INGEZONDEN. AnncialiC'PEan. Mijnheer de Redacteur! In het weekblad „Volksbelang" van 19 April komt voor oen ingezonden stuk over de annexatie, geteekend „een Zoeterwouder", die daarin 6 vragen stolt en beantwoordt, in de hoop dat, zoo het de ware antwoorden niet zjjn,. hem beter te zullen inlichten. Ofschoon ik my met da antwoorden op die vragen in het algemeen wol kan vereenigen, zijn er toch twee welke naar mijne meening wel nadere besprokiug waard zijn. In vraag 3 weidt gevraagd: „"Wat kan Leiden bewegen pogingen aan te wenden om een gedeelte van Zoeterwuude (ik voeg hierbij Leiderdorp en Oegstgeest) to bemachtigen?" waarop wordt geantwoord„Waarschijnlijk hot verlangen om belasting te kunnen heffen van de naburige gemeenten." Dat antwoord bevredigt mij maar half, want als men de onkosten on uitgaven in aan merking neemt, welke ...an die annexatie verbonden zjjn, dan is het zoo klaar als de dag dat Leiden daarvan nimmer voordeel kan trekken, en dat weten de ontwerpers van de annexatie ook wel, ten minste zjj konden en moesten hot weten. Toen eenige jaren geleden de annexatie ook werd beproefd, was er zoogenaamd gebrek aan bouwgrond, maar toon het bleek dat do bouwgrond te Leiderdorp 5 per Q meter had opgebracht en die in het. Plantsoen nauwelijks f 3.SO kon gelden, begrepen Godeputecrde Staten dat de behoefte aan bouwgrond de w„re rudon niet was, en de voorgestelde annexatie werd in doos gestopt. En welk mot.ef heelt men nu? Dat de kinderen van ouders uit de omlig gende gemeenten van de scholen in Leidon genietou, dat van gas- en waterleiding door hen gebruik wordt gemaakt, dat ambtenaren en anderen, die in Leiden hun middel van bestaan vinden, buiten wonen zonder by te dragen aan do lasten der gemeente. Dat is in zoo verre waar, doch er zjjn nog velen die van dat alles geen gebruik maken; maar Leiden behoeft daarvoor toch geen buitengewone uitgaven te doen; zy genieten van hetgeen Leiden goen cent kost. Bovendien, als men dat de omwoners niet gunde, dan had dat immers niet zoo bi - hoeven te blijven. Haar aan wie de schuld? Toen da lieer Boel voor eenige jaren een staat had opgemaakt van het bedrag, dat ieder schoolgaand kind por jaar aan de ge meente kostte, werd door de heeren De Goeje c. s. een voorstel ingediend, om do omwonendon binnen zeker rayon, het school geld volgens de kosten te laten betalen; gas- en waterleiding te verhoogen, en de stadsambtenaren, die buiten de gemeente woonden, aan de inkomsten belasting te laten betalen in verhouding tot de traktementen, welke zjj van de gemeente genoten. Maar toen de voorzitter het voorstel be streed, en met Z.E.-Achtb. ongtEvnr.arde ge vatheid deed uitkomen, „dat als de kin deren van de omliggende gemeonter. geheel wegbleven, de gemeente dan nog grooter schade zou lijden," werd bet voorstel ver worpen. Er zijn er eenigen, die zeggen„was het voorstel aangenomen, dan waren alle argumenten weggenomen, om later op eone annexatie terug te komen." Men ziet hieruit dat men alle pogingen aanwendt om het doel te bereiken. Maar wat heeft men met hot doel voor? Dat is eeno vraag, waarnaar veel te raden is, maar die moeilijk is op te lossen. Dat zal de tijd moeten leeron. Of het zal gelukken? Ik ge loof het niet! In vraag G wordt gevraagd: „Zou het voor Leiden misschien voordeeliger zjjn, als hot Zoeterwoude liet groeien en bloeien (in plaats van bloeden) en do toegangswegen naar de stad vermeerderde?" Daarop ant woordt bjj„De Leidsche gemeente-kas zou dan geen nieuwe (maar toch twijfelachtige) bronnon van inkomsten hebben, doch de bur gerij zou or wel bjj varen." Op die vraag wenschte ik positief te ant woorden In geen enkel denkbaar geval kan de annexatie strekken tot voordeel van Leiden, veeleer tot nadeel, en als de zaak eenmaal tot stand is gekomen, mag men den naam van Leidex wel voranderen in dien van LIJDEN, want al heeft men het nog zoo mooi voor gespiegeld, hot voornaamste, dat licht in de zaak kan verspreidon, heeft men