Be tentoonstelling van Werkstukken en Teekeningen, vervaardigd door handwerkslieden en leerlingen te Lelden en omliggende gemeenten in de Bulten-Sociilteit ,.\mk-lüa" alhier. IX. Voorwerpen, ingezonden buiten mededinging. Hoewel de onder deze rubriek ingezonden voorwerpen niet alle by een wedstryd voor handwerkslieden thuis behooren, zyn daaronder toch. vele degelijke en nuttige zaken, die wel. verdienen eens van nabij beschouwd te worden. Deze zijn zoowel in 't hoofd- als in 't bijge bouw en onder de veranda opgesteld en wer ken niet weinig mede tot versiering van 't geheel. We zien achtereenvolgens: No. 322. (Jan Brevée, Leiden.) Een gothisch deurheng. Reeds op eene vroegere tentoon stelling bekroond. Is vooral daarom merk waardig, dat 't in een tyd vervaardigd word, toen 't smidsvak nog lang niet het standpunt van tegenwoordig ingenomen had. 't Zal steeds als een voorbeeld kunnen aangemerkt worden. No. 323. (E. J. De Bruin, Leiden.) Verschil lende haarwerk-kunststukkendo bewerking is zóó natuurgetrouw, dat men de dragers of de draagsters van deze haartooisels om het sterkste zal benyden. No. 324. (L. J. Cohen, Leiden.) Imitatie- gob8lin. Deze manier van versiering wordt tegenwoordig in de groote steden veel toege past. De kosten zyn natuuriyk zeer veel lager, terwyi men er hetzelfde effect mede beroikt. De gedempte toon en kleur zyn Iets eigen aardigs aan gobelins. No. 324a, (L. J. Cohen, Leiden.) Paneel-vul ling, is zacht van kleur. Do indruk is zeer gunstig; ze is styivol behandeld. No. 325. (J. Van Dam, Leiden.) Een plafond, opgevat als een open luchtruim, waarin dartole kinderfiguurtjes met een kranB zweven. Het wit van het plafond in de zaal werkt zeer ongunstig op dit waariyk zeer verdiensteiyk stukde draperie tracht zooveel mogelyk daaraan tegemoet te komen. De compositie is los en toch niet wild, de kleur zeer in har monie. Zeer zeker zal dit plafond, in eene kamer aangebracht, een uitstekend effect maken. No. 326. (J. Gesink, Katwyk aan Zee.) Eene doopvont met standaard sedert eenigo dagen verdwenen om kindertjes te doopen is goed bewerkt. Do krullen zyn zuiver gezet; de peer (een lastig werkje) is knap gedaan, de lichtheid van den vorm is geheel in over eenstemming met hot doel. No. 327. (J. Goedeljee, Leiden.) Pliotogra- phieên. We behoeven daar niet veel van te zeggeneen ieder zal steeds by elk bezoek gaarne zich even verlustigen in den aanblik van al deze schoone stads- en landgezichten en portretten. No. 828. (J. Hoefftcke Zoon, Leiden.) Chirurgicale instrumenten. Hoe gaarne men ook met alle zaken van de tentoonstelling kennis maakt en de deugdelykheld er van beproeft, het is niet te hopen dat zulks hiermede noodig is voor de bezoekers en dat een tastbaar bewys voor de soliditeit noodzakelijk is. Wy weten 't, de naam der firma, die dit tentoon stelde, is boven allen lof verheven, en is 't dus noodzakeiyk met een of ander instrument in aanrading te moeten komen, dan geven wy ons met gerustheid aan deze wapenen over. No. 329. (C. H. Kouw, Leiden.) Globe met vardeeling en drie beweegbare, verdeelde cir kels voor sterrenkundige doeleinden. Eenvou dig hoekmeet-instrument. Koperen tafeltje met zuiver vlak blad en drie stelschroeven aan den voet. Deze zaken, voor een leek eDkel aantrek kelijk door de nette bewerking, doen kenners met bewondering hierby stilstaan. De zuiver heid, waarmede alles bewerkt is en de juist heid, die bestaan biyft by alle bewegingen der verschillende deelen, grenzen aan het idiaal, dat men zich hierby denken kan. Eere aan hem, die dit vervaardigde I Nos. 330, 331 en 832. (A. Van Rigteren, Leiden). Electrische apparaten, barometers, hand- »n trap-naaimachines. Het genoegen zullen vele bezoekers de meer of minder muzikale geluiden aangehoord, maar zeker zullen zy de verscheidenheid der seinen opge merkt hebben, die door electriciteit kunnen voortgebracht worden. Ook de andere zaken, hoewel juist niet altyd handenarbeid, vragen met recht onze belangstelling. No. 333. (J. H. Sala, Leiden). Spiegels en lysten, werken zeer veel mede tot hot eigen aardige karakter van het bijgebouw en geven het een vrooiyk aanzien. No. 