Konings was ontleend, deelt thans mode, dat van deze benoeming niets bekend is; de vice-admiraal jhr. Yan Capellen bekleedt die functie nog altyd. Ook het gerucht, als zouden deze vlagofficier en da ger.eraal-majoor graaf Dumonceau op pensioen zyn gesteld, mist, volgens het blad, allen grond. Bg Zr. Ms. bosluit van 21 April 1890, Mo. 45, is de afgifte van het bewgs van ont- -s'.ag uit den dienst van de ingelgfden bg de militie te land der lichtingen 1884 en 1885 en aan de ingelgfden bg de zeemilitie van 1S85 en 1886 geschorst, totdat zal zijn he slist omtrent de bg de St&ten-Goneraal inge diende voordracht van wet, strekkende om hen tot langersu dionst to verplichten. Vergmlerisig va» Houwkunst. De 167ste of laatste vorgadering in dit vereenigingsjaar van de afdealing Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst werd Donderdag-avond in het Mutsgebouw alhier gehouden. Het eerst beschouwde men „Autographien des academischen Architecten-Vereins in Aachen," een ontwerp van een burgerwees huis te Kampen, de stationsgebouwen te Delft en te Vogelezang, het Aquarium en het café „Krasnapolsky," te Amsterdam, een antwoord op de prijsvraag: Sociëteit ,Sic Semper," te Utrecht, en een stalgebouw met woningen. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer G. Van Driol, welke notulen zonder op- of aanmerkingen werden gearresteerd, daDkte de voorzitter, de heer D. E. C. Knuttel, den heer H. J. Jesse voor diens welwillendheid om een en ander, méér dan verwacht was, voor do kunstbeschouwing to hebben beschik baar gost6ld, hopende dat men later nog menigmaal uit den voorraad des hoeren Jesse zou mogen putten. Medegedeeld werd vervolgens dat de heoren P. G. Lancel en Adr. J. Van Achterberg in een schrijven hadden medegedeeld dat z(j ver hinderd waren de vergadering by te wonen. Als nieuwe leden der afdeeling werden daarna toegelaten de heeren P. Herfst, K. T. Caron en H. Filippo Hz. en benoemd tot afge vaardigden ter Mei-vergadering van de Maat schappij do heeren G. Van Driel en Adr. J. Van Achterberg, nadat door den heer W. Kok was bedankt, en tot hunne plaatsvervangers de heeren C. Van Ruyven en P. De Wilde. Voor de September-vergadering werden be noemd de heeren J. Roem en H. J. Jesse; tot hunne plaatsvervangers de heeren J. P. De Koning en W. C. Mulder. Wat het programma der afdeelings-prys- vraag betreft, dit zal luiden als dat des vori- gen jaars, aangezien toen geene antwoorden op die vraag inkwamen en dit niet mag worden toegeschreven aan die vraag zelve. De heer Jesse vroeg nog of het ook wensche- lyk ware de helooning, aan de te bekronen antwoorden toe te kennen, te vergrooten, doch de voorzitter, denkende aan de financiën dor afdeeling, meende dit te moeten ontraden. De woorden van den heer Jesse werden dooi de jongere leden met applaus begreet. Voor het programma der prijsvraag zie men het „Leidsch Dagblad" van Maandag 6 Mei 1889. niet hebt kunnen vinden naar die twee andere werken: „Het Leven van Vader Joseph" en „Het Roode Testament." „Ik wist den weg wel, maar ongelukkiger wijze is een ander mij vóór geweest." De beide medeplichtigen barstten in een luid gelach uit. „Kom, maak ons t»ch geene sprookjes wijs!" riep Jacques uit. „Sprookjes? Wat bedoelt u? Veronderstelt u, dat ik die beide werken in mijn bezit heb?" „Veronderstellen is het rechte woord niet; wij weten het zeker. Dit werk, „De Gedenk schriften van den Graaf De Rochefort", is tegelijk met „Het Roode Testament" door n of uwe medeplichtigen uit de Nationale Bibliotheek gestolen." „Mijnheer!" riep Fauvel angstig uit. „Maak u niet ongerust, waarde heer Fauvel wy zullen u niet aangeven. „De Gedenk schriften van den Graaf De Rochefort" hoeft u mij verkocht, en u zou mij „Het Leven van Vader Joseph" ook wel verkoopen, wan- Deer u het niet tegelijk genoemd hadt met „Het Roode Testament", want dit werk wilt u voor geen prijs afstaan. Nu, het staat u vrij te verkoopen en te houden wat u wilt. Ga weer zitten, beste vriend, en laat ik nog eens