t§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 18 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden^.'TV7'.T. 1.10. Fïaneo per post1.40. Afconderlgke Nommersf?.'.'. 6.05. Heden ia aan de universiteit alhier de heer J. L. Nierstrasz R.Hzn., geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De com manditaire vennootschap." Aan dezelfde universiteit is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer C. L. Van Harinxma thoe Slooten. Prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen alhier ia door den czaar van Rusland benoemd tot commandeur der Stanlslaus-orde. Door het bestuur der schippersvereeni ging „Schuttevaer", werd, gelijk reeds in het kort werd vermeld, per adres aan den ge meenteraad alhier te kennen gegeven dat bij hem voortdurend klachten inkomen over de belemmering, die de scheepvaart in onze ge meente ondervindt. Waar in onze gemeente tech een betrek kelijk hoog bruggeld wordt geheven, is, vol gens genoemd adres, de dagdienst in den winter toch zeker veel te beperkt van 's mor gens acht tot des avonds vijf uren, wat van de 24 uren slechts 9 uren Is. Bovendien, de belemmering, welke de scheep vaart bij nachtdienst ondervindt, is zeker zeer bezwarend. Waar toch de brugwachters eerst aan het politiebureel moeten geroepen worden en dan verschillende bruggen ver uit elkander hebben te bedienen, geeft dit zeer zeker voel oponthoud, wat in dezen tjjd, waarin meer dan ooit tijd geld is, niet alleen voor de scheepvaart, maar ook voor den handel zeer nadeelig is. Redenen, waarom de Vereeniging zich tot den gemeenteraad wendt met beleefd verzoek de Verordening zóó te wijzigen, dat de dag dienst in de wintermaanden wordt bepaald van zes uren 's morgens tot acht uren 's avonds en dat des nachts aan enkele bruggen een brugwachter moet aanwezig zijn, opdat de scheepvaart zoo weinig mogelijk belemme ring ondervinde. Onder overlegging van dit adres deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat een dergelijk verzoek van de afdeeling Leiden van genoemde vereeniging nog onlangs in de zit ting van 28 Nov. jl. werd behandeld en daarop afwijzend werd beschikt overeenkomstig het advies van B. en Ws. van 25 November jl. en waarbij o. m. werd gewezen op de aan staande Wijziging in de bediening der bruggen in verband met de opening der nieuwe vaart, bjj welke gelegenheid ook in het bezwaar van adressant zal worden voorzien. Onder verwijzing naar het destijds verhan delde geven B. en Ws. mitsdien in overwe ging aan adressant te kennen te geven dat er op dit oogenblik geene termen bestaan aan zijn verzoek gunstig gevolg te geven. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van den heer J. Regeur, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan adressant wegens vestiging in de gemeente in Maart, terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs, te verleenen voor zjjn zoon, leerling van de Leerschool, over de maanden Januari en Februari, tot een bedrag van f 2.66. Ook stellen zij voor aan den heer D. Yan der Horst, op diens verzoek, eervol ontslag te verleenen als directeur der Stedelijke Gas fabriek met ingang van 1 Mei a. s. en com missarissen der Gasfabriek uit te noodigen om zoo spoedig mogelijk een tweetal voor te dragen voor de benoeming van een directeur. Verder geven zij in overweging aan mevrouw de wed. J. L. Van Hasselt, geb. Van der Sleijden, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag te verleenen als regentes van het H. G.- of Arme Wees- en Einderhuis onder dankbetuiging voor de vele diensten, door haar in deze betrekking bewezen. De commissie tot regeling van de uit geschreven wedstrijden alhier voor handwerks lieden en leerlingen is reeds druk in de weer met het rangschikken van hetgeen in inge zonden. Hare taak om alles tot zijn recht te doen komen, ie zeker niet van de gemakkelijkste, want het door de deelnemers zoowel uit Leiden als omliggende gemeenten aangebodene over treft verre de verwachting. Dit heeft niet alleen betrekking op de quan- titeit, maar ook op de qualiteit. Toen wij hedenmorgen aan de buiten-socië- teit „Amicitia", waar de expositie zal plaats hebben, een bezoek brachten, konden we ons daarvan reeds ten volle overtuigen. In de groote zaal van het gebouw zelf be vindt zich hoofdzakelijk datgene, wat voor den vrijen wedstrijd, en in de opgeslagen ruime houten loods datgene, wat hoofdzakelijk voor den gebonden wedstrijd (dus naar gegevens en modellen) bestemd is en wat door leer lingen werd vervaardigd. Het is natuurlijk nn de gelegenheid nog niet om voorwerpen, welke bijzonder de aan dacht trekken, op te noemen. We zouden er echter, behalve de vele kunstig bewerkte