Burgerlijke Stand. jöc leiitüoiistelllzis van Werkstukken en Teekeningen, vervaardigd door handwerkslieden en leerlingen te Lelden en omliggende gemeenten,ln de Buiten-Sociëteit „Amicltla" alhier. II. Boetseerders. No. 19. Eene wapentropee van klei is zeker niet speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd en mist daardoor de eigenaardige bekoo- ring van een pas afgewerkt Btuk. 't Geheel is goed opgevat, do draperieën hadden een wei nig losser kunnen zijn. No. 20. Boogvulling in klei is goed van compositie; de fijnheid van 't Italiaansch renaissance ornament is goed begrepende achtergrond is een weinig onrustig. Nos. 21 en 22. Paneel- en boogvulling van was, in Duïtschen renaissance-styl, bekroond met den eersten prijs, doen zien dat de vervaar diger dit materiaal volkomen machtig is. Men moet hierbij in 't oog houden dat voor het gebruik van den goudsmid, na 't afgieten, alles nog eens opgezuiverd wordt, om meerdere fijnheid te verkrijgen. No. 23. Cartouche in gips, behoorende by de beide bovengenoemde nummers, in styl- Lodewjjk XV, is zeer los en bevallig naar com positie en een goed model voor drijfwerk, waartoe zich deze vormen zeer goed eigenen. Behangers. No. 24. Kamerscherm, bekroond met den eersten pry's, voldoet aan alle eischen, welke de edele plakkunst stelt. De bloemvazen had den een weinig losser en smaakvoller kunnen zy'n. 't Geheel is goed begrepen. No. 25. Kamerscherm, bekroond met den - tweeden pry;, ilSSft kis eenig gebrek dat de gebogen lijn niet zuiver geplakt is; 't geheel maakt een goeden indruk; de harmonie der kleuren laat niets te wenschon over. De vogels en bloemen zijn met smaak aangebracht. Boekbinders. No. 26. Portefeuille, ziet er netjes uit. No. 27. Van het gebonden boek 8°, bekroond met den tweeden prijs, is het jammer, dat het niet met meer dergelijk werk te vergelijken is, (aan boekbinders ontbreekt 't hier waarlijk niet) en zeker zou dan 't meer of minder goede na deze inzending duidelijker uitkomen. Nos. 28, 29 en 30. Portefeuilles. De beide laatsten, met een derden prijs bekroond, zijn practische en nuttige zaken. Decoratie-schilders. No. 31. Een plafond (in het bijgebouw ge- exposeerd), bekroond met den eersten prfis, is als antwoord ingezonden in den vrijen wedstrijd, naar de schets voor den gebonden wedstrijd. De kleuren-keus had fijner kunnen zijn, vooral 't kopje doet niet gunstig aan, de ornamenten in 't middelvak zjjn zeer goed opgevat; de rozet, en relief geschilderd, in 't midden, is van alle de eenige, die goed be grepen is. No. 32. Reclame bord, bekroond met den derden prijs, op een lichten grond, schets matig in ééne kleur geschilderd, zal zeker een ieder aantrekken door de aardige com positie en de gemakkelijkheid, waarmede het geschilderd is. No. 33. Een tafeltje, is goed in lichte en donkere houtsoort geschilderd. No. 33o. Een donker paneel, waarop eenige lichte ornamenten geschilderd zijn, is met den eersten prijs bekroond en zeker zeer ver dienstelijk. No. 34. Eene fries, trekt aan door do zui verheid der lijnen en frischheid der kleuren. De werking van dit ornament zal eerst op de juiste plaats aangebracht, hare werking doen. 'tls nu nog een weinig hard. No. 35. Eene fries, met den eersten prijs bekroond, is goed van compositie en kleurscha- keering en zal ongetwijfeld, ook op de juiste plaats aangebracht, een gunstig effect maken. No. 36. Ruit-imitatie, gebrand glas, (onder de veranda geplaatst) doet ons zien dat men mot weinig middelen toch een aardig effect kan teweegbrengen. No, 37. Boogvulling is goed van compo sitie; alleen de halve figui en zyn nog niet wat ze konden zijn. No. 38. Raam-imitatie, gebrand glas, be kroond met den eersten prijs (onder de veranda geplaatst), is zeer goed van teekening. De kleuren combinatie had rustiger kunnen zijn. 