bij voorkeur Nederlandsche zangeressen en zangers aas zijn gezelschap te verbinden. Wie daarvoor personen van wezenlijken aan leg mocht kennen, zal zeker den hi er De Groot verplichten, die aan hem op te geven. Het geldt hier eene werkelijk nationale zaak daarom zcraden onze provinciale bladen een goed werk doen dezen brief in hunne kolom men over te nemen. Er zijn toch in onze provinciën zeer veel uitnemende dilettanten, die zich misschien gaarne aan de kunste naarsloopbaan zouden wijden, zooals indertijd de gebr. Haspels van Nijmegen en anderen zich met gelukkig gevolg aan het tooneel hebben verbonden. Het stoomschip „Botterdam," van Nieuw- York naar Amsteidam, vertrok 23 April van Boulogne-aur-Merde „Zuid-Holland," van Rot terdam naar Batavia, vertrok 22 April van Southamptonde „Prins Aleiander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 April te Padang. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op 26 dezer zal niet plaats hebben. By koninklijk besluit zijn eervol ont slagen, op hun verzoek, by de rustende schut terij in Zuid-Holland, 4de bat., mr. I. Molenaar, auditeurA. H. Spruyt, 2de luit.en benoemd in Zuid-Holland, 4de bat., tot lsten luit.-adj. J. A. Endtztot auditeur mr. K. N. Hengeveld tot 2den luit. P. Fpn van Draat en P. L. Laurusse. Benoemd dr. A. M. Prins, te Renkum,met ingang van 1 Mei 1890, tot landbouwleeraar. Pensioen verleend aan P. L. H. M. B. D. Kraal, luit.-kol. van den prov. staf, ƒ1686; C. E. Smeets, 1ste luit.-kwartierm. 596;C. J. B. Sprengers, kapt. der inf., 1560's jaare. Gemengd Nieuws. In den afgeloopen nacht is in de I.oosduinsche Vaart, te 's-Hage, naby de brug, een schip met zand gezonken. Do schipper, die in de roef te slapen lag, ontwaakte door het binnendringende water en kon zich, met zyn eenigen makker, zyn hondje, slechts met groote moeite redden. Zyne gansche bezitting, bestaande uit ƒ1.50, in een blikken busje geborgen, moest by achterlaten. Onder bittere noodkreten, die velen uit bed en naar de vensters joegen, zag de arme man zyne eenige broodwinning ten gronde gaan. Aan lichten van de schuit valt met te denken, dew-jjl den man daartoe de middelen ontbre ken. Door menschen uit de buurt werden den ongelukkige eenige kleederen en voedsel ver schaft. Naar men ons meldt, heeft eene dsr grootste vakveteenigingen, de timmerde- denvereeniging, zich losgemaakt van den Cen- tralen Baad van den sociaal democratischen bond. Door deze scheiding mist de kas een jaarlyksch inkomen van p. m. 300. Voorts schynen de typografen hetzelfde plan te hebben; ten minste van hunne losmaking moet ernstig sprake zyn. (Stand.) Naar men verneemt, zal a. s. Zon dag in de tent van het Agnetapark te Delft een diner worden gegeven, bestaande uit 600 couverts, voor 't personeel met de vrouwen, by gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Ned. Gist- en Spiritusfabriek. De rechtbank te Rotterdam ver- oordeelde gisteren J. v. V., landbouwer te Zevenhuizen, ter zake van het verhinderen van werkzaamheden, die de ambtenaren vol gens de wet verrichtten, tot 10 boete, subs, zeven dagen hechtenis. Voorts sprak zy vry A. v. V., landbouwer aldaar, beklaagd geweest van wederspannigheid. De rechtbank te Amsterdam heeft W. J. Schouwenburg wegens valsch- heid in geschriften (verdichte volgbriefjes) en gebruikmaking daarvan, tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Men schrpft uit Enschedee van 22 April: De laatste avonden heerschte er in de straten eone ongemeens drukte. De infan terie en scliuttery trokken lierbaaldoiyk door de stad en verscheidene personen werden in hechtenis genomen, gisteravond o. a. ook oen zekere Spits, wegens beleodiging van de wacht, geplaatst vóór het huis, waar de militairen zyn gehuisvest. Hedenmiddag to 1 uur werd S. naar Almoloo gebracht, daar hy verschillende vonnissen wegens insubordinatie der schutterp enz. te zjjnen laste heeft. Toen twee politie agenten en twee marechaussees met S. in do Hengelooschestraat kwamen, verschonen op eens zfne drio broeders met het doel hem te hevrpden, waardoor