DAGBLAD. N°. 9246. Vrijdag 11 -Vpril. A". 1890- Bit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 10 April. Feuilleton. Het Roode Testament. (Eeze Courant wordt dai van .Zonen Fees lelijks, met uitzondering tdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Loidcu per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonder]ijl;e Nommers0.05. Öfficieele Kennïsgeyin^on, Strcmmlog van passage en scheepvaart. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis dat van den llden April a. s. tot nadere aankondiging, de passago voor rij- en voer tuigen over de Blauwpoortebrug en de scheepvaart door de brug over bet Lcvondaal bij hot Steenacbuur zullen zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 April 1890. E. KIST, Secretaris. In ons tweede blad komt hot verslag voor dor vergadering, welke gisteravond alhier omtrent do bestaande annexatie-plannen werd gehouden. Wjj brengen hiermede echter in herinnering dat de aan het slot voorkomende namen niet dio zijn van de definitieve candidaten, doch dat dit slechts eene voorloopigo lijst is, welke wijziging ondergaat, omdat, naar wij vernemen, reeds enkelen hebben bedankt. Men vuile de stembiljetten dus nog niet in De definitieve candidatenlijst wordt in ons nommer van Zaterdag-avond bekend gemaakt. Tot bovenzalen van het gebouw der Hoo- gere Burgerschool voor jongens, op de Pieters- kerkgracgt alhier, werd gisteravond een ieder toegang gegeven tot het bezichtigen der aldaar tentoongestelde teekeningen en werkstukkon van de leerlingen van hot te dezer stede ge vestigde, reeds meer dan oene eeuw gunstig bekend staande Genootschap .Mathesis Scien- tiarum Genitrix". Hoewel velen van de aangeboden gelegenheid gebruik maakten, het tentoongestelde op prac- tische wijze bleek te z(jn gerangschikt en de verlichting niets te wenschen overliet, werd toch het gemis aan de Stadszaal ook nu weder gevoeld, was het alsof deze tentoonstelling hier ter plaatse niet behoorde en of de fraaie banier van „M. S. G." zich treurend tegen een der wanden op den achtergrond had terug getrokken. Van de feestelijke stemming, welke andere jaren heerschte onder leerlingen en belangstellenden, was nu geen 3prake; immers, opgewekte rede en niet minder opwekkende muziek gingen nu de tentoonstelling niet vooraf of er mede gepaard. De teekeningen, tot welke rubriek dan ook behoorende, legden wederom een gunstig ge tuigenis af van het gegeven en genoten onderwijs, terwijl ook op het gebied van boet- soeren degelijk gewerkt bleek te zijn. Het H0MAN VAN XAVIER DE MOXTÉPIX. 43) „U heeft my gezegd-dat uw zoon van een uiterst zwak gestel is." „Ja, zpne gezondheid boezemt my voortdu rend zorg in." „Welnu, dan is dat voorwendsel gevonden. U zendt uw zoon tot herstel van gezondheid naar het land." „Maar dan zal hy vragen, waarom ik hem niet vergezel." „Doch uw zoon weet, dat u niet ryk genoeg is, om van uwe rente te loven. Heeft hjj u nooit gevraagd welk beroep u uitoefent?" „Jawel, mijnheer." „En wat heeft u hem dan geantwoord?" „Dat ik inspecteur van de gevangenis- bibliotheken ben." „Welnu, dat antwoord zal u uitmuntond te pas komen. Zeg aan uw zoon, dat u oene inspectie reis gaat maken, en dan zal u zelfs niet ver van de waarheid z(jn." „Hoe dat, mijnheer?" „Omdat de zending, waarmee lk u belasten „bekroond", op sommige stukken geplaatst, dient als gids voor het oog naar het uitna- mendsto. Kwamen de teekeningen begrypelykerwyze zeer veel overeen met die van vorige jaren, wat het machine-teekenen betreft was een te pryzen vooruitgang in quantiteit en in quali- teit te bespeuren. By deze tentoonstelling was men tevens in de gelegenheid teekenin gen, op waterbouwkunde betrekking hebbende, in oogenschouw te nemen en daaruit een oordeel te vellen over een deel van het onder- wys in dat vak. Wie de tentoonstelling nog wil zien en ze is eene beschouwing waard - kan dit hedenavond tot tien uron nog doen. De „Association générale des Etudiants de Paris" zal zich by de in Juni a. s. te Leiden te houden studentenfeesten door eene deputatie doen vertegenwoordigen. