feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 14 April. feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- eassccrcn buiten de stad wordt 0.10 berekend. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is P. K. Van Lissa, medicinae doctorandus en semi-arts te Leiden, voor het tydvak van 16 April tot en met 31 December 1890 bonoemd tot assistent in het ziekenhuis aan de ryks-universiteit alhier. De I.eidscho tóoneelvereeniging „Jacob Cats", welke onlangs op zoo luisterrijke wijze haar 15-jarig bestaan vierde, gaf gisteravond in den schouwburg alhier weer eene uitvoering. Het bleek op het ondubbelzinniget welk een goeden indruk de vorige had achtergelaten, want andermaal waren alle rangen flink bezet. Ook do keuze der stukken bleek eene ge- lukkigo geweest te zijn, want den geheelen avond volgde het publiek de uitvoering met de meeste aandacht. Daarvoor mag in de eerste plaats dank ge weten worden aan het spel, dat voor dilet tanten niet alleen niets te wenschen overliet, maar zelfs menigmaal aan tooneelspelers van professie deed denken. Zoowel in „Max Lichtzin", blijspel in drie bedrijven van Görner, door G. F. v*. d. Brug- ghen v. L., als in „Tooneelatudiën", blijspel met zang in één bedrjjf door Justus Van Maurik Jr., werd gespeeld met liefde en toe wijding, met eene uitmuntende weergeving der karakters, met de bewijzen eener zorgvul dige, degelijke studie. Hot was dan ook als 't ware een wedstrijd om den eeropalm, en daarom zou het onbillijk zijn enkele rollen in het bijzonder te noemen. Ieder muntte in z(jn eigen aandeel, dat hij in de uitvoering had, uit. Dit mag evenwel niet beletten dat we vooral aan de beide dames, die in het eerste stuk welwillend meewerkten, een woord van waardeering brengen. Het publiek bleef in die waardeering trou wens ook niet achterwege, evenmin als het deze onthield ook aan de overige vertoonere, die een buitengewoon succes behaalden. Het was in het kort een avond, waarop „Jacob Cats" weer met genoegen mag terugzien. Het bezoek, dat gisteren aan de hand- werknijverheidBtentoonstelling op „Amicitia" gebracht werd, is in niet geringe mate be gunstigd geworden door het fraaie weder, al was de vorige maal gebleken dat eene minder gunstige weersgesteldheid ook niet doet af schrikken. .r.''ff Tydens de matinée musicale, door de staf- i muziek van het vierde regiment gegeven, werden ook velen tot een zitje in den tuin uitgelokt, om daarna de wandeling door de lokalen te hervatten. Alles werkte mede om het er heel gezellig te maken. Woensdag te twee uren zal er weer eene matlnée musicale gegeven worden door de stafmuziek van don heer Mann. Naar wj vernemen, zal de verloting plaats hebben a. s. Zaterdag, den 19den April. Per Engelsche mail ontvingen we de Bataviasche bladen van 10—12 Maart en de „Doli-Crt." van 12-15 Maart. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren pryzen27.50, 5.70 en ƒ2.85. Van heden af zal aan de militairen van het vierde regiment infanterie geen verlof meer worden verleend gedurende dit winter seizoen, aangezien de lichting 1685 vandaag onder de wapenen komt om in de nieuwe bewapening te worden geoefend. Voor de Ned.-Herv. gemeente te Oegst- geest is gisteren niet opgetreden de heer J. H. Donner, zendings-director alhier, maar de leeraar van de genoemde gemeente zelf. De vermelde verwisseling dier predikbeurt berustte blykbaar op een misverstand. De kolonel-commandant van het regi ment grenadiers er. jagers, A. W. Grove, is als zoodanig gepensionneerd, onder toekenning van d9n rang van generaal-majoor. De majoor J. H. Weetunk, die by zyne benoeming tot dien rang naar elders werd overgeplaatst, wordt teruggeplaatst by het regiment grenadiers en jagers. De Tweede Kamer is thans byeenge- roepen tegen Dinsdag 22 April a. s. Met de militaire eer, aan zyn rang ver schuldigd, werd hedenochtend het stoffeiyk overschot van den verleden week op 28-jarigeu Ieeftyd overleden sergeant-majoor De Peypers op de Algemeens Begraafplaats te 's Hage ter aarde beBteld. Talrijk was de stoet, welke, voorafgegaan door de hoornmuziek en de tamboers van het regiment grenadiers en jagers, den over ledene naar zyne laatste rustplaats voerde. Een tweetal