De door den Hoogen Baad naar het gerechtshof in Den Haag verwezen zaait van Consenheim (heling in den medailles- diefstal te Haarlem) zal 10 Mei voor het Hof to 's-Hage behandeld worden. Te Katwijk aan Zee zijn gisteren 5 schuiten aangekomen met besommingen van 60 tot 90. De prijzen der visch blijven in tón doenalleen tong en schol waren iets hooger; voor de eerste word 30 tot 80 c. en voor de tweede 5 betaald. Uitspraak doende in de zaak van Elisabeth, Koolenberg, te Haarlemmermeer, tegen wie de officier van justitie te Haarlem de vorige week 4 maanden gevangenisstraf eischte, wegens het bestelen der ofterzakjes in de R.-K. kerk, veroordeelde de rechtbank haar gisteren tot dio straf. Door den kantonrechter te Haar- lemmermeer is Hendrik Spiering, koopman in boter te Hillegom, veroordeeld in eene geld boete van 6, subsid. 2 dagen hechtenis en in de kosten, met bevel tot openbaarmaking van deze rechterlijke uitspraak, wegens het in zjjn winkel voor de ramen uitgestald heb ben van eenigo stukken margarine boter, waarop „margarine" niet in duidelijke woorden voorkwam, zjjnde dit de eerste vervolging in het arrondissement Haarlem wegens overtre ding der boterwet van 23 Juni 1889. Gisteren vóór 20 jaren word de Gist- en Spiritusfabriek van den heer Van Marken te Delft gesticht. Gisterochtend bracht het personeel, met de harmonie-kapel aan het hoofd, den directeur eene aubade. Zondag te halfdrie zal een feestelijke maaltijd voor alle werklieden en employé's, met hun vrouwen, worden aangericht, gelijk gemeld werd. Gisteravond geraakte aan de Geer te Delft de schildwacht, die struikelde, met geweer en al te water. De soldaat werd echter spoedig door middel van stokken op het drogo gebracht. Te Botterdam had eene vrouw, die twee emmers kokend water droeg, het ongeluk op de brug aan de Warmoezierslaan te struikelen, ten gevolge waarvan zy het water over het lichaam kreeg en hevige brand wonden bekwam. "VV o e n s d a g-a vond omhalfnegen is te Haarlem brand uitgebroken op eene bovenachterkamer van perceel No. 1 rood, ge legen aan de Plantage en bewoond door P. J. Weitveld, vermoedelijk ontstaan door het springen van eene petroleum-hanglamp. Deze kamer is geheel uitgebrand. Een kind van 3 maanden, dat aldaar in eene wieg lag te slapen, is met moeite gered door C. J. A. Albers, sergeant by het 4de regiment infanterie. De brand is door dezen militair met behulp der politie en van eonige buren gebluscht. Alles is verzekerd. Men meldt aan het „Hbl." dat de werkstaking der kolenwerkers te Amsterdam spoedig ten einde zal zyn, daar dezen er in hebben toegestemd, de thans nog in het Westerdok liggende kolenboot op de oude voorwaarden te lossen, welke tegemoetkoming hunnerzyds waarschijnlijk zal gevolgd worden door eene voor alle partijen gunstige over eenstemming. De 21-jarige h a r m o n i k a s p el e r F. Zwakhoven, te Venloo, wilde de gasten van eene bruiloft aldaar met zyne muziek op- vroolijken. Dezen waren daarop echter niet gesteld, en maanden hem aan, weg te gaan. Toen Z. daaraan geen gevolg gaf, nam een jongmensch een geladen geweer en schoot den man in het linker-dybeen, met het ge volg dat de gekwetste per raderbaar naar het St.-Jozefsgasthuis moest worden over gebracht. Gistermiddag meldde men uit BeetsterzwaagEen tweede detachement infan terie is in de venen aangekomen en gehuis vest in de school te Tynje. Aan de kinderen is deswege vacantie gegeven. De schepen zul len geladen worden onder militaire bescher ming, mits de veenbazen daarby tegenwoordig zyn. Dat is door den burgemeester als voor waarde gesteld. Kapitein Leconte van Leeu warden, is te Beetsterzwaag gekomen als chef van de militaire macht. Op het appèl te Tjjnje hebben de werk stakers besloten, dat de goedwillige bazen mogen laden; de werkstaking duurt echter voort. Aldaar Iaden, naar hedenmorgen geseind werd, de schepen van de verveeners-firma Bouwer, te Gorredyk, onder militaire bescher ming. Te Beets wil tot nog toe geen arbei der laden. Uit Joure meldt men: