H°. 9241. Donderdag 3 Aj)ril. A". 11530. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Hommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 2 April. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. l il hoofde van den Goeden Vrijdag zal deze Courant a. s. Vrjjdag-avond niet worden uitgegeven. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeento Leiden brengen bij dozo ter algemeono kennis dat de passage o*er de brug over het Levendaal, nabp het Steen- schuur, wegens herstelling, van 8 April a. s. tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KA.NTER, Burgemeester. April 1890. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, 2de gedeelte, afgelegd door den heer G. Tjalma. - Het aandeel in de lichting der nationale militie voor 1890 bedraagt voor de gemeente Leiden 81 man. De nu in de buiten-sociéteit „Amicitia", daartoe door het bestuur welwillend afge staan, gehouden wordende tentoonstelling van werkstukken en teekeningen, vervaar digd door handwerkslieden en leerlingen uit Leiden en omliggende gemeenten, is ook by aandachtige beschouwing werkelyk belangrijk. 289 inzenders, over 12 vakken verdeeld, hebben het hunne er toe bijgedragen en waarlijk, er is prachtig gewerkt. De inzen dingen getuigen dat meestal de bedoeling der commissie begrepen ie en dat de werk lieden in Leiden en omliggende gemeenten blijken hebben gegeven van hunne bekwaam heid in het handwerk, dat zjj beoefonen, en tevens dat de werklieden, voorgelicht door goede teekeningen, in staat zijn werk te leveren, dat zeker niet onderdoet voor het zoo hooggereemde werk der gilden. De com missie heeft er tevens naar gestreefd, om in de daarvoor dienstige schetsen en teeke ningen het karakter van onzen Hollandschen renaissanoe-etyi op den voorgrond te stellen en aiioo getracht, die vormen bij onze werk lieden ingang te doen vinden. De commissie zelve verklaart dat hare verwachting verre evertroffen ie; de werk lieden hebben door hunne inzendingen ge toond, dat zij lust en liefde voor hun hand werk hadden en zjj hebben sommigen zelfs met groote opofferingen - zich materiaal verschaft en al hunne avonduren daaraan besteed. Dit wetende, heeft de Commissie het noodig geacht, dat de inzenders, zooveel mogelijk, daarvoor schadeloos gesteld worden, door in de eerste plaats den verkoop van daarvoor geschikte voorwerpen te bevorderen, waarvoor op de tentoonstelling gelegenheid ie en inde tweede plaats eene verloting te organiseeren, waarvan de opbrengst strekt om goede prijzen aan te koopen. De Uitvoerende Commissie spreekt ook namens het Dames-Comité, hetwelk zich be schikbaar gesteld heeft den verkoop van ver schillende voorwerpen en loten te bevorderen, den wensch uit, dat hare bemoeiingen in zake den verkoop van loten moge slagen en daaruit blijken, dat het publiek de pogingen voor het welzijn van den werkman op prjje weet te stellen; het handwerk wordt daardoor tevens tot eere gebracht en strekt aldus de industrie tot voordeel. Op de door de inzenders C. T. Lafeber en J. Buys vervaardigde geilkuip was gisteren bü vergissing de kaart gehecht als zou deze met den 3den prijs zjjn bekroond geworden. Deze kuip heeft integendeel den ieten prils verworven en verdient tevens daarom de aan dacht, omdat ze de eerste is, welke in Leiden is vervaardigd, terwijl men ze vroeger hoofd zakelijk uit Duitachland moest laten komen. De opening der tentoonstelling werd gister namiddag in het „Hotel de Zon", op de Breestraat, gevierd met een feestel(jken maal tijd, waar aangezeten waren de leden der Uitvoerende Commissie, die van het Afdeelings- bestuur der Maatschappij voor Bouwkunst, de afgevaardigden van het Hoofdbestuur, der Centrale Commissie van wedstrijden voor handwerkslieden en de leden der heeren-sub- commissie, te zamen 22 deelnemers. Het diner kenmerkte zich door een pret- tigen, gezelligen toon. Voorzitter der tafel was de president der uitvoerende commissie de heer Van Achterberg, die den eersten dronk uitbracht op Z. M. den Koning als bescherm heer der Maatschappij. Verder spraken de heerenDe Loos op de Leidsehe afdeeling, Knuttel op de Centrale Commissie, Van Malsen op den burgemees. ter als eere voorzitter (die verhinderd was mede aan te zitten), Klinkhamer namens het hoofdbestuur op het dames comité tot aan bieding van loten, Heldt namens de Centrale Commissie op de eerste zoo best geslaagde hand- werkmane-tentoonstolling, Kok op den voor zitter van de Uitvoerende Commissie, Van Achterberg op den voorzitter der Afdeeling, den heer Knuttel; Kouw op de algemeens samenwerking van vereenigingen, Lancel op de correspondenten in de buitengemeente^ Jesse op het beheer der sociëteit „Amicitia'J en Va» Driel op de Jury leden. De heeren Caron, Van Lith, Van