bij bat Ode reg., tot majoor, de kapitein J. E. H. Hanckar, van den staf van het wapen, werkzaam by de normaal-schietschool; by het instructie bataljon, tot commandant van het corps, de majoor G. Luymes, van het 6de reg. inf.by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot hoofd der work- plaatsen voor draagbare wapenen, de majoor P. \V. Pfeiffer, van dien staf, toegevoogd aan den directeur der artillerie-inrichtingen; tot majoor, toegevoegd aan den directeur der artillerie-inrichtingen, do kapitein J. Meyers, adjudant van het 3de reg. vesting-artillerie; bi) het 2de reg. veld-art., tot majoor, de kapt. H. H. Ramaer, tydeiyk belast met het bevel over de Ilde afdeeling van het corps; by het 3de reg. veld-art., tot majoor, de kapitein J. Van L9lyveld, tydelyk belast met het bevel over de lido afd. van het corps; by het 2do reg. vesting-art., tot eersten luit., de tweede luit. G. D. A. Schreuder, van hot corps; by hot 3 ie reg. vest.-art., tot kolonel, comman dant van het corps, de luit.-kol. A. Roms- winckel, commandant van het corps ponton niers; tot kapitein, de eerste luit. J. J. A.F. Kannemans, van het corps pontonniers; by het 4de reg. vest.-art., tot luit.-kolde majoor C. L. W. Moorrees, van het corps; bij het corps pontonniers, tot commandant van het corps, do mnjoor C. L. Van Pesch, van den staf van het wapen, hoofd der werkplaatsen voor draag bare wapenenby het corps torpedisten, tot majoor, de kapt. J. B. Van den Oudendyk Pietorso, commandant van het corps. Uit Lissabon wordt aan de „Times" ge seind dat de spoorwegiyn, welke deDelagoa- baai met de Transvaalscfce grens verbindt, geopend is. De Portugeesche overheid en vertegenwoor digers der Nederlandsch-Transvaalscae spoor- wegmaatschappyen waren tegenwoordig. Het stoomschip „Spaarndam," van Nieuw-l'ork naar Rotterdam, vertrok 29 April van Boulogne-sur-Mer; de „Meeaps," van Rotterdam naar Batavia, vertrolS 29 April van Aden de „Burgemeester Den Tax," van Amsterdam raar Batavia, vertrok 39 April van Port-Said; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 April van Southampton; de „PrinsFrederik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 April te Suez; de „Semarang," vai Batavhk naar Rotterdam, vertrok 28 April van 361omboi Araen-conoerf. Het studenten-muziekgezelschap „Semprec Crescendo" alhier weet den gunstigon naam,, welken het vroeger in zoo hooge matebbzat„ na deu onderganen tyd van rust uitïtekend. te handhaven. De aankondiging aDeen reeds dat heb' een. concert zal geven, ie voldoende waarborg dat- daarmede ook de aanbieding van veel imast- genot gepaard gaat. Was dit op heb joigste Invitatie og-ncert byzonder het gevalt niet minder had'men «ook daarvoor op heb Armen-concert zorg ge il ragen. Dit bleek bereid» uit do samenetellfing- vr n het programma. Yergeiykend de- opkomst by vorige srtnen-^ OliCêïten was deze-gistsravond in den Satoouw- burg zeer goed te noemen, al werd ze by- het invitatie-concert vsrre overtroffen. De liefde en toewjjüng, waarmede Jewer- kende leden van Si versterkt door- leden, van het strijkorkest van bet vierde rag. int.,. de orkestwerken ten gehoore brachten, waren. er daarom met minder om. Gade's Symphonie». j No. 4, Borodines vreemde „Steppenskizze aus. I Mittel-Asien" (waarvan duidelykbeidshale» .