fraaie kransen, versierd met linten, waarop inscripties, die de warme sym pathie vertolkten, welke De Peypers van zyne kameraden had mogen ondervinder, dekten de ïykbaar. Namens de weduwe, dankte een der familie leden de aanwezigen voor de laatste eer, den overledene bewezen. - Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 April te Southampton de „Maasdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, is 13 April Lizard gepasseerd; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 April van Padang; de „Prins Willem II" arriveerde 6 April van Amsterdam te Paramaribo en 13 April van daar te Demarara; de „Prins Willem III" vertrok 13 April van Para maribo naar Amsterdam; de „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, is 13 April Prawlepoint gepasseerd; de „Prins Manrits" arriveerde 12 April van West-Indië te Nieuw- Yorkde „Oranje-Nassau," van Amsterdam naar Suriname, is 12 April Ouessant gepas seerd; de „Spaarndam" arriveerde 11 April van Rotterdam te Nieuw-York. Gemengd Nieuw Het wegnemen der houten win- terbekleeding van de fontein op de Vlsch- markt alhier, dat hedenmorgen van gemeente wege plaats had, is, evenals het meer gunstig wordende weder, te beschouwen als het teeken van de nadering der Meimaand. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen tw9e personen, die in een zuurhuis eene tameiyk aanzienlyke som gelds hadden weggenomen, waarvan de eigenares aanvankelyk geene aangifte heeft gedaan, omdat zy dacht dat de dader toch niet te vindon zou wezen. Sedert lang werd denaamvan een hier ter stede wouenden hoogleeraar ge noemd in een stroobiljet by het in andere plaatsen ten verkoop aanbieden van kleine artikelen, in hoofdzaak om hierdoor het mede- lyden van koopers op te wekken. Dat biljet was onderteekend met den naam J. Scheepens. Heden heeft de politie alhier een man aan gehouden, die dergelyke biljetten by deingo zetenen rondbracht. Het bleek echter dat hy den naam Scheepens van een ander had aan genomen, en hy gaf dan ook als zyn eigen naam op J. J. H. Schiphorst, van 's-Gravenhage. Ook is het niet waar dat hy aan bloedspuwing heeft geleden. Het is best mogelyk dat bedoelde boog- leeraar nu niet weder wordt bemoeilykt, om voor dergelyke zaken informatiën te moeten verschaffen, vooral als die slechts negatief kunnen zyn. Men schryft ons heden uit Kat- wjjk aan Zee: Zaterdag-avond kwamen alhier nog 4 schuiten aan. Drie waren den vorigen avond afgevaren en hadden dus maar 1 ty gevischt; ze besomden ƒ8, ƒ11 en 15. Eene schuit was 's Maandags afgevaren en maakte eene besomming van 95. De visch was, niettegenstaande het vry laat op den Zaterdag avond was, duur. Voor 70 tongen besteedde men 46. De nieuwbenoemde subst.-offic. van justitie by de Haagsche rechtbank, mr. Van Buttingha Wichers, die heden voor de eerste maal in zyne nieuwe betrekking fun geerde, vorderde voor een man uit Leiden, die een persoon te Ryswjjk voor een gouden ring bestal, uit „dankbaarheid" dat deze hem brood had gegeven en geld had toegezegd, 3 maanden gevangenisstraf; voor 2 mannen uit Voorburg, die beklaagd waren aan den Be- zuidenhoutschen weg, onder de gemeente Wassenaar, stukken onbewerkt hout to hebben weggenomen, voor ieder 4 maanden; voor drie Haagsche jongemannen, die zich in dron kenschap tegen de politie verzetten, zoodanig, dat één 3gent de arm werd ontwricht, waar door hy dat lichaamsdeel niet meer geheel tot zyn wil heeft, voor 2 hunner ieder 1 maand en voor den derde 3 wekenvoor 4 jongelingen, mede uit 's-Gravenhage, die zich hadden schuldig gemaakt aan verzet tegen de politie, voor ieder 1 maand; terwyi ZEAchtb. ton slotte de veroordeeling vroeg van zes jongemannen uit Alfen, die zich by gelegen heid van de loting voor de nationale militie wegens verzet tege^-de Rijkspolitie, van 2 hunner tot 14 dagen, van drie tot 7 dagen en van 1 tot drie dagen zoomede van een jong- mensch, in Den Haag weonachtig, die een ander jongeling moedwillig in bet aangezicht sloeg, tot betaling eener geldboete van 20, subsidiair 5 dagen. In de verschillende zaken zal de rechtbank heden over 8 dagen uitspraak doen. Een man, die zich te Rotterdam verzet had tegen een brugwachter, die hem verbood met vechten voort te gaan, was we gens beleediging van een ambtenaar in functie veroordeeld. De Hooge Raad besliste heden dat dit terecht was geschied, omdat de Rot- terdamsche brugwachter werkzaam was in de rechtmatige uitoefening van zyne bediening en het niets afdeed of de requirant al dan niet wist of do brugwachter onbezoldigd politie agent was. Het cassatieberoep is dus ver worpen. F.0HAN VAN AA VI KR DE MOVTÉPIN. 