N°. 3242. Zaterdag 5 April. A*. 1890. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 April. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommnrs0.03. Uithoofde van het Paasehfeest zal deze courant a. s. Maandag-avond niet worden uitgegeven. Advcrtentiën, voor het nommer van Zaterdag-avond bestemd, worden des morgens zoo spoedJg mogelijk inge wacht, daar ze bij te-late-bezorging tot Dinsdag-avond moeten blijven liggen. Officieel© Kennlsgeringeo. PRIJS DER ADVERTENTIENf Van 1G regels f 1.05. Iedere regel meer 0.VH. Grootcro lettors naar plaatsruimte. Voor het r.b- caseeercn buiten de stad wordt 0.10 berekend Jacht en YlsscherlJ. Pe Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, dio zich voor het aanstaande seizoen 1890/91 in het bezit wcnschen te zien van Jacht- en V i 8 c fa- akte n, of wol van eone kostelooze vergunning tot het uitoefenen der Yisscherij, dat do blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratia verkrggb&ar zjjn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den loden April a. 8. moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezorden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomou van ecne buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met pa bedekt is, mode gratis tor Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Door de albier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats examen is heden tot arts bevorderd de hesr L. W. M. Vermeu len en tot het eerste gedeelte toegelaten de heer M. Rutgers. Gisteren vertrok van hier naar Oost-IndiS onze voormalige stadgenoot dr. J. F. Van Bem- melen, om zich aldaar gedurende een jaar bezig te houden met onderzoekingen op dier kundig gebied. Geiyk men weet, is hy tot het ondernemen van deze reis uitgenoodigd door het comité tot bevordering van het natuur onderzoek onzer koloniën, hetwelk voor dat doel gelden heeft bijeengebracht te Batavia. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Bataviasche bladen van 1 tot 8 Maart en de „Deli-Crt." van 5 Maart. De hoogleeraren Yan de Sande Bakhuy- zen en Bosscha woonden Maandag de zitting der Fransche Academie van Wetenschappen b(j. Eerstgenoemde is naar Parijs vertrokken om in de nationale bibliotheek de manuscripten te raadplegen voor eene geschiedenis van Huygens, welke hp voornemens is te schrijven. De heer Bosscha zal op de sterrenwacht werkzaam zjjn, om, naar de methode van Maurice Loowy, de constante aberration te bepalen. Aan het postkantoor Leiden werd ter Rijkspostspaarbank gedurende het eerste kwartaal van 1890 ingelegd 54,717.301/,, en terugbetaald 36,355.08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5438. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 503.70 en terugbetaald 1,205.53. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 151. Aan het kantoor te Noordwijk en de hulp kantoren te Noordwijk aan Zee en Voorhout werd gedurende dien tijd ingelegd 2,448.19 en terugbetaald 896.37. Het laatste uitge geven boekje draagt liet nummer 142. Aan het postkantoor Wassenaar werd ge- durende dat kwartaal ingelegd 1,254.51 en terugbetaald ƒ944.40. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 230. Men verzoekt ons te melden dat op Goeden Vrijdag in de Herv. kerk te Oegst- geest de godsdienstoefeningen 's morgens te halftien en 's avonds te halfzeven zullen aanvangen. In de morgenbeurt zal de Voor bereiding en '8 avonds bet Avondmaal worden gehouden. Op Zondag, laten Paaschdag, zal er gods dienstoefening zqjn: 's morgens te halftien en 's avonds te halfzeven, en op 2den Paasch dag 's morgens te halftien. In al de beurten zal ds. Ruqjs optreden. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Edam is benoemd de heer J. W. Sasburg, onderwijzer te Noordwijkerhout. Te 's-Gravenhage is voor het examen in de nuttige handwerken o. a. geslaagd mej. A. Nalis, van Zoetermeer. De examens zijn nu geëindigd. De nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad, mr. P. Van Bemmelen, nam heden voor het eerst als zoodanig zitting. In de Raadszitting te Delft is besloten aan de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij een stukje grond af te staan tegen eene be- paalde aom. Aan de beeren H. P. N. Hal- bertsma en W. E. Cramer te 's-Hage werd voorloopig concessie verleend voor eene stoom- tram Maassluis De Lier Delft. Wat het verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken betreft, om over te gaan tot eene reorganisatie van de gasfabriek, zoo besloot de Raad de zaak voorloopig bij het oude te