gangbanken, muziekkasten, haarwerken, schil deringen, w. o. ook Gobelin-imitaties, heel wat kunnen vermelden. Het is zonder twijfel dat deze tentoonstelling b(j uitzondering op tijd, d. i. op 1 April, zal kunnen geopend worden. Eenige heeren hebben zich bereid verklaard de uitvoerende commissie in hare omvang rijke bezigheden bij te staan en vormen als zoodanig eene sub commissie, terwijl ook eenige dames uit den gegoeden stand hebben op zich genomen zich tijdens de tentoonstelling met den verkoop van loten te belasten. Aan medewerking ontbreekt het dus niet. De pachter der buffetten, de heer C. J. Coster, zal tevens voor eene goede restauratie zorg dragen, en de tentoonstelling zal bovendien met muziekuitvoeringen worden opgeluisterd. De heer H. L. De Graaf is heden voor de Haagsche rechtbank beëedigd als bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepe- bewijzen te Leiden. Hedennamiddag ontvingen we per Neder- landsche mail de Indische bladen alleen van 14 Februari. Een onzer voormalige etadgenooten, de heer C. G. Luzac, heeft zich te Londen (46 Great-Russell-street tegenover het Britsch Museum) als boekhandelaar en uitgever ge vestigd onder de firma Luzac en Co. Op het debiteeren van werken in Oostersche en andere vreemde talen zal de firma zich in hoofdzaak toeleggen. In de commissie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van adspiranten voor adelborst 3de klasse by het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, heeft dit jaar als lid o. a. zitting de heer A Van der Harst, hoofd eener openbare school te Leiden. Tot leeraar in de natuur-, schei-, plant en dierkunde aan de hoogere burgerschool te Enkhuizen is benoemd de heer J. P. Swart, doctorandus te Amsterdam. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren S. Van Dissel te Oudshoorn (als No. 1) en A. F. H. Schreinemakers te Leiden (als No. 2). Wjj vernemen dat dr. P. Hujjser, arts, zich heeft gevestigd te Leidschendam. Het examen in de nuttige handwerken is te Utrecht met goeden uitslag afgelegd door mej. E. Maingay, van Zoeterwoude. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Maart van Genua. Tweede Kamer. Zitting van heden. Bjj de aanhangige wet tot wijziging der wet op de inkwartieringen is het gewijzigd art. der Regeering, waardoor in de wet zijn opgeno men regelen omtrent de keuring van paarden in vredestijd voor oorlogsdoeleinden, aange nomen met 53 tegen 26 Btemmen. De taxat'e in vredestijd is vervallen. Het ontwerp zelf is aangenomen. De audiëntie van den minister van finan ciën zal 20 Maart a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de oogheelkunde te Groningen dr. M. E. Mulder, lector aldaar. liet IiCldsch Tooaeel. Mocht reeds vroeger onze historie-schrijver mr. Jacob Van Lennep een zijner werken in eene opera vereeuwigd zien, mochten w(j reeds vroeger onze bewondering schenken aan „König Arpad", door den componist W. Verhey aan de „Hunenborg" ontleend, ditmaal viel ons nog grooter geluk te beurt, ditmaal moch ten wjj een onzer vaderlandsche tafereelen ook in onze vaderlandsche taal hooren ver tolkt worden. Met veel talent heeft Fiore della Neve (de heer Van Loghena) den oorspronkeiyken „Brinio" in zijn toonwerk weergegeven. Met krachtige kleuren en trekken heeft hjj ons de feiten en daden geteekend, tot op het oogenblik, dat de oorlog tusschen de Batavieren en de Romeinen een aanvang neemt. De al te realistische scènes heeft de auteur wijselijk vermeden; zoo zien wy b(jv. niet het ver voer van Rheime, in eene kist gesloten en door Aquiline bevrijd. Ons oog aanschouwt evenmin de vreeselyke daad der arme krank zinnige, als deze het geraamte van het onder do duinroos begraven kind aan haren ver leider, den landvoogd Massa, toont en meer dergelyken. Alleen het slot, zooals Van Len nep dit geschreven heeft, hadden wy gaarne behouden gezien; daar doodt Rheimo haren verleider, op het punt als hy door eene laffe vlucht zyn leven wil redden. Hier daarentegen wordt Brinio, Rhoime's broeder, door dien zelfden Massa in een eerlyken stryd ter neer geveld. Het dramatisch element schynt ons by Van Lennep veel beter ontwikkeld. Wy hebben gisteravond wederom betreurd de bepaald slechte wyze, waarop de historische toestanden werden geschetst; de regie schynt het niet noodig te achten hier eenige oplet tendheid aan te wyden. W(J willen nog niet gewagen van de Bataafsche en Romeinsche meisjes, die met satynen muiltjes met hooge hakken over de planken huppeldenmaar meer hinderden ons de knevels, baarden en lange haren der Romeinsche centurio'seen weinig historiekennis slechts, en zulk een, geheel met de geschiedenis in stryd zynd feit zoude zich niet aan ons oog vertoond hebben. Ook de