 2den subst.-grilï. mr. H. J. M&tth* s. Tijdelijk belast: Met do waarneming der betrekking van omgaand rechter in de 1st© afd. op Java on Madura, zoolang mr. Nieuwenliuijs voornd. die fuuctio nog niet heeft aanvaard: het lid ia den R. v. J. te Batavia mr. H. J. A. Wilmar. Ontheven: Op verzoek eervol van de waar neming van don civiel geneeskundigen dienst eu het opzicht over de vaccioc in de regentschappen Clieribon eu Koeuingan B. C. Stort. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit zijne be trekking, de 2do commies op het res.-kantoor te Soeiabaia C. B. Coenraad, eu zulks ten einde den resident van dat gewest in do gelegenheid tostellen hem te bo. oemen tot zoutverkooppakhuismëèster Benoemd: Tot voorzitter: van den landraad te Soerahaia de voorzitter van de landradon te Griesee, Sedajoo en Lamongan (Soerahaia) mr. J. W. Zuur deeg; van de landraden te Grissce, Sedajoo on Lamougau de voorzitter van den landraad te Neira (Banda) mr. M. C. Snollen van Vollenhov.n; van den landraad te Neira het lid van den R. v. J. to Makasser (Celebes en onderh.) mr. W. Vrolik. Bij het B. B. op Java en Madoera: tot controleur 2de kl. J. A. E. Yan Deventer; tot adep.-contr. J. P. W. Houtman. Ontslagen: Eervol uit 's lande dienst de verifi cateur 4de kl. C. J. Van Zuijlcn. Benoemd: Tot hulpprediker ten dienste der iulandsche clirist. te Baa, eiland liot>i, ree. Timor en onderh., G. J. H. Lc Grand; tot onderwijzer 2de kl. bij het op. lag. ond. A. Knoppert; tot opz. 2do kl. bij den waterstaat en 's lauds B. O. W. O. Van der Vooit. Yorleond: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderwijzer 2de kl. bij bet op. lag. ood. A. J. J. H. Yan Riemsdijk. Benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. bij bet op. lag. ond. de ond. 3do kl. op non-act. M. De Haas. Ter Algemeen© Secretarie: tot 2den commies W. F. Louden; tot Sden commiee A. H. Rusman. Benoemd: Bij den waterstaat en 's lands B. O. W. tot iDgenienr 3de kl., de adsp.-ingeuiours A. Syt- hoff, H. Yan Gelderen, C. F. Stoel eu F. J. Bertel. Verplaatst: Van de res. Banjoemae naar de res. Kediri, de benoemde adsp.-contr. H. Stelleger. Benoemd: Tot loods op eene bezoldiging van 200 's raaands en de verdere aan die betrekking verbonden wettige voordeden A. J. Kerdol, thans loods by het loodswezen to Tandjong Priok op ƒ150 *8 maande. Oepartement vin Oorlog. Verleend: Een 2-jarig vorlof naar Europa, wegens 15-jarigen onafgebroken dienst in N.-I., aan den off. van gez. Iete kl. J. A. B. Masthoft. Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens, ziekte, aan den lsten luit. der irf. K. M. Leendertz. Hersteld: By de mil. adm. boven de formatie in activiteit de kapitein-kwartierm. op non-act. J. B. Koopmun. Overgeplaatst: By bet wapen der inf., wegens overcompleet in zijn rang -bij den gen.-etaf, de luit.- kol. bij dien staf P. J. Seibert. Departement van Marine. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den leteu machinist bij do gouvs.-marino H. F. M. Mattern. op Servisch gebied in bet schild voerden. BARCELONA, 3 Mei. De krygswet en de staat van beleg zyn over de geheele stad afgekon digd. MADRID, 3 Mei. De werkstakers uit de mynen van Rio-Tmto zyn door de politie uit eengedreven. Het grootste gedeelte der myn- werkers is aan den arbeid. WEENEN, 3 Mei. Zeshonderd werklieden in de werkplaatsen van de Staatsspoorwegen te Praag hebben den arbeid gestaakt. LONDEN, 3 Mei. Het Lagerhuis verwierp met 256 tegen 218 steramen het voorstel van den heer Cameron betreffende de regeling van de betrekking tusschen Kerk en Staat in Schotland. CHEMNITZ, 3 Mei. In eene gisteren door de yzer fabrikanten alhier gehouden verga dering is besloten eene vereeniging op