tramweg te Rotterdam 4,752,190 reizigors met 300,084.70, per omnibus te Rotterdam 205 306 reizigers met ll,145.20'/2, op den paarcientramwog to Leiden 32S.837 reizigers met ƒ27,719.84, per omnibus Leiden-Lei derdorp 20,269 reizigers met 2403.10'/2 en per stoomtramweg Rotterdam Schiedam 054 487 feizigers met 93,724.48'/2. Vorkocht werden 151,712 sectieboekjos, met oene opbrengst van 130,540.80. Op de paardentramlijnea te Rotterdam zijn af gegeven 1017 stuks sehoolkaarteu, voor 1749, togen 918 stuks in 1888 voor 1591. Op de paardontramlijn te Leiden zijn af gegeven 325 abonnementen voor ƒ1184.50, en 45 schoolkaarten voor 79.50. De gomiddelde opbrengst op de paarden- tramlijnen te Rotterdam per passagier is geweest 6.31 cent, of evenveel als in 1888 en 1877. De grootste opbrengst per dag was 2062.26, en de kleinste opbrengst 427.23 (tegen resp. 2258.59 en 458.72 in 1888). Te Leidon werd op den druksten dag ont vangen 206.10, terwijl de minste opbrengst aldaar 39.03 was. In een bijvoegsel tot de „Staatscourant" van 22 dezer zijn opgenomen de door den Koning goedgekeurde statuten van de stoom-, vaartmaatschappij „Phoenix" te Amsterdam (uitoefening der vracht- en passagiersvaart op havens in of buiten Europa), met een kapitaal van 1,700,000, in aandeelen van 1000, waarvan 1325 zijn geplaatst. Benoemd zijn tot leden van den raad van bestuur de heeren J. Boissevain, W. Ruys en P. E. Tegelberg. Het gemeentebestuur van Maassluis hoeft verzocht, dat sporen zouden worden gelegd op de oostelijke havenkade en langs het Scheur aldaar, en een verbindingsspoor van deze spoorbanon met die op het station Maassluis, met aanbod om een deel in de kosten daar van te dragen. Vermits de vorlangdo spoorverbindingen, zoowel in het belang van don vischhandel als voor het vorschepen van andere goederen dienstig zal ziin, heeft de minister van water staat gemoond dat het in het algemeen bolang gewenscht is om hot maken dier sporen te bevorderen. Omtront de uitvoering daarvan zal eene overeenkomst met de gemeente Maas sluis worden gesloten, waarbij zij zich o. a. verbindt om de helft in de daaraan verbonden kosten te dragen. Een gedeelte van hot verbindingsspoor zal moeten worden gelegd op terrein, toebehoo- rende aan de Bouwmaatschappij „Zuid-Hol land", gevestigd te Maassluis. Deze Maatschappij is bereid dat terrein over te dragen aan den Staat, in ruiling tegen een terrein van gelijke grootte, dat aan den Staat toebehoort en voor de spoorwegwerken niet noodig is. Door de Maatschappij wordt aan den Staat afgestaan een terrein, groot ongeveer elf aren, terwijl door den Staat aan de Maatschappij een terrein wordt overgedragen, mede groot ongeveer elf aren. De waarde van ieder der te ruilen stukjes grond wordt geschat op 1300. Daar het aan de Maatschappij af te stane terrein Ryksgrond alzoo eene hoogere waarde heeft dan 500, behoeft de overeenkomst „Ik zal je alles vertellen, maar laten wij eerst over onze plannen spreken. Wij moeten ons fortuin maken, zonder op den gevaar lijken weg te komen, die op de rechtbank on de groote staatslogementen uitloopt." „Ik verlang volstrekt geene hernieuwing van de kennismaking." „Bravo, wjj zijn het alweer eens, zooals altijd. Ik ga voort. Jij bent dokter en een zeer geleerd dokter zelfs." „Zeg eens, kameraad, heb je mij naar dit eenzame oord gevoerd om m(j complimentjes te maken?" „Ik maak geene complimentjes, ik zeg eenvoudig wat waar is. Je geleerdheid komt ons buitengewoon goed te pas, en daarbij heb je oen klein kapitaaltje. Daarmee installeeren wij ons te Parijs en ik sla mijn eersten slag." -„En dat is?" „Dat is eön zaakje van driehonderd duizend franken." „Hoe zal je dat aanleggen?" „De zaak ls zoo eenvoudig mogelijk en er wordt niet veel b(j gewaagd. Ik ken te Parijs een braaf, oud man, die, op eene plaats, die mij bekend is, dat geld verborgen heeft." „Hoe weet je dat?" „Ik ben twee jaar lang de secretaris van dien origineel geweest." wettelijke