doodeenvoudig vergeten of verzwegen, nl. rekening te houden niet de uitgaven en onkosten, welke aan de annexatie verbonden zullen zijn en voortdurei 4 op do gemeente zullen drukken. Een ieder, die de maatschappij van hare practische zijde heeft leeren kernen, d. w. z. die oud en grjjs is geworden in den strijd om hot bestaan, weet dat d-a geringste afwijking van den knng der gewone bemoeiingen, ge paard gaat met verhooging van arbeid, en dat arbeid geld kost, woet iedereen. Het spreekt dus vanzelf d3t by annexatie van een tweemaal grootor deel dan Leiden zelf is, werkzaamheden ontstaan, waarvoor verhooging van bezoldiging en uitbreiding van personeel het onvermjjdrijjk gevolg zullen zyn. 1 Zoo zullen voor vorhooging van bezoldiging in de eerste plaats in aanmerking komen: lo. do burgemeester, 2o. de drie wethouders, 3o. de secretaris, 4o. de ontvanger, 5o. de ambtenaren van de secretarie on den burger lijken stand, 6o. de architect met omgeving, cn de enorme kosten voor ondo.kcnd en repa ratie van fabricage, 7o. de dirocteur en het personeel van de gasfabriek, 8o. dl commis saris van politie, 9a. do diie inspecteurs. Voer uitbreiding van het personeel beamb ten zijn volstrekt noodig: lo. een wethouder (in eeno gemeente van den 1 sten njng mogen niet minder dan vier wethouders zijn)2o. twee ambtenaren b(j den ontvanger, 3o. twee idem tor secretarie, 4o. een by de fabricage, 5o. twee inspecteurs van politie, 6o. negen agenten, 7o. onderwijspersoneel voor 3 scholen lager onderwijs, 8o. voor 3 bewaarscholen, 9o. voor 3 handwerksscholen, lOo. oen ge meente bodo. Een ea andor schat :k op eeno jaarljjksche uitgave van f 35,000. Mijn beweren i3 niet, dat die uitgaven reeds dadelijk zullen aan vangen dat zal trapsgewijze gaan, naarmate zich de behoefte daaraan doet gevoelenmaar komen zullen ze zoo zeker als do zon schijnt bjj helder weer, en in alle gevallen zullen zy reeds een voldongen feit zjjn lange jaren vóór dat de leening van een half millioen is afgelost. "Wat do leening betreft, voor onteigening van gebouwde en ongebouwde eigendommen, het aanleggen van straten, riolen en gas leidingen, het overnemen en bouwen van nieuwe scholen enz. zal volgers het zeggen van oen Hooggeleerde eene le9ning mosten gesloten worden van „Vijfmaal honderd duizend Gulden," tegen eene rente van 3'/2 pCt., terwijl de renten en aflossing te zamen zouden bodragen f 25,000, waarvan de betaling direct ingaat en vijf en dertig jaren duurt. Voegt men nu bierby de uitgave van f 35,000, dan krijgt men eene vermeerdering van uitgaven groot Zestig duizend Gulden per jaar. "Wie moet dat betalen? Evenals „een Oegstgoester" in hetLeidsch Dagblad schrijft, neem ik aan dat de reke ning van den beer Van Hamel juist is en de 3 te annexeeren deelen te zamen kunnen opbrengen 15,000, nl. als alles bleef zooals het was. Maar men moet zich niet voor stellen dat alle bewoners van de te annexeoren deelen dat zoo gemoedelijk zullen toelaten als een koe, welke men naar de slachtplaats voert. Als men zich dat verbeeldt, heeft men het geheel mis; minstens '/s gedeelte, dat voor zaken niet binnen de annexatie be hoeft te wonen, zal zich daar buiten vestigen of elders gaan wonen. Ja, ik heb er ge sproken, die zich liever in eene andere ge meente hoogere lasten willen getroosten, dan zich als een schaap aan een touw naar Leiden te laten sleepen, want de antipathie tegen de annexatie is buiten ondenkbaar groot. Er blijft dus maar f 10,000 over en de overige f 50,000 zullen door de Leidsnaars moeten betaald worden in den vorm van ver hoogde inkomstenbelasting of opcentenmaar daarvoor wordt dan Leiden ook eene stad van den Eersten Bang Mjjn liefje, wat wilt ge nog meer? Om niet al te veel van Uwe plaatsruimte te vergen, Mijnheer de Redacteur, moet ik eindigen met oen versje, dat vroeger op de Wittepoort stond (eenigszins gewijzigd, maar tot waarschuwing): Tot bidden U bevljjt, "Wees naerstiglyk en waekenae. Nu weet gij uur en tjjd, Wanneer