wier onder-kapelmeester, de heer J. Ooste- laar, hem nog oonige hartelijke woorden toe sprak, en daarna de onderofficieren, ten ge tale van ongeveer 70, die hem eveneens nog persoonlijk kwamen gelukwenschen, evenals tal van andere belangstellenden, als gel dende voor even zoovele bewijzen, welke veree ring den heer Van den Bergh in verschil lenden rang wordt toogedragen. Heden had ten Raadhulze dezer ge meente de aanbesteding plaats van de ver nieuwing der bruggen over het Levendaal, nabjj het Steenschuur en de Kraaierstraat, in twee perceelen. Van de brug naby het Steenschuur is als minste inschrijver aannemer geworden de heer H. Sloos alhier, voor de som van 950. De hoogste inschrijving bedroqg ƒ1540, ter- wijl van de brug aan de KtMSerstraat als minste inschrijver aannemer is geworden de heer P. L. Van Erkel Jr. voor de som van 958. Het hoogst was ingeschreven voor 1610. Hier ter stede heeft zich in de afge- loopen week eene afdeeling gevormd van de „Alliance Israélite Universelle." Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering, der Bouwkunst heeft voor den door de afdeeling Leiden te houden wed strijd van handwerkslieden en leerlingon eene zilveren en eene bronzen medaille beschik baar gesteld, geslagen -op den stempel der Maatschappij. De luit. ter zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink, gedetacheerd by de Kweek school voor Zeevaart te Leiden, wordt 21 Maart geplaatst by den torpedodienst in do directie te Hellevoetsluis, aan boord van Zr. Ms. logementschip „Amstel" aldaar. In de Luthersche kerk alhier zullen a. s. Donderdag avond, blykena eene in dit nommer voorko ende advertentie, door den hoer C. Poensen omtrent de zending op Java eenige mededeelinpon worden gedaan. Deze samen komst verdient wel de belangstelling onzer stadgenoGtan. De zending-leeraar Poon-son toch ■was 30 jaren op Java werkzaam en vele en belangryk zijn zyne ervaringen uit de zending, vooral belangryk in deze dagen, waarby het oog meer dan ooit op de zaak dor zending gevestigd is en mon als vanzelf gedrongon wordt kennis te nemen van deze voor Indië en Nederland zoo hoogst gewichtige zaak. Van daar de grooto toeloop als Poensen hier en daar zyne ervaringen mededeelt; vandaar de groote indruk, door hem op zoo vele plaat sen teweeggebracht. Mocht hy' veler deel neming wekken I De zaak is het waard en de finantifiele toestand van het Genootschap, dat gedrongen is de zending uit te breidon en het aantal zendelingen te vermeerderen, vor dert dit. De Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatscliappy ter bovordering van Nyverheid zal a. s. 'Woensdag-avond in bet Nutsgebouw eene vergadering houden, welke in meer dan één opzicht hoogst belangryk belooft te zyn. Op die vergadering toch zal worden ten toongesteld eene verzameling photographische afbeeldingen van verschillende grooto en Trieine gebouwen der jongste wereldtentoon stelling te Parys, welke welwillend zyu af gestaan door het Museum van Kunstnyver- herd te Haarlem. Wy waren reeds heden in de gelegenheid die groote photographieén, ten getale van niet minder dan 75, te bezichtigen en kunnen verklaren dat ze prachtig zyn èn om de duideiykheid der voorstelling én om de nette - afwerking. Wy kunnen onze stadgenooten dan ook niet genoeg aansporen om van de gelegenheid tot vrye introductie, welke er tot de Nyverheids-vergaderingen steeds be staat, een druk gebruik te maken. Maar bovendien wacht hen dan nog iets byzonders. Naar aanleiding dezer afbeel dingen zal dr. D. De Loos, die als spreker goed bekend en als jury-lid der genoemde tentoonstelling daartoe volkomen gerechtigd is en in staat mag geacht worden, eene voordracht over het geëxposeerde houden, voornameiyk wat betreft bet diamant en de edele metalen, een onderwerp, dat zeker de aandacht van menigeen zal trekken. Men verzuime dus niet a. e. Woensdag avond van deze samenkomst te proflteeron. - Hedennamiddag ontvingen we per En- gelsche mail de Bataviascho bladen van 10- 12 Februari en de „Deli-Crt." van 13on 15Febr. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzon: 54, 27.50, ƒ5.80 en 2.85; de laagste: 54^ 27.50, 5.70 en 2.85. Do elf benoemde leien voor de commissie uit de ingezetenen ter beoordeeling van het ontwerp tot grensverandering tusschen de ge meenten Leiden en Zoeterwoude, hebben reeds vóór hunne benoeming verklaard tegen de annexatie van een gedeelte van Zoeterwoude door de gemeente Leiden, te zyn. De gemeenteraad te Leiderdorp zal hedenavond te halfnegen vergaderen, ten einde te besluiten of een bedrag van ongeveer 1500 van ingekomen rekeningen over vorige jaren, maar door verzuim nog niet met de betrokken personen vereffend, alsnog door de gemeente zal worden .betaald. Omtrent den ziekte toestand van mr. Verniers van dor Loeft", lid der Tweede Kamer, vernemen wy dat er, na de verschynselen, wolke reeds het ergste deden vreezen, nu gelukkig vry goede berichten kunnen gegeven worden. De koorts had hedenmorgen opge houden, dank zö den toegepasten middelen, en daardoor voelde de patiënt zich heden veel aangenamer. Er zullen echter nog wel maan den moeten verloopen alvorens hy geheel hersteld zal zyn. Ook het „Utr. Dbl." deelt mede dat de toestand van Z. M. den Koning voor het oogenblik zóó gunstig is, als men maar eenigs- zïns mag verwachten. Z. M. is den geheelen dag bezig en ver vult zyne regeeringsplichten met yver en op gewektheid, zoodat men alleszins redenen heeft, om zich over den togenwoordigen toestand ten zeerste te verheugen. Men meldt uit Enschedee: De burge meestor alhier, de boer T. Van der Zee, is wegens de handhaving der orde by de voor gevallen ongeregeldheden benoemd tot officier der Orde van de Eikekroon. Uit Deventer meldt men ons van Zondag middag: Hedenmorgen vertrok H. M. de Koningin met prinses Wllhelmina van 't Loo, om een rijtoertje te maken. By de Teuge brak het rytujg. De vorste lijke personen kwamen met den schrik vrij. De jockey's roden naar den stalhouder Sonnenberg alhier, van wien zy een rijtuig mede namen en H. M. met do Frinses van de Teugo naar 'tLoo terugbrachten. A. H Naar men verneemt, is binnenkort eene pensionneering en bevordering in de hooge rangen by de landmacht te wachten. Het stoomschip „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 15 Maart van Colombo de „Edam," van Amsterdam naar do Plata- Rivier, arriveerde IS Maart te Boulogne sur- Mer; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Maart te Senua; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 16 Maart Lizard; de „Noord - Holland," van Rotterdam naar Batavia, pas- sserde 15 Maart Sagresde „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Maart te Southampton; de „Zuid-HcHand," van Batavia naar Rotterdam, is 14 Maart Gibraltar gopassoord. Z. M. heeft den burgemeester der ge meente Driel, den heer L. Van Haarea, be noemd tot officier der orde van de Eikekroon. GeAien Nieuws» De Leidsche Studenten-Carroussel- vereeniging zal zeer waarschyniyk op 27 Maart a. s. eene uitvoering geven. Gehoorgevenie aan den wensch van het bestuur, zal de directeur der manége, de heer D. Jurriaanse. eveneens eenige nummers geven, die niet alleen zullen strekken als bewys van goede dressuur, maar tevens dat de heer Jurriaanse op uitstekende wyze den liefhebber tot paard- rydea weet aan te kweeken. Aan de telephoon is nog aange- Bloten de heer No. 123 J. G. Van Deene, Breestraat. Uit Wiesbaden wordt aan het „Hbl." van 15 Maart gemeld: „Do rechtbank veroordeelde de directie van het Sanatorium tot het betalen van ƒ50,600 aan dr. Mezger, benevens de rente voor het huis te Amsterdam, hetwelk de directie van hem