te richten voor het district-Chemnitz, welke zich in betrekking zal stellen met dergelyke, elders bestaande, vereenigingen, ten einde aldus eene algemeene Duitsche vereeniging op te richten tot bescherming tegen moedwillig uitgelokte werkstakingen. De yzer-fabrikanten besloten hiertoe, omdat hun gemoenschappelyk op treden by de werkstaking van 1 Mei zoo goede gevolgen heeft gehad. POTSDAM, 3 Mei. Keizer Wilhelm is heden middag met een extra-trein naar Altenburg vertrokken. BERLIJN, 3 Mei. Het sociaal-democratisch „Volksblatt" zegt: „De betooging op 1 Mei is beter geslaagd, dan men had kunnen verwachten. Wat geen macht ter aarde heeft kunnen tot stand brengen, deden de werklieden, die een internationalen rustdag door de geheele wereld invoerden. Dat vele werkliedeu gedwongen werden aan den arbeid te blyven, heeft geen afbreuk gedaan aan de betooging." De „Volkstribune," het orgaan van den sociaal-democratischen afgevaardigde Schippel, die de algemeene werkstaking steeds ver dedigde, laat zich nog niet over de betoo ging uit. - Ten behoeve van de expeditie in Oost- Afrika vraagt de regeering voor het loopende b3grootingsjaar 4,500,000 mark. Opgave der passagiers naar Nederland vertrokken per Nod. os. „Socrabaia," kapt A. H. Klein: Do gepensioneerde resident van Iteabang W. J. C. Grooe, echtgenoote en 1 kind; gepene. init.-kol. dor inf. G. S. Sehultz, echtgenoote en 4 kinderen; ge- pens. luit.-kol. der inf. W. Q. E. Tetter en echtge noote; de heer C. G. Lagerweij. echtgenoote en 6 kinderen; dr. Jurfjt; jongeheer Künert; controleur binnenl. bestuur P. A. H. Spaan en echtgenoote; benevens Zr. Me. troepen en schepelingen. Telegrammeiii PARIJS, 2 Mei. De gouverneur van Parijs wenscht in eene beden uitgevaardigde dag order de troepen geluk met den goeden geest, waarvan z(j bljjk gegeven hebben, en dankt de van elders ontboden regimenten. Dank zij den maatregelen der regeering en den goeden geest der werklieden, die, met het leger, de aanhitsingen der anarchisten wisten te door staan, is den leten Mei de rust niet verstoord. De oud minister van oorlog, generaal Greeley, lid van don Senaat, is heden overleden. BELGRADO, 2 Mei. Op bevel des ministers van binnenlandsche zaken werden verschei dene aan de grens zich bevindende zooge naamde Bulgaarsche vluchtelingen gearres teerd, die opnieuw iete kwaads tegen Belgrado LEIDEX, 3 Mei. ■Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verw.zuidenwind. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 11° C. 51,8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2' F.; 's middags 12 uren 15° C. 59° F.'s namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. Het besluit van den Raad der gemeente Koudekerk tot heffing van schoolgeld werd bij koninklijk besluit van den 18den April 1890 goedgekeurd. Het schoolgeld bedraagt 20 cents per maand voor ieder schoolgaand kind, terwijl door minvermogenden slechts de helft zal betaald worden. Na eene langdurige, smartelijke ziekte is te Arnhem overleden de heer F. F. A. Busó, leeraar en onder-directeur der Hoogere Burger school. Hj) was van de oprichting af, dus ge durende vier en twintig jaren, aan die inrich ting verbonden. Voorheen telegraphiet, maakte hij zich met volhardenden ijver, door eigen studie, bekwaam voor het examen m. o. in de Eogelsche taal en letterkunde, welk vak hij sedert zoovele jaren, evenals de beginselen van het boekhouden, aan de H. B.