N°. 9230. Vrijdag 31 Maart. A0. 1890. (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 20 Maart. LEID DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Toor Leiden per 3 maanden.. .Tr.TT/71^1 f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|, Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor hot in» caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De heer P. J. W. Pranger, sergeant- schrijver bij den majoor-kwartiermeester van het vierde regiment infanterie alhier, is be noemd tot adjudant-onderofficier in de plaats van den tegenwoordigen titularis den heer J. A. Otten, ingaande met den dag, waarop deze, op diens verzoek, wordt gepensionnoerd. In de gisteravond gehouden vergadering an het Leidsche Studentencorps is de feest- week nu definitief vastgesteld op 22 tot 28 Juni. De feesten, welke van het corps uit gaan, bestaan in22 Jnni, inhaling der réu- nisten, feestrede van den corpspraeses, re ceptie van eereleden van het collegium23 Juni, gekostumeerde optocht24 Juni receptie van don hoofdpersoon der maskeradeterwyl de andere dagen zullen worden aangevuld door feesten van de groote corpsgezelBchappen. Het plan voor het feestgebouw is goedge keurd. De aanbesteding zal 31 Haart plaats hebben. Uen zie de advert entiën in dit nummer. Tevens deelde de voorzitter mede, dat door de heeren J. G. H. Mann, directeur van „Sempre Crescendo", en J. S. Enthoven, lid van het corps, feeatmarschen zvjn gecompo neerd, waarvan de opdracht door het colle gium is aanvaard. Reeds sedert eenigen tyd was dor schouw burg-commissie alhier verzocht geworden pogingen aan te wenden dat het Fransche Opera-gezelschap uit Den Haag ook hier eene voorstelling zou komen geven. In die pogingen is zij thans geslaagd, zoo dat morgenavond in den Leidschen Schouw burg „Mam'zelle Nitouche" van Hervé zal worden opgevoerd. Zeer zeker zullen onze stadgenooten niet nalaten van deze gelegenheid een druk ge bruik te maken. In het laatst van het vorige jaar werd deze operette in Den Haag gegeven en de recensent van het „Vad." o. a. sprak er toen een bijzonder gunstig oordeel over uit. In vroeger tijden zou men „Mam'zelle Nitouche" niet comédie-opérette, maar dood eenvoudig vaudeville hebben genoemd. Want de muziek is hier bijzaak en zjj bepaalt zich bijna geheel tot coupletten. Sommige refreinen en scènes als die van Nitouche met Floridor aan het orgel leveren het bewijs, dat Hervé, toen hij deze componeerde, zich nog niet had overleefd. Voor het overige is deze muziek, die zich bescheidenlijk op hare plaats houdt, oneindig liever dan die van zoo menige latere operette, welke zich, evenals de kikvorsch in de fabel, opzwelt om op eene opéra-comique te gelijken. De tekst is van Meilhac en Millaud. Enkele coupletten z(jn tamelijk laf en zouden zelfs doen denken, dat het stuk een beetje plat is. Dit is echter geenszins het gevalde couplet; ten zijn zoo, omdat zjj zoo moesten zijn, maar Mam'zelle Nitouche bevat overigens bijna niets aanstootelijks. Vraag my niet, zegt de verslag gever van het „Vad.", hoe Deni3e de Flavigny, het sieraad van het „couvent des hirondelles, „une saints", zooals de „supérieure" haar noemt, die steeds de oogen neergeslagen houdt en op het denkbeeld van een huwelijk rilt, achtereenvolgens in de kleedkamer van een theater en 's nachts zelfs in eene cavalerie kazerne verzeild raakt, in gezelschap van den organist van het klooster, den heer Célestin, alias Floridorhoe deze patricische jonge dame als operette-zangeres en als jong soldaat ver schijnt, om ten slotte ongerept in de huwelyks- haven te belanden. Vraag het m(J niet en zoo ge eens hartelijk wilt lachen: „allez-y voir"! Men moet Millaud heeten om zulk eene dolle klucht te bedenken en te ontwikkelen en Moilhao om te zorgen, dat die binnen de per ken bltjve en niet zouteloos worde. Mam'zelle Nitouche werd geschreven voor Judic. Zang en spel van de hoofdpersonen maakten een zeer aangenomen indruk en zij werden uitmuntend bijgestaan door de overige leden van het gezelschap. Ook door de orkestbege leiding en de goedgeregelde mise-on scène verkreeg men een zeldzaam flink geheel. De overgangsexamens van de leerlingen der school van het Genootschap „Mathesis Sclentiarum Genitrix", in het Gebouw der Hoogere Burgerschool op de Pieterskerkgracht, zjjn geregeld als volgt: Wintercursus 1889 1890. Maandag 24 Maart te halfacht le. kl. A. en B. Gjjferk. des av. v. 7'/j 8 uren. A.enB.Taalk. 8-8'/, 4e. Werktuigkunde 8'/a 9 Dinsdag 25 Maart te halfacht: 3e. kl. A. en B.Stel-enMeetk.d.av. v. 7'/,-8u. A. en B. Natuurkunde 8-81/, 5de en 6de kl. Bouwkunde „»8'/2-9» Woensdag 26 Maart te halfacht: 2e. kl. A. en B.Stel-enMeetk.d.av.v. 7'/, 8u. A. en B. Aardryksk. 