Burgerlijke Stand. Inzenders van Advertentiën ADVERTENTIËN. Ooiucagd Nieuws. Men schryft ons uit Zoeter- woudeGistermorgen had alhier by het koffie huis „Ik leer nog" een ongeluk plaats ten ge volge van het woeste rijden. Een koopman, van de Leidscho markt komende meteen paard en brik, waarop zich nog een paar slapende koop lieden bevonden, alsmede een paar gebonden kalveren, en dan een karretje met hit, beladen met kooplieden, wilden tegen elkander hard -draven, hetgeen ten gevolge had dat de wielen van de beide rijtuigen met elkander in aan raking kwamen en beide rijtuigen kennis maakten met de straatsteenen. Spanen, ijzerwerk, kooplieden en kalveren vlogen links en rechts. De paarden waren wijzer, stonden dadelijk stil en hunne tuigen waren zoodanig gehavend dat bijna geen stuk op zijn plaats bleef. Vandaar dat deze beesten geheel ontdaan waren en zichzelven uitspanden. Een der voerlieden werd voor dood in het koffiehuis „Ik leer nog" gedragen, waar dr. "W. P. Van Rhyn zijne diensten bewees, om dien man weder totj zichzelven te. brengen, hetgeen gelukte. Daar hoofdzakelijk een verkwikkende slaap een einde maakte aan zijne bewusteloosheid, zal hy van zijne pijnen zeker zeer weinig gevoeld hebben, hetgeen echter wel later zal komen. De overige kooplieden en kalveren zpn er op hunne reis en kennismaking met de straat steenen nogal wel afgekomende rijtuigen zijn zeer zwaar beschadigd, hoofdzakelijk het kar retje, waarvan bijna niets is heel gebleven. Door dat -woeste rijden geschieden veel ongelukken. Te verwonderen is het dat er nog niet meer voorvallen. In het laatst der vorige maand moest voor de rechtbank te Haarlem eene zaak worden uitgesteld, omdat eene der getuigen, Johanna Maria De Wijs genaamd, onwillig was gebleken, eerst voor den rechter commissaris en later voor de rechtbank te verschijnen. De laatste veroordeelde haar toen tot beta ling der kosten van de noodeloos gehouden terechtzitting en bepaalde dat de zaak gis teren weder zou dienen, en de onwillige ge tuige desnoods door den sterken arm voor de rechtbank zou worden gebracht, De zaak zelve betrof eene ernBtige verwon ding, die door zekeren N. De Bruin aan P. twee boeren tegen, die mot twee meisjes, van wie Johanna Maria er een was, den Hout wilden inwandelen. Reedijk moet toen Maria hebben aangegrepen, waarop zy om hulp schreeuwde. Haar broeder, Sebastiaan De Wijs, en N. De Bruin, die de meisjes met de boeren waren gevolgd, schoten toen toe, en De Bruin bracht de verwonding toe. Hjj betuigde wel dit niet gedaan te hebben, maar de verschil lende getuigen bevestigden dit zoo voldoende, dat daaromtrent geen twijfel overblijft. Maria Do Wjja gaf op, de vorige maal niet te hebben kunnen verschijnen, omdat hare moeder ziek was. Zij wist dat haar broeder en De Bruin aan don overkant op de wacht stonden, dat was zoo afgesproken, maar wat het doel daarvan was, kwam men niet te weten. Niettegenstaande zij vlak bi) De Bruin had gestaan, had zjj toch niet gezien dat deze een mes in de hand had, zelfs had zij niet gezien dat hij had geslagen en ook niet ge hoord dat er eene wond was toegebrachtdit vernam zij nu voor het eerst. Hoe zij ook trachtte dit te ontkennen, versproken deed zij zich toch door te zeggen, dat zij haren broeder van een der getuigen had afgetrokken, waaruit bleek, dat zij alles wel degelijk heeft moe ten zien. Haar broeder, Sebastiaan De Wijs, was al even lastig, maar uit zijne verklaringen bleek duidelijk, dat De Bruin met niemand anders dan Reedyk was doende geweest. De officier van justitie oordeelde het wettig en overtuigend bewezen, dat Nicolaas De Bruin zich had Bchuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde en eischte zijne veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Naar aanleiding van hetgeen dezer dagen voorviel met een rechercheur der Am8terdamsche politie, die, naar veler meening althans, indirect de oorzaak was tot eene nieuwe voroordeeling van Christina Goed volk, weduwe van den moordenaar Jut, deelt men ons mede dat in 1881 door den hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage den dienaren der politie eene godragsl(jn werd voor geschreven ten aanzien van ontslagen gevan genen naar aanleiding van herhaaldelijk bjj hem ingekomen klachten van de Vereeniging tot Zedelijke Verbetering van Gevangen;^ dat beambten van politie werkgevers waren komen waarschuwen tegen ontsI:^öu gefan. genen, die zij in dienst hadden ten gevolge van bemiddeling dezer vareeniging, waarvan het gevolg was geweest dat die personen hunne diensten waren kwijtgeraakt. Daar deze wijze van noen nu en dan om gegronde redenen op den weg der politie kan liggen, heeft genoe^mj6 hoofdcommissaris be paald dat de gegrondheid dezer redenen uitjj sluitend ter oeoordeeling der chefB behoort te blijven en daarom is aan de beambten uitdrukkeiyk verboden- om op eigen gezag en huiten last van dén'-commissaris of van den hoofd commissaris, waarschuwingen of mededeelingen van dien aard aan werkge vers te doen. Alles, wat hun omtrent ontsla gen gevangenen ter kennis komt, moeten zij rapporteeren en zich daartoe bepalen. Wel blijven ontslagen gevangenen voor de politie personen, die onder de bijzondere aandacht der politie blijven, maar zij mogen door haar niet noodeloos worden belemmerd in hunne pogingen om op eerlijke manier aan den kost te komen en zjj mogen ook niet door de observatie der politie in opspraak worden ge bracht. De welbekende firma Wessanen en Laan, te Wormerveer, viert heden haar honderd-vijf en twintigjarig bestaan. Ter viering van dit feest waren heden de fabrieken en pakhuizen der firma vandaag gesloten. Van alle fabrieken, pakhuizen en tal van particuliere woningen te Wormerveer wappert de driekleur. Ook de schepen, welke in de Zaan liggen, z(jn met ontelbare vlagjes getooid. De werklieden, ongeveer 160 in aantal, worden bij gedeelten aan het kantoor ont vangen en worden verrast met geldelijks ge schenken. De patroons en het kantoorpersoneel ver eenigen zich hedenmiddag aan een feestmaal in de sociëteit. In de gemeente heerscht overal eene opge wekte stemming, daar de bloei der gemeente voor een groot deel te danken is aan deze firma. Tot welke soort vanliedende tallooze rondventende kooplieden in post papier, potlooden enz. behooren, die het door hun onbeschaamd gedrag menigeen laBtig maken, bewijst weder het volgende: Gisternamiddag, omstreeks halfdrie, stond io i/wuiwui zoAoio r. a., ueKKDOCOt Op 09110 der stoombooten van de reederij Fop Smit Co., over de leuinng der Wijnbrug aldaar in het water te kijken, toen hij werd aan gesproken door den 32-jarigen J. H. W. K., een kerel, geboren te Utrecht, die een zwer vend leven Ijjdt en hem eenige potlooden trachtte te verkoopen. T. had die echter niet noodig en gaf den z. g. koopman daarom geen gehoor, maar deze maakte van die weinige attentie, welke hem bewezen werd, gebruik om zich ten koste van T. te be- voordeelen. Ongemerkt, naar hjj althans meende, stak hij de hand in den buitenzak van T.'s jas en stal daaruit een nikkelen horloge met ketting, waarmede hjj zich ver volgens in de richting der Wijnstraat ver wijderde. De heer D. Uiterwijk, wafelbakker, en de smidsknecht J. Magendans, die toe vallig aan den Appelsteiger stonden, hadden echter elke handeling van den zakkenroller bespied en diens uiterlijk nauwkeurig opge nomen. Zoodra K. zich dan ook verwijderde, snelden z(j de Voorstraat op, met het gevolg dat zij hem op het Scheffersplein ontmoetten. Terstond grepen zij hem aan, ten einde hem in de handen der politie over te leveren, maar gemakkelijk ging dat niet, daar de kerol zich trachtte te verzetten. Inmiddels snelde eohter een naby het Scheffersplein wacht hebbend politie agent op het zien der worsteling toe, die K., nog in het bezit van het gestolene, in arrest bracht. Aangezien gebleken is, dat men hier te doen heeft met een gevaarlijk sujet, die reeds vroeger tuchthuisstraf heeft ondergaan heeft de commissaris van politie een bevel tot voorloopige aanhouding tegen K. afge geven, zoodat hy nog gisteravond naar het huis van