samenkomst der Druïden was geheel ver keerd weergegeven; wil de regie der Hol- landsche Opera eene getrouwe schets van zulk eene byeenkomst, dan sla ze slechts een en kelen blik in „Les martyrs" van Chateaubriand in de geschiedenis van Velleda vindt zy deze nauwkeurig beschreven. Wat de muziek betreft, over het algemeen mocht deze krachtig, gloodryk genoemd wor den, maar niet zeer harmonieus. In de drie eerste bedryven hoorden wy slechts eene eeuwige uitwerking van een bepaald motief en byna geene enkele melodie; alleen in het lied van Rheime: „Waar de wind uit de zee met het duin rand stoeit" enz. en in het duet tusschen Ada en Rheime meenden wy eenig air te ontdekken. Het scheen of de componist, de heer S. Van Milligen, alles in het laatste bedryf had willen leggen; daar hoorden wy werkeiyk wellui dende en tevens bezielende muziek. Het door het koor gezongen „Met frissche rozen Het bruidsvertrek getooid" (enz.) en het lied van Massa „Gegroet! Gy lauwe zomernacht!" j klonkeu lief en waren vol harmonie. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vsn 1—8 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere lottere mar plaatsruimte. Voor het in- eaeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De uitvoering kan in alle mogelyko opzich ten uitstekend genoemd worden. De heer Albers gaf ons een krachtigen fleren Brinio te aanschouwen, vol leven en majesteit; de heldere, beschaafde stem dwong ook thans weer algemeene bewondering af. Do krans, waarmede hy by zjjn optreden werd vereerd, was eene hulde, dat talent hors ligne volkomen waardig. De meest uitbundige lof komt echter toe aan zyne echtgenoote, mevrouw Albers- Jahn. Mejuffrouw De Wulff, ten gevolge van familie omstandigheden in de onmogelijkheid verhoe rende de rol van Ada te vervullen, had mevrouw Albers die zware taak op hare schouders durven nemen, ofschoon zy slechts enkele dagen tot hare voorbereiding had, en zy heeft die ten einde gebracht op eene wyze, welke bepaald bewondering afdwingt. Of mej. De Wulff het beter had kunnen doen, meenen wy zelfs te mogen betwyfelen; zy heeft wel is waar eene meer krach! Ige, omvangryko stem, maar lang niet die voordracht als die, waarop hare kunstzuster kan bogen. Als actrice staat deze laatste veel hooger; zy zag zichver- eerd met eene sierlyke bloemenmand. De heer Van Boxem, als Aquilius, was zeer voldoende; hy heeft geen krachtig tenor geluid, maar zingt over het algemeen zuiver en met toewyding. De zwaarste rol, die van de van haar ver stand beroofde Rheime, was in handen van mej. Van Zanten. Dezelfde loftuitingen, welke wy haar reeds vroeger ën als cantatrice, èn als actrice hebben toegezwaaid, kunnen wy ook thans herhalen. Ook ditmaal mocht dat vol, forsch altgeluid, dat natuurlyk, waar spel daverende by valsbetuigingen en ook eene bloe menmand veroveren. Ed ten slotte nog een krans aan den heer Orelio, voor zijne waardige vertolking van Massa en met Woemen en kransen beladen traden Romein met Batavier hand in hand met het hoofd der Druïden (den heer Schmier) voor het voetlicht om dank te zeggen voor do bewyzen van sympathie, hun zoo onver holen te kennen gegeven. De zaal was zeer goed bezet. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. De zaakwaarnemer A. J. J. v. G. heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis dor Haagsche rechtbank, waarby hy tot 1'/, jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens oplichting. Naar wy vernemen, heeft Arie Bootsma berust in het arrest van het ge rechtshof te 's-Hage, waarby is bevestigd zijne veroordeeling door de rechtbank tot 6 jaren gevangenisstraf, wegens pogiDg tot moord, geploegd op zu'ne vroegere meisje. Gisteravond, nadat de zangeres Sigrid Arnoldson in den Schouwburg te 's-Hage een schitterend succes had behaald in „Lakme" werd haar voor haar hotel, „den Ouden Doelen", eene serenade gebracht. Men meldt ons uit Haarlemmer meer dat Zondag jl. door eene vrouw het geld uit de zakjes in de R.-K. kerk te Hoofd dorp is ontvreemd. Zy was oogenschyniyk blyven doorbidden tot de kerk leeg was en nam toen hare kans waar, er niet op rekenende dat zy door 3 personen bespied werd, die door dergelyke daad in de vorige weak kwaad vermoeden hadden. Men bewaarde haar in de kerk tot de politie verscheen. Desubst. - offic. van justitie by de Haagsche rechtbank vorderde gisteren voor een werkman uit Abkoude-Baambrugge, ter zake van diefstal van verschillende voorwer pen 2 maanden gevangenisstraf; voor twee jongelingen uit Hillegom, wegens het vernielen van een yzeren draadhek, voor ieder eene geldboete van f 20 of hechtenis van 10 dagen by niet-betaling.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1