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft in zyne gisteren gehouden zitting de bekende finantiëele zaak van den Gemeente-Ontvanger door eenige af- en overschryvingen geregeld en ten einde gebracht, waarna door den heer A. J. Parmentier werd medegedeeld dat de wethouders bedankten. Bedankt is voor het beroep naar Zeven hoven door ds. J. Ph. Hattink Jr., te Leimuiden. De advocaat jhr. mr. Witsius do Savornin Lohman te 's-Hage, een der loidors van de anti-revolutionnaire party, zal zich in het be gin van Mei naar de Transvaal begeven, ten einde zich wellicht in een werkkring daar te lande to vestigen. Mr. J. J. De Witt hoeft zyn ontslag aangevraagd als consulair agent van Frankryk te 's-Hertogenbosch. Aan den van Polsbroekerdam (Polsbroek) naar Berkenwoude verplaatsten ryksveldwach- ter der 3de kl. (brigadier-titulair) H. J. Van Koot is nader als standplaats aangewezen Abkoude. In de plaats van den heer H. Van Leeuwen, die volgens den rooster aan de beurt van af treding en wegens zyne benoeming tot voor zitter niet herkiesbaar was, is gisteren docr stemgerechtigde ingelanden van den Does polder, by Hoogmade, met 29 van de 35 geldig uitgebrachte stemmen tot lid van het bestuur gekozen de heer A. Lieverse, landbouwer te Hoogmade. Aanstaanden Zondag, 13 April, zal de gods dienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade aanvangen des na middags te twee uren, terwyi alsdan als voorganger zal optreden de heer A. Keers, predikant te Hazerswoude. zal, u noodzaken zal, de verschillende biblio theken binnen het Ryk te bezoeken." „De bibliotheken?" vroeg Raymond zeer verbaasd. „Ja, ik zal u eene aanstelling geven als inspecteur der ryks-bibliotheken, die heeft u in de eerste plaats noodig voor uwe zending en tevens kan u die aanstelling, als door een toeval, onder de oogen van uw zoon brenge». Dat zal zyn twyfel, zoo die mocht bestaan, geheel opheffen." „Ik dank u, mynheer, uit den grond van mun hart, maar mag ik nu weten, met welke zending u my wil belasten?" „Zeker. Het betreft thans niet het opsporen van misdadigers, die tegen het leven of het eigendom van hunne medemenschen samen spannen, maar die het ditmaal op de bezit tingen van het Ryk gemunt hebben. Overal zyn de bibliotheken bestolen. Te Parys zyn uit de Nationale Bibliotheek drie, uit de bibliotheek Sainte-Geneviève twaalf, en uit de bibliotheek van het Arsenaal acht zeldzame werken van groote waarde verdwenen. Uit Lyon, Nantos, Bordeaux en Blois komen be richten van soortgelyke diefstallen. Het schy- nen sluwe, doortrapte misdadigers te zyn, want nergens heeft do politie het geringste spoor kunnen ontdekken. Tracht de band op De toestand van het Kamerlid mr. Ver niers Van der Loeff, welke nog onlangs eene gunstige wonding nam, was tot veler leedwezen in de laatste dagen weor min der goed. Zaterdag a. s., des namiddags te 2 uren, zal in eene plechtige openbare zitting van de arrondissements rechtbank te 's-Hage de installatie plaats hebben van de beide nieuw benoemde substituut-officieren van justitie by dat college, mrs. A. M. Pleyte en P. A. Van Buttingha Wichers. Do heeren L. W. en G. M. Hansen, die het stoffeiyk overschot van dr. Campbell van uit het sterfhuis te 's-Hage naar Gotha be geleid hebben, deelen thans mede dat het lyk aan het station te Arnhem werd opgewacht door mevrouw Van Suchtelen en familie, voor wie den waggon geopend is en die daarna een praohtigen krans op de kist heeft nedergelegd. De crematie van den geachten overledene heeft Maandag 11. des middags te 3 uren plaats gehad en de assche is, in eene sierlyke urn besloten, geplaatst in de urnzaal van het crematorium. Naar we reods meldden, had gisteren te Amsterdam de plechtige teraardebestelling plaats van de aldaar overleden mevrouw E. French, vrouwelijk officier van 't „Leger des Heils," echtgenoote van den majoor French. Het „Hbl." zegt dat reeds te tien uren zich tal van officieren en soldaten van het Leger verzamelden voor het sterfhuis in de Wyttenbachstraat 45, waar eene sterke politiemacht de talryke nieuwsgierigen op oen eerbiedigen afstand hield. Na gebed en gezang werd de kist op eene baar geplaatst en door heilsoldaten naar de Oosterbegraafplaats gedragen, gevolgd door de corpsen met hunne vaandels, zeven in ge tal, alsmede afgevaardigden van afdeelingen van ons land, Belgiè en Engeland. Aan de groeve spraken de heeren Schoch en Nicol, secretaris van buitenlandscho zaken, herwaarts gekomen om de afdeelingen uit Engeland te vertegenwoordigen. Ook mevrouw Schoch voerde het woord. Als Engelsche tolk deed de heer Bonthuys dienst. De l(jkreden werden door liederen afge wisseld. Zestien kransen werden op de kist neergelegd. Op en om de begraafplaats was eene zeer talryke menigte. Door het gedrang werden drie personen in deze dieven te leggen en ik kan je byna