H°. 9254. Maandag 21 April. 1890. De annexatie enliarefinantiëele gevolgen. (Deze -Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Don- en Desstdagen, uitgegeven. F'euilieton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. \fzonderlijlce Nummers0.05. Nu de commissie voor den dubbelen Raad is benoemd, zoodat de officiëele behandeling der zaak weldra kan verwacht worden, mag ik niet langer dralen om in dit blad eene nadere toelichting te geven van de cijfers, die op het onderwerp betrekking hebben, en door my in do vergadering van kiezers worden genoemd. Om te groote uitvoerigheid te vermijden, zal ik echter enkele punten, die reeds door anderen werden behandeld, laten rusten en mi) hier tot de hoofdzaak bepalen. Volgens het voorstel van Gedeputeerde Staten heeft het te annexeeren gedeelte eene bevolking van 5285 zielen en eene opper vlakte van 364,2349 hectaren, terwijl de ge meente Leiden volgens het laatste verslag eene bevolking heeft van 46379 zielen en eene oppervlakte van 19S,9340 hectaren. Gaat dit plan door, dan vermeerdert de bevolking met 11 a 12 procent, terwijl de oppervlakte bijna wordt verdrievoudigd. Doch verreweg het grootste deel is ingenomen door wei- en bouwland; de bevolking woont aan de grenzen van Leiden, op de singels en groote wegen, die zich van Leiden naar de buitengemeenten uitstrekken. Volgens het voorstel van Burgemeester en "Wethouders wordt mede geannexeerd het ge deelte buiten en over het station gelegen met eene bevolking van 364 zielen (waarvan ech ter het grootste gedeelte tot de bewoners van het voormalige Detentiehuis moet gerekend worden) en eene oppervlakte van 24,7488 heet. Gaat de annexatie door, dan zullen zoowel de inkomsten als de uitgaven der gemeente toenemen; wjj stellen ons thans het vraag stuk of het ook mogelijk is bij benadering te bepalen welken invloed deze vermeerdering hn op het gemeente-budget èn op de belas ting van eiken burger in het bijzonder zal hebben. "Wat de inkomsten betreft, komt in de eerste plaats in aanmerking de verhooging der gemeentelijke opcenten op de grondbe lasting zij is nauwkeurig bepaald en bedraagt 3551, zjjnde 13 pet. van het overeenkom stig bedrag voor Leiden. De verhooging der opcenten op het personeel bedraagt volgens eene nauwkeurige schatting 7383, zjjnde 11 pet. van dit bedrag. Deze sommen zijn genomen naar de voorstellen van Ged. Staten. Volgens het voorstel van B. en "Ws. worden zjj iets verhoogd en stijgt de laatste som tot nagenoeg 12 pet. Eene gewichtige verandering ligt opgosloten in het voorstel van B. en "Ws. tot verhooging der vaste uitkeering van hot personeel. Zooals men weet, wordt 4/s dezer belasting door het ryk aan de gemeenten uitgekeerd. Vroeger was het bedrag veranderlijk, maar bij de wet van 26 Juli 1885 is het vastgesteld, zeer ten nadeelo der groote en bloeiende gemeenten, zooals ik elders heb uiteengezet. Door Ged. Staten wordt voorgesteld geene verandering in deze bedragen te brengen, zoodat de uit keering door het rijk aan onze gemeente na de annexatie gelijk zou blijven aan het tegen woordig bedrag. Te recht maken B. en "Ws. hiertegen bezwaar en verlangen dat de uit- keeringen opnieuw zullen geregeld worden, zoodra de annexatie tot stand is gekomen in verband met de veranderde opbrengst in de gemeenten, die bjj de annexatie zjjn betrok ken. Om den invloed na te gaan, dien deze zaak op de uitkeering kan hebben, verwijs ik naar de volgende cijfers, aan officiëele op gaven ontleend: toenmalige bevol- rastgesteldo gemeente king (1SS5) uitkeering Leiden 43822 ƒ118.843. Leiderdorp 3298 6.100. Zoeterwoude 4237 11.700. Oegstgeest 3129 7.500. Nemen wij deze getallen tot maatstaf en vergelijken daarmede de te annexeeren bevol king, neem ik aanmerking dat het vastge stelde bedrag betrekking moet hebben op do gemiddelde opbrengst der jaren 1882 '85, dan kom ik tot hot besluit dat de verhooging der uitkeering voor Leiden naar den tegen- woordigen maatstaf op 12,000 kan gestold worden, doch omdat met den vroegeren toestand moet rekening gehouden worden, tot een lager bedrag zal dalen en hoogstens op ƒ10,000 kan worden geschat. Bleef de verordening op de gemeentelijke inkomsten-belasting na de annexatie onver anderd, zoo zou de opbrengst niet stijgen, omdat reeds nu het daarin bepaalde maxi mum van 150.000 vrjjwel bereikt is. In dat geval zou de annexatie alleen ten gevolge hebben dat ieders aandeel met ongeveer 10 pet. verminderde. Doch dat kan de bedoeling niet zijn en ook geene sluitende