bewaring werd overgebracht. [D. C. 1 Het vierjarig zoontje van den veldwachter te Hekendorp, dat onlangs onder hot ryden van de tram viel en zich daardoor ernstig bezeerde, is in het gasthuis te Gouda aan de gevolgen overleden. De academie van geneeskunde te Turgn heeft den geheimraad prof. dr. His den Riberi-prys toegekend voor zone werken over de ontwikkelingsgeschiedenis. Aan dezen prys is eene feestgave van 20,000 franken ver bonden. Prof. His heeft daarvan 5000 aan de geneeskundige faculteit te Turyn aangeboden voor ondersteuning van twee behoeftige stu denten, by hunne geneeskundige studiën aldaar. De prins van Wales is te Berlgn met koninklyko eer ontvangen, omdat hy in plaats van koningin Victoria het contra-bezoek aan den Duitschen keizer brengt. Mevrouw Birchall, die in haar hotel werd bewaakt als verdacht van mede plichtigheid aan den moord op Benwell, waar van haar man wordt beschuldigd, is vryge- laten. Engelsche vrienden van Birchall beweren dat ook hy zyne onschnld zal kunnen bewyzen. Onlangs hebben in Calabrië vyf onbekende gewapenden den baron Zurlo en zyn vyftienjarigen zoon, die te paard naar Cotrona reden, aangehouden, den knaap als gyzelaar meegenomen en van den vader 100,000 lira's als losgeld geëischt. Deze haastte zich nog dienzelfden nacht op «ene aangewezen plaats ongeveer dë helft te brengen, waarop de gyzelaar werd losgelaten. Daar de baron de bankbiljetten gemerkt had, hoopt men de bandieten spoedig in handen te krygen. In het Zwitsersche kanton Op- per-Wallis is het verkeer door zware sneeuw gestremd. De post over den Simplon moest omkeeren en men vreesde zeer voor gevaar- ïyke lawines, vooral in het dorp Saasgrund. In het Bemer Oberland is eveneens veel sneeuw gevallen. Een ongeluksdag in Amerika.— Te Troy, In Nieuw-York, zgn Zondag twee huizen door eene aardverschuiving vernield, waarby 3 menschen omkwamen en 4 gekwetst werden. Te Glen Falls waren eenige werklieden bezig eene brug op te ruimen, deze stortte in en 2 man verloren het levenverscheidene anderen werden gekwetst. Te Carbondale, in Pennsylvanië, sprongen twee stoomketels; 2 werklieden kwamen om en verscheidene werden gekwetst. Te Bridgeport, in denzelfden Staat, ge schiedde hetzelfde: een man en eene vronw kwamen om. Zaterdag waren in West-Virginië by eene aardstorting aan eene spoorbaan 3 man om gekomen en werden 4 gekwetst. Curieuze rechtsvraag. Woensdag 11. deed de rechter te Leeds, in Engeland, uitspraak in het volgende geding. Zekere miss Simpson had tegen eene spoorweg- maatschappy eene actie van schadevergoeding ingesteld, omdat de conducteur haar had laten uitstygen uit een trein, welke reeds in gang was, waarby zy zich gekwetst had. Maar het bleek dat zy in overleg met den conducteur in dien trein, met welken zy niet mede moest, enkel gestapt was om, er tot het laatst toe blyvende, haren vader, die in den trein zat, eene wat ruimere plaats te bezorgen. De conducteur had haar echter vergeten en toen gepoogd zyn verzuim goed te maken door haar nog uit den trein te laten stappen, terwyi die reeds in gang was. Daarby was zy gevallen en gekwetst. Had zy nu recht op schadevergoeding? Zy was eigeniyk geen passagier en had geen kaartje, de conducteur had haar dus niet in den trein mogen toelaten en het portier niet achter haar sluiten. Toch besliste de rechter, dat haar 50 pd. st., d. i, f 600, schadevergoeding toekwam, omdat „de con ducteur zyne bevoegdheid niet was te buiten gegaan." Telegrammen, BERLIJN, 21 Maart. De rykskanselier, generaal Von Caprivi, bracht hedennamiddag te 2 uren een bezoek aan prins Von Bis marck in het paleis der kanselary. De „Post" en de „National-Zeitung" noemen graaf Hatzfeldt als definitief minister van buitenlandsche zaken. Van andere zyde wordt echter gemeld dat dienaangaande nog niets is beslist, en dus vervallen ook de geruchten aangaande verplaatsing van gezanten. De „Nordd. Allg. Zeitung" verzekert dat geene poging is gedaan om prins Von Bis marck op zyn post te behouden. Deze ver zekering bovreemdt zeer, omdat in het