't Geheel voldoet zeer goed. No. 39. Advertentiebord, trekt voorzeker de aandacht door de sterke kleuren; do compo sitie laat veel te wenschen over: eene dame van wie één arm en nog iets te zien is, achter een bord. Gelukkig is het dat de inzendarbetere zaken gezonden heeft. No. 40. Een tafeltje, bekroond met den derden prijs, is uitmuntend van kleur en compositie. No. 41. Een tafeltje, bekroond met den derden prijs, is kleuriger dan hot vorige; de verschillende houtsoorten zijn zeer goed weer gegeven. Gomengd Nieu \v s. Volgens de „Petite Marseillaise" is de politie te Mazagan in Marokko een aantal afschuwelijke moorden op het spoor. Acht kisten, welke door eene karavaan ver voerd werden, bleken even zoovele vrouwen lijken te bevatten, die alle van het hoofd ontdaan waren. Do afzender der kisten was uit zijne woning gevlucht. Aan boord van het Duitsche stoomschip „Cbow Foo" hebben op reis van Amoy naar Deli de koelies oproer gemaakt. Omstreeks 250 in getal, poogden zij de be manning te vermoorden en het schip in brand te steken. By het gevecht, dat daarop ontstond, leden de koelies de nederlaag en werden 13 hunner gedood. Te Heide Lunden Wesselburen in Ditmarschen (Holstein) is besmettelijke veeziekte uitgebroken. De weekmarkten zijn van overheidswege gesloten. De jonge keizer van China maakt eene reis naar het Oosten des lands. Zijn gevolg telt omstreeks 10,000 personen. De ontevredenheid in Rusland.— Een paar honderd studenten, die aan de on geregeldheden aan de hoogero scholen te St.- Petersburg hadden deelgenomen, zy'n naar andere scholen verplaatst. De leiders der be weging zullen ernstig gestraft worden. Vol gens den correspondent der „Daily News" heb ben eenige hoogleeraren, die instemming met de studenten betuigden, 0. a. de bekende scheikundige prof. Mendelieff, eene scherpe berisping van den minister van openbaar on derwijs ontvangen en dientengevolge ontslag gevraagd. De berichtgever van de „Times" meldt dat bijna alle politieposten en gevangenissen te St.-Petersburg vol studenten zijn. De pre fect wordt van vroeg tot laat als belegerd door eene menigte ouders, verwanten en vrien den, die meest vergeefs voor de gevan genen genade vragen. In verband met de ongeregeldheden zijn ook eenige officieren en soldaten gevangen. De aanvoerders zullen vermoedelijk naar Orenburg gezonden worden, om daar als sol daten bij de troepen te worden ingedeeld. Een journalist heeft van verscheidene stu denten de verzekering ontvangen, dat het op roer volstrekt niet van staatkundigen aard was, maar enkel wetbepalingen, de hooge- scholen betreffende, tot aanleiding had. Tot bevestiging hiervan zongen de studenten op eene der betoogingen het volkslied: „God behoede den czaar." De keizer heeft, naar 't gerucht loopt, gelast, dat alle inrichtingen van hoogor onderwijs voor een jaar zullen gesloten worden. Het is echter niet waar schijnlijk dat zulk een besluit zal worden uitgevoerd. Wel acht men mogelijk, dat de universiteit te St.-Petersburg kort na Paschen gesloten wordt. Onder de 260 studenten van laatstgenoemde inrichting zyn er velen van aanzienlijke familie, 0. a. de zoon van den voormaligen minister van justitie, den heer Nabokoff, prins Diazemsky en anderen. Wat de ongeregeldheden betreft, die in de provincie Riazan zyn voorgevallen, schrijft de correspondent der „Daily Telegraph," dat men de beteekenis dezer beweging niet ge ring moet schatten, daar dit de eerste maal in de Russische geschiedenis is, dat het land volk om staatkundige redenen oproer maakte. Tot nog toe werd zoo iets onmogelijk geacht. De hardheden, die de boeren te verduren had den, spoorde hen ten laatste aan tot verzet: de politie werd door hen aangevallen en het districtshoofd Mordwinoff mishandeld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoeken ondergeteekenden het onderstaande in uw Dagblad te plaatsen. Naar aanleiding van een bedelbericht ter bekoming van een visschers-tehuis, te Kat wijk aan Zee, als zijnde voor de vissche» alhier de kroeg hun toevluchtsoord en hunn* woning ongeschikt, verklaren ondergetneken den, schippers van visschersvaartuigen. dat &>- noemd bericht eene schandelijk onware be leediging voor hen is, waarom zij herroeping of bewyzen verlangen. W. De Jong, Cornells Dubbellaar, D. Van Beelen, C. v. d. Plas, A. De Haas, J. Guyt, Jb. Plas, D. Ros, H. v. d. Plas Wz., T. Guyt, C. Varkevisscher, J. Do