- achter op het programma eene korte beschrj- ving voorkwam), Grieg'e „Suite" voor stryvi- instrumenten (ten geschenke gegeven dior het werkend lid den heer J. S. EnthoveDli do ouverture tot de opera „Euryantbe"van Yon Weber werden met aplomb uitgevoerd, ter- wyl men in het Feest-preludium-, gecsoapo- neord ter gelegenheid van hot onlangs ge vierde 25 jarig jubilé van den heer W. F. G. Nicolai, als directeur der Koninklyke Muziek school te 's-Hage, teveos weder de gaven van den directeur, den heer Mann, ook als com ponist kon op prijs stellen. Het vry omvang rijke werk, dat ongetwyfold groote verdiensten bezit en heel wat onderscheiden instrumenten lereischt, werd met de grootste belangstelling govolud en aan het einde er van werd den eoir.pomst-d-recteur een fraaie lauwerkrans aangeboden, vergezeld van wegens de da verende toejuichingen nauwelyks hoorbare fanfares. Drie solisten traden dezen avond op, in de eerste plaats mej. Marie Snyders, uit Delft, die vóór de pauze, onder begeleiding van orkest, zong de Scëne der Andromache aus „Achilleus" van Max Bruch. Deze dame heeft een fraai, goed ontwikkeld, beschaafd geluid, dat geiyk uit de voordrachten, met des directeurs piano begeleiding, na de pauze bleek Brahms' „Mainacht", Nicolaï's „Myn liefken is myn somer" en Mann's „Vögiein, wohin so schnell?" vry belangrijk van omgang is. Ze kenmerkte zich bovendien door eene warme voordracht, vol uitdrukking, zóó, dat vooral de beide laatste nommers luide werden toegejuicht en zij Mann's werk moest herhalen. De andere soliste, die optrad, is voor Leiden eene zeldzaamheid. Het was nl. eene harpiste, frl. Kathi Müller, uit Arnhem, die bereids in bovengenoemd Feost-preludium van onzen stadgenoot de harp-party had vervuld, doch later met eene „grande fantaisie dódióe a Thalberg", van E. Parish-Alvars, toonde welk eene uitnemende kunstenares zy is en aan welke v:o: treffeiyke, vaardige handen dushet door haar bespeeld wordend instrument is toevertrouwd. Haar met belangstelling aangehoord spel, dat de lieüykste tonen, de reinste akkoorden voortbracht, werd eveneens luide toegejuicht. Do heer Lion J. Jacobson, uit Rotterdam, toonde met recht een „eerelid" van „Sempre Crescendo" te zijn. Eervol, waardig was zy'n optreden, waar hij in de eerste afdeeling de „Suite" voor viool, van Fr. Ries, vertolkte en in de tweede afdeeling Spohr's „Recitatief en Adagio" uit het zesde Vioolconcert door de „Chanson-polonaise" van H. Wieniawski deed volgen. Èn door den meesterlyken streek, en door de goed ontwikkelde techniek en door den gloed, welken hy aan de voordracht schonk, deed by zich eveneen» als een begaafd beoefenaar der kunst kennen en niet te var- wonderen was het daarom dat het publiek nog meer van h-Mn wensehte te hooren toen ook zyne verdiensten na het laatste nommer met een fraaien krans waren gehuldigd ge worden. Bereidwillig voldeed hjj aan dit ver - langen, waarby andermaal, evenals by de vorige voordrachten, de beer Mann op de hem eigene, lofFeiyke wjjze, de piano-begeleiding vervulde. Hot publiek was ten hoogste dankbaar, zoodat het niet andors kan of ook dit con cert heeft den besten indruk achtergelaten. Moge het nu ook blyken dat het doel, waar mede het gegeven werd, inderdaad is bereikt geworden. Gemengd Nlenwe. Morgen, 1 Mei, hoopt P. De Graaf, boekhandelaarshediende by den heer S. C. Van Doesburgh alhier, den