gis teren verschenen keizerlyk besluit uitdruk- keiyk wordt gesproken van verdere pogingen. Daarin ligt de erkenning dat Von Bismarck tegen zijn zin heeDging. Men zegt dat hy de waardigheid van hertog wil afwyzen. De voorgenomen dotatie heeft hy geweigerd. SOFIA, 21 Maart, Uit Konstantinopel is hier, met betrekking tot het schieten van het Turksche fort Fao (in de Perzische Golf) Op een Engelsch vaartuig, het bericht ont vangen, dat lord Salisbury, op den aandrang der Porte, die eventueels voldoening beloofde, er in heeft toegestemd met de voldoening te wachteD, totdat de commandant van het fort opheldering van het gebeurde zal hebben gezonden. LONDEN, 22 Maart. Hoogerhuis. Lord Salisbury hield gisteren eene uitvoerige rede over het rapport der Parnell-commissie, welke door lord Herschell werd beantwoord. Ten slotte werd het voorstel der regeering, om onder dankbetuiging aan de rechters het rapport in het archief op te nemen, zonder stemming aangenomen. ROME, 22 Maart. De Kamer heeft zich met groote meerderheid vereenigd met het voorstel der commissie, om machtiging te verleenen tet de inhechtenisneming van den 80ciaal-democratischen afgevaardigde Costa. In den loop der beraadslagingen over deze zaak verzocht de minister Crispi, dat een voorstel tot voorloopige schorsing van het uitgespro ken vonnis zou worden verworpen. De stemmen staakten (104 tegen 104) en zoo werd het voorstel als verworpen beschouwd. Weerbericht (medegedeeld door het Kon.Ned. Met. Instit.) Verw.Zuidwestenwind. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 5° 0. 41° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 6.5° C. 43.7' F.;'8middags 12 uren 10° C. 50° F.'s namiddags 4 uren 11° C. 51 8° F. CORRESPONDENTIE. H. vraagt wanneer nu toch het bordje met den naam Havenkade aan het hoekhuis Baven (zuidzyde) en Kal vermarkt zal worden aangebracht. In den tyd tusschen het vallen van het Raadsbesluit om die Havenzyde aldus te noemen en nu kan dat bordje toch wel vervaardigd zyn, ook al ge schiedt dit niet machinaal, dus niet met stoom. VOORSCHOTEN. Geboren: Johanna Cornelia, D. van A. Oomen en van C. J. Rommerswa&l. Bartje, D. van S. G. Kooij en van M. Schmall. Gehuwd: Charles Eugene Louia Furbij met Louisa Agnieta Van Kempon. Overleden: Alida Gerarda Van der Kroft, 7 J. Hendrikus Angelbeek, 3 j. OEG8TGEE8T. Geboren: Petronella Apollonia, D. van T. Van Rijn en L. Meijer. Overleden: Jansje Ovcrduin, 1 m. Marktberichten, Lelden, 22 Maart. Heden aangevoerd: Tarwe UvolvlR.r. Wlutmtai-n-o ft» fZomcrt-arwo f -a Rogge H. L. WinteiTOgge -.a ƒ-.— Zomerroggo ƒ-.- a ƒ-.— Gerst 4H.L. Zemergerst 4.— a 4.76. Chevalier-gerst ƒ5.60 a ƒ6.Haver 5 H. L. Zware Haver ƒ3.50 a ƒ4.—. Lichte Haver ƒ8.— a 3.50. Maïs 3H.L. f 5 50 a ƒ6.—. Boter: Aanvoer 5100 \g. 1ste qualit. por l/4 vat 50.— a ƒ56.2de qualit. per V4 vat ƒ40.a ƒ48.— 1ste qualit. per küogr. ƒ1.25 a ƒ1.40; 2de qualit. per küogr. ƒ1.— a ƒ1.20. Lan*e Zwarte Turf, 3000 dubb. heet. 0.20 a 0.24. Schiedam, 22 Maart, Moutwijn per HL., ronder hiat of bel., ƒ9.Jenever ƒ13.id. Amat. proef ƒ16.25. Spoeling Ia de Sted. Werklnr. zyn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. ToUit 16 Maart. Zondag 48 15 63 17 Maandag. 65 18 83 18 Dinsdag 75 18 93 19 Woensdag 78 18 90 20 Donderdag 77 16 93 21 Vrjjdag 71 14 85 22 Zaterdag. 65 16 81 en van andere voor het Leidsch Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht de kopie daarvan slechts op ééne zyde van het papier te schryven, en niet ter weerszyden, niet tegen elkaar. Ook is het wenschelyk dat vooral de namen zeer duideiyk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang van spoed en juistheid. Voor de vele blaken tan belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overladen van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, brengen wjj met dezen onzen harteHjken dank. W. VAN DER WILK. S. VAN DER WILK Goedraad. J. ROSDORFF. T. O. ROSDORFF Goedraad. W. WELLING. A. WELLING Goedraad. Leiden, 22 Maart 1890.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2