In de veendery „De Greven" hebben de turfmakers van enkele vervenere loonsverhooging verkregen en het werk hervat. In de veendery van Oldelamer hebben ver- veners en arbeiders oen accoord getroffen. De vervoners gaven ƒ1.05 en ƒ1.10 perv;erM!. De arbeid is in vollen gang. In de veenderyen onder Oldeouwer (ge meente Doniaworstal) en in den grooten veen- polder in Weststellingwerf hebben de arbeiders het werk gestaakt. Woensdag-avond is het hulp- postkantoor te Made totaal afgebrand. Alles is gered. Gisternamiddag, omstreeks half- tvvee, ontstond te Groningen brand in de be huizing, bewoond door den kruidenier M. Van Hoorn in de Oosterstraat, doordien men een bed op eene stoof met vuur te drogen had gelegd. Door het spoedig optreden van de brandweer werd de brand beperkt tot het bovengedeelte van het huis, hetwelk geheel uitbrandde. Voorts is do waterschade zeer aanzienlyk. Gisterochtend omstreeks half- vier ontstond te Eindhoven brand by den bakker Dings, in de nabyheid der Protes- tantsc'ne kerk. De bewoners konden zich ter nauwernood uit het brandende perceel redden en waren op het dak gevlucht, van waar zy met ladders naar beneden werden geholpen. De brandweer verhoeddo door spoedige hulp verdere uitbreiding van den brand. Plet per ceel is geheel uitgebrand. Een groote brand heeft op de werf der hoeren Rose te Londen gewoed in een pakhuis van 4 verdiepingen, waar petro leum was opgestapeld. Honderden tonnen brandden. Er waren 18 brandspuiten, welke tegen dien geweldigen gloed niets vermochten. Personen werden niet gewond. De overstroomingen in Zuid-Wales verminderen. Do Darling, welke door het aan- richtdi van zóó groote schade haren naam geene eer deed, is weer in hare bedding terug gekeerd on inzamelingen worden ten behoeve van de noodiydenden gehouden. Nog steeds hebben 1200 motse- laars en oen groot aantal timmerlieden te Chicago het werk gestaakt. De gasfitters dreigen den arbeid neer te leggen op grond dat de werkdag tot 8 uren zou moeten wor den beperkt. Meer algemeen wordt op zulk een bsperkten werkdag aangedrongen. Nu en dan hebben er wanordelijkheden plaats, wan neer werkstakers en nieuwe arbeiders in botsing komen. In B e n e d en - Los isiana zyn weder dykbreuken voorgekomen. Het water is er hooger dan ooit te voren. Eene breuk in den dyk by Morgansea zou aan belangryke sui kerplantages groote schade toebrengen. Er zyn reeds 15 gemeenten gedeelteiyk over stroomd. De oosteiyke dyk naby Baton Ronge is doorgebroken en in de waterkeeringen by Chefalaya zyn 2 breuken. Mensehen en vee trekken naar elders. Betreffende de goudkoorts, die óp Madagaskar is uitgebroken, meldt een corres pondent der „Temps", dat de goudvelden voorloopig voor 5 maanden werden opengesteld, gedurende welken tyd elk vry man het kost bare metaal kan zoeken tegen eene vaste belasting. "Wat hy meer vindt behoort hem, doch moet hy tegen een vasten prys aan de regeering verkoopen. Volgens den eersten minister zyn er schat ten voorhanden, met welke de regeering har» oorlogsschatting - aan Prankryk hoopt af te doen. Dinsdag heeft in eene tunnel by het gehucht Vellerot, in het Franséhe departement Cöte d'Or, eene ontploffing van dynamietpatronen plaats gehad, ten gevolge waarvan een meesterknecht en een werkman het leven verloren en verscheidene anderen gekwetst werden. In eene steenkoolmyn te Rock- street, Wyoming, is ten gevolge van eene ontploffing brand ontstaan. Men vreest dat 36 mynwerkers zyn omgekomen. By een stierengevecht te Gua dalajara, in Mexico, is een deel van het amphitheater, waarop duizenden toeschouwers gezeten waren, ingestort. Honderden werden meer of m>.i ernstig gekwetst. BUITENLAND. Frftnkryk. De Orléanisten, zoo heet het te Parys, zullen ook den lsten Mei eene betooging houden. Zy zetten thans eene inscbryving op touw, waarvan het bedrag bestemd zal worden voor den aankoop van een bronzen kunstvoorwerp, door de royalistische comité's den hertog van Orleans op den eersten van Bloeimaand aan te bieden. Men meldt uit Parys