Herstellenden! DRINKT Van Volleiihoven's STOUT! wei- en hooiland, Bouwmanswoning, Wat Is Dat??? De Gracieuse. Het beste verlc is tbans in ods tezit. Jongmensch. Zwakken Hooigracht 110. Telephoonnummer 110. ABONNEMENT M. CAHENv Feuilleton. 't Is waar 't Is Geen Abuis 'tis Twee Gulden!!! Voor Boorakweekers. Yoor Tuinlieden. Yoor Particulieren. I. P. RIEDEL, Boommarkt. 2. Onderhoud van het schoolgebouw 100.00 3. Traktement van den hoofdonder wijzer a 1100.00 4. Traktem. van 3 hulponderwijzers 1500.00 5. Schoolbehoeften100.00 Totaal. 3460.00 Van dit sommetje is gedekt door: Rijkssubsidie aan de onderwijzers, 900.00 Schoolgeld200.00 Totaal. ƒ1100.00 De som van 200 voor schoolgeld is zeker niet te laag genomen, maar het verschil is desniettegenstaande nog groot genoeg. Eene met zekerheid te verwachten meerdere uitgaaf alzoo van 3460 ƒ1100 2360 per jaar. Hier komt nog bij eene som van 450, waarmede het traktement van den secretaris staat verhoogd te worden, als de gemeente blijft zooals ze is. (Na de annexatie zal van deze verhooging zeker wel geen sprake zijn, vooral met het oog op de te verwachten be zuinigingen). Telt rnen daar nu by de boven aangehaalde som van 800, die het af te scheiden deel nu reeds kost, dan komt men tot de indruk wekkende som van ƒ3610 per jaar. Eilieve, wie moet dat betalen? Kan dat alles gevon den worden uit de opbrengsten van het te annexeeren deel? Of zouden de 1700 overige bewoners van Leiderdorp daar ook het meeren- deel van moeten opbrengen? Men vergelijke de heffingen van den hoofdelijkon omslag der beide deelen onzer gemeente, on oordeele! Naar dezen maatstaf berekend, zal het te annexeeren deel aan het tekort van 3610 bijdragen ƒ690, en het overblijvende gedeelte de resteerende 2920. Het komt ons voor dat de gemeente Leiden, als het haar om winstbejag te doen was, en zij niet anders annexeeren kon dan het voor gestelde gedeelte van Leiderdorp, zy dan het plan voorloopig nog wel eene eeuw zou be graven. Ten slotte moeten wij nog wyzen op het feit, dat ons Gemeentehuis reeds sinds lang te klein bevonden is, en dit door de uitbrei ding van het zielenaantal nog hoe langer hoe meer zal bl(Jken te zijn. Blijven de ge meentegrenzen dus zooals ze zijn, dan is men aangewezen op eene vergrooting van dat ge bouw, of, wat meer waarschijnlijk is, op het bouwen van een nieuw Raadhuis Dit brengt onvermydeiyk groote kosten mede; ook dit gevaar zal door de veranderde grensregeling afgeweerd worden. Eindconclusie. Behalve dat de billijkheid het vordert, dat hetgeen feitelijk by Leiden behoort, daar ook bij getrokken worde, kunnen wy, al het bovenstaande in aanmerking nemende, daarenboven den Leiderdorpers ge rust de verzekering geven dat hunne ge meente door do annexatie niet te gronde zal worden gericht (zooals men in het rapport van het Dageiyksch Bestuur kan lezen), maar integendeel van deze gebeurtenis eventueel groote voordeelen aal genieten. Etnige Belangstellenden. Leiderdorp, 22 Maart 1890. Be Krokus, eersteling der Bloembollen, staat In vollen bloei. Wie van dit schitterend schouwspel wil genieten en zich verlustigen in een ongewoncn Bloemenrljkdom en kleurenpracht, make een uitstapje per Stoomtram naar LISSE, H1LLEGOM o f HAABKE9I, waartoe dagciyks veelvuldig gelegenheid bestaat. gj 30 Gulden per drie maanden. S A Dc Kleedtngsf ukken m bi Uvea het eigendon van den S3 geabonneerde. 5? Vr(]e keuze uit eene collectie van 6b meer dan 500 verschillende Non- M veauté's, in Engelsche, FranBChe 1 0 en Schotsche Stoffen. Goed passende, élégante coupe wordt gegarandeerd. OP AANVRAAG WORDT HET PROS PECTUS GRATIS VERZONDEN. LEIDEN: Nieuwe H(Ja 32. Den Haag: Vlamingstraat 20. Breda: Torenstraat. Op een nader te bepalen dag en uur in de maand Mei a. s., zal ten overstaan van den Notaris J. C. SPRUIJT, te Alfen c/d. Rijn, in het Hotel „St.