laten. De heer Van Meerten achtte bij de tegen woordige hooge prijzen van steenkolen en ijzer den tijd daartoe niet gekomen. Tusschen 25 November 1889 en 25 Jan. 1890 zqjn bjj den gemeenteraad van Haarlem niet minder dan 15 adressen ingekomen roet verzoek de kermis af te schaffon of wel in te krimpen. ZjJ zijn van de kerkeraden der Ned. Herv. gemeente, der Evangelische Broe dergemeente, der Christelijk Gereformeerde gemeente (twee afdeelingen), der Gemeente 7den-dags-baptisten, der Nederd. Gereformeer den, drie jongelingsvereenigingen (de Chris telijke, de Gereformeerde en de Haarlemsche), de hfdeelingen van, het. Nederlandsche Werk liedenverbond „Patrimonium", van de Nationale Christel, geheel onthouders-Vereeniging, van de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", van den Nederlandschen Vrouwenbond en van de Vereeniging „Volks belang." De moesten vragen in het belang der ze delijkheid afschaffing, enkelen ook beperking in dien zin, dat de kermis op de Zondagen zal zjjn geschorst, en dat het sluitingsuur van alle openbare gelegenheden worde be paald gedurende de kermis op 11 uron. B. en Ws. stelden aan den Raad voor, in geen dezer verzoeken te treden. De Raad besloot gisteren overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. op de adressen tot beperking of afschaffing van de kermis en verklaarde zich gaame bereid maatregelen in overweging te nemen om te komen tot mogelijke beperking van de bestaande mis bruiken. Benoemd werden tot onderwijzeres 3de klasse aan de opleidingsschool voor jongens tot het M. en H. onderwijs, de heer J. H. Scholten, te Haarlem, en aan de kostelooze school lett. B, de heer F. H. M. Spruiten- burg, te Haarlemmermeer. Het Leger des Heils zal zqjn veldtocht te 's-Hage den 12den April aanvangen. Het heeft daarvoor een lokaal gehuurd Hofspui 50. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad is o. a. langdurig gediscussieerd over het voor stel van B. en Ws. betreffende den bouw van een nieuwen schouwburg op het Leid- 8cheplein door particulieren, met rentegarantie door de gemeente. Het werd bestreden door de heeren Pijnappel, Treub,Gerritsen, Heems kerk, Becker en Hovy, en verdedigd door de heeren: J. C. De Vries, Van Hall, S. W. Jitta en den voorzitter. Ten slotte is dat voorstel in beginsel aan genomen met 25 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren Berns, Gerritsen, Treub, Becker, Hovy, Vas Visser, Heemskerk, Muys- ken, Pijnappel, Everwijn Lange en Willeumier. Er zal dus een nieuwe stadsschouwburg ver rijzen op den door den heer Tindal en anderen voorgestelden voet. De heer D. Jitta was by de stemming niet aanwezig. Na verdere korte bespreking en vaststelling der onderdeelen werd de goheele voordracht zonder hoofdelijke stemming vastgeateld. De Raad keurde o. a. nog goed het voor stel tot verbreeding en verlaging der bruggen in de Spiegelstraat over de Keizers- en Prin sengrachten en stelde in handen van B. en Ws. ter afdoening een verzoek van Jac. Lamed om aanwending van een electrischen automatischen brandwaarschuwer. Gisteravond werd de zitting voortgezet. Het belangrijke voorstel betreffende de elec- trische stroomlevering was toen aan de orde. Op deze voordracht was een aantal amen dementen ingediend, o. a. oen van den heer Pijn appel, bedoelende geen monopolie te scheppen, daartoe een aantal wijzigingen te brengen in de concessie-voorwaarden, en wanneer het amendement werd aangenomen, de voordracht aan B. en We. terug te zenden tot het aan brengen van noodzakelijke wijzigingen. Na een zeer breedvoerig debat stelde de heer Treub ala sub-amendement op het amen dement-Pijnappel voor de vergunningen te ver- leenen voor 10 jaren; na 5 jaren verkrijgt de gemeente het recht van opzegging. Dit sub-amendement werd aangenomen met 25 tegen 9 stemmen. Het dus gewijzigde amendement-Pijnappel werd aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. De voordracht gaat dus aan B. en Ws. terug tot wqjziging volgens het nu aangeno men stelsel. In de maand Mei a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tol beoefening der natuurkundige wetensohappen, om te kunnen worden toegelaten tot hot eerste natuurkundig examen. Vóór 10 Mei a. s. zich schriftelijk aan te melden bqj den voorzitter der commissie, met het afnemen daarvan belast, dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leideu. Dag en plaats worden nader bokond gemaakt. Mr. A. S. Van Hengelaar, advocaat en procureur te Utrecht, is gisteren aldaar ovor- ledeD. H(j was sedert 30 April 1847 procu reur by de arr.