eene hevige vechtparty ontstond, welke ton nadeelo der politie zou zyn afgeloopen, indien er niet toevallig eene patrouille infanterie ware aangekomen, die de aanvallers met veel moeite in verzekerde be waring bracht. By deze arrestatie moesten de militairen van de bajonet gebruik maken, ten gevo'ge waarvan één der aanvallers in den arm en een andere in de zyde ernstig ge wond werd. Een der gebroeders S. schreeuwde by het overbrengen naar de wacht steeds „Leve het socialisme!" en toonde zyn gewon den arm aan het volk. Ook de burgemeester werd hedenmiddag tegelpkertyd aangevallen, doch verweerde zich flink met zyn stok. Gistermorgen om negen uren had er weer appèl der arbeiders te Beets plaats. Ongeveer 1000 werkstakers waren tegenwoordig. Be sloten werd vol te houden. Het volgend appèl is bepaald op a. s. Maandag. De heer Demela Nieuwenhuis hield andermaal eene rede. Ruim 200 brooden werden uitgedeeld. Vermoedelyk zullen Zaterdag de groote verveners vergade ren. Sommige verveners hebben in alle eischen toegestemd, doch tot nog toe werkt geen enkele arbeider en kan geen schip geladen worden. Uit Vlachtwedde schrpft men: BIJ procla matie heeft de burgemeester bekend gemaakt, dat hy, vernomen hebbende dat de werk staking onder de veonwerkers veroorzaakt ie door opruiers, voornamelpk uit de naburige Drentsche gemeenten Emmen en Odoorn, de goedgezinde arbeiders uitnoodigt hnnne werk zaamheden te hervatten, terwyi hy hun de noodige bescherming toezegt. Door ongeveer de helft der veenworkers is het werk hervat, nadat hun eisch voor 't groot ste deel door de veenbazen ingewilligd werd. In de Eksloèrmonden hebben vele verveners met hun werkvolk afgerekond. Die arbeiders zyn nu naar Pruisen vertrokken, waar zy by 't graven van het nieuwe Eemskanaal 3 per dag kunnen verdienen. Ook in den grooten Weststollingwerfschen veenpolder en in de Oldeouwer is eene werk staking onder de arbeiders uitgebroken. Uit Stadskanaal wordt van 22 April ge meld In de Valtermond kan de werkstaking als geëindigd worden beschouwd. Da over gebleven arbeiders (oen paar honderd zpn reeds vertrokken), hebben het werk hervat voor hetzelfde loon', als hun het vorige jaar werd gegeven. Met het oog op de ongeregeldheden in de veen3treken, zullen de miliciens van de lichting 1889, welke dea Sisten April met groot ver lof zouden vertrekken, zoo noodig, nog eenigen tyd onder de wapenen worden gehouden. Domela Nieuwenhuis zal Zaterdag, Zondag en Maandag te Middelburg, Vlissingen en Ter Neuzen komen spreken, om propaganda voor hot socialisme te maken. Toen gisteravond te Amsterdam eene huismoeder, terugkeerend uit een schoon- maakhuis, hare woning in de Goudsbloem straat binnentrad, werd zp niet weinig ont steld, toen zy, de kamer binnenkomend, haren man op een stoel, schynbaar slapende, aan trof, maar toen zy poogde hem te wekken, geen gehoor verkreeg. By onderzoek bleek de man reeds eenige uren overleden te zyn. Te IJrautden is door een polder gast bp drie winkeliers, zonder resultaat echter, eene 40-voudige nieuwjaarswensch voor een bankbiljet van 40 in betaling aan geboden. By den derden keer was het bpna gelukt, daar het gold reeds op de toonbank was uitgeteldmen ontdekte het bedrog ech ter nog bijtyds en bracht den man bp de politie. Door het flink optreden van den machinist Sanders is te IJmuiden een groot onheil voorkomen. Er speelden namelyk 3 kinderen uit één gezin op de rails, toen de trein aankwam. Het trein- en stationsperso- neel dacht met anders of de kinderen waren overreden, maar de machinist had den trein op 1 meter afstands weten te stoppen, hoe wel de machine niet van den 'Westinghouse- rem voorzien was. In de Zondag-namiddag te Henge- loo gehouden 9de jaarlpksche vergadering van de leden van het zieken-en pensioenfonds, verbonden aan de fabriek der firma Gebr. Storck Co., deelde de heer C. T. Storck als oudste firmaut mede, dat zpne firma besloten had dit jaar eene bpdrage aan het fonds te schenken, groot 5000. Deze mede- deeling werd met applaus begroet. Volgens een telegram uit St.