-Joris" aldaar, in hot open baar worden geveild en verkocht: DE KAPITALE voorheen genaamd Windlust met diverse perceelen extra best groot ruim 34'A HECTAREN, alles staande en gelegen in den Noord- en Zuideinder polder, nabij Zwammerdam, onder de gemeento A ARE AX DER VEEN, Tc aanvaardenhet land Kerstmis 1800 en het overige 1 Mei 1891. Het Roode Testament. koman van NAVIER DE 1UOXTÉPIX. 18) „Dat we), maar de dokter heeft my een streng diéet bevolen." „Daar had hy groot gelijk inu mag niets meer gebruiken dan stipt noodzakelijk is en dan nog niet anders dan slappe bouillon of dunne soep." „Juist hetzelfde, wat dokter Gerbaut zeide", sprak Martha, die angstvallig elk woord opving. Jacques boog zich over de zieke, legde zijn oor aan hare borst en zeide „Wees zoo goed eens diep adem te halen." Do zieke voldeed aan zijn verlangen. „Mag ik nu de geneesmiddelen eens zien?" vroeg hij weer. Martha haastte zich aan z(jn verzoek te voldoen. „Juist", sprak h(j, terwijl hij alles bekeek, „dokter Gerbaut behandelt u onverbeterlijk, uw herstel is zoo goed als verzekerd; alleen moet ge u wachten voor bijzondere aandoe ningen of vermoeienis. Rust en kalmte zijn uwe voornaamste geneesmiddelen." „Uwe woorden sluiten juist op die van onzen dokter, mijnheer", sprak Martha; „h(j zeide zelfs dat de minste aandoening nood lottig, ja, doodeljjk voor mijne moeder kan zijn." „Die meening deel ik ten volle, mejuffrouw, volg stipt de voorschriften van dokter Ger baut en u kan het herstel van uwe moeder als zeker beschouwen." Jacques Lagarde nam afscheid van de zieke en hare dochter, die hem in hartelijke bewoordingen baren dank betuigden. Gevolgd door Pascal en Lureau verliet by de kamer. De laatste bogaf zich woer naar zijne werk zaamheden, de twee bondgenooten naar hunne kamer. Het gelaat van Pascal Saunior stond slroef en somber. XIV. Zoodra z(j op hunne kamer waren, sloot Pascal zorgvuldig de deur, zette zich zoo dicht mogelijk by Jacques en vroeg op fluis terenden toon „Meonde je indordaad, wat go daar gezegd hebt?" „Ik heb myne volle overtuiging uitgespro ken, antwoordde Jacquesdie vrouw zal her stellen. 'k Geloof dat het abuis is, want dat kan men allemaal niet voor ƒ2.— geven. Ten 1ste. De Humorist, een groot, dik boek van zoowat G00 bladz., met ongeveer 400 groote en kleine platen, keurig in kar ton gebonden't i8 een werk om oud en jong te doen schudden van den lach. Dit boek moest alleen wel f 5 kosten. Om het aanbod heelemaa! onbegrypelljk te maken, voeg ik er bp: Ten 2de. Het beroemde werk van GEORGE OHNET: Else Fleuron of De Pnrljsclie Tooneelspeelsler, 1 deel. Ten 3de. Een Gevaarlijke Kus, Haagsche Novelle, 1 deel. Ten 4de. De Reizen en Avonturen van Jlijnlieer Prlhkcbccn, berymd door J. J. A. GOEVERNEUR, geïllustreerd met 155 Platen, in rijk met goud gedrukten omslag. Er bestaat zonder twijfel geen tweede boek, dat zoo vroolijk, aardig, Jolig, geestig, grappig, ulïg en preltlg Is als Prlkkebecn men kan het niet achter elkander uitlezen slechts bij gedeel ten, anders loopt men gevaar zich een ongeluk Ic lachen. Zoo'n pak boeken is nooit voor Twee Gulden aangebodenmen betaalt er anders minstens driemaal zooveel voor. Wacht of talm dus niet om f 2 per post wissel te zendon en daarby te schryven Het Pak De Humoristmen ontvangt dan alles, wat hior genoemd is, goed verpakt en franco thuis. Verkrygbaar by D. BOELE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang b/d. Vischmarkt, te Rotterdam. Voor