goedkeuring. Dio wettelijke bekrach tiging is door do Rogeering aan de Tweede Kamer gevraagd. Gemengd Nieuws. Naar men uit de Betuwe schrijft, zjjn de verpachtingen van weilanden in vollen gang. In de afgeloopen week werden reeds honderden H.A. publiek geveild. De pacht prijzen zjjn ov6r 't geheel iets lager dan ver leden jaar. Puike weilanden doen tot 100, mindere 60 en lager, al naar gelang dor qualiteit. Het schoone, warme voorjaarsweder in aanmerking genomen, zal het vee wellicht reeds spoedig de stallen kunnen verlaten. Uit Assen schrijft men: In deze provincie zijn de plannon tot op richting van boterfabrieken aan de orde van den dag. Van eene boterfabriek te Dalen, welke te Smilde is aanbesteed, is de eerste steen gelegd. Plannen tot oprichting van dergelijke fabrieken zijn meer of minder tot rijpheid gekomen in de gemeenten Havelte, Hooge- veen en Njjeveen, terwijl men zelfs voor nemens is in de gemeente De Wyk eene tweede fabriek te stichten. Tot nog toe zijn het slechts de vruchtbaarste streken, waar eene zuivelfabriek reden van bestaan heeft. Oud-Drente dingt nog niet mede naar den prijs voor uitstekende boter. Met de slaapziekte „La Nona", welke te Pressburg en in de noordelijke pro vinciën van Italië de griep gevolgd is, schijnt het inderdaad ernst te zjjn. De prefect van Brescia heeft daarom tot allo burgemeesters in z(jne provincie oen rondschrijven gericht om hem to waarschuwen tegen het te vroeg begraven van personen, die aan hartverlam ming of versufflngsaanvallen gestorven schij nen. De „Santinella Bresciona" vermeldt het merkwaardige geval van een jongen man, die 20 dagen aaneen slaapt. Slechts eenmaal per dag opent h(j enkele oogenblikken d6 oogen zonder iets te zeggen en valt dan weder in slaap. De jonge man is sterk ver magerd en lijkbleek. Eene uiterst lichte adem haling is het eenige teoken van leven. Een redacteur van de „Pali Mall Gazette" heeft bij den Engelschen geneesheer sir Moroll Mackenzie inlichtingen ingewonnen over deze zoogenaamde slaap-epidemie. De beroemde dokter antwoordde kortweg: „Ik ken de ziekte niet en ik geloof er niet aan. Ik zou haast denken dat dit verhaaltje is uitgevonden om reclame te maken voor het een of andere slapende wonder. Het „Hbl." vroeg prof. Stokvis wat kjj er van dacht en deze geleerde antwoordde: „Ik heb nooit van eene besmettelijke slaapziekte gehoord, noch van „La Nona," noch van eene andere. Er zijn bekende lethragiscko toestan den, welke soms een paar etmalen aanhouden, maar dat zulk oone ziekte besmettelijk zoude zijn, daarvan weet ik niets!" En de professor had dadelijk de boeken ter hand om te be wijzen dat van dergelijke ziekte geene melding wordt gemaakt. In de Duitsche fabriekstad Köpeniek, b(j Berlijn, zijn gedurende eenige avonden, naar aanleiding der ontbinding eener sociaal-democratische vergadering, ongeregeld heden onder de arbeidersbevolking voorgeko- „Maar veronderstel nu eens, dat die man zijn geld daar nog altijd verborgen heeft, dan is driehonderd duizend franken nog niet de rijkdom, waarvan wij droomen." „Dat is zoo. Met die driehonderd duizend franken wil ik dan ook mijne groote onder neming op touw zetten." „En wat zal dat zijn?" „Een speelhuis, in één woord." Jacques Lagarde fronste de wenkbrauwen en haalde zijne schouders op. „Maar, besto kerel, wordt ge nu gek?" vroeg hy. „Ik geloof het niet." „Een spoelhuis opzetten, dat zou ons dade lijk de politie op het lijf halen en wy zouden onze kamer te Nimes weer kunnen betrokken." „Zoo meen ik het ook niet. Als ik mij van het woord „speelhuis" heb bediend, dan was dit alleen om het je gemakkelijker begrijp baar te maken. "W(j vestigen ons te Parijs, ni9t ondor onze namen, die men in de „Gazette des Tribunaux" zou kunnen vinden, maar onder valsche namen. In plaats van Jacques Lagarde, door het hof van asstees van het departement van de Yonne tot v(jf jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. ben je dokter