den tyd van 5 jaren gedetacheerd by het leger in Ned.-Indiö; - de kapt.-luit. ter zee P. M. W. T. Krayenhoff van de Leur, met 1 April a. 8. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ma. artillerie-instructieschip „Aruba" en dat bevel tydelyk opgedragen aan den luit, ter zee der late kl. W. E. Hazenberg met 1 April a. a. J. D. Fokker opnieuw voor den tyd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vry-entrepot te Middel burg; aan den kapt. der artillerie J. C. Fabiua, thans op non-activiteit, op zyn ver zoek, met iagang van 1 April a. s., een eervol ontslag uit den militairen diénat verleend met 1 April a. s. benoemd tot commies der pesteryen 4de kl. H. J. M. A. Janssen, thans surnumerair der posteryen, enzyubevorderd: tot commies der posteryen 2de kl. A. De Kok, thans commies der posteryen 3de kl., en tot commies der posteryen 3de kl. C. Zym, thans commies der poeteryen 4de kl. Gemengd Nieuwe. Aan de beambten der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy, van wie tydens hun lijden 3an influenza, volgens de bestaande bepalingen, de helft van hun traktement werd gekort, is dit bedrag gerestitueerd, terwyi den lossen werklieden, die gedurende de ziekte geen bezoldiging ontvangen, het volle loon gedu rende de dagen, dat zy aan influenza geleden hebben, is uitbetaald. Voor de arrondissements-recht bank te 's-Hage had zich gisteren te ver antwoorden een gewezen machinist van de IJsel-Stoomtramweg-Maatschappythans smid- bankwerker te Delft, wegens het feit, dat hy in den avond van 15 December 11. aan de Kruising van Hollandsche spoor en Tramweg verzuimd heeft tydig op het signaal te letten. Daardoor was hy bedoeld punt met zooveel vaart voorbygereden, dat de locomotief en een personenwagen ontspoorden. Beklaagde beweerde dat het op den be- wusten avond zeer mistig was en hy daar door en tevens wegens den neerslaanden stoom het 3ignaal niet had gezien. Niette genstaande de beide in zyn voordeel uitge sproken getuigenverklaringen, eischte het O. M. eene hechtenis van 5 dagen. De verdediger concludeerde tot vryspraak. Uitspraak 31 Maart. Door de arrondissement3-recht- bank te Amsterdam is voorloopige surséance van betaling toegestaan aan de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen. Tot bewindvoerders zyn benoemd de heeren mr. E. N. Rahuzen, J. C. Van Heukelom (firma gebr. Van der Vliet) en J. C. Jansen, hoofdingenieur by het departement van marine. Voor de betrekking van adspi- rant-administrateur by de Nederlandsche Amerikaan8che Stoomvaartmaatschappy te Rotterdam, opengesteld veor jongelieden tus- schen de 20 en 25 jaren, hebben zich niet minder dan 364 sollicitanten aangemeld. Er zyn 6 plaatsen open. Door de firma Wesaanen en Laan, te Wormerveer, is by gelegenheid van het 125-jarig bestaan der firma eene som van f 3000 onder de werklieden der fabriek verdeeld en wel als volgtjongens f 5, jongelieden 10, gehuwden f 20, blokmaaldem en meesters f 60, en hoogere bedienden naar verhouding der loonen. Op 24 dezer is op Tessel het eerste kievitsei in dit j3ar gevonden; het bracht f 1 op. In het krankzinnigengesticht te Weenen is overleden de zeer bekende operetten-zangeres Schenk Ullmayer, oud 44 jaren. De bladen vertellen dat deze kunste nares haar bruin hoofdhaar te Parys goud blond liet verven, maar dat het verfmiddel hare denkkraoht zóó heeft aangegrepen, dat zy voor haar beroep ongeschikt is geworden. Uit de Maingau wordt geme1d In onze streek bestaat uitzicht op een zeer rykee persnoogst, daar de boomen met knop pen overladen zyn. Met de appelboomen is dit nog niet het geval. Dezer dagen werden de eerste snippen ge- echoten. Per stuk werd voor dit wild, dat dit jaar hier zeer zeldzaam is, zes tot zeven mark betaald. Op eene b y een k o m s t'~v a n k 1 ee dermakers en machinisten in Whitechapel is in een besluit leedwezen uitgedrukt wegens het mislukken van het doel der parlements commissie in zake het „sweating"-stelsel. Er werd eene commissie benoemd, die een dag zal