TERHEYDEN WAALS, TERHEYDEN WAALS, Hotel Le Soleil d'Or, 1815. 30 April 1890. N°. 9241. X> on<1 el*<1 ag 3 April. A0. 1890. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. De 's-Gravenkaagsclic Hypo theekbank yoor Nederland W. F. REKET, l99N099@®eDMIIII®9INNMN9 Haarlemmerstraat 136. Groot is de keuze Vitrage in Crème en Wit, 9 met en zonder Feston, in alle mogelijke breedten en zeer voordeelige prijzen, met bijpassende Embrassen in Gordijnkante n, ntre-deux en Franje ruim gesorteerd. Haarlemmerstraat 136. Msji DEE, BREESTRAAT 69, over de Fransche Kerk. Specialiteit in EIGENHANDIG BEWERKTE ONDERGOEDEREN. 15= fisstfflm üi Maat nriei siisiiï ei naties atelenrl IJzeren Cilinder- Mangels, Militaire Willems-Orde, LlA.Wirtil(iy.Hoor«r, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTKNTIEN: Van 16 regola 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Groetere lettere naar plaatsruimte. Voor bet in- caaseeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Gemengd Nieuws. Men s c h r y f t ons heden uit Zoeter- woude Iemand, in de Prinses-Wilhelmina-straat wonende, had zijne personeele belasting niet betaald en werd daarom vervolgd en aan gezegd dat zijn inboedel zou verkocht worden. Opdat er niets uit zijne woning zou vervoerd worden, had een bewaarder den last in het huis daarop te passen. Hierover verstoord, bedreigde de onwillige genoemden bewaarder met een mes. Er wordt proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Ten gevolge van een voorgekomen geval van hondsdolheid te Leiden moeten de honden alhier vier maanden van een muilkorf voor zien zijn. Hetzelfde is het geval met de honden in de mede aan Leiden grenzende gemeenten Leiderdorp en Oegstgeest. Tusschen Voorschoten en Veur, op een kwartier afstands van eerstgenoemde plaats, werd gister-(Dinsdag)-namiddag door de tram een kind van drie jaar overreden, zoodat het onmiddellijk een lijk was. Het kind stak dwars over do rails, juist toen de tram passeerde. Het trampersoneel schijnt in dezen geheel onschuldig to zijn. Uit Delftschrijft men het volgende: Sedert langen tijd maakte een echtpaar zich herhaaldelijk schuldig aan misbruik van ster ken drank. Niettegenstaande de man niet zelden een weekgeld van 20 en meer te huis bracht, heerschte in de woning gebrek aan alles, terwijl vechtpartijen den huisolijken vrede telkens verstoorden. Bovendien deed de man de vrouw in den laatsten tijd allerlei verwijten, zoodanig, dat het jongste der drie kinderen voor de moeder een doorn in het oog was en het schijnt, dat z\j van de geboorte afaan (het kind was eerst 17 dagen oud) het plan heeft gehad er zich op de eene of andere wijze van te ontdoen. Aan dat plan schijnt zij inder daad uitvoering te hebben gegeven. De Zondag gehouden lijkschouwing althans bevestigt het vermoeden, dat het kind niet op natuurlijke wijze is gestorven. Er is namelijk gebleken, dat in de eerste plaats hot noodige voedsel aan het wicht is onthouden, terwijl het vermoedelijk geworgd is. Het spreekt vanzelf, dat zoowel man als vrouw in hechtenis zijn genomen en ter be schikking van de justitie zijn gesteld. Do ver schillende getuigen, reeds in de zaak gehoord, verklaren dat het kind van des avonds halftien tot halftwaalf aanhoudend heeft liggen ker men van honger. Plotseling kwam aan dit gekreun een einde, terwijl men later in den nacht den man tot zijne vrouw heeft hooren zeggen, dat z(j het wicht had vermoord. De justitie doet nog nader onderzoek. Uit Stadskanaal wordt van 1 April gemeldDe arbeiders te Nieuw-Buinen en te Eksloérmond hebben nu ook het werk gestaakt. In optocht trokken ze naar de veenboeren te Stadskanaal om verhooging van loon te vra gen. Door de tegenwoordigheid van 4 huzaren, die te N.