8-8'/a 4e. Natuur- en Scheik. 89 De mondelinge eindexamens zullen worden afgenomen Maandag 31 Maart en DinBdag 1 April, des avonds te 8 uren. Van de gelegenheid, aangeboden door het bestuur van het departement Lelden der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijver heid, om de photographleën van kleine en groote gebouwen op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1890 kosteloos in het Nutege- bouw te bezichtigon, werd heder van negen tot vijf uren mot graagte een druk gebruik gemaakt Naar men ons mededeelt, heeft de Stoom tramweg-Maatschappij Leiden Haarlem by de Eerste Nederlandsche Verzekering-Maat schappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken te 's-Gravenhage, ten bate van hare beambten en werklieden, die nog geen 36 jaar oud zjjn, eene pensioenverzekering gesloten, ingaande op zestigjarigen leeftijd. Zoolang de belanghebbende personen in dienst der tramweg-maatschappy zyn, neemt zy de betaling der jaarpremie geheel voor hare rekening, terwyl by eervol ontslag na min stens vyf jaren dienst de polis in oigendom aan den belanghebbende kan overgaan. Wy hopen dat deze zeer toe te juichen maatregel veelvuldige navolging moge vinden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrydag middag om 1.25 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Gisteravond trad in de vergadering van den Nederlandschen Protestanten-Bond, afd. 's-Gravenhage, en der Vereeniging „Licht, Liefde, Leven" de heer C. G. Chavannes, predikant by de Waalsche gemeente te Leiden, als spreker op. In den eigenaardigen, prettigen spreektrant, welke den Franschman nimmer verloochent, zelfs al is hy de Hollandsche taal zóó goed meester als de heer Chavannes, behandelde hy in breede trekken de drie eerste hoofdstuk ken van het Evangelie van Mattheus, Markus en Lukas. Toejuichingen gaven blyk van ingenomen heid met sprekers boeiende voordracht. By de te Alfen gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad aldaar, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer A. Oosthoek, is ver kozen de heer G. Van Dobben (a.-r.) met 112 stemmen. Op den heer P. J. Oosthoek Az. (lib.) waren uitgebracht 70 stemmen. Te Haarlem werden voor de verkiezing van een lid van den Raad (vacature-Derx) uitgebracht 978 geldige stemmen. Verkozen werd de heer E. De Lanoy (lib.) met 611 st. De heer H. C. Tombergh (R.-K.) verkreeg 321 stemmen. Aan de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Goes hebben van de 4051 kiezers 2772 deelgenomen. Blanco waren 39 biljetten en van onwaarde 31. De vol strekte meerderheid was dus 1357 stemmen. Gekozen werd mr. L. W. C.Keuchemus, can- didaat der anti-rev., oud-minister van koloniën, met 1548 stemmen. De cand. der liberalen, de heer Heyse, verkreeg 1153 stemmen. Nader verneemt de „N. R. C." dat de kapitein Van Heutz een kogel door den arm en de linkerborst gekregen heeft. De kogel is verwyderd, maar had de long aangetast, zoodat de toestand van den gekwetste door ontsteking spoedig gevaarlyk werd. Nadere berichten ontvingen de naaste bloedverwanten van kapitein Van Heutz tot dusverre niet, zoodat er hoop bestaat dat deze verdienstelyke officier voor het vaderland en zyn gezin be waard zal biyven. Tweede Kamer. By het heden voortgezet debat over de belastingvoorstellen-Borgesius c. s. werden die - bestreden door den heer Heemskerk, omdat landbouw, nyverheld en arbeid er niet door gebaat zouden worden, door den hoer Schaapman, omdat de voorstellen louter strekken om de liberalen als hervor mingsparty te doen voorkomen, door den heer Domela Nieuwenhuis, als zynde totaal onvol doende. Deze laatste wilde eene eenige pro gressieve inkomstenbelasting met progres sieve successiebelasting. De heer Hu' er was 'eger. hst voorgestelde wegens daaruit voortvloeienden meerderen druk op de plattelandsgemeenten, en de heer Lambrechts wegens meerdere druk op den grond. De heer Rutgers was er voor, mits de progressie verminderd werd en de mutatie- rechten lager gesteld en de doode hand ge troffen werden. De heer De Mooier verdedigde de ontwer pen, evenals de heer Van der Kaay. Naar „De Standaard" verneemt, zal by de opheffing tan het koloniaal werfdepot te Harderwijk het instructie-bataljon van Kampen naar Harderwyk verplaatst worden. Gemengd Nieuws. Vóór 25 jaren trad I. Van Dissel in dienst van de firma Timp, op de Haarlem merstraat, by de Bakkersteeg, alhier. Voelde de heer G. P. Timp zich giBteren reeds ge drongen per advertentie in ons blad te ver klaren dat die man al dien tyd trouw en eeriyk zyne plichten heeft vervuld en betuigde hy hem daarvoor openiyk zyne byzondere tevredenheid, heden, den dag, waarop hy eene kwart eeuw by de firma in dienst is, ontving Van Dissel van zyn patroon een cadeau en eveneens van zyne mede-werk- liedeD, met byvoeging van den wensch dat hy nog langen tyd in staat moge wezen by de firma als gedurende die 25 jaren werk zaam te zyn. Het geschenk van het hoofd der firma was de inhoud van eene enveloppe, dat der werk lieden bestond in een fraaien stoel. Hedenavond biedt de jubilaris zyne makkers een feestje aan. De arrond.-rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden een man uit Leiden, ter zake van diefstal, tot 3 maanden gevange nisstraf. Men meldt uit Rynsburg: De veldarbeid is weer in vollen gangallerwegen wordt gespit en gsploegdwanneer het weer eenigszin8 gunstig blyft, zal men met het zaaien der uien spoedig een begin maken. Met het poten van aardappelen is reeds be gonnen. De weinige krokussen staan in bloei; waren er hier voor eenige jaren massa's, waardoor de prjjzen zóó laag werden, dat ze het opplan- ten niet meer vergoeden konden, en werden er daardoor veel voor veevoeder opgeruimd, zoo komen ze nu weer op redelyker prys te staan. De tulpen komen zeer goed boven den grond en beloven zich sterk te ontwikkelen. Bloemkool zal hier dit jaar aanmerkelyk minder verbouwd worden. Redenen daarvoor zyn, dat de ingezouten bloemkool nog maar laag in prys is, zoodat ook dat product met de bestaande huurpryzen der landeryen geene rekening maken kan; daardoor wordt men genoodzaakt zich meer op koren- en vlasbouw toe te leggen. Met g r o o t 1 e e d w e z e n v er ra e 1 d t het „Hbl." dat het bestuur der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amster dam surséance van betaling moet aanvragen. In het belang der talryke werklieden en andere geëmployeerden hoopt het blad dat het geluk ken zal ook deze moeilykheden te boven te komen en deze inrichting voor Amsterdam biyvend te behouden. In de gemeente St.-Anna-Parechie is eene Vrouwenvereeniging opgericht. Haar doel is zooveel mogeiyk te beletten, dat ge huwde vrouwen veldarbeid verrichten. Zy telt reeds over de 100 leden. Te IJ8elmuiden, by Kampen, brak een felle brand uit in het boerenhuis van Johs. Van den Berg. In zeer korten tyd Btond alles in lichter laaie, zoodat er aan blusschen niet te denken viel en de bewoners, die te bed lagen, byna geen tyd hadden te ontvluchten. Het perceel is met den gehoelen inboedel, eene schuur, een paar bergen met hooi door het vuur vernield. De oorzaak is onbekend. Ook ontstond er brand op de boerenhof stede, bewoond door H. R., onder Barneveld. De boerderij en eene nabyetaande schuur wer den door het vuur vernield. Met moeite konden de bewoners met hunne kinderen zich redden. Door spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken al het vee in veiligheid te brengen. Alles was verzekerd. Ook hier oorzaak onbekend. Te Blokzyi brandde de leerlooiery van de firma R. De Ruiter en Zn. geheel af. Het gebouw is verzekerd. Gisterochtend is te Venloo aan gehouden en naar Roermond overgebracht de 33-jarige A. Ohlenfortt, vroeger burge meester te Arsbech (Pruisen), thans hout handelaar, wonende te Venloo, wiens uit levering en aanhouding door de Duitsche justitie was gevraagd. Naar aanleiding van eene aan- schryving der Regeering is op verzoek van het Badensche gouvernement e6n Duitscher door de Rotterdamsche politie aangehouden, verdacht van bedrieglyke bankbreuk, welke persoon vrouw en kinderen had achtergelaten en met eene jonge Duitsche vrouw voornemens was naar Amerika te reizen en juist op het punt stond met de Hull-boot via Liverpool derwaarts te vertrekken. Deze persoon is ter beschikking van de justitie gesteld in afwachting of zyne uitleve ring zal worden toegestaan. Men verneemt dat de „Deutsche Dampfschiff-Rhederei" te Hamburg (Kmgsin- Linie) naast hare Japan- en China-lynen ook eene geregelde vaart naar Nederl.-Indië zal openen. Ofschoon de reizen te Hamburg zullen aanvangen, zoo zal deze nieuwe lyn toch ook onzen handel ten goede komen, niet alleen omdat zoowel uitgaande als thuis komende eene Nederlandsche haven zal worden aangedaan, doch ook omdat wy daardoor zullen verkrygen eene geregelde en directe verbinding met Singapore. De havens, welke geregeld zullen worden aangedaan, zyn, buiten Penang en Singapore Batavia, Semarang en Soerabaia. De vaart zal vermoedeiyk 1 December ge opend worden, aanvankeiyk met vier nieuw

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1