De Eer6te Kamor kwam gisteravond om halfnegen byeen tot horvatting der werkzaam heden. Ingekomen waren de geloofsbrieven van de heoren Nysingh en Van Alphen, nieuw be noemde leden der Kamer voor Drente en Zuid-Holland. Ze werden gesteld in handen eener commissie, welke, na onderzoek, voor stelde, genoemde heeren toe te laten, waartoe werd besloten. De heeren Nysingh en Van A'ipnen legden in handen des voorzitters de eeden af en namen zitting, Modedeeling werd gedaan van eene missive van mevrouw de wed. H. Smits, houdende kennisgeving van het overiydea van den heer N. H. Smits, in leven lid der Kamer. De voorzitter wijdde eenige woorden van huldo aan de nagedachtenis van den heer Smits, die, nog niet lang lid dezer Kamer, door een smartelijk Hjden geruimen tfld ver hinderd was de vergaderingen bij te wonen, waardoor h(j in do Kamer veel minder ten nutte van het algemeen kon werkzaam zijn. Het schrijven was bereids met een brief van rouwbeklag beantwoord. MededeeliDg word gedaan o. a. van de op dracht aan het lid der Tweede Kamer mr. Keekers om het door de Kamer aangenomen wetsvoorstel betreffende de zeevisscherijen in de Eerste Kamer te verdedigenvan inge komen stukken en de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Deze laatste werden verzonden naar de afdeelingen. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen, waarna de vergadering werd gescheiden. Naar wjj vernemen, is markies De Gui- riör, vroeger secretaris der legatie van Spanje te 's-Hage, benoemd tot laten gezantschaps secretaris te Washington. Morgen, Donderdag, biedt de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de heer Van Naamen, verscheidenen leden van deze Wetgevende Vergadering een diner aan. Den 18den geeft de president andermaal een gastmaal. Aan de officieren der rustende schut terij te Gouda is op hun adres, houdende verzoek om uiteenzetting van gronden voor de berisping van officieren der Rotterdamsche schutterij, vanwege den minister van binnen- landsche zaken geantwoord, dat er geen reden bestaat om aan dat verzoek te voldoen. Tovons kan worden medegedeeld dat de ontslag-aanvragen der Rotterdamsche offi cieren zjjn verzonden aan den Commissaris des Konings dezer provincie, ten fine van advies. Heden zijn te 's-Hage de examens ter verkrijging eener akte voor het lager onder wijs aangevangen. In de gisteren door don gemeenteraad van 's-Gravenhage gehouden zitting is de heer H. J. C. De Charro als lid toegelaten. Tot onderwijzer 4de kl. aan de openbare kostelooze school aan de Hemsterhuisstraat is benoemd de heer Th. A. R. Bles. Het praeadvies op het verzoek van G. Ament c. b., betredende de verscherping van politie bewaking der Passage (verzending naar do commissie voor de strafverordening) is goed gekeurd. Naar aanleiding eener mededeeling der Waalsche diaconie, dat zij een door haar be deelde op de kiezerslijst had ontdekt, stelde de betrokken raadscommissie voor dezen candidaat-kiezer te schrappen; dienovereen komstig werd door den Raad besloten. Het voorstel tot het geven van namen aan stra'en (GeTers-Deynootstraat te Scheveningen on Yan-Swietenstraat te 's-Hage) is aange nomen, nadat de he9r Hoogenraad in over weging had gegeven de Gevers-Deynoot-sfraof in wei te veranderen, waartoe besloten werd. De gewone audiëntie van den minister van fioanciën zal op Donderdag den lOden April a. 8. niet plaats hebben. Het stoomschip „P. Caland," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 7 April Scilly; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 9 April Lizard; de „Bantam," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 April van Port-Said; de „Zaandam" vertrok 7 April van Buenos-Ayres naar Am sterdam; de „Conrad," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 8 April Dungeness. Gemengd Nieuw- Een paar dagen geleden had in Don Haag een jongen hot ongeluk zoodanig te vallen, dat de slok, dien hij in de band droeg, hem in het oog drong, hetgeen ten gevolge had dat hy eenige uren later overle-.d. Een verver, gisteren werkzaam aan het hotel „Beau-Séjour," te 's-Hage, is van eene vrjj aanzienlijke hoogte gevallen en werd zoodanig aan eon der voeten gewond, dat hy per raderbaar naar zyne woning moest vervoerd worden. Door den feilen wind werden gisteren te Scheveningen eenige vonken Ujt den schoorsteen der machine van de Holl. Stoomtram op een heideveld in de duinen verspreid, waardoor dat veld in een oogwenk in brand stond, zoodat de hulp der brandweer tot blusschen moest worden ingeroepen. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren H. M. J. Van Wykvliet (wiens saak voor veertien dagen met gesloten deuren is behandeld) wegens poging tot dooislag veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het getal gevangenen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden verminderde in het afgeloopen kwartaal met 16 wegens ontslag en 1 wegens overlijden; er kwamen er 8 by. Het getal was op 1 April jl. 300. Gisternacht omstreeks half- drie is te Rotterdam een hevige brand uit gebroken in pand 161 aan het Zwaanehals, bewoond door verschillende gezinnen. De brand, welke ontstaan is in de beneden woning, werd het eerst door een agent van politie ontdekt, die onmiddellyk alarm maakte. Spuiten 26, 15, 14 en 16, benevens 1 stoom- brandspuit, rukten aan en gaven successie vest water. Spuiten 11, 10, 9 en 17, als mede de reddingswagen, waren eveneens aanwezig. Het pand is voor het grootste ge deelte geheel uitgebrand, terwyi het belen dende pand door waterschade heeft geleden. Do kolenwerkers te Amsterdam hebben den arbeid nog niet hervat en vol harden by hunne eischen. Er liggen thanB drie kolenbooten aan do Handelskade, nl. de „Fred. Snowdon" „Chip Chase" en „Zingari." Eerstgenoemde is gisteren met 40 en de „Chip Chase" met 10 man begonnen te lossen. Heden werd aan alle drie booten met 70 man geregeld gewerkt, dank zy het doel matig optreden der politie, die gisteren en heden de werkstakers, door afzetting van het terrein, verhinderde, de lossing der drie boo ten te belemmeren. (Hbl) Uit Hamburg wordt geschre- von: In onze stad vertoeft oen gezantschap van Nederlandsche diamantsiypers uit Am sterdam. Er wordt met kapitalisten alhier onderhandeld over de oprichting van eene diamantsiypery te Hamburg. De aanleiding hiertoe moet gezocht worden in den ongun- stigen toestand, waarin de dlamantsiypers- wereld te Amsterdam verkeert, sedert daar alle ruwe diamanten door eene kapitalisten club opgezameld en achtergehouden worden om invloed op de pryzen uit te oefenen. Vóór dien tyd werd door de Amsterdamsche slijpers veel geld verdiend, daar zy een streDg afge scheiden vakgenootechap vormen en zware voorwaarden stellen voor het toelaten van leerlingen. Zjj behooren meest allen tot de Israëlietiechen godsdienst. Een bloedig drama is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Groningen in de Ruiterstraat afgespeeld. Aldaar woont zekere G. Westerveld, wiene woning eone verzamelplaats is van lieden van het laagste allooi van beiderlei kunne. Toen in genoemden Dacht te ongeveer twee uren een tweetal pakjesdragers, een van welke Jan Zuidema heet, die woning wilden bezoe ken, wenschte "Westerveld hen niet te ontvan gen op grond dat ander bezoek te zjjnen huize aanwezig was. De pakjesdragers verwyderden zich echter niet, waarop Westerveld een schop greep en Jan Zuidema daarmede hevige slagen toebracht, totdat do steel van de schop brak. Daarop haalde hy een mes uit zyne woning en eneed en stak zijn slachtoffer waar by maar koD. Plotseling zakte Zuidema onder het uiten van een gil ineen, en de inmiddels toege snelde agenten van politie bemerkten dat hy vree3elyk verwond was. Zy vervoerden hem daarom naar het politiebureel, alwaar de politie- doktor, do heer J. Reyenga, de eerste hulp verleende. Deze geneesheer constateerde dat 2 ribben gebroken waren naby den rugge- wervel, die ook beschadigd was; voorts dat zich eene diepe wond vertoonde tusschen de 7de en de 8ste rib, welke wond tot in de borst holte was doorgedrongen, terwijl alle rug spieren waren doorgesneden. Op bet hoofd had Zuidema twee wonden van 8 en 5 centi meter