Hollander, B. De Best, H. v. d. Plas, Ch. v. d. Plas, L. v. Duyn, D. v. Duyn, D. Den Haas, D. v. d. Plas Dz., J. v. d. Plas Jz., C. v. d. Plas, W. Haasnoot, J. Haasnoot, C. Haasnoot, C. De Haas, W. v. Beelen, J. Schaap, C. v. Beelen, C. Kuyt, H. Haasnoot, H. De Jong, J. Zwaan en M. v. Duin. Katwijk aan Zee, 7 April 1890. [Gelijk mon zich zal herinneren, maakten de dagbladen verleden week melding van eene rondgezonden circulaire, waarin door eemge voorname Katwijksche ingezetenen eene op roeping werd gedaan om te Katwijk aan Zee een „tehuis voor de visschers", als zij aan wal zijn, in het leven te roepen. De dag bladen plaatsten dat bericht zonder er eenige beschouwingen aan vast te knoopen, maar deelden alleen den inhoud der circulaire mede. Een ander ingezonden stuk over deze zaak is wegens zijn vorm en inhoud niet voor plaatsing geschikt. Wel nemen we daaren tegen gaarne ook het hieronder volgende op. Red.] Mijnheer de Redacteur! Het is naar aanleiding van een uit Katwijk aan Zee voor eenige dagen in verschillende dagbladen voorkomand bericht, waarin eene zich daartoe gevormd hebbende commissie een beroep doet op de liefdadigheid hunner landgenooten, ten einde in staat gesteld te worden tot het stichten van „een tehuis voor matrozen ter zesvissehery" aldaar, noodza kelijk wegens ongeschiktheid hunner eigene woningen en tot wering van de kroeg dat ik u vriendolyk voor onderstaande regelen een plaatBje in uw blad kom vragen, ten einde daardoor de ongunstige voorstelling van onze Katwijksche visschers en hun huiselijk leven, welke uit b. g. bericht spreekt, weg te nomen. Allereerst dan wat aangaat de ongeschikt heid der woningen, moet ik betuigen, dat by het gemiddeld sober brood, dat hier de visscher verdient, nergens in Nederland naar dien maatstaf der verdiensten, het Inwendige zijner woning in netheid, reinheid en gezel ligheid wordt overtroffen, zoodat men daarom voor de visschers geen ander tehuis behoeft, dan waarin toch ook vrouw en kinderen moe ten verblijf houden. En bovendien, wanneer een visscher het voorrecht hoeft, des winters gedurende enkele weken thuis te zyn, is het dan niet hoogst afkeurenswaardig, hem langs onnoodige wegen te lokken vrouw en kinderen aan hun lot over te laten en, van eigen haard verwyderd, „gezellig" verkeer „te zoeken"? Waarlijk, M. de R., van sommige dezer com missieleden had ik eene andere vooretelling van „gezellig verkeer" verwacht. Immers be hoort de huisvader na verrichten arbeid in zyn gezin en zal hy ook, waar by een recht geaard huisvader mag heeten, zich die enkele weken het gelukkigst gevoelen in eigen kring. Integendeel, juist het onttrekken daaraan, zoude èn voor ouders èn voor kinderen de droevigste en schadelykste gevolgen kunnen hebben. En wat nu aangaat de bemerking, dat de kroeg het eenige toevluchtsoord voor de vis schers aan wal zoude zyn, zy opgemerkt dat zeer weinige gehuwden onder hen van de kroeg gebruik maken. Ja, men kan zelfs veilig aannemeD, dat nergens in Nederland de her bergen minder worden bezocht dan te Katwyk aan Zee door de gehuwde visschers. Wel wordt door velen aan boord jenever gebruikt, en ware het beter dat zulks ge heel werd nagelaten, doch niet in die mate, als men dit op andere plaatsen onder de visschers aantreft. Uit de doorgaans solide wyze, waarop onze Katwyksche visschers de aan hen toevertrouwde middelen tot uit oefening van hun bedryf aanwenden, blykt dan ook geen gedrag, dat aan kroegleven verbonden is. En waar zij zich ook ter markt bevinden, kan hunne verwerkte waar gemakkeiyk met die van anderen concurreeren, en steekt hun gedrag by dat van vele elders thuisbohoorende visschers gunstig af. Waarlyk, onze Katwyksche visschers ver dienen gelukkig iets anders, dan op eene wijzo, als dit door b.g. commissie geschiedt, voor de buitenwereld aan de kaak gesteld te worden. Zy, die als kloeke lieden, mot hunne platbodems hun oogstveld (dat helaas ook hun graf kan zyn) beschouwen, als zich'; uitstrekkend tot 60° NB., tusschen Shet land en Noorwegen, hebben op iets anders aanspraak, dan met dergelyke medelydends minachting behandeld