PIT) nlJJ N°. 9245. Donderdag lO .A/pi'il. A" 1890. fsze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Bit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 9 April. Feuilleton, Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. ^■Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—G regels ƒ1.05. Icdcro regel moor/0.17V. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casBccren Luiten de stad wordt 0.10 berokond. De commissie van financiën heeft onder zocht de in hare handen geetelde rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, over den dienst van 1889, en daarop geene aanmerkingen hebbende, stelt zy den gemeenteraad voor die goed te keuren in ont vangst tot eene som van 475, en in uit gaaf tot eene som van 205, zoodat van de toegestane gelden uit de gemeentekas niet is gebruikt 270, hetgeen de rendanten ln mindering zal strekken van de toelage over 1890. Dezelfde commissie deelt mede dat zij geene bedenkingen heeft op de ter onderzoek in hare handen gestelde rekening en ver antwoording der ontvangsten en uitgaven van de dd. Schutterij alhier, over het jaar 1889. Zy stelt voor die rekening voorloopig vast te stellen in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ8610.49, alzoo sluitende quitte. Evenmin als by het hoofd der Meisjes school 2de klasse bestaat er bjj B. en Ws. bezwaar tegen de inwilliging van het ver zoek van mejuffr. A. L. Meyners, om ont slag uit hare betrekking van derde onder- wyzeres aan de genoemde school, zoodat zy in overweging geven haar dat ontslag eervol te verleenen, ingevolge haar verzoek met in gang van 1 September a. s. I By het college van B. en Wa. bestaat in geenen deele bezwaar tegen het voorstel van de commissie voor de huishoudelijke verordeningen tot wijziging van art. 3 van het toevoegsel tot het Reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad, betrekking hebbende tot het afdeelingsveralag op de gemeentebegrootingen, terwyi het B. en Ws. ook meer rationeel voorkomt dat be doeld verslag niet door hun college, dat met de beantwoording is belast, maar door eene commissie van rapporteurs wordt opgemaakt, evenals in andere groote gemeenten plaats heeft. Bovendien wordt dan voorkomen de opmerking dat door hen uit het verslag zou worden weggelaten wat hun minder aange naam toeschynt. Zjj geven mitsdien in overweging overeen komstig het voorstel der commissie te be sluiten. - Het voorloopig bestuur van het te dezer stede te vestigen „Centr. Israëlietisoh Kinder en Doorgangshuis" mocht dezer dagen een verrassing ten deel vallen, welke niet alleen zijne stoutste verwachting overtreft, maar inderdaad den grondslag vormt en tot vor- wezeniyking strekt zyner nauwelijks aan vaarde taak. By scbryven uit Zevenaar werd namens mevrouw de weduwe M. Speyer Rosenberg aldaar, een ruim en alleszins geschikt pand te Leiden ten goschenke aangeboden, tot ves tiging van het gesticht. Het behoeft nauwelyks gezegd te worden, dat het aanbod met innige erkentelykheid aan de edele geefster aan vaard is. Het gebouw zal echter inwendig verande ring moeten ondergaan. Inmiddels was voor hetzelfde doel reeds een pand gehuurd in de Nieuwsteeg No. 4 tot opneming van die kinderen van den Israël e tisc'uen godsdienst, die voor deze inrichting in aanmerking komen. De opening van dat gesticht zal in Mei a. s. plaats hebben. Gaarne zal zeker hulde worden gebracht aan het voorloopig hestuur, dat zich ook het lot van de weesjes zoo krachtig aantrekt. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 8 dezer, is aan dr. M. Th. Houtsma, benoemd hoogleeraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als adjutor voor de Oostersche letteren aan de Ryks universiteit te Leiden, met ingang van den dag, waarop by zyne lessen te Utrecht zal hebben aangevangen. Door de Holl. IJzeren Spoorwegmaat- schappy werd gisteren o. a. aanbesteed: het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoor weg Amsterdam Rotterdam, Haarlem Uit geest IJmuiden en Haarlem - Zandvoort, in 5 percselenraming 51,291,27. Minste inschry- vers waren: voor het lste perceel V. P. Braun, te Beverwyk, f 10,760; 2de perc. A. Van Dyk, te Noord'wykerhout, 10,0503de perc. J. v. d. Kamp, te Den Haag, f 13,5004de perc. V. P. Braun, te Beverwyk, 93605de perc. J. v. d. Kamp, te Den Haag, 5700. Heden werd te Amsterdam, op de by het „Leger des Heils" gebruikelyke wyze, op de Oosterbegraafplaats ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van