lengte, terwyi twee slagaders waren doorgesneden. Vermoedelyk zal Zuidema, die in het acade misch ziekenhyjs is opgenomen, het leven er niet afbror)gen Westerveld werd nog dien zelfden nacht gearresteerd. Maandag tegen den middag werd te Helder brand ontdekt in de atoom- Ummerfabriek „Wilbelmina," aan den Dyk- weg, eigendom van den heer S. Krynen. De vlammen, gevoed door den grooten voorraad hout, grepen zóó snel om zich heen, dat het ruime gebouw weldra in lichterlaaie stond en niottegenstaande door een aantal spuiten water word gegeven, met al zyne grondstoffen en gereedschappen geheel werd verteerd. De omliggende gebouwen bekwamen mede vry aanzienlijke schade. Alles was verzekerd, de fabriek by de Zutfensche maatechappy. Om trent het ontstaan van don brand is niets met zekerheid bekend. Uit Tolen wordt aan de „N. R. C." gemeldEen oppassend landbouwerszoon, W. F. genaamd, gisteravond per tram van Bergen- op-Zoom terugkeerende, heeft, terwyi hy naar zyn afwaaienden hoed wilde grypen, het even wicht verloren en is van de in vollen gang zynde tram gevallen. Beide boenen werden hem door den laatsten personenwagen ver- bryzeld. Naar Tolen vervoerd zynde, zyn heden nacht beide boenen beneden de knie geam puteerd. De toestand van den ongelukkige ie naar omstandigheden redelyk. Onder Haelon werd de 17- jarige P. O. door zyne kar overreden. Hy werd zwaar inwendig gekwetst en stierf nog denzelf den dag. Uit Appelscha meldt men: Ter wijl de vader en de moeder naar het veld waren om te werken, is j. 1. Zaterdag een kiDd van 7 jaar voorover in een vuurpot gevallen. Na hevige pynen doorgestaan te hebben, is het aan de bekomen brandwonden overleden. BUITENLAND. Daltsohland. In een schryven, door Caprivi aan Crispi gericht, verklaart de Rykskanselier, dat hy steeds zyn ambt zal trachten te vervullen overeenkomstig de denkbeelden van zyn voor ganger, welke het uitvloeisel waren van des keizers wil en van de vredelievende Duitsch- nationale gezindheid. Hy richt derhalve tot Crispi het verzoek, ook hem in goed vertrou wen medewerkiDg te verleenen, opdat het drievoudig verbond en de vrucht daarvan, de vrede, verzekerd bljjve. Deze brief draagt, naar van Italiaansche zyde verzekerd wordt, geon diplomatiek, maar een zuiver privaat karakter. Zevenhonderd werklieden aan de hoofd- werkplaats van den spoorweg te Tempelhof, by Berlyn, hebben in eene gisteren gehouden vergadering besloteD, met 1 Mei aanstaande den arbeid te staken. De directie had het by- wenen dezer vergadering verboden. De „Reichsanzeiger" maakt het besluit des keizers openbaar, waarby de Ryksdag tegen 6 Mei wordt byeengeroepen. De „Freisinnige Zeitung" bevestigt het reeds vroeger door dat blad vermelde bericht, dat de keizer niet afkeerig is van het denk beeld, om een verantwoordelyk ryks-ministerie te vormen. Tot de tentoonstelling van Nederland sche kunstwerken te Berlyn hebben 57 per sonen bygedragen. De meeste doeken werden ingezonden door den keizer. Keizerin Frederik zond 6 schilderyen. Onder de meubelen bevindt zich een buffet, dat in 1683 in Holland voor den bruidsschat van keurvorstin Sophie Char lotte wae vervaardigd en thans aan keizer "Wilhelm behoort. Oosteur.-Hong.-MoBarcMo. De werkstaking der metselaars duurt voort. Te Neulerchenfeld hebben groote samenscho lingen plaats gehad, welke door de troepen en de politie moesten uiteengedreven worden. De werkstakende metselaars te Weenen hebben zich met de Paaschdagen zeer be daard gehouden. Andere werklieden hielden tal van byeenkomsten ter bespreking van werkstakingen. O. a. kwamen een paar dui zend schoenmakers byeen en vervolgens trok ken omstreeks 300 hunner in optocht door de straten. De politie dreef de saamgeschoolde menigte uiteen. Op Witte-Donderdag had te Weenen in het keizerlyk paleis de jaarlyksche plechtig heid plaats, waarby de keizer 12 ouden man nen d9 voeten wascht en hun vervolgens geld en levensmiddelen verstrekt. De kroon prins on verscheidene aartshertogen woonden de plechtigheid by Dezelfde bewerking moest ook op 12 oude vrouwen worden toegepast, maar door de