49) „De restaurateur zal zeker wel sigaren verkoopen. Wil ik aan het buffet er voor u gaan halen?" Dat was juist de bedoeling van Raymond hy wilde zyn zoon verwyderen. „Goed, wil je?" Betaal dan tegeiyk het diner. Paul stond op en ging naar het buffet. XLI. Zoqdra het jongemensch de restauratie was binnengetreden, stond Raymond op en snelde het prieel binnen, waar Jacques en Pascal zaten. Dozen zagen hem verbaasd aan. „Vergeef my, heeren," verontschuldigde hy zich, „dat ik hier zoo onverwachts kom bin- nenloopen. Het betreft het geluk van mijn leren en dal berust in uwe handen." De beide medeplichtigen wisselden een blik van verstandhouding, en hoewol Jacques zeer goed begreep, wat Raymond bedoelde, vroeg hy „Verklaar u nader, mynheer, wat ik u bid den mag." „Één van u beiden is dokter, nietwaar?" „Juist, mynheer; ik ben dokter." „Het jongemensch, waarmee ik zooeven in het priëel zat, is myn zoon en zonder het te willen, heb ik alles woordelyk verstaan, wat u omtrent hem zeide." „O, mynheer!" zeide Jacques, „het spytmy inderdaad, zoo luid gesproken te hebben „Neen, mynheer, verontschuldig u niet, ik zegen het toeval, dat my u deed ontmoeten. Het leven van myn zoon is in gevaar, hebt u gezegd, nietwaar?" „Ik heb het gezegd, mynheer, en ik her haal het." „O! mynheer, u hebt ook gezegd, dat u hem zoudt kunnen redden van het levensge vaar, dat hem bedreigt. Red hem, ik smeek er u om, en alles wat ik bezit, zal ik u met vreugde geven." „Dit is eene even onverwachte als welkome ontmoeting," sprak Jacques; „myn eerste Fransche patiënt, die onder zulke buitenge wone omstandigheden tot my komt, voorspelt my eene glansryke toekomst. Ik wil uw zoon gaarne onder behandeling nemen, mynheer, maar slechts onder ééne voorwaarde." „Spreek, dokter, spreek 1" riep Raymond uit„welke die voorwaarde ook moge zyn, ik neem ze by voorbaat reeds aan." „De voorwaarde is deze: ik zal belangloos myne zorgen aan uw zoon mogen wyden. Aan hem zal ik myn Franschen oollega's kunnen bewyzen, dat myne kunde geen loos vertoon is. Reken op my, mynheer; ik zal uw zoon genezen. Alleen moet ik u een uitstel van acht dagen verzoeken. Ik ben vreemdeling, Amerikaan, en heb my nog niet te Parys ge vestigd, hoewel myn huis reeds gekocht is." Raymond werd bleek. „Acht dagen," herhaalde hy„zou in dien tyd de ziekte niet reeds ongeneeslyk kunnen geworden zyn?" „O, neen I Heb daarvoor geene vrees," ant woordde Jacques. „Is u er zeker van?" „Volkomen zeker; hoe oud is uw zoon?" „Negentien jaar." „■Welken werkkring heeft hy zich gekozen?" „Hy studeert. Op het oogenblik bereidt hy zich voor op het examen voor de Polytech nische school." „Weluu, mijn waarde Rambert, wat heb ik gezegd?" ze.de Jacques tegen zyn pseudo- secretaris. „Inderdaad, dokter, u is onfeilbaar." „Ik heb u ook hooren zeggen, dat myn zoon veel moet studeeren; u heeft inderdaad een scherpen blik." „Maar het is in de eerste plaats noodig, mynheer, dat uw zoon voorloopig de studie laat rusten. Overvloedig en versterkend voed sel, vooral krachtig vleesch en oude Bourgonje en Bordeaux-wyn, zyn de voornaamste genees middelen, die ik uw zoon kan voorschryven. Wanneer myn huis te Parys geheel is inge richt, verwacht ik u en uw zoon by my. Rambert, wees zoo goed mynheer myn adres te geven." Pascal schreef op oen blad, dat hy uit zyn zakboekje scheurde „Dokter Thompson, Rue de Miromesnil No. 51." „Als 't u blieft," zeide Jacques, terwyl hy het adres aan Raymond overhandigde, „kom met uw zoon over acht dagen aan dit adres, maar spreek er voorloopig geen woord met hem over. Hy zou zich noodeloos ongerust maken." Raymond dankte den Vreemden dokter van ganscher harte en ging naar zyn priëel terug. Juist kwam Paul weer naar buiten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1