-Buinen Zaterdag uit Deventer zijn aangekomen, en van de marechaussees alhier, gaat alles ordelijk toe. Door den rechter-commissaris van Zutfen zijn te Apeldoorn de drie lood gieters en een timmerman gehoord, die Vrijdag en Zaterdag op de Hervormde kerk gewerkt hebben, daar men vermoedt dat door hunne onvoorzichtigheid de brand, waardoor dat ge bouw eene prooi der vlammen werd, is ont staan. Van zeer bevoegde zijde wordt aan het „Hbl." bericht, dat de steen, in het bezit van den grindschipper Bul, te Groningen, bij onderzoek gebleken is, geenerlei bijzondere waarde te hebben. KOLONIËN, BATAVIA, 27 en 28 Februari. De laatste berichten uit Atjeh zijn gun stiger dan de mededeelingen, welke ons de vorige week via Penang bereikten. Kapitein Van Heutz, ofschoon zwaar gewond, behoort nog onder de levenden. Aangaande de laatste gebeurtenissen zijn wij in staat het volgende mede te deelen. De gelukkige verrassing van de bentings nabij K.-Pohama en hunne slech ting heeft, naar het schijnt, den verkennings ijver wel een beetje te veel geprikkeld en nachtelijke tochten betrekkelijk ver in het vijandelijk gebied werden gewaagd. Bij het openkappen van het terrein tusschen Kota- Pohama en Pakan Kroèng Tjoet, onder toe zicht van Van Heutz, werd het Atjehsche geweervuur zóó lastig, dat deze met een in middels ter hulpe geroepen detachement uit Kotta-Pohama den vijand te lyf ging. Zelf voorop met het geweer in de hand, was hij een der eersten, die viel. Een schot boven in de lin kerzijde doorboorde de longen en drong tot de rechterzijde door. De kogel is later in het hospitaal verwijderd. Ofschoon in den beginne het ergste gevreesd werd, schijnt er thans veel kans te bestaan dat h(j er bovenop komt. Omtrent den algemeonen toestand blijven de opinies zeer verdeeld. Eene toenadering der oorlogspartij '3 niet verre meer volgens het civiel bestuur, dat iu T. Neq een ver trouwd emissair meent te bezitten. Over eene nieuwe zending van dezen naar Kamala wordt dan ook gesproken. Verblindheid noemen het anderen, die dit vertrouwen van zoogenaamd bevriende Atjehers ten sterkste afkeuren. Het uitdeelen in den laatsten tijd van groote hoeveelheden ammunitie zien velen dan ook met leede oogen aan, te meer, omdat bij de jongste gevechten wederom de pijnlijke ge wisheid is verkregen, dat er van Atjehsche zijde met Beaumontpatronen van het Ned.- Indische leger geschoten wordt. Dat zulks kwaad bloed zet, vooral onder de mindere militairen, spreekt vanzelf. Van de blokkade verwacht men onbedingd heil, wanneer z(J ten minste niet gedeeltelijk te niet wordt gedaan door al te gemakkelijk verkrijgbare uitzonderings-be8luiten. T. di Tiroe, heet het verder, heeft b(jna geen invloed meer; hi) zou zich gaarne willen onderwerpen, maar vraagt meer dan hij waard is. Die onder werping is echter reeds zoo dikwerf als „aan staande" meegedeeld, dat het beter is ze af te wachten dan er beschouwingen aan vast te knoopen. Deli-Crt De fermenteerschuur der onderneming Tg. Deli van de Deli Langkat in Boven-Ser- dang is afgebrand. De geheele oogst met uit zondering van 200 pakken stuk is vernield. Bekioeng, een van de grootste Battak- kampongs in Boven-Langkat, is 11. Maandag eene prooi der vlammen geworden. Een krank zinnige Battak had het op den Pangoeloe ge munt en na dezen door een geweerschot doo- delijk gewond te hebben, stak h(j, toen men hem gevangen wilde nemen, zijn huis in brand. Het vuur verspreidde zich over de omliggende huizen en de kampong werd totaal in de asch gelegd. Bekioen was het uitgangspunt voor de meeste reizigers, die iets in het doesson- gebied van Langkat te maken haddende bevolking was er over 't algemeen genomen vrij behulpzaam. De Pangoeloe genoot ook in de borgen tamelijk veel aanzien. De vermoorde was betrekkelijk nog jong en volgde een paar jaar geleden zijn stokouden vader op. (Deli-Crt.) Zijn wij wel ingelicht, dan is van Atjeh de telegraphische mededeeling ontvangen, dat de postcommandant te Analaboe, de luitenant Bosschart, door een vijandelijken kogel in de dy is gewond. Deze officier is van het Nederlandsche by het Indische leger gedetacheerd en heeft zich kort geleden door zyne stoute en met succes bekroonde onderneming op Kota-Pasir in die mate onderscheiden, dat hem eene Koninklyke belooning wacht. Naar wy vernemen, is de wond