afwezigheid der keizerin moest dit achterwege blyven en werden den oudjes, die nu ongewa6schen moesten blyveD, de ge schenken thuis gestuurd. De 12 oude man nen waren te zamen juist 1075 jaren oud. G-root-Brltannlë. Lord Reay (D. J. baron Mackay van Op- hemert) is door Hare Majesteit de Koningin van Engeland, by gelegenheid zijner aftreding als gouverneur van Bombay, benoemd tot ridder en grootkruis der orde van de Ster van Indiü. De Nederlandsche consul te Plymouth, de heer Willam Lascombe, is overleden. Twee malen heeft hy aldaar het burgemeestersambt bekleed. Telegrammea BERLIJN, 8 April. De consul Knappe, wiens naam door do voorvallen in Samoa bekend is geworden, is door het hof van discipline wegens overschrijding zijner in- Btructiën op disponibiliteit gesteld. CAIRO, 8 April. Le Chevalier, de Fran- sche commissaris by de kas der openbare schuld, zal eerst aanstaanden Zaterdag naar Parijs vertrekken. BELGRADO, 8 April. By de verkiezingen voor het hof van cassatie zyn gekozen 6 radicalen, 4 liberaleu en 4 progressisten. WEENEN, 8 April. De keizer van Oosten- ryk ie heden naar München vertrokken. CHARLEROI, 8 April. Ongeveer honderd werklieden der fabriek voor chemiscben mest te Cbapelle-les-Herlaimont etak9n het werk. Zy verlangen loonsverhooging en verkorting van den arbeidstyd. NIEUW-YORK, 9 April. Uit Lima wordt gemeld dat generaal Pierola zyne candidatuur voor het presidentschap der republiek heeft teruggetrokken. MADRID, 9 April. In den Senaat wordt de behandeling van hot rapport der commissie betreffende generaal Daban voortgezet. Gene raal Daban blyft z'ch tegen het besluit der regeering verzetten en is vast besloten de beraadslagingen zoo lang mogeiyk te rekken. LONDEN, 9 April. Koningin Victoria zal tydens bare reis door Duitschland een strikt incognito bewaren. WEENEN, 9 April. Gisteren werden door de werkstakers in de voorstad Neulerchen feld ernstige ongeregeldheden veroorzaakt. Toen de samengeschoolde werklieden wei gerden uiteen te gaaD, zelfs nadat een salvo met losse patronen was gegoveD, maaKte ne politie met de sabel eene charge. By het uitgaan der fabrieken vermeerderde het aantal der werklieden, die samenschool den. Twee koffiehuizen werden geplunderd. Te alcohol werd aangestoken en veroorzaakte brand. Ook werden twee politiebureslen vernield. De orde werd eerst hersteld toen twee escadrons kurassiers en een bataljon infanterie waren aangekomen. Zeven en dertig per sonen werden in hechtenis genomen. Vele burgers en tien politie-agenten zyn gewond. BERLIJN, 9 April. De byeenkomst van den rykskanselier Von Caprivi met de Oostenryk- sche en Italiaaneche ministers, graaf Kalnoky en den heer Crispi, zal volgens het „Berlinsr Tageblatt" in dezen zomer vermoedelyk op Oostenryksch grondgebied worden gehouden. PARIJS, 9 April. In een manifest, gericht tot alle socialistische vereenigingen in Frank- ryk en onderteekend door alle socialistische ieden van de Kamer en den gemeenteraad, wor den alle Fransche werklieden opgeroepen, ten einde den lsten Mei door eene vredelie vende betooging op de invoering der onmis- baro hervormingen aan te dringen. FRANKFORT a/d. MAIN, 9 April. Drie wagene van een trein met werklieden, voor Frankfort bestemd, zyn by het station Gold stein ontspoord en stortten van eene helling naar beneden. Zeven en twintig werklieden zyn gowond, van wie acht zeer ernstig. Het verkeer is niet gestoord. BERLIJN, 9 April. Het hier gevestigde Emin-Pacha-comitó ontving een telegram uit Zanzibar van dezen inhoud„Wjj ontvingen eon brief van Peters, gedagteekend Kamassia, ten westen van het Baringo-moei, 16 Januari, waarin hy ons mededeelt dat hy en Tiede- mann welvarend zyn. Een brief van Peters aan u volgt. Haueing". Weerbericht (medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instit.) Verw.noordwestenwind. Thermometerstandgisteravond om S uren 5.5° C. 41.9° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 5.5J C. 41.9 F.;'s middags 12 uren 7.5° C. 45.5° F.'s namiddags 4 uren T C. 44.6° F.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2