- Petersburg zou bet bekende keizorlpke buiten- vorblijf aan de Finsche golf „Oranier.baum" dcor brand geheel vernield en zouden zeven personen in de vlammen omgekomen zijn. ■■■■■Ban——Hl INGEZONDEN. Geachte Redacteur! In uw dagblad van gisteren was een in gezonden stukje geplaatst, waarin uw getronw» lezer L. d. H. klaagt over een z. i. gepleegd verzuim op het laatst verschenen Kerkbriefje. Hierop dient het volgende geantwoord lo. Dergelijke berichten, als L. d. H. op bet oog heeft, worden nimmer opgenomen onder de rubriek„Bekendmakingen van Kerkelyken aard." 2o. Dr. W. Scheffer, wiens emeritaat 1 Mei ingaat, heeft ongetwpfeld om voor hem geldige redenen, zelf niet gewild, dat van zyn laatste optreden voor de gemeente mededeeling op het Kerkbriefje zou geschieden. Hoogachtend, Leiden, Uw Dienstv. 23 April 1890. J. J. Van der Lir, redacteur van het Kerkbriefje. Mijnheer de Redacteur! De heer L. d. H. verwondert zich er over, dat het Kerkbriefje de afscheidsrede van dr. Scheffer niet aangekondigd heeft. Het komt my niet onnut voor hem te doen weten, dat elke predikant aansprakelpk is voor hetgeen het Kerkbriefje aangaande zyne beurten mededeelt, en dat dus niemand anders dan dr. Scheffer zelf oorzaak is, dat zpno afscheidsrede niet aangekondigd is. Verder wonsch ik te zeggen, dat dit my volstrekt niet verwondert. Mocht ik anders dan door den dood van myne gemeente schei den, dan zoude ik eveneens handelen. Ik zou immers wenschen een hartelijk woord te spre ken tot hen, die belangstellen in den godsdienst, dien ik verkondig. Maar waarom afscheid willen nemen van wie alleen bp gelegenheid van myn afscheid bij mp in de kerk komen Leiden, 23 April 1890. C. G. Chavannes. BUITENLAND. Frankrjjk. Aan de „Temps" wordt uit Cotonou van 21 dezer geseind„Gisterochtend maakten 350 man onzer troepen eene verkenning en ontmoetten de lieden van Dahomey, die door koning Badazen werden aangevoerd, op 7 kilometer afstands van Portonovo, waar wij een garnizoen hebben van 450 man. Na een gevecht van 2'/ï uur trok onze colonne te 11 uren des morgens naar Portonovo terug, tot op de helft van den weg derwaarts ach tervolgd door den vpand, die zich toen tot op 8 kilometer terugtrok. Het verlies aan Fransche zyde wordt geschat op 30 soldaten en 20 man der hulptroepen, die slechts licht gewond moeten zyn. Omtrent het getal dooden is niets bekend. De verliezen des vpands moeten zeer groot wezeD. Te Cotonou en Groot-Povo is alles rustig." Diiltaohland. De „Freisinnlge Zeitung" deelt uit goede bron mede, dat, toen eene deputatie van de algemeene vereeniging van Duitsche indus- trièelen onlangs te Friedrichsruhe een bezoek bracht, een der leden zyn leedwezen betuigde over Von Bismarck's aftreden. Prins Von Bis marck antwoordde toen, dat hp gaarne op zpn post ware gebleven, maar dat hem zyn ont slag was gegeven. Een der ministers blykbaar de heer Von Bötticher die alles aan Vos Bismarck te danken had, was ondankbaar genoeg geweest om zich aan te sluiten by de hofkliek, welke hem steods tegenwerkte, en had den keizer tegen hem opgezet. „Daarom zei Von Bismarck heb ik my beroepen op de oude kabinetsorder, waarby het verkeer tusschen den keizer en de ministers onder toezicht van den minister-president wordt gesteld". Ook heeft de keizer Von Bismarck verwe ten, dat hp eene conferentie met den heer Windthorst had gehouden, maar als rykskan- selier had Von Bismarck zyn recht, om met eiken afgevaardigde te overleggen, gehand haafd. Von Bismarck geloofde dat hem met deze conferentie een valstrik was gelegd, want Windthorst stelde zulke hooge eischen, dat deze toch niet als ernstig konden beschouwd worden. Met den keizer had Von Bismarck alleen geschil over het arbeidersvraagstuk. Naar zijne meening zal de tegenwoordige staatkunde des keizers de sociaal-democratie bevorderen. Al deze uitingen zouden hebben plaats ge had ten aanhoore van een talrijken kring van personen, die niet den indruk ontvingen alsof Von Bismarck ze onder stooler. of banken wilde schuiven. Graaf Herbert Von Bismarck voegde er nog bp, dat