Dam, Engel en Cohen wijdden tevens een dronk op verschillende personen, die mede hulp aan de tentoonstelling verleend hadden, terwijl de heer De Loos bovendien herdacht den wegens omstandigheden afwezigen heer Koem en bedankte voor den toost op de dames» Heden werd de tentoonstelling vrij drilt bezocht. Tot de bezoekers behoorde o. a. de Commissaris dos Konings dezer provincie, mr. C. Fock, in gezelschap van mr. J. G. Kist, curator der Leidsehe universiteit, president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Volgens achterstaande advertentie is bij de firma Blankenberg Co. alhier het lied: „Dn biet die Horrlichste von Allen" van den heer Th. Enderle verschenen. Hebben wij den heer Enderle reeds als degelijk pianist alhier leeren kennen, niet minder heeft Wj or.s zjjne talenten als compo nist ten beste gegeven, getuige zijne drie liederen voor zang en piano, eenigon tijd ge leden uitgekomen. Deze drie liederen, even als het bovengenoemde, munten uit door originaliteit, eene niet genoeg te waardeeren eigenschap, vooral in de laatste jaren, waarin toch al zoovele composities het licht zien. Het is evenwel hier de plaats met om het lied in bijzonderheden te bespreken, maar een ieder, die het ter hand neemt, zal het weder met voldoening ter zijde leggen. Na eene korte inleiding, waarin reeds de motieven worden aangegeven, gaat deze crescendo over in eene melodie, welke frisch en flink ingezet wordt, om als het ware in een bravour-accoord te eindigen. Het tweede deel, in Aa-dur, maakt een aangenaam effect door zijne lieftalligheid, welke by den overgang naar C-dur nog ver hoogd wordt, om eindeiyk in het derde, laatste deel over te gaan, dat geiyk is aan het eerste. Het zal de zangeres of den zanger opvallen, welke oorspronkelykheid er in dit lied gele gen is. Het behoeft nauwelyks gezegd te worden, dat eene kennismaking met deze compositie zeer is aan te bevelen. De door den Raad van Zoeterwoude vastgestelde en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde kohieren van den hoofdelyken omslag bodragen 4158.25 en 207.95, zynde het laatste ten behoeve van een by- zonderen nachtwacht aan den Hoogen Ryndyk. Aan den Raad dier gemeente ie een adres gericht door den heer W. G. Streefkerk en anderen, met verzoek den Zuidbuurtschen weg met paardenspoor te bestraten. Aanstaanden Zondag (eersten Paaschdag) zal des voormiddags te 10 uren voor de Ned.J Herv. gemeente te Voorschoten optreden de hoogleeraar Gunning, uit Leiden. Aan het postkantoor te Katwyk aan Zee werd in het 1ste kwartaal van dit jaar in de Rykspostspaarbank ingelegd ƒ3070.65 en terugbetaald ƒ152.71. Het laatst uitgegeven bosk je draagt het nummer 114. By de herstemming voor een lid van den Haagschen gemeenteraad werden inge leverd 3939 stembriefjes. Daarvan waren 31 van onwaarde en geldig 3908. Gekozen is de heer H. J. C. De Charro, (cand. der liberalen en van „Handel en Ny- vflBheid") met 2243 st. De heer A. baron Cal- koen (cand. der kath. en anti-revol. en conserv. kieevereenigingen) verkreeg 1665 stemmen. Wy vernemen dat hedenmorgen dr. M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der Kon. Bibliotheek, te 's-Gravenhage is overleden. Tot on3 leedwezen vernemen wy dat dr. Schaepman in de laatste dagen weer minder wel is dan voor eenigen tyd. Gisteren zou deze katholieke afgevaardigde eene ope ratie aan de keel ondergaan hebben. (C.) Naar men verneemt, is de gelegenheid van aanmelding ter deelneming aan de dezen zomer te Leeds, onder bescherming van on derscheiden sommiteiten van geboorte en bedryf te houden internationale tentoonstel ling van voortbrengselen op het gebied van nyverheid, schoons kunsten, arbeidswoningen, enz. nog tot 15 dezer opengesteld. De onder neming beoogt inzonderheid deelneming van Nederlandsche zyde; zy heeft daartoe nog weder een beroep gedaan op de toetreding van onze voornaamste industriëolen en kunst- beoefenaars. Te Kampen is gisteren, in den ouderdom van 74 jaren, overleden de heer C. A. S. Hiebendaal, oud-burgemeester van Putten en officier van de Orde van de Eikekroon. Naar het „Utr. Dagbl." met zekerheid verneemt, is van hoogerhand gelast, aan de vestingartillerie, die gisteren zou bewapend worden met l)et geweer kleir.-kaliber, voor- loopig dat wapen niet uit te reiken. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op 4 en die van den minister van binnenlandsche zaken op 5 dezer zullen niet gehouden worden. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 April van Southampton; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Maart van Padang. By koninklyk besluit is benoemd tot substituut-officier van justitie by de arron- dissements-rochtbank te 's-Gravonbage, mr. P. A. Van Buttingha Wichers, thans subst. officier van justitie by de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Met ingang van 1 Mei 1890 aan mr. J. P. N. Ermerins eervol ontslag toegekend als burgemeester van Zierikeee, en hem benoemd tot archivaris in Zeeland. Met ingang van 1 April 1890 benoemd tot adjunct-commies by het departement van oor log de eerste klerken by dat departement J. B. Van der Kolk en J. Maul. Met ingang van 1 Juni 1890 aan A. P. Van der Marck, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Roermond. Derde Toonkunst-Concert. Het vanwege de Maatschappy voor Toon kunst gisteravond in den Schouwburg alhier gegeven derde concert was een waardig be sluit van het byna afgeloopen winter-concert- seizoen. De leden waren mot hunne dames in vry goeden getale opgekomen, zoodat alleen op de galery nog plaatsen openbleven. Dat het vooraf bekend gemaakte programma goed tot zyn recht zou komen, daarvoor ston den de namen der vertolkers borg. Een pianist toch als de Haageche Wirtz is, vindt men PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootcro letters naar plaatsruimte. Voor het in- easseeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. in ons land niet veeleen violist als Cramer, uit Amsterdam, heeft met recht op den naam van „eersten" in dubbelebeteekenisaanspraak een violoncellist als de Utrechtsche Bouman zal hier moeilyk zyn wederga vinden, de heer Benedictus uit Den Haag sluit zich al3 alt solist op waardige wijze by hen aan, terwyi de heer Van Agthoven eveneens als tweed9 violist, reeds zyne sporen verdiend heeft. Was het een genot in werken als de „Sonate", voor piano en violoncel, op. 69, van L. Van Beethoven, in de „Marchenbilder," op. 113, voor piano en alt, van R. Schumann, en in de „Sonate" voor viool, van A Vivaldi slechts enkelen hunner in hun spel te kunnen bewonderen, vooral was dit het geval met het hier reeds meermalen gegeven „Quintett" voor piano, twee violen, alt on violoncel, op, 34, van Joh. Brahms, waarin het vyftal te zamen op meesterlyke wyze optrad. Het stelde den aanwezigen in staat de menigte schoonheden van dit werk opnieuw te leeren opmerken, al zal er nog veel voor menigeen van deze machtige toonschepping in een niet vol komen helder licht zyn gebloven. Al is men een bewonderaar van Brahms, muziek als deze is niet voor ioderen hoorder begrypelyk-, spreekt niet tot ieders gemoed, is niet voor ieder ontvankeiyk; men moet daartoe zeer zeker een door en door ontwikkeld musicus zyn, tot in de geheimen van het werk zyn doorgedrongen en er eene bijzondere studie van hebben gemaakt. Het publiek volgde de uitvoering der ver schillende nommers met aandacht en bewees zyne erkentelykheid door de vertolkers dikwijls terug te roepen. Op zulk een byval had ook de zangeres van dezen avond, mej. Cateau Obermeyer, uit Amsterdam, alle recht, hoewel de door haar in de eerste afdeeling voorgedragen nommers Wagner's „Tiéume", Rubinstein's „Es blinkt der Thau" en Jensen's „Ob auch finstre Blicke glitten", het grootste gedeelte der aanwezigen nog vry koel lieten. Zy is wel geene colora tuur-zangeres, maar haar fraai, vol alt-geluid en de gevoelvolle voordracht hadden onge- twyfeld meer waardeering verdiend. In de tweede afdeeling bleef die dan ook gelukkig niet uit, toen zy Schumann's „Schone Wiege meiner Leiden" en „Meine Liebe ist griin, wie der Fliederbusch", van Brahms, had voorgedragen. Na het laatste hadden de toejuichingen zelfs een storm achtig karakter aangenomen, voortdurende tot de zangeres zoo welwillend was iets ten beste te geven, het bekende, doch allerliefste liedeke, waarin de componist op echt zan gerige, zoo geestige wyze mededeelt „hoe men yzer gloeiend smeedt." Ook deze toegift bloek byzonder in den emaak te vallen. Het succes van de zangeres was er door ver zekerd, goiyk het dit ook was van het overige gedeelte van den avond, welke, evenals zyne beide voorgangers dezer Maatschappy, den besten indruk zal hebben achtergelaten. Het bestuur heeft wederom getoond dat, waar het ook de aanbieding van werkelyk schoon, muzikaal genot betreft, hot immer flink op z(jn poet staat. Gemengd Nieuws. Het carillon voor het heel- en het half8lag op den stadhuistoren alhier zal byna de geheele maand April nog wel in rust blyven en zich eerst weder met nieuwe melodieën doen hooren op den laatsten avond dezer maand. Ook aan het halfslag-werk worden herstellingen verricht; het halfslag is nu overgebracht op eene kleinere klok, waardoor ook de carillon-bespeling op Woens dag en Zaterdag gedurende een paar weken niet zal kunnen plaata hebben. Van buitenaf kan men de kleinere klok (hoogo D van de carillon-klokken) zien slaan. De klank is wel verschillend, maar toch zeer voldoende.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1