u 't kwaed is naekende. Met dankzegging voorde welwillende plaat sing verblijf ik hoogachtend, UEd. Dv. Dr., L., 2 Mei 1890. P. HUÏTISN'LANP. Frankrjjk. Volgens de „Manchester Courier" was de samenspanning van anarchisten in Frankryk, welke door de politie in hare kiem werd ge smoord. bijna geheel te Londen op het getouw gezet. Een brief van Engeland naar Parijs, welke onderschept werd, bracht de geheelo zaak aan het licht en het was. zegt het blad, daaraan te danken, dat de markies Do Moröï cn andere leidjis der beweging gevat werden. Do afgevaardigden dei Egyptische regee ring Tigram Pacha en de heer Palmer hebben een bevredigend onderhoud gehad mét den heer Ribot, minister van huitenlandsche zaken, die den wensch uitdrukte dat Frankrijk spoe dig in de gelegenheid zou zijn zyno goedkeu ring to verleenen voor het Egyptische conver se ontwerp. Hedon heeft eone tweede beraad slaging plaats. BuitsohlancL Do heer H. F. A. Von Dechend, voorzitter der Duitsche Rijksbank, ie, naar men weet, op 76-jarigen ouderdom ovorledon. Groote verdiensten heeft deze bekwame man zich verworven door zijne medewerking in 187G tot oprichting en organiseoring van de Rijks bank, waarvan 1- jj 13 jaren lang president is geweest. Hij was het, die, naar het voorbeeld van Frankrijk en Engeland, hot giroverkeer invoerde, dat van zoo groote betoekenis voor don goldomzot geworden is. Zijne rijke erva ring, groote kennis en juist oordeel maakten Von Dechend tot een gewaardeerd raadsman voor vele mannen van zaken. Het bij den Bondsraad ingediende ont werp tot verhooging van de legeisterkte op voet van vrede stelt, naar men verneemt, de aanschaffing voor van 54 nieuwo veldtatte- ryen. Verder zullen de batterijen van het grenslegercorps alle op zes stuks bespannen geschut worden gebracht en de gezameljjke bataljons van dat corps op de sterkte van 700 man. In het geheel 5000 man infanterie en 6000 man artillerie meer. België. Volgens de „Manchester Guardian" loopt het gerucht, dat Stanley eerlang als gouver neur-generaal van den Congo staat naar den Congo zou vertrekken. Koning Leopold zou hom volkomen volmacht hebben verleend om den vrijstaat op hechteren administratieven grondslag te vestigen en maatregelen tonemen, wolke hij voor de ontwikkeling van den Staat wonschelijk acht. In de Belgische Kamer is Donderdag eenige opschudding verwekt, doordien iemand op de tribune (naar het schijnt oen halfkrank zinnige dagblad venter) luidkeels riep: „Gy zjjt allen eon hoop kwakzalversG(j houdt u met nesteryen bezig en laat allerlei onrechtvaar digheden begaan Bjj den uitgang aangehouden, werd by op vrye voeten gesteld, nadat er proces-verbaal was opgemaakt. De mar. heet Liétard en moet, volgens de „Indépendance", verklaard hebben de aandacht op zich te hebben willen vestigen, omdat hy geen brood had. Hy moet eene bijzondere lamp hebben uitgevonden. Groot-Brltannië. Volgens de „Glasgow Herald," wier Lon- densche correspondent een brief zag van EminPacha, is laatstgenoemde niet dan aar- zolend naar de Duitschers overgegaan. Hjj had gehoopt, te Mombassa of elders in dienst te treden van de Britsche Oost-Afrika-Maat- schappi) en wachtte daarom zoolang mogelijk vóór hij Wissmann's aanbod aannam. Eerst toen de Engelschen geene stappen in dezen zin deden, trad hy in Duitschen dienst. De internationale tentoonstelling te Edin burgh is door den hertog en de hertogin van Edinburgh geopend. In den loop van den avond werd ontdekt, dat de diamanten van den hertog uit hot hetel, waar hy logeerde, gestoleD waren. De politie is den dief nog niet op het spoor. In de gisteren door het Lagerhuis ge houden zitting is de regeeringsmotie, strek kende om over te gaan tot de artikelsgewyze behandeling v.