Aangeboden. Waal-, Rijn en IJselsteen. Het Opwrijven van Üeubelen N°. 9251. Donderdag 17 yVpril. A®. 1890. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 April. Vervolg der Advertentiën. DE 'sGraïGÉaaiscMyjoMtoEl! VËLUWE. Gelden op 1ste Hypotheek Leilei. C. J. HE1STZ k ZOOS, Te koop of te huur, Te koop aangeboden: DRIJFSTEEN, C. D. MEURS, Koudekerk a/d. Rijn. "Ik S leuhel-Politoer-Poiiiiiïadc, FRITZ SCHULZ Jun., Leipzig «I LETDSCH A DAdBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Na een zevenjarig bestaan der Yer- eeniging „de Practische Ambachtsschool" is het bestuur tot zijne groote voldoening wederom in staat een gunstig verslag over den toestand, waarin de Vereeniging gedu rende het tijdvak van 1 April 18S9 -1 April 1890 verkeerd heeft, uit te brengen. Uit dat verslag blijkt dat er niettemin bil lijke wenschen bestaan, welke nog steeds op vervulling wachten. Onder die behoort de beschikking over eenige meerdere ruimte in materiéele middelen, voornamelijk om in de eerste plaats uitbreiding te geven aan de school der smeden. De gelegenheid tot het bekwamen van het aantal smeden, dat zich aanmeldt, bestaat niet; steeds moet dat getal beperkt blijven, omdat het aantal vuren te klein is en de tot plaatsing van een grooter aantal daarvan noodige ruimte ontbreekt. Het aantal vakken, waarin onderwijs wordt gegeven, bedraagt niet meer dan 'vier, en de wenschelpkheid om ook andere ambachts lieden dan smeden, timmerlieden, schrijn werkers en schilders te vormen, zal wel door niemand ontkend kunnen worden, die eeni- germate bekend is met de uitkomsten, welke het onderwijs der Ambachtsscholen thans in ons land heeft opgeleverd. Dat de Leidsche Ambachtsschool, op hoe bescheiden schaal ook ingericht, wat baar gehalte betreft, goed genoemd mag worden, zeggen bestuurderen, is hun opnieuw gebleken na afloop van de wereldtentoonstelling te Parijs, aan welke zij, op vereerende uitnoodiging van den Neder- landschen voorzitter van de commissie voor de afdeeling onderwijs, dr. D. De Loos, heeft deelgenomen. Niet alleen dat de commissie van beoordeeling de school een diploma, ge lijkstaande met eene zilveren medaille, heeft waardig gekeurd, maar, wat meer te betee- kenon heeft, verschillende buitenlandsche directeuren van scholen van gelijke strekking, zooals van die te Lausanne, te Tourcoing, te Chez-le-Bart en te La Chaux-de-Fonds, heb ben, naar aanleiding van de te Parijs tentoon gestelde, door de leerlingen vervaardigde voorwerpen, inlichtingen gevraagd naar de door de Leidsche instelling gevolgde methode van onderwijs. "Wel een bewijs, dat de deug delijkheid van die methode uit het tentoon gestelde te voorschijn kwam. Het bestuur moet in het welbegrepen be lang der aan zijne zorgen toevertrouwde school eene betere huisvesting wenschen, en daaraan zijn helaas zoodanige kosten verbonden, dat verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en geeft pandbrieven nit, waarvoor bij uitloting, gelijk tot dus verre, voor zoover de voorraad strekt, pand brieven 4 pCt. in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat 11a, te 's-Oraven- hage, en te Leiden jbij den Heer «F. DE GRAAF, aan de Spanjaardsbrug. HUIS en TON TE HUUR, voorz. van Duinwater, Hoogen Rijndijk, bev. 5 Kamers, Keuken, Serre, enz. Huurprijs ƒ325. Adres Zoeterw. Singel, Hoogew. Poort, 50H. Eene gemeubll. Kit- en Slaapkamer TE HUUR, mot Pension, te Nunspeet. Gezonde, bpschrjjke plaats. Adres: P. VAN HEININGEN. zonder krachtigen steun van vermogende mannen aan de vervulling van dien wensch niet te denken valt. De bezoldiging van directeur en leeraren is te gering, zoodat uitnemende onderwijs krachten telkens dreigen verloren te gaan, omdat bjjna overal elders de vergoeding voor bewezen diensten ruimer is. In het jaar 1889 zijn 22 leden en 22 be gunstigers tot de Vereeniging toegetreden. Voor hun lidmaatschap hebben bedankt G leden en 7 