rekening geven, want de meerdere koeten moeten door vermeerdering der lasten worden goedgemaakt. Gaan wjj dus thans uit van de onderstelling dat het procent onveranderd blijft, maar de opbrengst toeneemt, zoo is het de vraag op welk bedrag die toeneming is te stellen. Ter beantwoording hiervan is oen onderzoek inge» steld naar de hoofdelijke omslagen en de opbrengst in de omliggende gemeenten. Door den heer J. A. Van Hamel is in dit blad het eerste punt reeds behandeld, zoodat ik rnjj thans bepaal tot het tweede. Te Leiden zijn op eene bevolking van 46,379 zielen aangeslagen 5689 personen met een belastbaar inkomen van 5.406.329. In de te annexeeren gedeelten der omliggende gemeen ten zijn aangeslagen 562 personen op eene bevolking van 5285 zielen. Hieruit blijkt dat de verhouding vrjj wel overeenstemt. In-.de omSggende gemeenten is zjj iets lager (11 pet. tegen 12 pet.), doch het is zeer de vraag of daar mot den aanslag even streng wordt te werk gegaan als bjj ons. "Wat den ver deren socialen toestand betreft, bleek re6ds uit de bovengenoemde belastingcjjfers dat de gemiddelde toestand der omwoners met- dien der bewoners vrjj wel overeenstemt, althans niet minder is; hetgeen zeker goen verbazing zal wekken wanneer men bedenkt dat volgens mijne vroegere in dit blad gepu bliceerde onderzoekingen nauwelijks een derde gedeelte der bevolking van Leiden in de inkomsten-belasting, welke toch tot een in komen van 400 afdaalt, is aangeslagen. Het gemiddelde inkomen dezer aangeslagenen is nauwelijks 1200, mede in vergelijking met andere gemeenten een zeer laag cijfer. Uit deze grootheden leid ik af dat het be lastbaar inkomen door de annexatie kan toene men met 11 pet., dat is met ongeveer 600.000, en daardoor zal stijgen tot nagenoeg zes millioen. Blijft het procent gelijk, dan stijgt de op brengst met 16,000 a 18,000, naar gelang van het procent, dat geheven wordt. Thans betalen dezelfde omwoners in den hoofdelijken omslag hunner gemeenten te zamen niet meer dan ƒ3484. Juist het verschil dezer sommen is het hoofdpunt in den strijd, die reeds zoo lang is gevoerd. Het omvat datgene, wat de omwoners verplicht zijn in de lasten van Leiden bij te dragen en waaraan zij zich onttrekken door buiten, maar vlak aan de grens te gaan wonen. Reeds werden verschillende middelen voorgeslagen om in deze onbillijkheid te voor zien geen van allen bleek proefhoudend tegen scherp onderzoek. Het eenige, maar onfeilbare middel is do annexatie, die thans wordt voor- Over de verdere inkomsten kan ik kort zijn. Neem ik de gemeentebegrootiDg ter hand, dan zie ik inkomsten die door de annexatie niet aanmerkelijk verhoogd worden, zooals markt- ROMAN VAN XAVIER DE MOXTÉPIX. 57) „Ja, om mij te overheerschen en verwijten te doen hooren." „Dat is toch altijd iets 1" „Dank je wel." Mevrouw Labarre verliet gemelijk de kamer en trok de deur met een nijdigen ruk achter zich dicht. Fauvel haalde minachtend de schouders op. „Dwaas, harteloos schepsel", mompelde h(j, „alles brengt zij ten offer aan hare zucht om te behagen en geld te verspillen, zelfs het leven van haren zoon. Heerlijk type van eene moeder I" Fauvel ging weer aan zijne schrijftafel zitten en begon een brief te schrijven. Het werken vlotte hem heden niet. Anders kon hij den geheolen dag onafgebroken zitten lezen of schrijven, maar nu was het hem niet mogelijk zijne hersens by zjjn werk te hou den. Ten slotte wierp hy zyne pen neer en leunde achterover in zyn stoel. Hy dacht aan hetgeen zijne zuster hem verteld had. „Vreemd, dat het testament van den graaf Do Thonnerieux verdwenen is. Zou die Jërtme Villard de dief zyn? Ja, wie zou het anders gedaan kunnen hebben Hü was de vertrou weling van den graaf, bestuurde de geheele huishouding van zyn meester en had alle sleutels onder zyne berusting; het kan byna niemand anders gedaan hebben. Maar wat heeft die man aan dat testament? Het is waar, er is ook een aanzieniyk kapitaal ver mist, de oude graaf was eenige malen mil- lionair, en waarscbyniyk was het testament by het geld ingepakt. Ik bogryp de bereke ning van dien ouden schelm zeer goed. Een jaar of vyf gevangenisstraf en dan heeft hy eenige millioenen verdiend. Ik waag my alle dag wel, voor heel wat geringer prys." Het geluid van de bel- stoorde Fauvel in zijne overpeinzingen. Xlvit. Fauvel deed open, én stond tegtenover een deftig gekleed heer, die hem ten «enenmale onbekend was. „Mynheer Fauvel?" vroeg de «nDekende met oen vreemd accent. „Om u te dienen, mynheer!" „Myn naam is