mevr. French, echt- genoote van het hoofd van het „Leger des Heils" in Nederland. De stoet, waaronder eenige honderden heilsoldaten, verliet te 11 u. 15 m. de Wijttenbachstraat. Benoemd is tot ieeraar aan de boogere krygsschool te 's Hage by den intendance cursus, de kapitein-intendant E. G. Winckel, van het dep. van oorlog: tot officier van speciale diensten by het koloniaal werfdepot to Harderwyk, de lsto luit. H. J. Garjeanne, van het corps. Gisteren overleed te Kampen, op ruim 81-jarigen leeftyd, de heer jhr. S. P. F. Meyer, oud-ontvanger der registratie, ridder der Militaire Willemsorde en van het Metalen Kruis. Het door Godep. Staten van Zuid-Hol land goedgekeurde kohier wegens don hoof dei ijken omslag, dienst 1890, bedraagt te Zwammerdam 1158,75 en het eveneens goedgekeurde kohier wegens de belasting op de honden aldaar, dienst 1890, bedraagt 73. Door den Raad der gemeente Zwammerdam ls besloten tot wederopzeggens too eene jaar- lyksche bydrage van 5 toe te kennen aan het bestuur der Kweekschool voor bewaar- scboolhouderesBen te Leiden, en zulks tot instandhouding van die nuttige instelling. By de verkiezing van hoofdingelanden en plaatsvervangers van het hoogheemraad schap Rynland zyn nog de navolgende keu zen gedaan: Voor het 9de district, hoofdplaats Aarlan- derveen, vacature door het overlyden van den hoofdingeland, den heer A. Oosthoek. Geko zen de heer M. S. J. Van der Weyden, te Nieuwkoop. Voor het 14de district, hoofdplaats War mond. Aftreding van de hoeren L. graaf Van Limburg Stirum, hoofdingeland, en J. H. Wil link, plaatsvervanger. Beide heeren werden herkozen. De heer A. J. Overtveld, directeur van het telegraafkantoor te Goes, heeft zyn eervol ontslag aangevraagd. Naar vernemen wordt, worden by' eene van onze groote spoorwegmaatschappyen bereke ningen gemaakt, ten einde te kunnen nagaan of en in hoever de invoering van een zoo genaamd „Zonentariefvoor het personen verkeer hier te lande goede uitkomsten zou opleveren. Een zoodanig tarief is, naar men weet, op de Hongaarsche lynen toegepast en zal thans ook in Oostenryk worden ingevoerd. Naar de „N. R. C." verneemt, zullen de emolumenten der postambtenaren nog niet in den loop van dit jaar afgeschaft worden, zooals aanvankelyk het plan was. Biykens eon by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip lste klasse „Van Galen", onder bevel van den kapt. ter zee C. A. Le Bron de Vexela, laatst komende van Batavia, den 8.-sten dezer te Kaapstad (Knap de goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. Volgens uit Londen ontvangen bericht is het Ned.-Indische gouvemementestoom- schip „Raaf," van Vlisslngen naar Batavia, 7 April te Colombo aangekomen. Door H. K. H. mevrouw de Groothertogin van Saksen is aan 'sRyks Prentenkabinet te Amsterdam geschonken eene belangryke ver zameling gravuren in aquatinte, alsmede eene lithographie door Madou, te zamen 14 stuks, in zeer groot folio. Deze prenten stellen voor vier gezichten te Brussel en te Antwerpen de veldslagen te Quatre-Bras en te Waterloo den intocht van Z. M. Willem I, Koning der Nederlanden, te Brussel enz. Door dit zeer belangryke geschenk is in de verzameling historieprenten, in gemeld kabinet aanwezig, eene leemte verdwenen, die wegens de buiten gewone zeldzaamheid der prenten zeer moei- lyk aan te vullen was. Aan H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach is voor dit geschenk de dankbetuiging der regeering aangeboden. De heeren Jac. C. De Vos en Van Korlaar, te Rotterdam, zyn bezig een tooneelgezelschap saam te stellen, dat aldaar zal bespelen den nieuwen schouwburg, te stichten op het terrein aan den Cooleingel, waar de oude sohouwburg stond. De dames A. Poolman en A. Roelofsen behooren tot dit nieuwe gezelschap, evenals mej. P. Jonkers. Door de arr.