-S. onderwees. Ook aan het gymnasium werden de lessen in het Engelsch door hem gegeven. Naar het „Yad." verneemt, is de benoe ming van den lsten luit. der art. jhr. F. W. A. baron Van Asbeck tot ordonnans-officier op zijn verzoek ingetrokken en in zijne plaats benoemd graaf Dumonceau, luit. by het reg. grenadiers en jagers. Te Wilnis is tot directeur der veenderij benoemd de heer Jacs. De Koning, ter ver vanging van wijlen den heer J. Kuylenburg. De benoemde kreeg 32 stemmeD, tegen 20 op den heer H. De Graaff. Bij koninklijk besluit van 17 April jl., opgenomen ia de Staatscourant van heden, is aan art. 2 van het reglement, vastgesteld hij koninklijk besluit van 22 April 1852 (meting voor het patentrecht van visschers- vaartuiger.) als derde alinea het volgende toe gevoegd; „Voor vis8Chersvaartuigen, bekend onder de namen van hoogaartsen, blazers, hengsten, botters of schokkers, wordt dat product, ter betaling van het aantal tonnen, met een derde verminderd.'" De audiëntie van den minister van jus titie zal op 6 Mei niet plaats hebben. Het stoomschip Bantam", van Amster dam naar Batavia, is 1 Mei te Padang aan gekomen; de „Celebes," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Mei Dungeness; do „Noord-Brabant," van Batavia naar Rotter dam, arriveerde 2 Mei te Marseille; do „Wer kendam" is 1 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Mei te Suez; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Mei van Colombo. ZOLTERWOUDE. Geboren: Martinus Jozef, z. van G. J. v. d. Ploeg en J. Roessen. Arie,z. van J. Buurman en M. A. Den Hoed. Overleden: J. Herweyor, vrouw van M. v. d. Poel, 57 j. W. v. d. Oever, vrouw van J. Charité, 29 j. H. J. Berbeo, jd. 2G j. H. Droog, weduwe van W. Doespek, 83 j. MarktbertchteiL LEIDEN, 3 Mei. Boter: Aanvoer 10300 tg. 1st© qualit. per l/4 vat 48.a ƒ60.2de quali'. per '/,t vat ƒ32.a ƒ46—; 1st© qualit ne kilogr. 1.20 a 1.50; 2de qualit. per lologr. ƒ0.80 a ƒ1.15. Lang© Zwart© Turf, 5000 dubb. heet., 0.22 a 0.25. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 1 Moi. Witte tarwo ƒ7.20 a ƒ7.35, riatarwi- Rogge /5.30 a ƒ5.40. Haver ƒ-.— a -.—Chevaliergerst a f Wintergerst ƒ5.40 a Zomergorst ƒ4.60 a fDuivenboonen ƒ-.- a ƒ-.—Paardenboo- nen ƒ5.50 a Bruincboonen ƒ6.a Groone Erwten a Kanariezaad -,a Karweizaad a - Schiedam, 3 Mei. Mout vnn par HL., zonder fnst of bol., ƒ9.Jenever ƒ13.id. Amst. proef ƒ16.25. Spoeling Ednin, 3 Mei. Kaas. Aangevoerd 36 stapels, san:c-o 6402 KG. Prijs 31. Handel vlug. Delft, 3 Mei. Kaas. 17 a 21. Aangevoerd 29 sta pels, wegende 6482 KG. Handel zeer geanimeerd. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 20 tot en met 26 April. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 20 April 7.30 9.— 7 16.4 21 7.30 9.15 8 16.7 22 7.30 9.15 7 16.7 23 7.30 9.30 8 16.8 24 7.30 9.15 7 16.7 25 7.80 9.15 8 16.5 26 7.30 9.30 8 16.6 Dit bet eekent: Wanneer men 5 cubic feot 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een lioht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.4. 16.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Bs gl g Den lflden Mei a. s. hopen onze geliefde g {S Ouders DIRK CORNELIS VAN LEEUWEN g en ALIDA VAN EIJKERN I hunne 40-jarige Echtverecnlglng S te herdenken. I Cs. VAN LEEUWEN. M. VAN LEEUWEN-Binnendijk. N. BOL. G. BOL Van Leeuwen. W. ZUIJDERDUIJN. A. ZUIJDERDUIJN-Van Leeuwen. H. VAN LEEUWEN. M. E. VAN LEEUWEN. H. N. VAN LEEUWEN. T. KUIJT. A. KUIJT Van Leeuwen. D. C. VAN LEEUWEN. W.VAN LEEUWEN Van dek Gugten. A. VAN LEEUWEN. Katwijk aan den Rijn, 3 Mei 1890. Den 19den Mei a. s. hopen onze geliefde Ouders ABRAHAM VAN SNICK in MARIA ELISABETH DE BOLSTER hunne 25-jarlgc Echlvereeni- i ging te herdenken. l2jj Namens hunne dankbare Kinderen, j jw) (3de Haverstraat No. 72). -*!£ Leiden, 5 Mei 1890. Ondertrouwd H. LE CLERQ, Wodr. van C. M. Bkeke en H. C. LE CLERCQ, Wee6, van J. A. De Veie Rgttekdah, 1 Mei 1890. Volstrekl eenigc kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6