334. (J. T. Schneider, Katwyk aan Zee.) Een stoomschuif, is een tlink stuk werk, en doet ons veel van den inzender verwachten. No. 335. (G. W. Schry vers, Leiden.) Een rytuigportier, geeft ons de verzekering, dat we niet verlegen behoeven te zyn wanneer we eene heraldische voorstelling of wapen tropee geschilderd wenschen te hebben. No. 33G. (Meckwerdt, Leiden.) Matten, zyn allo zeer bruikbare en nuttige zaken en ma ken een goed effect. No. 337. (H. Jonker, Leiden.) Photographieën op glas, vormen aardige boven- of trap-licht- versieringen. De gezichtspunten der gebouwen enz. zyn zeer goed gekozen. No. 338. Plafonds, hout- en marmer-Btalen, bankschroef, ratel boor, beltrekker on uithang bord, vervaardigd aan de Practische Ambachts school alhier, doen een goeden dunk geven van 't onderwgs, dat de leerlingen aan die inrichting genieten. Eindeiyk zyn nog ingezonden verschillende artikelen, door een kuiper vervaardigd, welke voor de soliditeit van den maker pleiten. Een antiek schildery versiert verdar een leelyken hoek der zaal, waardoor beide ge holpen zyn. Eene buete van eene juffrouw met eene spin op haren schouder trekt ieders belang stelling. Ten laatste, wanneer we weder bulten zyn, en we, ons in de richting naar 't station be gevende, het hoofd omwenden, zien we eene groote, sieriyk geschilderde cartouche, die U voor 't eerst of by hernieuwing verkondigt dat er op „Amicitia" eene tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door werklieden en leerlingen, gehouden wordt. Gemengd Nieuws. Naar wy vernemen, zullen Don derdag 1 Mei a. s. voor de arrondissements rechtbank te 's-Hage terechtstaan K. en P., beschuldigd van diefstal van geld ten nadeele van de wed. S., allen wonende te Leiden. By de gisteren te Lisee gehouden bloembollenveiling vermaakte het publiek zich kosteiyk met de dapperheid van eene dag- loonersvrouw, die met knuppels gewapend, den toegang belette aan allen, die tot verkorting van den weg naar het terrein, waar de veiling plaats had, over haar erf meenden te kunnen gaan. Die zich niet bijtyds konden bergen,moes ten zich do onzachte aanraking met een barer wapenen getroosten. Aan den inundatiedyk te Hoofd- dorp, uitmakende een gedeelte der stelling Amsterdam, wordt thans met kracht ge werkt er bestaat nu hoop de 700 H. binnen enkele weken klaar te krijgen. Dat gedeelte is ruim oen jaar geleden aangenomen voor pl. m. f 37,000, doch door wegzakking en wederophooging is die som tot het dubbele gerezen. Dat meerdere, als geheel buiten het bestek, komt voor rekening van het Ryk, wat gelukkig is voor den aannemer. Men gebruikt thans alle voorzichtigheid wat betreft het uitgraven der kanalen. Het be- varingskanaal wordt gebracht op 1 M., zynde de helft der diepte. Volgens ingewonnen bericht, volgt zeer spoedig de aanneming van den geheelen inundatiedyk, door Haarlemmermeer, zynde eene lengte van pl. m. 17,000 M., met de noodige inundatie- en commenicatiesluizen, waarvan de aannemingssom geraamd wordt op 6 ton. Gisteravond omstreoks 11 uren moest te Rotterdam weder de hulp der brand weer worden ingeroepen, omdat uit de nog altyd voortsmeuiende stoffen op het terrein der afgebrande fabriek van suikerwerken in de Baan vlammen opstegen. Drie spuiten rukten uit, maar slechts ééne daarvan behoefde water te geven. Te 1 uur in den nacht was zy daarmede nog bezig. De verkoop van schilderyen en teekeningen, ingezonden op de „fancy-fair" te Utrecht, gistemamiddag, heeft het aanzienlyke cyfer van f 3500 opgebracht. Voor de Ver loting werden verschillende schoone stukken aangekocht. Donderdag hebben de arbeiders ter steenfabriek op Halburgen (Huizen) van den heer Sleyster, het werk gestaakt. Aan hun eisch om loonsverhooging is niet voldaan. Hen meldt uit Enschedee van 18 dezer: Heder. hielden de fabrikanten eene vergadering ter bespreking der werkstaking en tot vaststelling van de te nemen maat regelen om haar te doen ophouden. In die vergadering werd besloten lo. Wanneer op 5 Mei a. s. niet alle arbei ders by de heeren Ter Kuile Moreman den arbeid hebben hervat, van dien datum af alle fabrieken twee dagen in de week te laten stoppen en alzoo den arbeid op vier dagen in de week te bepalen. 