&n het voorstel betreffende wij ziging der wet op hot kleine grondbezit in Ierland, met 349 tegen 210 stemmen aan genomen. Tot de jaarlijks in het Pailement terug- keerende wetsontwerpen behoort ook dat tot intrekking van de eigenaardige Britsche wet, die het huwelijk met dei zuster eener overleden eohtgenoote niet toelaat. Woensdag werd in het Lagerhuis tot de tweede Je.zing der „Deceased Wife's Sister Bill" met 220 tegen 155 stem men overgegaan. Het ljjdt intusschen geen twijfel, of het Hoogerhuis zal ook ditmaal weder de bill verwerpen. Spanje. De regeering heeft uit Barcelona eeno dopeche ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van ernstige wanordelijkheden in die stad. Do gouverneur-geuoraal had gen darmes gezonden om de lieden uiteen te jagen, maar dezen boden tegenstand. Eenigo personen zyn gedood of gekwetst. Tui-kije. U.t Konstantinopel wordt, met betrokking tot de overeenkomst omtrent do ontruiming van Egypte door de Engelscbe troepen, ge meld dat lord Salisbury het volgende aan Rustom-pacha heeft geantwoordEngeland zou er in toestemmen de onderhandelingen te hervatten, indien de Porte in beginsel, vóór het onderzoek van het ontwerp der nieuwe overeenkomst, aannam dat Engeland het recht zou hebben, bij gevaar van buiten of onlusten in het binnenland, troepen naar Egypto te zonden, met of zonder toestemming der Porte en met of zonder dions medewerking. ouicagd Nieuws. Donderdag-avond omstreeks 8 uren brak op do Gouwe te Hoogwoud in de oudo boerenwoning, bewoond door het talryka gezin van A. Appel, een hevig9 brand uit, welke weldra een dreigend aanzien nam. Zóó snel breidde de vlam zich uit, dat de goheele inboedel verbrandde, benevens drie vette varkens, een ezel, eone geit en f 300 aan bankpppier, door den bewoner dienzolf- den dag voor verkochte koeien ontvangen. Door spoedig aangebrachte krachtdadige hulp werd de naastby gelegen woning ge spaard. Te Winschoten ontstond gisteren in den laten avond in eene dor hoofdstraten een volksoploop, naar aanleiding van een twist tusschen een kapitein en een luitenant van het Heilsleger, over het aanschaffen van een kleedingstuk voor laatstgenoemde. De rust herstelde zich niet, alvorens aan de woning des kapiteins alle ruiton waren verbrijzeld en de deur was ingetrapt. In den FaubourgPoissonnióre te Parijs trachtte oen geheel gezin, de vad6r, zyn 25-jarige zoon en 20-jarige dochter, door kolendamp een einde aan hun leven te maken. Zjj werden bewusteloos in hunne kamor ge vonden en dadelijk naar een hospitaal gebracht. Het meisje stierf, terwyl voor hot herstel van vader en zoon weinig hoop bostaat. Te Parjjs zjjn een Franschman en een Duitscher in hechtenis genomen, be schuldigd voor eenige jaren den diefstal van 615,000 fr. bij Cora Pearl te hebben gepleegd. Het grootste gedeelte van de kantorenwyk der stad Trehune in Manitoba is door brand vernield. De schade wordt op 10 tot 20,000 dollars geschat. De brand was aan kwaadwilligheid te wijten. Weer een nieuwe Eyraud ont dekt! - Volgens een bericht uit Acapulco in Mexico zou de moordenaar van den heer Gouffé zich onlangs naar Panama hebben ing scheept. De politie trachtte hem gevangen te nemen, maar slaagde niet. Ook in deVereenigde Staten zyn op 1 Mei betoogingen gehouden voor een algomeenen arbeidsdag van 8 uren, en in verscheidene steden werd het werk gestaakt. Te Philadelphia hieldon 3000 timmerlieden met den arbeid op. Naar men verneemt, hebben er Donderdag avond by eene fabriek buiten de Kottbuserpoort nabij Berlijn toch nogvechtpartijen plaats gehad tusschen leegloopende en niet-leegloopende werklieden. Een twintigtal werd er dooi de politie gevat. Kapit. Netherton, gezagvoer der van het schip „Arica," van Caleta Buena te Queenstown aangekomen, is door een ma troos, genaamd Henry Newbold, overboord geworpen en verdronken. De matroos werd in de boeien gezet en by aankomst te Queens town in hechtenis genomen. Ia de Sted. Werkinr. zijn opgenomen datum. DAGEN. Yolw. pers. Kinde ren. Totaal 27 April. Zondag 41 10 51 28 Maandag. 59 12 71 29 Dinsdag 68 11 79 30 Woensdag 68 12 80 1 Mei Donderdag 63 8 71 2 Vrijdag 67 9 76 3 Zaterdag. 51 6 67

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2