f2,In plaats f4., HARDT, Handboek voor Boom- kweekers en Tuinlieden, naar don 8sten druk vry bewerkt door Mr. Baron VAN HÖEVELL TOT NEIJENHUIS, met opmer kingen op zpne ondervinding gegrond on ver sierd met 107 kopieën der naar de natuur geteekende platen. Dat beste en uitgebreidsto van alle Handboeken voor tuinbouw en boom- kweekkunst, geheel nieuwe uitgave van dit jaar; dit keurig werk kan door niemand, hetzy boomkweeker, tuinier, of elk, die een tuin ot boomgaard bezit, gemist worden.Wylen do heer OTTOLANDER gebruikte de eerste uitgave reeds als Handboek by de lessen voor zyne leerlingen. Voor ieder, die zpne vruchtboomen zelf wil behandelen en iets weten wil omtrent de kennis der boomon, planting, snoeiing, over pyramiden, leiboomon, het kweeken van den wyngaard, struiken, stammen, enten der vruchten, kortom: omtrent duizenderlei zaken bevat dit werk alles gemakkeiyk en bevat- telyk, zoodat het door een kind kan begre pen worden. Het is een dtóbgemakkeiykste en duideiykste boeken, die er voor tuinlieden, boorakweekers en particulieren bestaan. Het werk is geheel nieuw. Het werk is zeer uit gebreid. Het work bevat 107 fraaie platon. Het werk is van ƒ4.- en kost nu ƒ2.-. Zoolang de voorraad is, tydeiyk voor/2. franco tegen postwissel, waarop staalGroot Tninbouwboek. Later wordt de prps weer ƒ4.— Verkrygbaar by GEUR. E. di ïl. COHEN, Magazynen van Goedkoope Boeken, to A. uiten of te Nijmegen. Op een Fabriekskantoor te Alfen wordfc GEVRAAGD: een «longmcnscli, 14 a 16 jaar oud en eene nette hand schryvende. Franco brieven onder letter La /d. Agent van dit Blad CAMBIER VAN NOOTEN's Boek handel Alfen aan den Rijn. II oord-Agent te LEIDEN: „Zy maakte toch op my den indiuk van een sprekend lyk." „Wacht nog veertien dagen of drie weken en ge zult dat sprekende lyk in eene vrouw herschapen zien, die van gezondheid blaakt," Pascal beet zenuwachtig op zyn dunnen knevel. „Dat meisje moet de onze zyn, versta je, Jacques? Zy moet." „Maar ik herhaal je, dat het onmogeiyk is." „Weg met dat woord onmogelyk. Wy zyn twee vastberaden mannen, die daarenboven nog een machtigen bondgenoot hebbenje wetenschap." „Wat hebben wy daaraan?" „Dat zal ik je zoggen. Ge hebt gezegd dat eene heftige aandoening de zieke zou kunnen dooden." „Dat zeg ik nog." „Welnu, dan zyn wy geholpen. Het zou my sterk verwonderen, wanneer die bankier, van wien de beide vrouwen met zooveel ongeduld geld verwachten, haar niet bedroog. Wanneer die verpletterende tyding nu eens onverhoeds ter ooren van de moeder kwam, dan zou zy sterven, nietwaar? Welnu, de arme wees blyft dan zonder eenig middel van bestaan over en zal zich geheel aan onzen wil onderwerpen. Hoe vindt ge mpn denkbeeld?" „Ik vind dat ge veronderstellingen maakt." „Maar die werkelijkheid zullen worden." „Gelooft ge dat?" „Ik ben er zeker van." „Welnu, de tyd zal het loeren „Het moet slagen." „Maar wanneer je veronderstelling nu eens niet uitkwam en die bankier inderdaad een eeriyk man is, wat dan?" „Gy zyt dokter," fluisterde Pascal; „de zieke stelt vertrouwen in je; welnu, wanneer onze berekening faalt, zou je dan geene kleine dosis in hare medicijnen kunnen mengen, die ons even snel als zeker tot ons doel voerde?" Het gelaat van Jacques werd doodsbleek. „Afschuwelyk," sprak hy huiverend. „Geene zwakheid," siste de duivelachtige Pascal; „men zal ons ook niet sparen, wanneer wy het onderspit delven in den strpd, dien wy tegen de wereld voeren." Een bescheiden tikken op de deur brak het sombere gesprek af. Pascal opende. Het was de meid, die de tafel voor het diner kwam dekken. OPbrdf vervolgd.) Beiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6