9283. Maandag- £5 Mei. A0. 1890. (Deze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon en feestdagen, uitgegeven. ICikeriki. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTSNTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 32 van Kikeriki. Bezoek aan deStearinckaarseni'abrlck te Gouda. Van de gelegenheid lot het bezoeken van bovengenoemde fabriek werd Woensdag 11. door ruim twintig loden van het Leidsche Nijverheids-departement gebruik gemaakt. Te ongeveer halféén te Gouda aangekomen werd door den voorzitter van one departement in vluchtige trekkon het fabriceeren van stearine- kaarson bosproken om der. bezoekers eenigszins een denkbeeld te goven van hetgeen z(j zien zouden. Te één uur maakten w(j aan de fabriek onze opwachting en werden ontvangen door dr. IJssel De Schepper, dirocteur, en den scheikundige dr. Geitel. Onder geleide dier lieeren verdoolden we ons in twee groepen en bezichtigden eerst de vitriDe, die de be zoekers aan de tentoonstelling te Amsterdam In 1883 nog wel bekend zal zijn. Thans doet deze kast dienst om een aanschouwelijk beeld te geven van het productie-vermogen der fabriek, de grondstoffen, die gebezigd worden, en de bijproducten, die verkregen worden en wel op eene schaal van 1 op 5 millioen. Alles, wat in do fabriek gebruikt wordt, is in die kast vertegenwoordigd, tot steenkool toe. Vandaar naar het smolthuisde grond stoffen, palmolie en smeer, (vormenging van rund- en schapenvet) worden in de origineels vaten, waarin zij aangevoerd worden, op eene verhevenheid gebracht, met het spongat naar benedendoor dit gat wordt eene stoom'ouis geleid, stoom ingelaten en door de verhitting smelten olie en smeer, worden naar bakken geleid, waar met toetreding van stoom een weinig zwavelzuur wordt bijgevoegd om de organische vreemde stoffen, als houtvezels, stroo, vuil enz. te carboniseerende olie en liet vet drijven dan, als soortelijk lichter, bo ven, worden afgetapt on in bepaaldo hoeveel heden met elkaar vermengd en gemeten in een bak, die 1 M3. inhoud heeft; door Kór- tingsche pompen worden deze vette vloei stoffen naar een hooger gelegen vertrek op gevoerd, in met lood bekloede bakken onder gestadig omroeren met meerder zwavelzuur in aanraking gebracht. Dit zwavelzuur dient als 't ware om de vetbolletjes te ontbolsteren van hun kapstel, dat, naar gelang de vetten van diorljjken of plantaardigen oorsprong zijn, BOMAN VAN XA VIER DE MOXTÉFIX. 81) „D„n maar fiks op geroeid om te ont komen." „Neen, dat zou niet helpen! Zoodra men van den wal dat roode licht ziet, zal er eene andere douanenboot te hulp komen om ons in te halen." „"Wat dan te doen „Onze lading over boord werpen. Spoedig, Jacques; pak hem op, maar voorzichtig, dat zij niets in het water hooren plompen." Zij namen het lijk voorzichtig op en lieten het met de voeten vooruit in hei water glijden. Het was meer dan tijd; de douanenboot was hen reeds zeer dicht genaderd. Eenige minuten later kwam zij de boot van Jacques en Pascal op zij, een douaan sprong over en onderzocht de boot. Hij vond er echter niets verdachts in, groette beleefd en liet de beide vrienden hun weg ongestoord vervolgen. Omstreeks twee uren na middernacht waren zij op „Le Petit-Castel" terug, de boot werd op hare gewone plaats vastgelegd en met het uit eiwit of cellulose bestaat. Door deze vor menging met zwavelzuur worden zure vet zure zouten, nl. stearine-zuur, palmitino-zuur en oltïne-zuur afgescheiden en glycerine met een overmaat van zwavelzuurde vetten worden afgetapt en zien wo later terug. Deze verbinding van glycerine en zwavelzuur uit de vetmassa te verwijderen, zien wo in een volgend lokaal. Door bijvoeging van kalk wordt hot z wavelzuHrneergeBlagen tot zwavelzure kalk of gips; door middel van persen wordt de vloei stof, waarin dit gips zich bevindt, geperst, waar door de glycerine afvloeit en't gips achterblijft; wellicht wordt dit later nog bevonden waarde voor den landbouw te hebban. De glycerine, ingedampt tot een zekeren graad Beaumé, wordt aan distilleerderijen binnens- en buitens lands verkochtde zoete smaak is wel roeds te proeven, doch met een bitteren bijsmaak. De vetzuren, die van de glycerine geklaard zijn, worden in groote distilleerketels door middel van oververhitten stoom aan distillatie onderworpen en de vloeistof wordt later ge leid naar den kristalliseerkelder, waar zij in schuitvormige koeken gegoten wordt. Boven rekken, 10 hoog, bevindt zich eene buis, die de vloeistof aanvoert. Door het openen van eene kraan stort de olieachtige massa zich in den bovensten vormis deze tot op zekere hoogte