inschenken." Dsn heer K. F. L. Van der Woerd, ama nuensis en mechanicus van het physiologisch laboratorium der universiteit alhier, werd daarop het woord gegeven tor bospreking van de toiephoon, een onderwerp, dat in dezen tjjd hier ter stede wel op zyne plaats mocht heoten en om welke reden de leden dan ook recht tot introductie hadden, van welk recht was gebruik gemaakt. Ten einde hetgeen hy later omtrent de telephoon zou zeggen, duidelijk te doen zyn en gemakkelyker te doen begrypen, begon de heer Van der Woerd mot te verklaren wat electriciteit is en op welke verschynselen daarby in het bijzonder moet gelet worden. Hy vestigde de aandacht op do statische en do dynamische electriciteit en stond een oogonblik stil hij de proef, in 1780 door Galvani genomen met den kikvorschpoot, oin daarna in herinnering te brengen den stryd tusschen Galvani en Volta. Spr. verklaarde achtereenvolgens do kolom van Volta, do eleetromotcrische kracht, den galvanischen stroom, de elementen, hot naaldenstelsel, de inductie enz., om ten slotte tot de beschrijving der telephoon zelve over te gaan, haar eerst te beschouwen in hare oorspronkelgke constructie, en aan te wijzen en aan te toonen welke verbeteringen zyn aangebracht, welke gebreken haar echter ook nog aankleven. Spr. gaf tevens eene ver klaring van de inrichting van het centraal station alhier en sprak een woord ter aan beveling van de telephoon in het algemeen, van die in onze stad in het byzondor. Nam de voordracht des hoeren Van der Woerd veel tijd in beslag en werd door hem heel wat gesproken, hetzy gemakkelyker of lots moeilijker te begrypen, onderhoudend eu leerrijk was die voordracht voor ieder, eens deels door de aangename wyze, waarop spr. een en ander wist te verklaren of duideljjk te makon, aan den anderen kant wegens do vele proeven, welke hy nam, en deteekonin- gen, welke hem ten dienste stonden of dio hy vlug schetste. Juist het gemis dier tee- keningen en dor afbeeldingen zynor toestel len, noopt ons, slechts een zeer lichten indruk te geven van hetgeen de heer Van der Woerd sprak. Alleszins had hy recht op de hartelijkedank- betuiging, tst hem, ook namens de vergade ring, door den voorzitter gericht. Uit het feit, dat niemand der aanwezigen moor iets om trent de telephoon te vragen had, bleek dat de hoer Van der Woerd de weetgierigheid daaromtrent had bevredigd. Het doel van het te houden a. s. zomer- uitstapje zal zijn Rotterdam, welke gemeente gekozen werd boven Dordrecht. De heer P. J. Groen vroeg nog inlichting omtrent eene vraag, voor langen tyd uit de brievenbus gekomen. De voorzitter zeido dat die vraag nog niet vergeten was. De heer J. J. Planjer wenschte op de eerst volgende vergadering besproken te zien do quaestie of het bouwen in eigen beheer in het belang der bouwkunde is, ja dan neen. Op eene desbetreffende vraag van den voorzitter stelde de heer Planjer zich zelfs beschikbaar die vraag op de bedoelde verga dering in te leiden. Ten slotte sloot de voorzitter de vergadering. De bibliothecaris ging weer zitten, maar by gevoelde zich niets op zyn gemak tegen over oen paar menschen, die zoo nauwkeurig van zyne geheimen onderricht waren. Jacques vulde nogmaals de glazen. „Heet u inderdaad Fauvel?" vroeg hy. „Is het geen aangenomen naam?" „Zeker nietl" „Is u dan familie van mevrouw de weduwe Laharre, geboren Fauvel?" „Dat is myne eigen zuster." „Dus dan is haar zoon, René Laharro, dezelfde, die u mij als patiënt zou zenden, uw neef?" „Natuuriyk." „Welnu, dan ben ik overtuigd dat „Het Roode Testament" in uw bezit is." „Ik ontken het." „De moeite kan je wel sparen, vriend Fauvel. Nadat ge mij de werken te keop hadt aangeboden, heb je een historietje ver zonnen om je te ontslaan van j* belofte. Waarom heb je dat historietje verzonnen? Omdat je, toen je „Het Roode Testament" doorbladerde om de stempels van de Natio nal* Bibliotheek uit te wisschen, gezien hebt, dat er woorden onderstreept waren. Die woor den heb je opgeschreven en je hebt toen een