begunstigers, zoodat de vermeer dering van hot aantal leden bedraagt 16 en van het aantal begunstigers 15. Aan buiten gewone giften is ontvangen 22,50, waar onder eene onder het motto „Wageningen." Het onderwijzend personeel is onveranderd gebleven. In het vorige verslag vermeldde het bestuur dat vanwege de Afdeeling Leiden der Maat schappij van Landbouw een leergang in het hoefbeslag was geopend, en dat daarbij be- hoorende practische oefeningen in de Leidsche Ambachtsschool werden gegeven. Die leergang is in het afgeloopen jaar ten einde gebracht. De kans bestaat, dat dit on derwijs zal herhaald worden zoodra zich weder eon genoegzaam aantal leerlingen aan meldt en dat den smidsleerlingen der school dus weder de gelegenheid zal geboden wor den aan dat onderwijs deel te nemen. Een woord van dank en lof word uitge bracht in de eerste plaats aan den directeur, maar ook aan de leeraren. Met veel toewij ding hebben zij wederom hunne taak vol bracht, niettegenstaande de matige bezoldiging, welke hun toegelegd kon worden. Op 1 April 1889, bjj het begin van den zomerleergang, bedroeg het aantal leerlingen 73. Den laten October werden 7 leerlingen aangenomen en daarna nog 2, zoodat. de school gedurende den leergang 1889 -1890 door 82 leerlingen bezocht werd, aldus over de leerscholen verdeeld26 voor het timmeren, 14 voor het meubelmaken, 21 voor het sme den en 21 voor het huisschilderen. Den lsten October 1889 werden met ge tuigschrift eervol ontslagen, na den geheelen leergang te hebben doorloopen1 timmer- leerling, 1 smidsleerling, 5 schildersleerlingen en op 1 April 18905 timmerleorlingen en 2 smidsleerlingen, in het geheel alzoo 14 leerlingen. De namen dier leerlingen deelden we gisteren reeds mede. Steeds zjjn de berichten, welke bestuurders van de oud-leerlingen inwinnen, zeer bevre- beschikbaar a 33/.„ 4 en d'/r pCt., tot hoogstens 60 pCt. der getaxeerde waarde van het onderpand. digend. Allen, op eene enkele uitzondering na, hebben werk. Onder do leerlingen, die de Ambachtsschool in het afgeloopen jaar hebben bezocht zjjn, er 34 uit de buitengemeenten en van het gelreele getal, dat de school bezocht, z(jn 42 zoons van werklieden, 12 zoons van werk bazen of opzichters, 10 zoons van kooplieden en winkeliers, 1 zoon van een militair, 10 zoons van weduwen, 2 zoons van kantoor klerken, 1 zoon van een veearts, 1 zoon van een zeeman, 2 zoons van particulieren en 1 verpleegde van het Katwjjksche Ned.-Herv. "Weeshuis. 13 leerlingen hebben de school verlaten, en wel4 wegens verandering van beroep, 5 om geld te gaan verdienen, 1 wegens ver andering van woonplaats, 1 wegens lichaams zwakte, 1 op raad van den directeur, 1 wegens overlpden. Voor 4 leerlingen worden de schoolgelden door leden en particulieren betaald, terwjjl de Maatschappij van Weldadigheid 5 leerlingen voor hare rekening de school deed bezoeken en 1 de lessen heeft bijgewoond voor rekening van de Vereeniging voor „geregeld school bezoek." Het leerjaar 1889 eindigde alzoo met 55 leerlingen en voor het nieuwe hebben zich weder 20 leerlingen aangemeld. Over het gedrag der leerlingen z(jn geene klachten tot bestuurderen gekomen en de vorderingen, welke zy gemaakt hebben, zyn bevredigend. Wegens de moeilijkheid om een geschikt lokaal daartoe te vinden, nu de Stads- zaal is afgebrand, werd besloten dit jaar geene tentoonstelling te houden. De belangstellenden zullen dus ditmaal niet mot eigon oogon zich van die vorderingen kunnen overtuigen en ditmaal zich moeten verlaten op de uitspraak van het bestuur. Evenwel bestaat voor hen de gelegenheid do school zelve te bezoeken. Do geschonken, welke de school ontving, zjjn de volgende Van den heer Van Lith, een aantal mon sters van lijsten, van de heeren R. De Wilde, A. L. De Sturler en A. H. Adriani, boek en plaatwerken en door bemiddeling van den heer G. Van Driel, eene verzameling nageperste Waalsteenen. Over de geldmiddelen behoeft, volgens het bestuur, niet voel gezegd te worden na de medodeelingen, welke reeds gedaan zyn. De uitgaven zijn naar de inkomsten geregeld en zoodoende is het bestuur in staat geweest, ondanks de vele behoeften, de rekening te I doen sluiten met slechts een klein nadeelig met 1 Meieen nieuw gebouwd, net ingericht HUIS rmt grooten TL"I\, 4 Kamers, Keuken en verdere gemakken, aan de Haagsche Trekvaart, bij de Wittepoort. Brieven franco onder letters f4 aan hot Bureel van dit Blad. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17). Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- easeer-reri buiteu de stad wordt 0.10 berekend. slot. Uit de overgelegde rekening over 1889 en de begrooting voor 1890 blijkt, dat de noo dige voorzichtigheid in het flnantiëel beheer wordt in acht genomen. De ontvangsten hebben bedragen ƒ7900.28 en de uitgaven 7974.74=, zoodat de reke ning sluit met een tekort van niet meer dan 74.46=. Het afgeloopen jaar heeft wederom aange toond, dat de Vereeniging, zal zij in staat blijven, de op haar genomen verplichtingen na te komen, moet kunnen rekenen op den steun van belangstellenden in de school, niet tegenstaande de krachtige hulp van Gemeente wege en de onmisbare bijdrage van Provinciale Staten. Ieder, die zich daartoe in staat rekent, wordt deswege opnieuw en met aandrang uitgenoodigd door goedgunstige bijdragen de school te steunen, in de hoop dat eenmaal de t()d zal aanbreken, waarin het bestaan van de Leidsche Practische Ambachtsschool in meer uitgebreid6n zin zal zijn gewaarborgd. Na de overgangs-examens zijn de klassen nu verdeeld als volgt: 3de leerjaar: J. J. Warners, H. De Koning, D. Van Lith, H. Opdam, H. J. D. Van der Horst, J. H. Doornink, S. Riotmejjer, C. Ouwo- hand, F. Duk, J. Van Rhijn en J. M. Van Rossum. 2de leerjaar, 2de afdeeling: J. J. Fran- chimon, G. H. Cunaeus, H. Verhoeff, W. Van Dujjn, A. Spek, J. De Jong, D. A. Lens, G. W. Stengier, J. W. De Geus, J. Piket, J. B. Riel en Th. Stafleu. 2de leerjaar, 1ste afdeeling: a. Vreugden burg, A. Duk, J. Carton, J. C. J. Yperlaan, H. Van Dalen, J. Lolkes De Boer, L. Beu kering, H. F. Diemol, C. C. Van Egmond, L. Lezwijn, S. Strijk, A. Dreef, E. S. Door nink, G. Van der Laan, J. De Best (voor waardelijk), P. W. De la Court, J. Nieuwen- burg, P. Limpers, J. Marks (voorwaardelijk), A. Van Akkeren, G. Van Duijker, H. J. Van Leeuwen en D. Briejer. lste leerjaar, 2de afdeelingJ. Verstraaten, J. Van Venetiö, E. Eswilder, W. Vos, W. A. J. Van Egmond en R. Du Calavon. lste leerjaar, lste afdeeling: J. Kraai, Th. Do Kort, C. H. Van Ulden, J. Huisman, P. Huibers, N. Van den Ameele, G. Van den Ameele, J. Hoppenbrouwer, A. W. F. Van der Lof, M. Bonte, J. C. C. Strutjk, C. Do Jong, A. Verver, A. De Roo, C. H. Van Vliet, J. Van Ingen Schenau en J. A. Huibers. Het ïyk van den te Kampen overleden generaal-majoor Kellerman is ter verbranding naar Gotha overgebracht. eene melk-, Boter- en Kaaszaak, bevat tende 28 vaten Zoetemelk, 200 pond Boter 1000 Eieren, en 50 pond kaas per week. Brieven franco onder letter W aan het Bureel van dit Blad. tegen ovenpryzen, en IN LOSSINGeene lading Andernachsclic Tras, dikke en dunne ter vorkryging van droge binnenmuren; zyn veel voordoeliger in het gebruik dan zachte gebakken steenen. Levering francoop keur, laagste pryzon. „VREDE's LUST", is voor elk huishouden een GEMAKKELIJK en GOEDKOOP huiswerk. Het is verras send, met welke gemakkelykheid en vlugheid ieder in staat is mot de nieuw-uilgevonden VAN oen bpzonder FIJNEN en DUURZAMEN POLITOERGLANS te verklagen. De gebruiksaanwyzing is zeer eenvoudig en mislukken volkomen uitgesloton. Men lette nauwkeurig op de Firma. Prijs per doos 15 Cis. In voorraad te Leiden bij: J. II. DIJKHUIS, Hoog straat 5, N. K. SWEMER, F. VAN DORP, D. H. TERBURGH, Haarlemmerstraat 259 en REYST KRAK. traat

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5