dag te herdenken waarop hy vóór 25 jaren als zoodanig in dienst trad. De gewone jaarlyksche 30-April- plechtigheid, m. a. w. „het inluien van de Mei", nam hedenavond te zea uren alhier een aan- vasg en was oorzaak van de vergadering van kleinen en grooten in de nabyheid van de fontein op de Viscbmarkt, welke flinke duin waterstralen naar alle richtingen uitspoot, en het stadhuis, van welks toren achtereenvol gens allerlei opwekkende melodieën van volks- en andere liederen weerklonken. De rji dier melodieën werd geopend met het bekende Mei-lied, waarin sprake is van „hei't was in de Mei." Een en ander liep vreedzaam af. De fontein- „betooging" zal ongetwyfeld en met recht - dan ook wei niet van te voren zyn gevreesd, zooals dit met andere betoogingen in andere landen dezer dagen het geval ie. Na eeiugen tyd vaD carillon-spel te zpn verstoken geweest, zal Leidens burgery nu wederom voor het beelslag kunnen genieten van het „Wien Neeriandsch bloed" en het „■Wilhelmus", voor het halfsiag van de wyze van „Iö vivat", dit laatste tot en met de lustrum -feesten-week. By eene gisteren in het Hoeren- logement te Amsterdam gehouden effecten- veiling is o. a. een aandeel in de Leidsche Dainwatermaatsehappy verkocht tegen 150 pet. De twaalf woonhuizen, welke eerlang op het bouwterrein van „Vreewyk," aan den "Witten Singel, naby onze gemeente, zullen verryzen, zullen in anderen geest ge bouwd worden dan de reeds bestaande. Zy zullen in twee gedeelten, boven- en beneden huis, kunnen bewoond worden en voorzien zyn van andere gGvels dan de tot nog toe voor de „Vreewyk"-huizen gebruikelyke. De eentonigheid zal daardoor vermeden worden, dank zy de meerdere vryheid, welke de direc tie nu den architect, den heer W. Kok, ge laten heeft, die vroeger in het ontwerpen der plannen te veel gebonden bleek. Men zal de woningen zóó plaatsen, dat zy in de toe komst de uiteinden van geheele straten zullen vormen. De teekening der gevels doet een aangenaam voorkomen der huizen verwachten, eeno eigenschap, welke niet alleen door huur ders op hoogen prijs wordt gesteld, maar ook door niet rechtstreeksch belanghebbenden wordt gewaardeerd. Het geroep van brand deed den koffiehuishouder in perceel 38 op het Dam rak te Amsterdam gisteravond ongeveer tien uren naar buiten snellen. Eene dikke rook wolk over zyn huis ziende, meende de man dat dit in brand stond. Van schrik sloeg hy achterover en bleef op de plaats dood. De brand was uitgebroken in perceel No. 20 in de Oudebrugsteeg. Uit Amstordam wordt gemeld dat do socialistische werklieden, op aandrang hunner leiders, den lsten Mei mede zullen „manifesteeren". Dewyl hun van overheids wege do vergunning is onthouden een optocht te organiseeren, zoo bestaat het voornemen, 's avonds van een groot aantal verzamelplaat sen als een waarvan is aangewezen de straat „vóór het huis van mr. Jolles" te gelykertyd op te rukken naar „Plancius," waar alsdan vergaderd wordt. Door de politie worden allerlei voorzorgs maatregelen getroffen, welke zich ook uit strekken over het garnizoen. Aan de man schappen zyn voor dien dag alle verloven en permissiën geweigerd, terwyl, naar men ver neemt, de troepen den lsten Mei in de kazer nes zullen geconsigneerd worden. BUITENLAND. Bnitaohlancl. In het Huis van Afgevaardigden is gisteren de „Sperrgesetz" (wet op de kerkelyke