2o. Om de arbeiders, die op gemelden datum het werk niet hebben hervat, gedurende 6en jaar tyds niet in dienst te nemen. Door onderte6kening dezer besluiten hebben de fabrikanten zich tot nakoming daarvan verbonden en verder tot betaling eener boete van ƒ4000, door dengene te verbeuren, die deze overeenkomst niet nakomt. Morgen vertrekt een gedeelte der mare chaussees en de 1ste luit. Michelhoff. Afschuweiyke kindermoord.-Een schoenmaker te Jastrow (Pruisen), die vóór eenigen tyd eene weduwe met vyf kinderen getrouwd had, beproefde dezer dagen zich van die kinderen te ontdoen door ze, gedu rende de afwezigheid zyner vrouw, te ver moorden. Het kleinste van het vyftalnamhy uit de wieg en slosg het zoolang op het hoofdje, tot by meende dat het dood was. Hetzelfde deed hy met z'yn zesjarig dochtertje. Kort daarop kwamen twee grootere kinderen, een knaapje van 10 en een meisje van 12 jaren, binnen. Deze laatste begaf zich dadelyk, als een bezorgd moedertje, naar de wieg van haar kleine zusje, en toen zy het arme schaap daar styf en roerloos zag liggen, zeide zy tot haren vader: „Pa, de kleine Anna is ziekwil ik den dokter halen?" Hierop greep de ontaarde vader haar aan en trachtte het kind te worgen. De knaap, die dit alles verschrikt aanzag, begon te hui len en wilde den vader tegenhouden. Deze greep echter een mes en trof er den armen knaap mee, die vreeseiyk bloedende het huis uitliep en de straat opging. Inmiddels was de vader langs de achterzyde van het huis weg gegaan en in het bosch gevlucht, waar men hem tot nu toe vergeefs heeft gezocht. De toestand der kinderen is erbarmeiyk. Geluk kig zyn ze door de goede zorgen van een paar doctoren in het leven behoudenhet zesjarig meisje was zóó de keel dichtgenepen, dat de dokter langs kunstmatigen weg de ademha ling moest bewerkenanders ware de kleine gestikt. Het jongste kind eal waarechyniyk voor altyd in zyne geestvermogens gekrenkt zyn, want de hersenen hebben vreeselyk ge leden. De politie stelt alle pogingen in het werk, om den moordenaar in handen te krygen. BUITENLAND. Dnltsohland. De Bondsraad heeft gisteren zyne bekrach tiging verleend aan een voorstel, hetwelk in de vorige zitting van den Ryksdag door de Duitsch-vryzinnige party is ingediend en werd aangenomen, maar dat de Bondsraad reeds herhaaldelyk weigerde goed te keuren. De strekking van dit voorstel is de gepension- neerde officieren, zoo zy zich aan eenig ver- gryp schuldig maken, niet meer voor de krijgsraden terecht te doen staan. Aanleiding tot dit voorstel gaf het feit, dat een gewezen afgevaardigde, die tot de liberale party behoorde en voorheen officier was, wegens deelneming aan den verkiezings- stryd door de uitspraak van den kry'gsraad het recht heeft verloren om de uniform te dragen en den majoorstitel te voeren. In het Huis van Afgevaardigden heeft de vryconservatieve partij aangedrongen op eene aanzienlyke verlaging dor tarieven op de staatsspoorwegen voor het vervoer van graan, mout, meel en vee. In kringen, waar men wel op de hoogte kan zyn van Von Bismarcks plannen, wordt het niet als onmogeiyk beschouwd, dat Von Bismarck zich tot lid van den Ryksdag zal laten kiezen. De minister van marine, admiraal Heus- ner, zal weldra zyn ontslag nemen. Als zyn opvolger wordt de vic6-admiraal Hollmann genoemd. Naar men zegt, zal binnenkort het port voor drukwerken verlaagd worden. België. De Belgische regeering heeft eene nieuwe regeling voorgesteld voor de heffing van de suikerbelasting. De inhoud van dit ontwerp is nog niet bekend, maar uit Brussel meldt men dat de fabrikanten en de suikerhandel met de regeling al zeer weinig zijn ingenomen. In de Kamer van Afgevaardigden diende de minister van binnenlandsche zaken een wetsontwerp in om te bepalen dat de nationale feesten, welke sedert 1884 in Augustus ge vierd werden, voortaan op 21 Juli (den dag, waarop koning Leopold I den troon besteeg) vastgesteld zullen worden. De internationale Brusselsche conferentie tegen den slavenhandel zal op 21 dezer voor het eerst na Paschen weder biieenkomen. Dr. Göhring, een der Duitsche afgevaardigden, keert Zaterdag naar Brussel terug, Stanley is gisteren uit Cannes naar Pa- rys vortrokken. Te Parys zal de reiziger zich niet laDg ophouden, want reeds hedenmiddag moet hy te Brussel wszen. Te Brussel zyn allo toebereidselen voor eene schitterende ontvangst van den Amerikaan reeds genomen. Het plan was, dat Stanley eerst Zondag te Brussel zou komen, maar op verzoek van koning Leopold werd dit plan gewyzigd. OÓA4 nni-.