dat de heer Léon Say, dio zeer ziek is geweest, nu geheel her steld is. De Fransehe rogeoring scliynt met de tydingen omtrent het gevecht by Portonovo slechts aarzelend te voorschyn te komen. De gisteren gedane mededeelmgen vullen die berichten tot een geheel aan en wyzen er op dat het gevecht ontstond door eene aan vallende beweging des vyands tegen Porto novo, welke de Franschen met 350 man en 3 kanonnen te keer gingen. De vyand moet 7000 man sterk geweest zyn. De strydende partyen naderden elkander tot op 50 meter. De vyand, die verscheidene dorpen rondom Portonovo verbrandde, moet zeer zware ver liezen geleden hebben, welke men schat op 1500 man. Aan Fransche zyde gelooft men dat hy wegens dit verlies gedurende eenige weken niet3 bijzonders zal kunnen uitrichten. Het bevel in den stry'd werd gevoerd door luitenant Tartillon. Van Cotonou werd6n 50 man versterking naar Portonovo gezonden. Dnltsohland. Men verwacht dat do rijkskanselier Von Caprivi in de heden te houden zitting van het Huis der Heeren gelyke verklaringen zal afleggen als in liet Huis van Afgevaardigden. Aangaande de komst te Berlyn van prins Von Bismarck is niets bekend. De officieuze logenstraffing van het bericht omtrent een Europeesch tolverbond (zie tele grammen] heeft betrekking op het via Parys verbreide gerucht, dat de keizer voornemens zou zyn, als blijk van toenadering, aan Frank- ryk concessiën te doen op het gebied der in- en uitgaande rechten. Het „Tageblatt" meldt dat tegen den koopman Pickenbach, te Berlyn, afgevaar digde voor den Ryksdag, een onderzoek is ingesteld wegens woeker. Genoemde Picken bach werd te Giessen voor den Ryksdag ge kozen door de anti-semieten met behulp van de plattelandsbevolking, welke juist over uit zuiging door woekeraars klaagde. Voortdurend stygt het getal der werk gevers in allo takken van bedrijf in Duitsch- land, die zich tegenover elkander verbinden, de werklieden, die op den lsten Mei het werk laten liggen, te straffen óf door hen gedurende een aantal dagen niet weder tot den arbeid toe te laten, Of door hen geheel te ontslaan. In do kringen der mynwerkers valt tot dusver nog slechts geringe neiging waar te nemen om aan het Mei feest mede te doen. In verschillende steden is het houden van arbeidersvergaderingen ter gedachten- wisseling naar aanleiding van het Mei-feest door de politie verboden. Terwyi de keizer te Bremen was, hebben eenige spoorwegwerkers onverwacht den arbeid gestaakt om loonsverhooging te be komen, maar dit mislukte, omdat zy dadelyk vervangen werden door, per telegraaf ont boden, andere werklieden. Oostonr.*Hong*-Moiiarohic. Te Biala, in Galiciö, hebben zeer ernstige ongeregeldheden plaatB gehad. Vier duizend werklieden trokken zingende door de straten, en in de hoofdstraat werden alle winkels vernield, en de tapperyen geplunderd. De troepen deden twee salvo's en doodden elf personen; velen werden gekwetst. Te Bilitz en Fulneck heerscht groote ont steltenis. Volgens de laatste berichten uit Wagstadt waren de onlusten aldaar van ernstigen aard. Een groot aantal huizen is vernield en er is veel geld gestolen. Alle dieren, paarden en koeien zyn gedood. Een officiéél bericht uit Biala meldtEen duizendtal werklieden kwam Woensdag avond op het Ringplein byeen, trok naar de voorstad Lipnik en plunderde do tappe ryen. Toen een detachement cavalerie en eene compagnie infanterie aanrukten, werden twee revolverschoten op den chef van het eskadron gelost. De troepen maakten toon eene charge, maar de menigte bood weerstand. De infanterie zag zich toen tot een aanval met de bajonet verplicht, doch ook dat hielp niet, waarop de troepen mot los kruit scho ten. De menigte ging toen uiteen. Er zyn drie dooden en 12 gekwetsten, waarvan 10 levensgevaariyk. De aanleiding tot deze onge regeldheden is onbekend. Telegrammeik BERLIJN, 24 April. Het door verschillende dagbladen medegedeelde bericht, dat het plan bestaat een Europeesch tolverbond te vormen, is niets anders dan een verzinsel. In toon gevende