zin gekregen, die eene geheime bergplaats Gemengd Nieu-v: De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg Maatschappij Haarlem Leiden bedroog in April 1890 f 9,850.26 en in April 1S89 f 8,967.38. Sedert 1 Januari 1890 ƒ29,697.231/,, tegen f 27,610.23'/, over hetzelfde tijdvak van 18S9. Naar de strafgevangenis te Breda is overgebracht C. Adriaansen, 46 jaren, zonder beroep en wonende to Halsteren, bij Berg9U- op-Zoom, wegens poging tot moord op den persoon van J. Jong, 25 jaron, landbouwer, mede wonende te Halsteren, door een schot op hem te losBen met een eenloops-jacht- gewcer, waardoor hjj met een dertigtal hagel korrels in den rug ernstig verwondis geworden. Te Voenendaal vloog een haan van den heer Joh. De Leeuw uit het hok on kwam dadelijk op het 2 jarig kindje, dat alleen buiten vertoefde, af. Het aangezicht en hoofd van de kleino werden door hGt dier deerlyk gehavend, mon telde toch niet minder dan 12, waarby diepe, wonden. Ophetangst- geschrei snelde gelukkig spoedig mej. Fryda toe, die het kind uit de macht van het woe dende dier wist te redden. Te Beilen is een 4-jarig knaapje onder een met glaswork beladen vrachtwagen geraakt. Het kind is aan de bekomen won den overleden. Te Tourcoing en Roubaix is gis teren eene uitgebreide werkstaking ontstaan. Een troep werkstakers liep de omstreken af, onder het plegen van allerlei gewelddadig heden. Het aantal werkstakers wordt op 40,000 geschat. Versterking van troepen is gevraagd. De prefect van het Noorder-departement is te Roubaix aangekomen. Naar het zich laat aanzien zal de werkstaking nog grooter uit breiding aannemen. Een troep van 5000 werk stakers uit Roubaix is to Tourcoing aange komen. De cavalerie was genoodzaakt verscheidene groepen werkstakers met de blanke sabel uiteen te jagen. Keizer F ran s Jozef hoeft een jagers jubileum gevierd. Vóór 40 jaren schoot by by Roichenau den eersten korhaan. Sedert heeft de Oostenrykscho keizer telken jare aan do aantrekkeiyke jacht in het hooggebergte deel genomen en in het geheel 645 korhanen en 56 heDnen geschoten. Volgens Veritas zyn in Maart ver ongelukt 71 zeilschepen, waaronder 2Neder- landsche en 21 vreemde stoomschepen. Eenederoudstepostzegel-verza- melingen is dezer dagen te Parijs verkocht voor 50,000 franken. Om zyne vrouw to pleizieron.— Een architect te Fort-Smith, in de Vereenigde Staten, de heer Skidmare, heeft zich door morphine van het leven beroofd, na een brief geschreven te hebben, waarin hy verklaarde tot dio daad te zullen overgaan om zijne echtgenoote genoegen te doen, aangezien deze by huiselijke twisten meer dan eens had gezegd dat het haar pleizier zou doen hem dood te zien. De overledene laat zeer veel geld na en was zeer gezien te Fort- Smith. Nog altyd worden de ongeluk kige Hindoesche weduwen van hun haartooi beroofd en geheel glad geschoren. Thans aanwees. Van uwe zuster wist ge dat de graaf De Thonnerieux een kapitaal bestemd had voor zes kinderen, die tegelyk met zyne dochter ter wereld gekemen zyn; want uw neëf bevindt zich onder dit zestal. In het bezit van dit geheim, wil je er gebruik van maken, om de geheime bergplaats op te zoeken en het geld van den graaf De Thon nerieux voor jezelven te houden. Welnu, goede vriend Fauvel, heb ik niet goed ge raden Fauvel begreep, dat ontkennen dwaasheid zou zyn. „Je kunt byzonder goed raden, dokter Thompson!" riep hy, „maar nu zal ik eens gaan raden." „Ga je gang, beste vriend; ik beloof je, dat ik even openhartig zal bekennen, wan neer je goed geraden hebt." „Het testament van den graaf is gestolen; welnu, die diefstal kan door niemand anders gepleegd zyn dan door u." „Bravo, goed geradenHet testament van den graaf De Thonnerieux is in ons bezit, maar je begrijpt wel, dat, nu wy het tes tament hebben, wy ook de vier mlllioen in banden willen krygen, welke zich in de ge heime bergplaats bevinden." „Vier millioen!" riep de bibliothecaris uit. schijnen de baarscheerders to Bombay aan deze ten homel schreiende daad paal en perk te