goede ren) in behandeling genomen. De boeren Sattler en Von Zedlitz wenschten overleg met de bisschoppen over de aanwen ding van het Sperr-fonds. Zy deden overigens de belangryke tegemoetkoming van den Staat uitkomen. De heer Strackwitz wees er op dat het ontwerp, hetwolk de inbeslagneming der gelden in zich sluit, verbittering wekt by het Katholieke volk, dat nooit van de teruggave der gelden heeft afgezien. Dr. Wiadtboret verlangde teruggave der gelden, en niet alleen van de rente daarvan; zooals het ontwerp nu luidt, kan het door 't Centrum niet worden aangenomen. De Katho- )ieken zullen hunne aanspraken by den troon doen gelden. De minister Gossler bestreed het verwyt van eigendomachenni8, en ook de rechtstheorie van dr. Wmdthorst, een standpunt, waarop slechts een bisschop in Duitschland zich plaatst. De heeren Reichensperger en Windthorat wenschten te weten, of de curie het eens iB met het ontwerp. Na een langdurig debat werd het ontwerp verzonden naar eene commissie van 21 leden. Groot-Brit» ii ii 13. By het jaarlyksche feestmaal van ambte naren te Londen, dat door generaal Wolseley geleid werd, verklaarde Engeiand's beste gene raal het voor belachelyk, te gelooven, dat, ingeval de Engelsche vloot eene nederlaag leed, Engeland gedwongen ware, zich over te geven. Er waren, zeido hy, steeds levensmid delen genoeg in het land voor 8 maanden. Ook was het, zonder vreemde hulp, onmoge- ïyk alle havens te blokkeeren. Stanley is van zyn bezoek aan den prins van "Wales te Londen teruggekeerd. Vrydag wordt hy door de Emin-pacha-commissie ont vangen, by welke gelegenheid hy zyne eerste groote rede in Engeland zal houden. Ook de kroonprins zal daarby tegenwoor dig zyn. Telegrammen, LONDEN, 29 April. In het Lagerhuis is heden de beraadslaging hervat over het voorstel tot aankoop van grond in Ierland. COTONOU, 29 April. De troepen van Dahomey staan op 9 kilometer afstand van Portonovo. Zy zyn bezig de palmboomen om te houwen, waardoor de oogst voor ver scheidene jaren vernield wordt. De resident wacht nog op het antwoord des konings be treffende de uitwisseling van gevangenen. MADRID, 29 April. De Senaat heeft art. 1 21 van het wetsontwerp tot het invoeren van algemeen stemrecht goedgekeurd. MILAAN, 29 April. Een aantal anarchisten werd heden in hechtenis genomen. LONDEN, 29 April. Het Lagerhuis nam by eerste lezing het wetsontwerp op de alco holische dranken aan. BUENOS-AYTRES, 30 April. De finantiëele crisis schynt ten einde te loopen. De toestand verbetert. Ten gevolge eener vergadering van kiezers werd de orde verstoord en moesten de troepen te hulp worden geroepen. Binnenkort zal het Congres bijeenkomen. PARIJS, 30 April. Het gerucht loopt dat het regiment-Melin van Fontainebleau te Vincennos is aangekomen. Ook spreekt men van de waarschy'niyke inhechtenisneming van den hertog De Luynes. Opnieuw zyn eenige anarchisten achter slot en grendel gebracht. LYON, 30 April. In do zitting van den gemeenteraad is dojy den prefect medegedeeld, dat de overheid op den lsten Mei geen enkele delegatie zal toelaten. Het stadhuis zal dien dag gesloten z'1n. Opnieuw heeft een aantal huiszoekingen en inhechtenisnemingen plaats gehad. BERLIJN, 30 April. {Hll.) In alle stille, zonder eenige tentoonspreiding van macht, hebben de politie en de milita re autoriteiten uitgebreide