niet gevaar- lyk en een volledig herstel te wachten. (B. H.) Te Batavia is bericht gekomen dat mr. Kloprogge, griffier by den raad van justitie te Semarang, overleden is. Java-Bode Men meldt ons dat Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" Maandag jl. met eene geheime zen ding van Batavia vertrokken is. De zaak is zóó voorzichtig behandeld, dat de commandant, eerst toen hy goed en wel onder stoom was, den van den commandant der zeemacht ontvangen lastbrief mocht openen. Het schip heeft victualie voor zestien weken in. Java-Bode Naar men verneemt, is de heer W. H. M. Busé, kapelmeester der stafmuziek te Batavia, na maanden lang gesukkeld te heb ben, tydeiyk afgekeurd voor alle militaire diensten en zal hy binnenkort naar Europa moeten vertrekken. De heer Brüdigam zal voorloopig de directie over het corps blyven voeren. Naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, kan de benoeming van de commissie tot her ziening van het reglement op de particuliere landeryen binnen korten tyd worden tegemoet gezien, en is als voorzitter daarvan aange wezen de vice-president van het hooggerechts hof mr. W. A. Engelbrecht. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indió zjjn do volgende beaohikkingon genomen Civiel Departement. Benoemd: By het depart ment der B. O. "W. tot hoofdcommiee W. Lijnia Huffenrouter; tot laten commiee L. F. Bloem; tot 2den commieB W. H. Leidelmetjer en J. C. Pieloor; tot 2den commies ter Algomeeno Secretarie F. P. Sollowijn Gelpke en J. L. Manavelt Beek. Bevorderd: Tot laten klerk ter Alg. Secretario J. W. F. G. Van Beuzekom on H. F. E. Veretift. Ontslagen: Eervol nit 'e lands dienst wegena volbrachten diensttijd de commies 2do kl. bij don post- en telegraafdienst L. Van Matnen. Bonoomd: Bij het B. B. op do bezittingen buiten Java on Madura: tot controleur late kl. J. W. Tamson; tot contr. 2de kl. J. H. Oastena; tot adsp.-contr. A. J. Do Mandt en F. A. Palmer van den Broek. Tijdelijk gestold: Met den rang on titel van adep.-contr. by het B. B. ter beschikking van den resident vaa Banka, A. J. Do Mandt. Departement van Oorlog. V e rl e e n dEen 2-jarig verlof naar Nederland, wegena 15-jarigon onafgobr. dionat in Ned.-Indië, do opzienora over den inatru- mentmakerswinkel en over de gieterij bij den artillcric- conatrnctiewinkel te Soerabaia J. F. Hekking en R. Tannenbanm. Bevorderd: Tot dirig. off. van gez. late kl. bij den mil. geneeak. dienat de dirig. off. van gez. 2de kl. A. H. Rombonte. Opgedragen: Aan den bij het Ind. loger ge- detacheerden laten luit. der inf. van het Ned. Ioger H. J. Indewoij om vóór of op 4 April a. a. naar Nederland terug te keeren. verstrekt gelden ter leen onder 1ste hypothecair verband op huizen en landerijen. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat 11a, te 's-Graven- hage en by den Heer «F. DE GRAAF, wonende aan de Spanjaardsbrug, by Leiden. 155. BREESTRAAT 155. Ondergeteekende biyft bovengenoemd Hotel steeds aanbevelen aan de geëerde familiën in Leiden en Omstreken, voor het geven van Partijen, Bruiloften, Diners, Soupers etc., hebbende hij geene kosten gespaard om de Zalen, daarvoor bestemd, degelyk in te richten. Een keurignet, geheel nieuw Tooneeltje, door eeno daarvoor hier bekendo bekwame hand geschilderd, en eene prachtige Planlno zijn ook hier aanwezig. Van biliyke conditiën en nette bediening kan men verzekerd zyn. Zich nogmaals aanbevelende, blyft hy, Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, merk „KROON", worden met garantie ge leverd. Telkphoonnummer 110. M. LANGEZA.IL 4 ZOO», Hooigracht 110, Leiden. Zooeven is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld: DE Het vijf-en-zeventig-jarig bestaan HERDACHT DOOR Kapiteins der Infanterie van het N.-I. Leger, Ridders 4de klasse dier Orde. (Uitgegeven ten voordeele van de Weduwen- en Weezenkas van de Koninkl. Vereeng. „Bet Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen", te 's-Oravenhage.) Prijs f 1.3®.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5