hem het nemen van zpn ontslag niet zwaar was gevalleu. Het meest betreurd» graaf Herbert het, dat zyn vader geen kan selier meer kon blyven. BelgiS. De garden-party te Laeken was schitte rend 3000 geDoodigden uit de hoogste kringen van Brussel bezichtigden de uitgebreide, kostbare broeikassen. Stanley bleef twee uren, doch sprak weinig; hy werd door <tsn koning afgehaald. De Nederlandsche gezant, baron Gericke van Herwynen, was tegen woordig. Te Brussel was gister avond groot feest in het beursgebouw, aangeboden door de vereeniging van ingenieurs. Het gebouw was feestelyk getooid. Stanley kwam om halftien. In zp'n antwoord op de gelukwenschen van den voorzitter der vereeniging, maakte Stanley eene vergelyking tusschen België en andere natiën, die hare rpkdommen besteden aan het onderhoud van groote legers. België be oogt slechts vredelievende overwinningen en wenscht den Congo-staat in volle welvaart te zien. Do koning en de koniDklyke familie kwa men om kwart over tienen. Er was eene ontzaglpke menigte op de been, welke luide toejuichingen deed hooren. In antwoord op eene aanspraak van den voorzitter der Congo- vereeniging betuigde de koning zpn dank voor de harteiyke ontvangst. Hy verklaarde met genoegen te zien, dat de stichting van den Congo-staat reeds tot uitkomsten had geleid, welke der nationale bedrijvigheid ten goede komen. Dit zpn de eerste stappen in de richting, welke ruime vruchten zal af werpen. De koning uitte verder de beste wenschen voor den bloei der Belgische Congo- vereeniging en voorden Congo-spoorweg, welke eene eereplaats zal innemen in de geschiedenis der beschaving en er toe zal bydragen om aan den slavenhandel een einde te maken. Deze rede werd luide en aanhoudend toe gejuicht. Een adres, van 40,000 handteekeningen voorzien, werd den koning overhandigd. Daarin wordt Z. M. dank betuigd voor de Afrikaansche onderneming. De koning herinnerde dat het in 1879 was, dat Stanley vertrok om de eerste grondslagen der onderneming in Afrika te leggen. Thans zpn de onmetelpke uitgestrektheden gronds van buitengewone vruchtbaarheid en met een uitgebreid riviemet, voor de beschaving en den handel geopend. Daardoor zal aan de volks- bodryvigheid een débouché verschaft worden. En hoe zou men dit niet met zekerheid kunnen voorspellen, wanneer men ziet, met hoeveel pver andere doelen van het Afrikaansche vasteland achtereenvolgens worden bezet; wanneer men bespeurt hoe groot belang door andere natiën in hun bezit gesteld wordt? Ik zeg u dank, aldus ging de koning voort, dat gp aan myne pogingen tot stichting en ontwikkeling van den Congo-staat recht laat wedervaren. Myne plichten jegens het land zpn veelvuldig; ik wil ze alle nakomen. Ik werk hartstochteiyk aan de bevordering der openbare welvaart, en ben overtuigd dit niet vergeefs te hebben gedaan. De sedert tien jaren in Afrika gedane pogingen, stellen het land in staat zyn gewicht te vermeerderen. By het vertrek werden de koninklpke familie en Stanley luide toegejuicht. Groot-BrltanuiS. Stanley wordt aanstaanden Zaterdag te Dover verwacht. Hem zal by het aan wal stappen een adres worden aangeboden. In het Lagerhuis vroeg de heer Hambury of Frankrijk nog altyd hinderpalen in den weg legt aan de onderdrukking van don sla venhandel, door het onderzoeken zyner vaar tuigen te weigeren. Sir James Fergusson meent dat het oogen- blik niet geschikt is om te beraadslagen over de te nemen maatregelen tot onderdrukking van den slavenhandel, omdat de conferentie te Brussel thans de quaestie behandelt. Ü9 pogingen van Engeland aan de Kust zpn niet zonder resultaat gebleven, doch het is zeker dat andere maatregelen moeten genomen worden. Geene enkele vreemde mogendheid verzet zich tegen de pogingen tot onderdruk king van den slavenhandel en do algemeene stemming is daaromtrent gunstig. Frankrpk duldt niet langor dat vaartuigen, welke zwarten vervoeren, van zpr.e vlag misbruik maken. Sir James Fergusson zeide nog, dat ook de Porta krachtige maatregelen hoeft geno-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2