bepalen, waarop alle kleedermakem van de magazynen van „gemaakte goederen" het werk zullen staken. Aan het station van Bercy (Fraakryk) is in een kistje, dat daar sedert Augustus 11 gestaan had, een afgesneden vrouwenhoofd gevonden. Een ingesteld onder zoek zal moeten uitmaken of het niet uit eene ontleedzaal afkomstig is. Een 2 1-j ar i g jonkman te Romain- ville heeft zyne 16-jarige geliefde en daarna zichzelven doodgeschoten. De ouders van het meisje hadden zich tegen het huweiyk verzet en nu stierven de jongs geliefden maar liever dadeiyk saaien, dan misschien lang gescheiden te zyn. Het „S t a d 11 h e a t e r" te Bromberg is gisteren geheel verbrand. De groothandelaars in kolen en de mynbezitters in Süezië willen een ver bond sluiten voor de bepaling van den markt- prys, waartoe de voorloopige onderhandelin gen reeds een aanvang genomen hebben. BUITENLAND. Frank i-yk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden is het voorstel tot het heffen van een recht op het verwerken van krenten van dringenden aard verklaard. De componist Saint-Saëns blykt verdwe nen te zyn. De „Figaro" heeft naar aanleiding van de geruchten, welke in omloop waren, aan zynen vriend en medewerker Louis Gallet gevraagd, of deze ook wist waar de toondichter zich ophield. Deze heeft geantwoord dat Saint-Saëns, om uit te rusten van den inspannenden arbeid, welken de partituur van „Ascanlo" gedurende elf maanden van hem geëischt had, naar Malaga vertrokken wa3. Uit Barcelona, Malaga en Cadix heeft Gallet nog brieven van Saint-Saëns ontvangen, doch na dien lyd niets meer van hem vernomen. Wel heeft de Fransche consul te Cadix hem nog medegedeeld dat de componist naar Tenerlffe was vertrokken, maar verder is niet3 van hem bekend. Is hem wellicht een ongeluk overkomen, dan bestaat er kans dat dit niet spoedig be kend wordt, daar de toondichter, om zeker te zyn niet in zyne rust gestoord te worden, onder een aangenomen naam op reis was gegaan. Het gerucht dat Saint-Saëns krankzinnig zou zyn geworden, spreekt Gallet ten stel ligste tegen. Dnltaohlancl. Volgens de „National-Zeitung" zyn by de arbeids-conferentie verschillende eenparig door de commission goedgekeurde besluiten inge diend, welke evenwel in geen opzicht van verbindenden aard zyn. Wel gelooft men dat zy mettertyd in de wetgeving der industriëele landen zullen toegepast worden. In elk geval zyn zy, naar men uit regeeringskringen ver neemt, onmiddeliyk en zonder de beslissing van andere Staten af te wachten, ten grondslag gelegd aan het wetsontwerp op de beveiliging der arbeiders, dat eerlang by den Rijksdag zal worden ingediend. Men hoopt op navolging door de andere regeeringen. Volgens de „Berl. Pol. Corr." hield de conferentie verleden Zaterdag hare derde zitting. Wat de commlssiën betreft, is die voor het mynwezen overeengekomen, dat het beperken van den arbeid in bedry ven, welke voor leven en gezondheid gevaarlyk zijn, aan elk land afzonderlek moet worden overgelaten, hetzy men dit doel wil bereiken door maatregelen van wetgeving en bestuur, of door overleg tusschen patroons en werklieden. Be commissie voor den Zondagsarbeid is voornemens in de volle zitting der conferentie voor te stellen, dat de gezamenlyke Staten zich verstaan nopens gelykmatlge toelating van uitzonderingen by de Zondagsrust. De commissie voor den kinder- en vrouwen arbeid is het hierover eens geworden, jeugdige arbeiders tusschen 14 en 16 jaren des nachts en des Zondags niet te laten werken; hun dagelyksche werktyd zou ten hoogste zes uren zyu, met eene rust van ten minste I'/z uur. Ook aan arbeiders van 16 tot 18 jaren moeten een bepaalde werkduur en bescherming bij nachteiyken- en Zondags-arbeid worden verleend. Heden zullen waarschyniyk alle commis siën met hare eerste lezing gereed zyn, zoo dat de tweede lezing en tevens de definitieve vaststelling der redactie van de commisso riale besluiten in het midden dezer week kan geschieden. Tot bevelhebber van het onlangs opge richte 16de