willen stellen. Een 400-tal barbiers hield Maandag aldaar oena bijeenkomst en nam de wodorzijdsche verplichting op zich voortaan da weduwen ongemoeid te laten. Reeds lang rustte er een vloek op hun bédryf; vroeger tevreden en gelukkig, zijn zy thans arm en veracht, wyl zy do zonde begingen onschul dige weduwen van haar schoonste sieraad te berooven. Voortaan hopen zij nu weder óp geluk! Mor. zegt dat den hertog van Orleans op zokoro voorwaarden de vryheid was aangeboden, maai' dat de hertog die verwierp. Hy zou nu in do gevangenis met Marguerite van Charlres trouwen. Hof schijnt dat de gevangene zich nogal verveelfcj hy is trouwens geen studioman en lezen doet hij weinig; daarby heoit hy boboal'to aan be- woging. De „Z e e" - r o o v o r s der Seine.— Do politie to Parijs heeft in een kelder eigens in eene dor achterbuurten 6ene bende jeugdige schurken aangehouden, die zich daar gevestigd hadden. Zy leefden daar op een grooten voet (hot ellendig verblyf buiten rekening gelaten) want zij stalen alles, wat ze grijpen en vangen kondenbeddegoed, visch, vleesch, groenten enwyn in verschillende merken. Zy hielden er bovendien, nog eene andore bezig heid op na. Zy stalen namelyk de touwen, waarmede de schepen aan den wal der Seine gemeerd liggen en verkochten dio, hetgeen hun in korten tyd ongeveer 10,000 franken opbracht. Als oena bijzonderheid dient nog vermeld te worden, dat zij op die avonden, waarop er niets voor hen te doen was, gezellig thuis blovon, terwyl één van hen het gezelschap dames werden ook geïnviteerd vergastte op eenige stukjes op do klarinet, welk instru ment by in het lokaal eener muziokvereeni- ging gestolen had. Het Huis van Vertegenwoordiging der Vereenigde Staten heeft f 150,000 ver leend tot onderhoud der noodlijdenden van de Mississippi-overstroomingen. Omstreeks 35,000 personen zouden hulp behoeven. Op den vloed varen bootjes rond om de ongelukkige:! te redden. In Louisiana zyn 5000 vk. Eng. mijlen overstroomd. West-Baton-Rouge dreigt door de vluchtelingen overbevolkt te worden. De „Paix" bevat een merkwaardig artikel betreffende het verlangen, dat aan keizer Wilhelm toegeschreven wordt, met Frankrijk vrienden te maken. Opmerkelyk is het, in een Fransch blad te lezen dat „keizer Wil helm eene toenadering wenscht tusschen Frankrijk en Duitschland en het in prins Von Bismarck afkeurt, niet al het mogoiyke naar zulk eene rapprochement te hebben ge daan." Volgens het blad zou do keizer thans bezig zyn plannen voor zulk eene verzoening uit te werken. Naar aanleiding van de timmer- liedenwerkstaking to Chicago zijn daar ern stige ongeregeldheden voorgekomen. Gebou wen, die door niouw aangeworven arbeiders waren opgetrokken, werden door de werk stakers afgebroken zonder dat de politie 'oy machte was hun dit te beletten. Men vreest voor een ernstig oproer; de politio en de soldatenmacht zyn deswege versterkt. „Ja zeker; er is zelfs nog meer." „Vier millioen, welnu, sta my de halft af en ik lever u het geheim uit." Weder begonnen de beide medeplichtigen luidkeels te lachen. „De helft, daarmee zyn wy niet tevreden 1" riep Pascal uit; „wy moeten de vier millioen toch reeds samen deelen en kunnen geen derde in ons komplot gebruiken." „Ik allee» bezit het geheim en wanneer je my de helft niet geeft, dan krijg jeniets riep Fauvel. „Komaan, mynheer Fauvel, wy zullen je als vriend behandelen", zeide Jacques; „ver koop my het boek voor honderd duizend franken." - „Honderd duizend franken, hahaha!" lachte de bibliothecaris, een mooie prijs voor een boek, dat meeT dan vier millioen waard is." „Dus je verkoopt het boek niet?" vroeg Pascal. „.Nooit van myn leven." De beide medeplichtigen stonden op, Pascal greep de bibliothecaris in den rug aan en trok hem achterover. Jacques had een flacoR uit zyn binnenzak genomen en hield dien den bibliothecaris onder den neus, terwyl Pascal hem den mond dicht hield, zoodat hy door zyn neus moest ademhalen. Hierdoor

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10