ver zekeren, dat een verzoek om kwijtschelding gunstig zal ontvangen worden." „Dus hooft u geene enkele aanwyzing omtrent de dieven?" „Niet de geringste." Raymond Fromental schudde het hoofd. „Geen enkel spoor, geen punt van uitgang," mompelde hy„dat kan een moeilyk werk worden." „Juist daarom heb ik het aan u opgedra gen, want ik weet dat niemand zich beter van zyne taak kwyt dan u. Te beginnen moet u de verschillende bibliotheken bezoeken en de beambten in verhoor nemen, dan heeft u althans nauwkeurige aanwyzingen omtrent da gestolen boeken." „Moet ik by de bibliotheken te Parys of by die in de provincie beginnen?" „Dat laat ik aan u over." „Goed, tevons zou ik ook do verschillende processen-verbaal willen hebben, waaruit ik de noodige aanwyzingen vernemen zal." „Ik zal ze u geven; tevens kan u kiezen, wie u tot hulp wil hebben." „Dan kies ikPradier,Rével enBauvard,"zeide Raymond, na korten tyd nagedacht te hebben. „t Is goed, zy zullen vanavond ter uwer beschikking s\jn." PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regola 1.05. Ieilore regel meer 0.- Grootcre letter- naar plaatsruimte. Voor het t i cassccrcn huiten de stad tvoKU f 0.10 berckcml. do sloot om het kerkhof gedrongen. Zy kwamon met een nat en beslykt pak er af. Ongoveer anderhalf uur duurde de plech tigheid. Des avonds was in hot lokaal in de Gerard-Doustraat en in „De Vrede" op Rapen burg eene byzondero godsdienstoefening ter nagedachtenis aan de overledene. Naar men verzekert, zegt het „Haag- sche Dagbl.", zal de Tweede Kamer tegen den 22sten April worden bijeengeroepen. De heer W. F. H. Damhs, by koninkiyk besluit van 20 Januari II. benoemd tot con sul te Vera Cruz, is in die hoedanigheid door de Mexicaansche Regeering erkend. In de „Staatscourant" van 10 dezer is opgenomen een staat van nalatenschappen van personen, die by de Koninklyke Neder- landsche zeemacht zyn in dien3t geweest, in den loop der jaren 1888 en 1889 beschik baar geworden, doch nog niet door de erf genamen opgeöischt. De rechthebbenden kun nen zich by gezegeld adres wenden tot het departement van marine, onder overlegging van eene door eene bevoegde autoriteit op gemaakte akte van erfrecht. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zyn benoemdtot leden der commissie, die, gedurende het jaar 1890, belast is met het afnemen van de examens van vroedvrouw te Amsterdam, dr. D. Kruseman en dr. G. C. Nyhoffj beiden te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden dr. C. H. Van der Mey Jr., hoogleeraar, en dr. C. N. Van de Pol, heiden te Amstordam. De „N. R. C." deelt mede dat in muzi kale kringen te Rotterdam hot gerucht rond gaat, dat de door hot vertrek van den heer Gemsheim openvallende plaats van directeur der muziekschool en leider der Rotterdamsehe afdeeling van „Toonkunst", zal ingenomon worden door niemand minder dan Max Bruch, thans dirigent te Breslau. Naar het „Vad." verneemt, is de betrekking van Gernsheim te Rotterdam aan W. Kes aangoboden. Het stoomschip „Schiedam," van do Plata-Rivier naar Rotterdam, is 9 April van Boulogne sur-Mer vertrokken; de „Zaandam," van de Plata-Rivier naar Amsterdam, ver trok 8 April van Montevideo; de „Amster dam," van Nieuw-York naar Amstordam, passeerde 9 April Prawlepoint; de „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 8 April Gibraltar; de „Merapi," van Rotterdam naar Java, vertrok 9 April van Southampton de „Prins Frederik" vertrok 9 April van Batavia naar Amsterdam; de „Bantam" ver- —111 111 III I IMIW llll „Ook moet ik u vragen, om morgen nog vry te zyn. Ik moet morgen voor myn zoon oene woning op het land zoeken." „Goed, ik sta u vier en twintig uren toe. De prefect gaf hem de bedoelde aanstelling, benevens de processen-verbaal, en Raymond ging neerslachtig naar buis. XXXV. Niet alleen hy zyne chefs, maar ook by zyne collega's en ondergeschikten genoot Ray mond Fromental de hoogste achting. In zyn dienst was hy nauwgezet en gestreng; onge hoorzaamheid of nalatigheid strafte hy onver- biddelyk, maar daarentegen wist hy yverigo en bekwame ondergeschikten to bevorderen. Paul, zyn zoon, was hem alles. Voor hem loefde hy, en hy zou het als zyn grootst on geluk beschouwen, wanneer Paul ooit bemerkte of slechts vermoedde, welk geheim liet ver ledens van zyn vader verduistordo en ten gevolgo waarvan by nu nog godwongen was, zyne diensten aan de geheitnq politie te be- wyzen. I Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1