legercorps is benoemd generaal graaf Haeseler en tot bevelhebber van het 17de legercorps luitenant-generaal Lentze. Het getal deelnemers aan het aanst. internationaal geneeskundig congres te Berlyn wordt op 5000 geschat. Men denkt dat de keizer het geleerde gezelschap persoonlyk zal begroeten. Denemarken. Naar aanleiding van verklaringen in het Folkething door de ministers van oorlog en marine in de zitting van gisteren over het gebruiken in staatswerkplaatsen van socia listische arbeiders, die een werkzaam deel nemen aan de politiek, stelde graaf Holstein- Ledreborg eene motie van orde voor, waarin wordt afgekeurd dat de Staat als arbeidgever druk oefent op de staatkundige overtuiging der werklieden. Deze motie werd met 61 tegen 19 stemmen aangenomen. Groot-Brltanntë. De heer Cremer vroeg in de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting, of aan de regeering mededeeling was gedaan van den wensch van keizer Wilhelm, dat deBer- ïynsche arbeidsconferentie zich ook zou bezig houden met het verminderen der wapeningen en of de Britsche regeering zich niet zou doen inlichten omtrent de denkwyze van be vriende natiën over dit onderwerp. De heer W. H. Smith antwoerdde: Wy hebben geenerlei mededeeling van dien aard ontvangen en het is zeker dat geene enkele regeering dergeiyk voorstel kan doen. Sir James Fergusson legde de volgende verklaring afWy zyn per telegraaf onder richt dat de beide Khmers van Newfound land een voorstel hebben aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen den metFrankryk gesloten modus vivendi betreffende de kreeftenvisschery. Hy deelde verder nog mede dat de over eenkomst tot grensregeling van Thibet en Sikkim door de gevolmachtigden van Enge land en China is geteekend. De heer A. J. Balfour heeft een wetsont werp ingediend, waarvan de strekking is om den terugkoop te vergemakkelyken van pacht hoeven in Ierland door de pachters, door middel van gelden, welke door den Staat worden voorgeschoten. Het ontwerp voorziet in de stichting van een fonds van 33 millioen pd. st. Het werd gisteren in eerste lezing aangenomen. Prins Von Blsmarcks ontslag. De Duitsche bladen blyven alle den stryd afkeuren, welken prins Von Bismarck in de •'„Norddeutsche Allgemeine Zeitung" tegen den keizer is begonnen. Nu echter eenmaal uitvoerige bijzonderheden over den laatsten twist tusschen den keizer en zyn kanselier worden medegedeeld, ziet de „Vo3sische Zeitung" geen bezwaar meer om mede te deelen, wat tusschen keizer en kanselier is voorgevallen, nadat het bekend werd dat prins Von Bismarck een onderhoud had gehad met den heer Windthorst, den leider van het Centrum. De keizer verhaalt de „Vossische Zeitung" was zeer vertoornd, toen hy hoorde dat prins Von Bismarck met den heer Windt horst onderhandelingen begon aan te knoopen. Onmiddeliyk liet de keizer inspannen en reed naar het paleis van den kanselier, om prins Von Bismarck te vragen, wat deze besprekin gen moesten beduiden. Prins Von Bismarck wa3 juist te bed gegaan, maar stond on middeliyk op, toen de keizer hem wenschte te spreken. Toen de keizer hem vroeg, wat hy met den heer Windthorst had verhandeld, ant woordde Von Bismarck dat in het onderhoud slechts over particuliere aangelegenheden was gesproken. De keizer zeido toen, dat hy het als zyn recht beschouwde, bytyds op de hoogte gesteld te worden van hetgeen de kanselier met den leider van eene der politieke partyen besprak, waarop Von Bismarck kortaf ant woordde dat hy zyn verkeer met de leden van den Ryksdag aan geen toezicht wilde onderwerpen. Von Bismarck voegde er nog by dat hy alleen op zijn post was gebleven, omdat hy keizer Wilhelm I beloofd had ook eenmaal zijn kleinzoon te zullen dienen, maar dat by bereid was zich terstond terug te trekken, zoodra hy den keizer hinderiyk begon te worden. Overigens blyft prins Von Bismarck nog ongenaakbaar. De „Kreuz-Zeitung" deelt mede dat de prins van Wales den gewezen kanselier een bezoek bracht, maar Yon Bismarck kon den gast des