-rechtbank aldaar en tot 1875 gedurende vele jaren een vordiensteiyk lid van den gemeenteraad. Het stoomschip „Soenda" vertrok 3 April van Batavia naar Amsterdam. ROMAN VAN XAVIER BE IIOXTÉPIM. 35) Keeren wy naar het hotel De Thonnerieux terug. Het lyk van den graaf lag in het ledikant, dat geheel door kaarsen was omringd. Eenige goosteiyko zusters baden voor de ziel van den afgestorvene en de bedienden voegden beurte lings hunne gebeden by de haren. Jéröme had alles voor de begrafenisplech tigheid geregeld. Eene prachtige mahoniehou ten doodkist, vanbinnen met lood bekleed, was reeds aan het hotel bezorgd en stond op schragen midden in de sterfkamer, welke ge heel met rouwkrep bekleed was. Zoo stil en oenzaam als het groote hotel by het leven van Philippe De Thonnerieux geweest was, zoo levendig was het er na zyn dood. Eene onafzienbare reeks van vrienden en vereerders van den edelen man, die zgn geheels leven aan weldoen had gewyd, beklom de marmeren trap en naderde, met plechtigen eerbied, het bed, waarop het lyk rustte, om nog een laatsten blik te werpen op dat kalme, hemel3che gelaat van den grgsaard, die ein- deiyk de rust gevonden had, waarnaar hy zoo lang had gehaakt. Het was elf uren In den avond, alle be dienden waren naar hunne kamers gegaan; ook Jéröme was een weinig rust gaan nemen. Alleen Benoite Mercier en Ursule Amand, de gewezen kameniers van de gravin en hare dochter, bevonden zich by het lyk, dat thans ln de kist gelegd was. Pascal Sauüier was naar het bekende huis in de rue de Puébla gegaan, waar hy twee koffers geopend en geheel uitgepakt had. Die koffers bevatten lithographische steenen, hou ten paneelen, kompassen, gravoernaalden en flesobjes, waarop étiquetten geplakt waren. Ook waren er nog vorschillonde kledingstuk ken in die koffers. Toch scheen hy niet te vinden wat hy zocht, want hy stampte onge duldig mot zqn voet en opende een derdon koffer. Hierin waren voornameiyk de papie ren geborgen, welke hy zorgvuldig ter zyde legde. „Dat kan ons ook te pas komen," mompelde hy„hierin bevindt zich het noodige, om het diploma van dokter Thompson te vervaardigen." Hy giDg voort met zoeken, terwyl hy mom pelde: „Duizend duivels, ik vind hen niet, en toch ben ik zeker, dat zq in een van deze koffers zyn geborgen." De derde koffer was geheel uitgepakt, maar het gezochte was er niet in. Toornig smeet hy den ledigen koffer in een hoek. Daar ontdekte hy nog een valies, dat hy opende en waaruit eenige stukken linnen te voorachyn kwamen, welke hy op den grond liet vallen. Een metaalklank deed zich by dien val hooren en Pascal uitte een kreet van verrassing. „Eindeiyk," riep hy uit, terwyl hy het pak linnen losmaakte en oprolde. „Hier heb ik het eindeiyk," riep hy uit, toen er een groot aantal sleutels, aan een ring gescho ven, te voorschyn kwam„dit is zooveel als het „Sesame", dat de deur van eene onnitputteiyke goudrnqn opent. Thans behoeven wy slechts het oogenblik van handelen af te wachten." Pascal zag op zyn horloge. Het was zeven uren. Hy verliet het huis en ging naar Belle- villa, waar hy in een restaurant dineerde. Om negen uren kwam hy op zqne kamer terug. „Het is nog te vroeg," mompelde hy, „maar dat is niets; ik zal den tyd, welken ik nog wachten moet, nuttig besteden." XXVII. Pascal Saunier ging aan de tafel zitten en nam het pakket papieren, dat by eenige uren geleden had terzy gelegd. Het waren akten en diploma's, paspoorten en verschil lende andere documenten. „Juist," mompelde hy, terwyl hy er een uitkoos; „dat is, wat wy hebben moeten; ik heb den naam goed onthouden. James Thomp son, geboren te Philadelphia, oud veertig jaar. Diploma als medicinaal dokter en arts, uitge reikt door het bestuur van de universiteit te Nieuw-York. Er ontbreekt niets aan; alleen zullen wy dien goeden Jacques vier jaren ouder moeten maken, want hy is eerst zes en dertig jaren. Nu, dat zal er minder op aan komen. Die vier jaar verschil in leeftyd merkt toch niemand op." „Ja," peinsde hy voort, „die arme drommel is reeds vqf jaren dood. Hy vermoedde ook niet, welk een dienst hy my bewees, toen hy zich in het Bois de Boulogne een kogel door het hoofd joeg. Ik was de eerste, die hem vond, maar alvorens de politie er bij to roe pen, maakte ik mü eerst meester van zyne portefeuille, welke slechts dit diploma bevatte. Ikzelf wist toon nog niet, hoeveel behoefte ik nog eenmaal aan dit stuk papier zou. hebben." Wordt vervolgd,l

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5