Thompson, met zijn secretaris uit Amerika gekomen. Die secretaris ben ik. "Wij kennen beiden Engelsch. Dokter men. De politie en de gendarmerie moesten van hare wapenen gebruik maken. Velen zijn gewond. Een gendarme werd door een schrijn werker op verraderlijke wijze doodgeschoten. De ontboden militaire macht hoeft de stad bezet en belet de toostrooming van werklieden uit de voorstedon van Berlijn. Honderd en vijftig officiêele kussen. Bij gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins van Griekonland met prinses Sophia van Pruisen zjjn niet minder dan honderd en vijftig kussen door de bruid uitgedeeld. Men houde wel in het oog dat hier alleen sprake ls van de omhelzingen, door de étiquette voorgeschreven. Deze alleen konden gecon troleerd worden. Ziehier de rekening. De prin ses omhelsde driemalen koning George, even veel koeren koningin Olga, koizerin Frederik, keizer Wilhelm, diens gemalin, den koning en de koningin van Denemarkenhot totaal kussen was vijftien. Éénmaal kuste zij de prin sen en do prinsessen, die bij hare huwelijks voltrekking tegenwoordig waren, on er waren honderd vjjf en dertig doorluchtige afstam melingen van zes dynastieën. W(j lezen dit in de „Indépendance beige." Of zij kan zeggen dat haar bericht oorspron kelijk is, weten wij niet. Zoo ja: haar de oore van dit kussen-bericht! Te Temeswar, in Hongarije, is het geding begonnen tegen Farkas, die op zoo wonderbaarlijke wjjze honderdduizenden won uit de Oostenrjjksch-Hongaarsche Staats loterij. De man beweert dat hij volkomen te goeder trouw en alleen bijzonder gelukkig was. De moeder van het kind, dat do geluk kige nummers trok, heeft echter, naar men zegt, bekend, dat bedrog in hot spel is geweest. Volgens de „Temps" is detoo- stand d9r Europeoscho gevangenen te Kotonou zeer trourig. Do Duitsche consul te Weidah zag hen een week of 3 geledenblootshoofds, barrevoets, met ketenen aan de boenen ont moette hjj hen op den weg naar Abomey. Onder de gevangenen, die door hun geleide slecht behandeld worden, bevonden zich oen Nederlandsch zendeling, een Zwitser en zeven Franschen, onder wio de Franscbe consul. De Hollander werd na eenige dag9n gevangenis in vrijheid gesteld en is naar Weidah teruggekeerd. In het Volkstheater te Ween en is dezer dagen bijna eene paniek ontstaan ten gevolge van een gebrek aan de geleidingen voor het electrisch licht. Een der draden ge raakte in glooiing, zoodat de Isoleerende guuimi-Iaag smolt. Een brandweerman floot ui arm en dit was, ofschoon het geval niets te beteekenen had, te veel voor de zenuwen der toeschouwers. In een oogenblik stond de helft van hunno plaatsen op en drong naai de deuren. Niemand werd echter gekwetst, en de doelmatigheid bleek toen der nood- deuren in dezen nieuwen schouwburg, welke in drie minuten, zonder eenig gedrang, geheel kan worden ontruimd. Een brand heeft ln het dorp Obervorschutz, bjj Fritzlar (Oostenrijk) drie slachtoffers geëischt. Twee kinderen van een molenaar zijn in de vlammen omgekomen; de onthutste moeder wilde de arme kleinen redden, maar slaagde daarin niet, verkreeg verschrikkelijke brandwonden en stortte zich Thompson, een schatrijk en philanthropisch Amorikaan, opent te Parijs zijne salons, de dagbladen roemen in artikelen, die wij beta len, je prachtige salons en alles stroomt naar ons. Te Parijs, mijn waarde, moet je den men- schen zand in de oogen strooien. Men9chen zonder dat, die eerlijk zijn, worden door de politie opgepakt; voor schurken, die hotel hebben en equipages houden, buigt men diep. Moeten wij ons nu by de eersten of bi) de laatsten vervoegen?" „Daarover behoeven wij niet te beraadsla gen; ga voort." XII. Pascal Saunier vervolgde: „Dus doktor Thompson opent te Parijs zijne salons en de voorname Paryzenaars, zoowel als de vreemdelitjgen komen by tien-, ja hon derdtallen zyn schitterend hotel bezoeken. Natuurlijk zal er tersluiks gespeeld worden en daar onze deur slechts voor ryke en voor