-rechtbank te Almeloo is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navqlgende alpha- betische lyst van aanbevehngmr. A. J. Blom, griffier by het kantongerecht te Tieljmr. W. Ten Bruggencate, kantonrechter-plaatsvervan- gor, advocaat en procureur te Almeloo; en mr. R. A. Fockema, kantonrechter te Ommen. B(j koninkiyk besluit is de zilveren medaille, ingesteld bjj koninkiyk besluit van 5 Mei 1877, toegekend aan den heer P. W. Janssen, directeur der Deli-Maatschappy, te Amsterdam, als blyk van waardeering zyner belangstelling in 's Rjjks wetenschappelyke en kunstverzamelingen betoond door de schen king van het door den beeldhouwer Bart Van Hove in marmer uitgevoerd levensgroot borst beeld van den dichter Willem Hofdyk. Met ingang van 1 Mei 1890 benoemd tot directeur van het Rykstelegraafkantoor te Dordrecht H. H. Van Eek, thans in gelyke betrekking te Harlingen. Met ingang van 1 Juli a. s. aan C. Van Vliet Cz., op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdcommies by het departement van waterstaat, handel en ny verheid. ROMAN VAN IAVIER DE JIOYTKI'IY'. *0) „Niet meer in de bibliotheek vroeg Pascal „worden er dan boeken uitgeleend?" „Dat niet, maar eenige dagen geleden heeft er een even geheimzinnige als onverklaarbare diefstal in de bibliotheek plaats gehad. Drie zeldzame werkenHet leven van Vader Joseph, De Gedenkschriften van den Graaf De Rocho- fort en Het Roode Testament zyn spoorloos verdwenen en ondanks de yverigste naspo ringen is het der politie nog niet gelukt, den dief te vinden." Pascal bleef genoeg meester over zichzelven, om tamelyk kalm te antwoorden „Dat spyt my wel, mynheer; het is juist in de gestolen uitgave van het werk, dat ik iets wilde nazien, hetgeen in de andere uitgave niet te vinden is." Jacques Lagarde was zóó ontroerd, dat hy zich aan de bank moest vastklemmen, om niet ineen te zinken. Pascal greep hem by den arm en fluisterde: „Kom, laat ons gaan!" Buiten gekomen, wilde Jacques spreken, maar Pascal voorkwam hem met de woorden „Hier niet; er zyn hier te veel ooren. Wij zullen eene fiacre nemen, daar kunnen wy vei lig spreken." Zy riepen eene fiacre aan en stapten in. „Waarheen?" vroeg de koetsier. „Naar het station van Vincennes." Het rytuig rolde voort. „Nu kan niemand ons hooren, nietwaar?" sprak Jacques ongeduldig. „Spoedig, wat is er gebeurd?" „Het Roode Testament is gestolen met twee andere werken." „En de dief?" „Is nergens te vinden. Je begrypt dat de politie al haar best zal doen, om hem in handen to krygenmaar wanneer men zulke gevaarlyke zaken dryft, is men op zyne hoede en geen nieuweling in het vak." „Maar dio man is in het bezit van ons ge heim; hy kan er gebruik van maken." „Weineen, hy weet immers niet, wat die onderstreepte woorden beduiden!' „Maar met dat al werpt hy ons plan in duigen." „Dat is onbetwistbaar. De vier millioen acht honderd duizend franken ontsnappen ons op het oogenbhk, dat wy meenden, ze reeds in den zak te hebben." „Byna vyf millioen! Die zouden voor ons verloren zyn?" „Er is niets aan te doen. Laat ons er niet meer aan denken." „Neen, zoo licht geef ik den moed niet op. Er bestaat nog een middel om ons dat ver mogen te verschaffen. Wel is waar gaat het met groote moeilykheden gepaard, maar het middel bestaat toch." „Welk middel dan?" „Luister 1 De oude graaf heeft zeven medail les laten slaan, en wanneer men die medailles naast elkaar legt. dan krijgt men een zin, die de geheime bergplaats van het geld aanwy'3t. Dat staat in het testament, nietwaar?" „Jawelverder." „Om evenwel te voorkomen, dat de berg plaats geheim zou moeten blijven, wanneer eene of meer van de medailles verloren gin gen, heeft de graaf die woorden in Het Roode Testament onderstreept. Dat staat ook in het testament. „Goed." „Het boek is gestolen; wy kunnen ons er niet meer van bedienen. Welnu, dan zullen wy de zes erfgenamen opsporen, wier namen in het testament vermold staan, hunne medail les afhandig maken en zoodoende achter het geheim komen. Het is een moeilijk werk, dat ontken ik niet, maar toch is het te doen. Wy hebben twee machtige bondgenooten. Ons geld en Martha Grandchamps. Hiermee zullen wy ons doel bereiken." Men wa3 aan het station. De beide medeplichtigen namen plaatsbil jetten en vertrokken naar „Le Petit-Castel." XXXIII. Het eerste werk van Jacques en Pascal was nu de villa „Le Petit-Castel" te koopen, onder den valschen naam van James Thompson. Angèle 6n Martha bleven op de villa wonen met de beide Elzassers. Jacques en Pascal waren meestal te Parys, waar zy zich bezig hielden met de inrichting van den Amorikaan- schen dokter, en inlichtingen trachtten te ver zamelen omtrent de zes erfgenamen. Men weet dat Martha eigenlijk Bertbier heette en eveneens tot de erfgenamen behoorde. Daar zrj evenwel nog zeer jong was, toen hare moedor voor de tweede maal huwde, werd zij in den regel naar haren tweeden vader, Grandchamps, genoemd. De twee vrienden wisten ©ok niet dat zij Berthier heette en tot de erfgenamen behoorde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1