govuld, dan vloeit de overtollige vloeistof door eeno gleuf, die in een der schuine opstaande wanden van den vertinden vorm is aange bracht in den daaronder staanden en zoo ver volgens totdat de onderste vorm gevuld is, waarna de kraan gesloten wordt door het omvertikken van eene wig. De vormen staan zigzagsgewjjze onder elkaar. Op deze wijze is het mogelijk meerdere duizenden bakken op een dag te vullen, bjj een minimum van opzicht en zonder verlies, is eene voorwaarde voor goede kristallisatie; de gelijkmatige temperatuur kan dan ook 's winters door stoombuizen op normaal peil gehouden worden. Een blik in het ketelhuis, waar 7 stoom ketels met een gezameclijk verwarmend oppervlak van meer dan 600 11! liggen, kun nen ons een flauw begrip geven van de massa's stoom, die hier door 5 steeds werkende ketels kunnen geproduceerd worden. Een afzonderlijke stoommachine dient om de ketels ta voeden met het water, dat uit de distilleerkamere, met een vrjj hooge temperatuur, nog den economiser passeert er bij eene temperatuur van dikwijls 110° C. in de stoomketels komt. Deze stoom machine kan ook als brandspuit gebezigd rijtuig reden zij naar het hotel in de rue de Miromesnil te Parijs. Jacques wilde donzelfden nacht nog naar de rue Guénégaud gaan, maar Pascal hield er hem van terug. „Neen", zeide hjj, „laten wjj liever mor gen gaan. Wij hebben de sleutels, dus be hoeven wij niets open te breken. Wanneer wij er overdag komen, zal niemand achtor- docht koesteren." Den volgenden morgen begaven Jacques en Pascal zich naar de woning van Fauvel. De rue Guénégaud is in de week reeds eene stille straat, doch 's Zondags is zij bijna geheel uitgestorven. De twee medeplichtigen waren dus zeer verbaasd, toen zij de straat ditmaal veel levendiger vonden dan op ge wone dagen. Voor het huis No. 9 stond een volkshoop verzameld. „Wat is hier te doen?' vroeg Jacques. „Wat beteekent al dat volk?" „Ik weet het niet, maar zij staan voor het huis van Fauvel; dat voorspelt weinig goeds." Zij waren het huis genaderd en mengden zich onder het volk. „Is hij al gepakt?" vroeg er één. „Neen", antwoordde een ander, „hij is vannacht niet thuis gekomen. Hij heeft zeker lont geroken, maar dat belet niet, dat z{j hem worden, doch dan werkt zo sneller; brand leidingen en extincteurs, alsmede bakken mot oplossing van cliloorcalcium, vindt men door de geheels fabriek. We zeiden hierboven dat de vette massa, be staande uit stearine palmitine-, cn oleïnezuur, in koeken gegoten is; voor het maken van kaarsen hebben we alleen de eerstgenoemde vetzuren noodig en moet het oliezuur u,t de massa verwijderd worden. Dit geschiedt door hydraulische persen. De koeken worden in wollen of koeharen doeken gepakt en aan rijen van drie in de pers gelegd, daarboven eeno plaat van bladijzer of blik, weder drie koeken totdat de pers govuld isdeze hydrau lische persen, die eene drukking van 800 atmosferen kunnen uitoefenen, worden door middel van pompon, die o zoo kalm werken, bediend, en men zou als men er bijstaat mooi lijk kunnen gissen dat zulk eene enorme kracht verkregen werd, ware bet niet dat do mano meters, die voor 't geraak bij 100 atmosf. ingedeeld zijn, ons daarvan op de hoogte brach ten. Langs de persen zien we dan ook de oleïne druppelsgewijze naar beneden vlooien en zich in goten verzamelen. Is het maximum van persen verkregen, dan worden de koeken uit de verdrukking bevrijd en gesorteerddo zijkanten nl., die het minst van den druk ge leden hebben, worden er afgebroken en opnieu w gesmolten en ondergaan dan weder de be schreven behandeling. Do aldus verkregen zuivere stearine wordt nu gesmolten en we treffen die in do kaarsen- gieterij aan. Daar staan honderden giotbakken, die elk 10 afdeelingen bevatten en in elke afdeoling zijn 10 kaarsenvormon in compositie, aan de fabriek zelve gegoten. De kaarsenvor- men staan mot de koppen omlaag; in den kop is eene zoor nauwe opening, juist wijd genoeg om do pit door te laten, die onder op een klos gewonden zit; de pit, van gevlochton katoen, geïmpregneerd met eene oplossing van zwavelzuur, boorzuur en nog iets (wat ons wel medegedeeld werd, maar wat we niet zeggen willen) waardoor ze spoedig brandt, niet verkoolt en alle goede eigenschappen bezit, die wo aan kaarsenpitten stellon mogen, de pit dan wordt van onder door een gewichtje strak en van boven tussclion klemmen vast gehouden, waardoor zij juist in 't midden van den vorm gespannen is, en handig stort de gietster de vloeibare stearine in de tien ope ningen, die elke afdeeling bevat; achtereen volgens worden alle compartimenten