te worden. Echter kan het niet worden ontkend, dat er onder de jonge, ongehuwde visschers zich bevinden, die herbergen bezoeken en het in het algemeen voor hen hoogst noodig zoude zyn, dat zij op de eene of andere wyze wer den gelokt ter zulker plaatse, waar zy die winteravonden nuttig konden doorbrengen. My dunkt, do gemeente kan, met 8 school lokalen, gemakkeiyk aan de jonge visschers gelegenheid geven tot het ontvangen van herhalingsonderwys tot het luisteren naar nuttige en wat smakelyke mededeelingen, of tot het verrichten van bezigheden, betrek king hebbende op de zeevaart en dat wel door bevoegde personen, gratis voor de jonge lieden, ten laste der gemeente of der betrok ken reeders. Op deze wyze werkzaam, zal men niet op rotsen ploegen; en mocht een oudere visscher nu en dan lust hebben zich bij de jongeren te scharen, welnu, de deur behoefde voor hem niet gesloten- Ziedaar, M. de R., wat ik in 't belang der visschers acht. Geen tehuis, als door b. g. commissie bedoeld, maar gelegenheid tot ont wikkeling en opleiding voor jonge visschers, in den geest, door my aangegeven. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zyn: Katwijk aan Zee, UEd. dw. Dr., 8 April 1890. Een Katirijker. CORRESPONDENTIE. - In het In ons vorig nommer voorkomend ingezonden stuk van den heer J. A. Van Hamel zyn, wat de cyfers betreft, aan het slot een paar misstellingen geslopen, waarom wy dat gedeelte hier, ver- heterii,- nogmaals laten -volgen Resumeerende zal Leiden, by annexatie, aan inkomsten gebaat worden met: a. Inkomstenbelasting ten bedrage van minstens f 1577.90 of ƒ1309.50 -f-1345.50 -f- 570.50 3493.90 of ƒ3225.50; b. 40 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen, welke, naar eene belastbare opbrengst van 102,060, te begrooten is op 7860.42; hierover 40 pet. is ƒ3145; c. 10 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de ongebouwde eigendommen, weike, naar eene belastbare opbrengst van 22,519.37, te begrooten is op 4060.85, waarover 10 pet. is ƒ406.08; d. 50 opcenten op de hoofdsom der belas ting op het personeel, welke zal bedragen 14,765.25 volgens 't ontwerp van Ged. Staten of 15,739.23= naar 't geamendeerd ontwerp, dus respectievelyk 7382.62= of 7894.62. e. "Wellicht verhooging van 4/5 van de opbrengst der Ryksbelasting op het personeel in hoofdsom en opcenten, welk 4/5 thans (be grooting 1890) voor Leiden bedraagt 118,843 over de belastingjaren 1882 -1885. Het voor stel van B. en Ws. strekt nameiyk tot aan vulling in dien zin van 't ontwerp van Ged. Staten. Recapitulatie: a. 3493.90 of 3225.00 b. „3145.- 3145.- c. 406.08 406.08 d. 7894.62 of 7382.62= e. 4/5 memorie totaal 14,939.60 of 14,159.50=. ALFEN. Bevallen: H. Van Gil» geb. Maas, Z. A. W. Van Halmael geb. Jonkvr. Laman Trip, D. M. Yan Hoff geb. De Rooij, Z. P. Yan Heueden geb. De Ruiter, Z. Overleden: H. Roodbeen, Jm. 8 m. f to Keet>e- ren). G. Goedhart, echtg. van A. v. d. Yliat, 49 j. T. Van Elk, jm. 8 m. Gehuwd: G. Yan Donk en I. Hogendoorn. R. Bakker en E. Yan "Wijk. AARLANDERVEEN. Bevallen: D. v. d. Hoek gob. Van Yliet. Overleden: T. Willeme, wednr. van G. Van Aalst, 66 j. BODEGRA.YE. Overledon: A. O. W. De Ridder, 5 j. A. Hoogcudijk, 3d. P. Hartog, 2l/s j. C. De Graaf, 31 j. J. Van 8tr»alon, 24 j. Gehuwd: A. Yan der Wal, jm. 22 j. en E. Bekker, Jd. 21 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: G. C. Kneppert geb. Van Noort, Z. M. N. Goldberg geb. Tom, D. A. Do Ridder geb. Werba, Z. M. Opdam gel». Van Nobelen, D. J. O. Yan Wijk geb. Schouten, D. Overleden: G. Yan Adrichem, ochtg. van J. Straathof, 65 j. E. Yan Sohaik, oohtg. van H. Sohoonderwoerd, 35 j. P. Noppen, eebtg. van W. P. Pont, 40 j. Levenloos aangegoven Z. van A. C. Van Mil en P. ZeDgers. Gehuwd: C. Yan Aalst, jm en E. Goldberg, jd. OUDSHOORN. Bevallon: J. P Via goh.Stapper, D. Ovorloden: J. G. Yan Halm, jd. Ij. T. De Yos, c-chtg. van L. Voortman, 41 j. WOUBRUGGE. Bevallen: C. A. v. d. Wal geb. Scboo, D. Gehuwd: J. MoDen, wednr van W. Boekke, 66 j. en C. Van Voorst, wed. van G. Van 't Voort, 56 j.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6