voorzorgsmaatregelen voor de ge beurtenissen van morgen genomen. Ook de omstreken van Berly'n zyn daarby niet vergeten. Op die plaatsen, waarheen gewoonlyk feestvierende arbeid' rs zich be geven, zu'len gedeelten van de garnizoenen van Potsdam en Spandau, schynbaar om in den velddienst geoefend te worden, zich be vinden. Algemeen is men van meening dat de dag betrekkelyk kalm, zonder ernstige verstoring der orde, zal voorbijgaan. Het meerendeel der sociaal democraten zal gehoor geven aan de aansporing van een deel der partygenooten om zich rustig te houden. Aan eene algemeens werkstaking valt niet te denken. Talryke bedryven hebben besloten morgen aan den arbeid te blyven. LKBDEX, 30 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) "Verw.o stenwind. De overste J. C. De Meyer, chef van het hospitaal alhier, dirigeerend officier van gez. 2de kl., is tot kolonel bevorderd, terwyl de tot kapitein bevorderde 1ste luit. J. M. Obreen, van het 4de reg. infanterie alhier, in zyn nieuwen rang wordt overgeplaatst by het 3de regiment infanterie. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werd uitvoerig beraadslaagd over het ontwerp, regelende de wyze, waarop de open bare macht woningen mag binnentreden om verdachten of veroordeelden te arresteeren. Art. 1, regelende de arrestatie door open bare ambtenaren, met toestemming van den bewoner, werd onveranderd aangenomen. Morgen voortzetting. Omtrent 's Konings gezondheid vernemen wy, dat zich in het begin der vorige week weder eene lichte keelaandoening heeft ge openbaard en dat sedert dien tyd de alge meens toestand iets minder gunstig is ge bleven. Z. M. ontvangt intusschen dagelyks achtereenvolgens de verschillende heeren der hofhouding by zich. (HW.) Burgerlijke Stand ran Leiden, van 24 tot en met 30 April. BEVALLENM. Stijger geb. Boehmer Z. E. Pelt geb. Segijn D. C. Farier geb. Goedraad Z. C. Verplancke geb. Macco D. J. Korenhof geb. Tegelaar D. A. Nieuwenburg geb. Horree Z. M. Kapteyn den Bouwmeester geb. Loeber D. H. Blok geb. Walland Z. W. M. Corneliseen geb. Starrenburg Z. A. Goedwald geb. Van Aken D. W. De Bolster geb. Van Daal Z. H. G. Hartevelt geb. Groskump Z. J. M. Confurins geb. v. d. Koelen Z. O. O De Groot geb. Vorst Z. M. Opdendrcee geb. Gooaen D. H. Van Oosten geb. Van Ingen Z. A. Redel geb. Ktijsen 2 Z. M. L. Van Veen geb. Hoefnagel D. P. Van Kinds geb. Strijk D. E. J. Christiaanse geb. Borgerding D. GEHUWD: J. P. M. HulstafT jm. en C. W. Brom mer jd. C. J. F. Bognetteau 8. on E. Vlaanderen jd. H. Ouwerkerk jm. en E. A, C. Hansen jd. I. Do Graaf jm. en J. C. Quaara jd. N. J. Van Kampen \y. on W. Mieromet w. J. Van Rosse jm. en J. C. Meijer jd. A. Koblbeck jm. en G. A. Veeren jd. OVERLEDEN: M. J. Wijnbeek D. 2 j. A.Mie- remefc M. 67 j. C. C. M. v. d. Kas D. 19 j. R. H. Ferron M. 39 j. W. Ober Z. 24 j. J. Kw.k W. 65 j. M. J. Siraa geb. Gans D. levenl. W. Charité geb. v. d. Oever V. 29 j. A. Groene- wegen D. 36 j. M. S. Ober geb. Goebertus D. levenl. J. A. Moock Z. 18 m. G. Aalbertsborg M. 78 j. J. Wagomana Z. 2 ra. C. J.UldrikD. 47 j. R. Van Oosten Z. 17 j. D. SmitZ. 13 d. 333ste STAATSLOTERIJ. vierde klasse. derde lijst. Trekking van Woensdag 30 April. No3. 3281,17576 100©. No. 12983 fJOO. No. 17770 ƒ200. Nos. 4437, 4890, 15789, 20856 flOO.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2