gevuld, worden ze afgekoeld door middel van koud water, dat aan ééno zijde in dan bak gelaten spoedig zullen hebber. Gisteravond heeft do politie zjjne bibliotheek doorzocht en den gebeolon nacht hebben agenten het huis be waakt, maar hjj is niet thuis gekomen." „Z(jn er veel gestolen boeken in zyne biblio theek gevonden?' „Ja, heel wat. Vanmorgen hebben de politie agenten twee groote koffers vol boeken naar de prefectuur gereden." Pascal greop Jacques bjj den arm en trok hem met zich voort. „Geen kans meer om het boek in handen to krijgen", mompelde hij„wjj hebben een dag te laat gehandeld." „Ja, de politie is ons vuórgeweest", ant woordde Jacques. „Het Koode Testament" ontsnapt ons. Thans moeton wg van het andere middel gebruik maken. Nu, zooveel te erger voor de erfgenamen." TWEEDE DEEL. X. Jacques Lagarde en Pascal Saunier keerden ontmoedigd en verslagen naar hunne woning in de rue Miromesnil terug, maar hunne ver slagenheid was van korten duur. De moord, op Fauvel gepleegd, was nut teloos geweest, maar daarover bekommerden wordt en ter anderer zijde afvloeit; zgn de kaarsen nu behoorlijk hard, dan wordt een klem, aan een takel verbonden, neergelaten, grjjpt in de zich boven do kaarsenvormen bevindende massa gestolde stearine, de takel opgewonden en we zien tien wit glinsterende kaarsen zich uit vormen opheffende pitten voor het volgend tiental worden weer vast geklemd, do pitten van het tiental, dat gereed is, losgesneden en de stearinemassa, waaraan deze zich bevinden, tusschen leggers gehangen, waarna rappe handen ze van do koek losmaken en op wagens leggenvan uit de gieterij gaan zo naar do pakkamer, een ruim, luchtig lokaal met glazen dak, blauw geverfd, om hot schelle van die massa wit te temperen in dit lokaal wordt het toilet der kaars gemaakt, voordat zjj haar entree in do wereld doet om die mee te helpen verlichten. Een cirkelzaag geeft haar de voreischte lengte on knappe knipsters laten van de pit juist zooveel over, dat, zonder den kop te raken, men zien kan dat er eene pit inzit. Zijn het nu gewone kaarsen, dan worden ze met acht en tien tegelijk tusschen twee doeken gerold, maar de nobele worden één voor één met een doek gepolijst en afgewrevendan met tientallen in de bekende blauwe doozen verpakt en zijn dan gereed om verzonden te worden. Waarheen ze wel gezonden worden bijna elk beschaafd land kent de Goudakaarsen en met uitzondering van Rusland en Noord- Amerika, waar inkomend recht de voornaamste post van 's lands inkomsten is, kan de fabriek zeggen overal heen te exporteeren. Voor de enorme massa kaarsen, die de fabriek maakt, 30 duizend pak per dag worden de kisten, waarin ze verzonden wor den, aan de fabriek zelve gemaakt. We zien dan ook eene groote zagerij, waarin het ruwe hout gezaagd en geschaafd wordt, den timmer- winkel waar de kisten door machines in elkaar gespijkerd worden en den voorwand vooraf ge stempeld met don naam der fabriek. Deze ingonieuse manier van timmeren droeg ieders bewondering weg. De doozon-fabriek of plakkerij zien we in een ander lokaal; tusschen de 80 en 100 meis jes zjjn bezig mot stroo-karton te stijfselen, om een houten of blikken vorm te plakken en daarom weder het blauwe papier. Ons schijnt dat in zenuwachtige haast te gaan, doch we vergisten ons; 't is alleen verbazende vinger vlugheid en handigheid; hoe zou 't anders mogelijk zijn dat één meisje van 500 tot 700 doozen op een dag plakken kan? In zulk eene inrichting gaat men natuurlijk BMBMBuaJMumimi'JiiHMMwnmiiiM'AM—«aci de beide schelmen zich weinig; slechts de toekomst boezemde hun belang in; het ver leden was vergeten. „Thans is het zaak, zoo spoedig mogelijk de medaille in handen te krijgen", zeide Jacques, toen h(j met zjjn medeplichtige in z(jn studeervertrek alleen was. „Heb je mij niet gezegd, dat die behanger Amedeus Duvernay niet zelf zijne medaille droeg?" „Dat hob ik gezegd. Hjj hooft ze aan zijn meisje ter bewaring gegeven en zjj draagt de medaille op hare borst." „Hoe heet dat meisje?" „Virginiehaar familienaam ken ik niet, maar onthoud den voornaam slechts goed." „Ik onthoud alles, waar ik belang bij heb." „Met dien Duvernay hebben wjj niets te maken; het meisje bezit do medaille, dus zjj alleen slechts behoeft t« verdwijnen." „Neen, Jacques, dat ben ik niet met je eens. Wanneer zjjn meisje verdwenen is, dan zal die Duvernay natuurlijk moord en brand schreeuwen, al zjjn best doen om te weten, wat er van haar geworden is, en zoodoende de politie op hot spoor brengen. Zg moeten beiden vallen." „Ja, je hebt geljjk." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5