kringen is daarvan niets bekend. NIEUW-YORK, 24 April. Blykens eene depeche uit San-Francisco, is aldaar heden nacht te half vier een hevige schok var. aard beving gevoeld. WEENEN, 25 April. De zwaar beproefde stad Weenen wordt nu nog bedreigd met eene werkstaking der gaswerkers. Van de arbeiders aan vyf gasfabrieken verklaarden er zich van twee daarvan voor de werkstaking. Wyl de directeuren de eisch tot verhooging van loon met 50 pet. en een werkdag van acht uren af wezen, wordt gevreesd dat de werklieden (3000) van alle fabrieken den arbeid zullen staken. De direction hebben doen weten dat hedennacht geen gaslicht kan gebrand wor den, zoo geene plaatsvervangers het werk gingen doen, aangezien de voorraad gas slechts voor weinige uren strekkende is. PARIJS, 24 April. Volgens nadere berich ten uit Cherbourg gebeurde het ongeluk aan boord der stoomboot „Requin" door het sprin gen van den ketel. Van de hierby gewonde acht personen zijn er reeds drie gestorven. LONDEN, 25 April. Lagerhuis. De beraad slagingen over de wet tot aankoop van land in Ierland worden voortgezet. Do hoor Glad stone en eenige andere 1 eden hebben de wet bestreden. MADRID, 25 April. De Kamer heeft de begrooting voor marine met 143 tegen 46 stemmen aangenomen. BERLIJN, 25 April. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van de keizorin en prins Leopold, van Hohenzollern, de internationale tentoonstelling voor tuinbouw geopend. Ook waren de rykskanselier Von Caprivi en eenige der ministers aanwezig. De minister van landbouw, Lucius, hield eene rede, welke hy met een „levo de keizerin!" besloot. Toen zy de tentoonstelling bezichtigde, be tuigde de keizerin meermalen haar tevreden heid over de inrichting. LEIDEK, 25 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verw.wind zuidwest. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 8° C'. 46.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9.5° C. 49.1" F. 's middags 12 uren 9.5° C. 49.1° F.; 's namiddags 4 uren S° C. 46.4° F. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie zyn heden toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen mej. A. S. C. H. Hooykaas en de heer H. W. A. M. Nuyens. Door het kiescollege der Ned.-Herv. ge meente alhier is hedenavond uit het vroeger vermeide drietal tot predikant beroepen ds. Y. J. Bootsma te Zoetermeer. Tot onderwijzeres aan de bewaarschool van het Nuts-departement te Woerden is, in plaats van mej. A. M. Schmidt, benoemd mej. P. H. Westenenk, uit Leiden. In de heden door de Tweede Kamer ge houden zitting werd mr. H. A. Van de Velde, nieuw gekozen lid voor Delft, toegelaten. By de voortgezette behandeling van het hoofdstuk Koloniën is het Surinaamsch conflict behandeld. De heer E. Cremers achtte het gezag en de vryheid in Suriname aangerand door handelingen van den gouverneur De Savornin Lohman. De heer Smidt keurde ook de handelingen van dien gouverneur af, maar mede de stelselmatige bestryding door de Koloniale 3taten van het bestuur. De heeren Schimmelpenninck Van der Oye en Van Bylandt verdedigden den gouverneur. De heer Veegens vroeg naar den stand der quaestie omtrent de grensscheiding in Suriname. De heer Heldt heeft verlof gekregen de Rogeering te interpelleeren over het optreden der justitie te Hoogeveen op 14 April. Donderdag a. s. zal het sectie-onderzoek der voorgestelde kieswetwyziging gehouden worden. Met 38 tegen 37 stemmen is besloten de interpellatie-Guyot over de surséance van betaling der Kon. Fabriek van Stoom- en andere werktuigen aan de orde te stellen. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. C. Hartsen, is hersteld en hoeft zyne werkzaamheden aan het departement hervat. De generaal Van der Schrieck is door ongesteldheid verhinderd de zittingen van de Tweede Kamer by te wonen. De miliciens der lichting van 1S85, be- hoorende tot de 1ste div. inf. (reg. gren. en jagers, 4de en 7de reg. inf.), welke voor oefening met de gewyzigde geweren, model

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2