-Ilo ng-.-Moua i-eliie. In Moraviü nemen de werkstakers een steeds dreigender houding aan. Te Wittkowltz wei gerde een troep werkstakers uiteen te gaan, ofschoon de commandant der soldaten hem dringend hiertoe aanmaande. Zelfs begonnen zy de troepen met steenen te bestoken, waarop het commando tot vuren werd gegeven. Vier werklieden werden gedood en eenige gewond. Bovendien werd een groot aantal werklieden in hechtenis genomen. Te Grosskunzendorf en Ratimau werd6n twee fabrieken door de werkstakers aange vallen. De werklieden moesten den arbeid staken en eerst toen twee bataljons infanterie uit Troppau tor hulp kwamen, kon de orde hersteld worden. Te Praag hebben de bakkersgezellen den arbeid gestaakt. Toen tweehonderd bakkers eene betooging hielden en weigerden uiteen te gaan, moest de politie met de sabel de menigte uiteendrijven. Gedurende den nacht worden alle bakkerswinkels door politieagen ten bewaakt. Spanje. De Spaansche generaal Daban, over wiens verzet tegen zyne veroordeeling tot twee maan den arrest wegens insubordinatie zooveel te doen is geweest, is vertrokken naar Alicante, ten einde daar de hem opgelegde straf te ondergaan. De officieren, die zich by Dabans protest tegen de legerhervorming hebben aan gesloten, waren voomemeis den generaal by zyn vertrek aan het station uitgeleide te doen, doch de minister van oorlog heeft hun her innerd aan de bepaling der krygswet, welke officieren verbiedt deel te nemen aan politieke betoogingen. Toch was, toon Daban vertrok, een driehonderdtal officieren, onder leiding van maarschalk Martinez Campos, aan bet I station. Allen waren echter In burgerklee- ding. Toen de trein vertrok, werd een hoerah aangeheven, maar verder viel er niets byzon- derB voor. Generaal Daban is terstond na zyne aan komst te Alicante naar het fort gebracht, ten einde daar zijne gevangenisstraf te onder gaan. Generaal Salzedo, die in een der bladen Dabans verzet tegen den minister van oorlog goedkeurde, is nu eveneens tot 2 maanden arrest veroordeeld. De oude maarschalk Mar tinez Campos, zeer vertoornd over dit nieuwe besluit van den minister, Is terstond naar het paleis gegaan, ten einde by de koningin regentes zyne klachten over deze bejegening in te dienen. Van koningin Christina ie echter geen steun tegen de regeering te vinden. Brazilië. De Regeering is het omtrent de vaststelling der nieuwe grondwet eens geworden met de tot dat doel benoemde commissie. Zy zal een ontwerp-grondwet gereed maken, waaraan ge durende twee maanden openbaarheid in de dagbladen zal gegeven worden. Daarna zal een definitief ontwerp worden vastgesteld. Zoodra het vorkiezingstijdperk een aanvang heeft genomen, zullen alle candidaton voor het congres worden geraadpleegd, en indien het regeeringsontwerp de meerderheid ver- krygt, zal de aanneming als eene uitgemaakte! zaak worden beschouwd. In het tegenover r gestelde geval zal het Congres vergaderen als Constituante. CORRESPONDENTIE. J. ia van oordeel dat voor de zinsnede, voorkomende in het ingezonden stuk van „een Ingezeten van Zoe-, terwoude" in het „L. D." van 17 April, „de verlichting rondom de stad bestast uit 40j lantaarns," gelezen moet worden: „rondom'' de stad zyn 40 lantaarn-palen en -armen i aangebracht, welke alleen van 1 October toil 1 April van koppen voorzien zyn en waaric by zeer donker weder lichtjes branden. Naj 1 April, wanneer de avonden aanvankelyt 1 toch nog vry lang en ook buitengewoon donke: 5 kunnen zyn, worden tot 1 October die lichtje: niet ontstoken en bestaat er, by v. op de singels ruimschoots gelegenheid tegen elkander ofir slooten te loopen, ongerechtigheden te plegei l en wat dies meer zy."

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6