keizers niet ontvangen, omdat hy zich niet wel gevoelde. De „Berl. Pol. Corr." merkt echter tegen over deze en andere onjuiste mededeelingen op, dat de prins van Wales en zyn zoon Zondag wel degeiyk byna een uur by prins Von Bismarck doerbrachten. De Bondsraad heeft van prins Von Bismarck afscheid genomen in een adres, dat ia den harteiyksten loon vervat is en hem gisteren Werd ter hand gesteld. Betreffende de veranderingen in het Prui- 'sische ministerie blyven allerlei geruchten in omloop. Nu weer heet het, dat graaf Eulen- burg, de gouverneur van Brandenburg, zal optreden als minister van bmnenlandsche zaken en de heer Miquel, de leider der nationaal-liberalen, als minister van financiën. Bovendien wordt baron Von Huene, een der leiders van het Centrum en een byzondere vriend des keizers, als de aanstaande minister van landbouw gonoemd. Graaf Eulenburg, die tot de conservatieve party behoort, was reeds voorheen minister, maar een nationaal-liberaal en een lid van het Centrum zyn vreemde gasten in een Pruisisch kabinet. Dergelyke mededeelingen verdienen dus zeker wel nadere bevestiging, voordat zy inderdaad als ernstig kunnen beschouwd worden. Aan graaf Herbert Von Bismarck i3 op zyn verzoek ontslag verleend als voorloopig minister van buitenland3che zaken. Zyn op volger is nog niet bekend. Alle Beriyn8che bladen bespreken de vraag, of de door de Bismarcksche pers begonnen stryd over het ontslag van den Rykskanse- lier een stryd, welke kennelyk tegen de kroon i3 gericht zal worden voortgezet. Eenparig en dringend waarschuwen zy daar tegen in het belang van de nationale waar digheid en van Von Bismarck's roem. Zulk een stryd ia nutteloos en onwaardig, kweekt verbittering en geeft tot verkeerde beoordee ling in het buitenland aanleiding. Het „Berliner Tageblatt" spreekt zelfs de bedreiging uit, dat, als Von Bismarck zyn toorn niet bedwingen kan, hy in eigen per soon een „Amim-procee" zal ondergaan (men herinnert zich dat de gezant Von Arnim wegen3 landverraad door het openbaren van ambtsgeheimen veroordeeld is), want in de hoogste kringen, zegt het blad, maakt die polemiek een zeer pyniyken indruk en er beBtaat nog kans op allerlei onaangename vetraBsingen. Telegrammen, WEIMAR, 24 Maart. De „Welmarsche Zei tung" bevat het volgende telegram van keizer Wilhelm, d. d. 22 dezer, aan een hem byzonder toegenegen persoon „Ik breng u myn besten dank voor uw vriendelyken brief. Ik heb inderdaad bittere ervaringen opgedaan en zeer smartelyke uren beleefd. Het is my zóó wee om het hart, als had ik myn grootvader nog eens verloren. Dit is mj) echter nu eenmaal door God opge legd! Ik moet, ook al mocht ik daarby te gronde gaan, het my toegevallen ambt van wachthebbend officier op het schip van staat dus dragen. De koers blyft dezelfde, en nu: met vollen stoom vooruit I Wilhelm." MUNCHEN, 24 Maart. De avondbladen mel den dat prins Von Bismarck den prins-regent warmen dank heeft betuigd voor zyn wel willend schrijven. LONDEN, 24 Maart. Het stoomschip „Helm- stedt" is in de Dardanellen gezonken. PARIJS, 24 Maart. De heer Laporte, sena tor voor Lot-et-Garonne, is overleden. De koningin van Engeland komt mor gen op hare reis van Cherbourg naar Aix les-Bains door Parys. De gravin van Pary3 is gistereu hier aangekomen en heeft zich met hare dochter, prinses Helena, alsmede met .den prins van Joinville, den hertog van Chartres en den markies van Henricourt naar Clairvaux be geven om een bezoek te brengen aan haren zoon, den hertog van Orleans. ROME, 25 Maart. De „Tribuna" deelt onder uitdrukkeiyk voorbehoud mede dat in politieke kringen wordt gesproken over onderhandelin gen, welke zyn aangeknoopt tusschen Enge land en Italië, betreffende een gemeenschap pelyk optreden van beide landen tot herstel van de rust in Soedan. Naar men zegt, zyn deze onderhandelingen met goeden uitslag bekroond. MADRID, 25 Maart. De minister van finan ciën heeft, in antwoord op eene interpellatie,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2