name lieden geopend is, zal er hoog gespeeld worden. Wy werken dat natuurlyk zooveel mogelijk in de band, want van hen, die win nen, evengoed als van hen, die verliezen, trekken wy onze voordeelen. Wat zeg je nu van myn idee?" „Ik zeg", antwoordde -Jacques Lagarde, „dat in oene rivier om de vlammen te blusschen. Zij werd daarui wol levend te voorachyn ge haald, maar zal weldra moeten sterven. De schroefstoomboot „Stadt Lübeek", mot goederen naar Danzig bestemd, is by Neufahrwasser gestrand. Het schip deed zijne eerste reis onder een nieuwen kapitein. Bfj hst verlaten van de haven te Lübeek was het dit vaartuig ook, waarvau we meldden dat het eene groote baggermachine in den grond boorde. De Kielsche stoomer „Auguste" heeft de „Stadt Lübeek" afgesleept. Men meldt uit Bingen dat het Keulsche passagiersschip „Schiller" door jok- worden by Assmannshausen is gezonken. Het dorp Gampel, in hetZwit- sorsche kanton Wallis, is voor tweederden afgebrand. 70 huisgezinnen met 300 personen zyn daardoor van woning beroofd. T TV GEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In verschillende bladen werd dezer dagen eene circulaire gepubliceerd, waarby de wen- scholijkheid werd betoogd van de oprichting van een „Centraal-Israêlietisch Doorgangs- en Kinderhuis." De behoefte tot stichting van die inrichting vindt haren grond daarin, dat, zoo wordt be weerd, de „bestaande Israëlietische Wees huizen 68rst dim kinderen opnemen, wanneer zy den leeftyd van 4 tot 6 jaren bereikt hebben." „De bestaande weeshuizen" en daaronder behoort dan ook het Centraal-Israêlietisch Weeshuis te Utrecht. Ten aanzien van die inrichting, Tan welker Ccllegie van Regenton ik de 69r heb voor zitter te zyn, mag ik niet toelaten, dat onjuiste modedeelingen worden verspreid. En de mededeeling, dat in de bestaande Israëlietische Weeshuizon kinderen beneden d6n leeftijd van 4 a 6 jaren niet worden opgenomen, is ten aanzien van hot Centraal- Israêlietisch Weeshuis volslagen onjuist. Het reglement onzer Stichting bevat geener lei bepaling van dien aard. Trouwens, de feiten zijn daar tot tegenspraak van de bewering, vervat in die circulaire. Van 5 Juli 1871 tot heden zyn kinderen opgenomen van dien leeftijd, en wel 1 van 2'/, jaar 4 4 3 4'/, 3 5 9 5'/2 tot 6 jaar. Ook werd op 9 Maart 1886 een weesmeisje, oud 5 jaar, op verzoek van Parnassim van het armbestuur der Port. Isr. Gemeente te Amsterdam, tydelyk in het C. I. Weeshuis verpleegd tot 14 Moi 1888, als wanneer het kon geplaatst worden in het Port. Meisjes weeshuis te Amsterdam. Ik stel er prys op dat de verschillend» bladen, die door mededeeling van den inhoud der circulaire, de onjuistheid hebben helpen verspreiden, deze tegenspraak onder de oogen hunner lezers brengen, waarom ik dezen het beleefd verzoek doe myn schryven wel te willen overnemen. Met de meeste hoogachting, Utrecht, Uw dw. Dr., 19 Maart 1890. Mr. L. Van Lier. het in hoofdzaak zeer goed en uitvoerbaar is, maar je hebt aan een voornaam punt niet gedacht." „En dat is?" „Dokter Thompson gesteld nu eens dat ik dien naam aanneem kan te Parys een groot huis prachtig en smaakvol laten Inrich ten en zyne weelderige salons voor de geld mannen openen, maar er zyn slechts mannen in huis. De „great attraction" ontbreekt Wy zouden een beeldschoon meisje by ons moeten hebben, die de honneurs waarnam, met alle bezoekers coquetteerde, enfin, zooveel is als de lokvink in de slagkooi. Waar zullen wjj nu zulk een lokvinkje gaan opzoeken?" „Zoeken behoeft niet meer; ik heb reeds gevonden." „Heb je eene vrouw gevonden, die aan onze plannen dienstbaar kan gemaakt worden?" „Ja, een goddelyk, onweerstaanbaar schep sel en daarby tameiyk onnoozel, geloof ik." „W3ar, duivel, heb je dien zeldzamen vogel ontdekt?" „Hier." „Te Joigny? Loop rond." „Zy woont zelfs met ons onder hetzelfde dak." „Je schertst.3' „Dat doe ik nooit, als het ernstige zaken betreft."

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6