Thompson, dokter Thompson, „Zeer vereerd," zeide Fauvel, doch hy liet den bezoeker niet binnen. „Ik wilde u gaarne spreken, mynheer Fau vel u is my aanbevolen door myn collega, dokter Richaud." Eer6t nu verzocht de bibliothecaris zyn be zoeker om binnen te treden. „Dokter Richaud is een van myne beste cliënten", zeide hij; „wees zoo goed binnen te komen, mijnheer." Jacques volgde den bibliothecaris en nam plaats op den stoel, dien hy hem aanbood. „Waaraan liek ik de eer van uw bezoek te danken vroeg Fauvel. „Ik ben een Amerikaansch dokter en kom my hier te Parys vestigen, nadat ik veel jaren in de tropische gewesten heb doorgebracht. Toen ik Nieuw-York verliet, heb ik myne bibliotheek verkocht, maar nu moet ik er weer eene hebben. Mijn geachte collega, dok ter Richaud, gaf my uw adres en zeide, dat ik nergens beter terecht kon, om eene weten- 6chappelyke bibliotheek te bekomen." De bibliothecaris boeg. „Eien vleiend als waar," zeide hy; „myne magazijnen zyn voorzien van de beste en belangrykete werken op »!k wetenschappelyk gebigd." „Dan verzoek ik. u my cane uitgezochte PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—G regels 1.05. Iedere regol meer ƒ0.171,. Grooloro letters naar plaatarnmne Voor het in- casseercn huilen de stad vort 1 10 berekend. en liggelden; andere die verhooging zullen ondergdan, zooals het vergunningsrecht, de hondenbelasting, verpachting van asch en vuil, de leges. De vermeerdering dezer inkomsten schat ik na ingesteld onderzoek te zamen op ruim 1200. Stel ik al deze vermeerderingen van in komsten te zamen, dan kom ik tot de slotsom dat volgens het voorstel van Ged. Staten de vermeerdering kan geschat worden op 28,000 a 30,000 en volgens het voorstel van B. en Ws. (voornamelyk door de verhooging der vaste uitkeering van het personeel) op 38,000; beide sommen na onpartydig onderzoek ma tig berekend in de ondorstelling, dat de opbrengst der inkomstenbelasting evenredig wordt gemaakt aan da toeneming van het belastbaar inkomen. Thans kom ik tot de vermeerdering der uitgaven. Het is echter vesl moeilykor, hier tot een vertrouwbaar cyfer te komen, omdat elk jaar opnieuw de uitgaven door den gemeenteraad worden vastgesteld en natuurlijk Diet is te voorzien, welko besluiten dienaan gaande na de ovontueele annexatie zullen ge nomen worden. Het eenige wat my te doen staat is om in het volle vertrouwen op het wys beleid van onzen Raad na te gaan welke uit gaven, die thans geschieden, niet of weinig door de annexatie zullen veranderen en welke zullen toenemen, om vervolgens tot eene redeiyke schatting dezer toename te geraken. Uit den aard dor zaak moeten deze nitgaven in twee soorten gesplitst wordennl. die, welke ais gevolg der annexatie in eens of in bepaalde termynen moeten geschieden, en die, welke -wegens de toeneming der bevol king van blyvenden aard zyn. In de eerste plaats handel ik over de laatste en neem daartoe de begrooting der gemeente-uitgaven voor het loopende jaar. Na aftrek van buiten gewone uitgaven en met eenige samen voeging en afronding vind ik daarop de volgende posten raming politieon brandweer 50.000 straatverlichting26.000 schuttery9.000 onderhoud van straton, wegen en wandelingen 22.000- bruggen en havens 22.000 pompen en riolon8.000 dag- en weekgelden 20.000 te zamen 157.000 l) Waaronder ook de gezondhcide-politie a ƒ3060 U begrepen. 1 hp—a collectie boeken te leveren over de medicynen, ontleed-, heel-, genees- en scheikunde, althans wanneer uwe voorwaarden aanr.omelyk zyn." „Daar zorg ik steeds voor, dokter; dat is het beste middel om mijne cliënten te be houden." „Zeer goed. De schryvers behoef ik uniet te noemen; die zullen u wel even goed als my bekend zyn." „Verlangt u ook zeldzame boeken?" „Zeker, het mo6t eene bibliotheek zyn, waarop ik roemen kan." „En hoe hoog is het bedrag, dat u daar voor wil besteden?' „Ik heb zoo ongeveer acht a tien duizend franken berekend." „Dat is niet te veel. Ik heb werken in mijne bibliotheek, welke u nergens andere kan koopen en welke ik zelf mot de grootste moeite en geldeiyke opofferingen ben machtig geworden. Enfin, wy kunnen allyd nog nader in onderhandelingen treden. Dokter Richaud zal u zeker wel gezegd hebben, dat ik al myne zaken a contant afdoe." „Dat is ook myne gewoonte, dus zyn wy het omtrent dit punt reeds eens. Voor alles wil ik in mijne bibliotheek de werken hebben, welke over de leverziekte handelen. Ik wil my hier Tostigen als specialiteit voor die

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9