heeft overgenomen. De overige 45,000 moeten als eerste hypotheek op het huis gevestigd blyven. Het vonnis is terstond uitvoerbaar verklaard. „De heer Mezger hoeft zich bereid ver klaard afstand te dosn vnn zyne aanspraken op elke geldeiyke vergoeding, mits hom zyn huis worde teruggegeven. Do heer Mezger zou door deze schikking oen aanmerkeiyk verlies lyden, maar daarvoor moet de maat- schappy er dan ook in berusten, dat alle botrekkiDgen tusschen hem en de maat- schappy worden afgebroken. „Heden moet de directie over dit aanbod eene boslissing nemen." In den avond van don 13den Maart, te omstreeks 8 uren, zyn in de roef van het Rynschip „Drie Gebroeders," lig gende in de Rijnhaven aan de Prinsessekade (Feyenoord) te Rotterdam, waarin zich alleen bevond de 71 jarige schippersvrouw, gekomen twee mannen, blootshoofds, met geheel zwartgemaakte gezichten, die, nadat zy tot de vrouw gezegd hadden: „waar is je geld? als je niet stil bent, snyden we je den hals af," en nadat die vrouw hun, door vrees gedreven, een kastje had aangewezen, de geldtrommel van haren zoon Willem daaruit gehaald hebben, en uit die tremmel hebben ontvreemd een bankbiljet van honderd gulden, een bankbiljet van zestig gulden en eene som van dertig gulden, meerendeels bestaande uit ryksdaalders; hebbende die personen de uitdrukking gebezigd„We hebben al lang op Willem geloerd". De politie doet onderzoek. (N. R. C.) Hot te Bingon aankomen van grootere vaartuigen is door verzanding onmo- gelyk. Die vaartuigen moeten midden in de rivier blyven liggen. Kleine vaartuigen bren gen de goederen van de schepen naar de stad of van deze naar de grootere collega's. By de spaarbank teFrankfort zyn verduisteringen geconstateerd. De direc teur Wahlkampf, die na huiszoeking in zyne woning zou gearresteerd worden, is voort vluchtig. In 't Zuiden der Vereenigde Staten is de regen opgehouden, maar hoewel de rivier te Catro een weinig gedaald is, blyft de toestand te St.-Louis, Cincinnati, Louisville, Nashville en Vicksburg zeer be- denkeiyk en vreest men dat groote over stroomingen onvermydeiyk zyn. Door hevige overstroomingea van de Brisbane-rivier in Australië zyn spoor- en telegraafver'.reer gestremd, ds gastosvoer afgesneden en honderden men- scben zonder dak. De zaken staan stil; da- schado wordt op 3,600,06-0 gld. geschat. Betroffonde do oorzaak der ramp in do Morfamyn in Wales geeft eeno ontdek king eenig licht. Er is nil by het lyk van een der verongelukte werklieden eene lamp gevonden, die niot gesloten was, en men veronderstelt du8 dat dit ds- oorzaak der ont ploffing geweest is. Steeds werden vóór het afdalen in de myn alle veiligheidslampen ge sloten; alleen do opzichters bezaten sleutels.. Govcilde per-ecelcn. GehoudeD verkooping in het Notarishuis- aan don Burg, op Zaterdag IS-Maart 1890, ten- overstaan van den notaris h. Van Leeuwen Het heerenbuis met tuin aan het Rapenburg, No. t, koopor H. Noordman, voor ƒ12,650-; het huis en erf aan de Langegracht, No. 45j kooper J. J. Muller qq., voor 1350; een dito aldaar, No. 85, kooper G. ©verduin qq., voor ƒ1710-; een dito aldaar, No. 120, kooper W. Splinter qq., voor ƒ1060-; een dito aldaar, No. 188, kooper J. Erades qq-, voor 16G£>; eon huis in de Spilsteeg, No. 11, kooper G. Overduin qq., voor 590; eon huis in de Prinsensteeg, No. 1, kooper H. Korswagsn, voor ƒ430; een dito aldaar, No. 9, kooper G. Overduin qq-, voor ƒ400; vier huizen en erven aan de Hooigracht, Nos. 1, 2, 3 en 4, gecombineerd kooper J. Montagne, voor ƒ1653 een dito aldaar, No. 5, kooper D. Smit, voor 441; twee huizen aldaar, Nos. 6 en 7, keo- per A. Van 'tRiet qq., voor ƒ919; een dito aldaar, No. 8, kooper J. Montagne, voor 500 een dito aldaar, No. 9, kooper J. Montagne, voor 480; een dito aldaar, No. 10, kooper J. Stoeke qq., voor ƒ555een dito aldaar, No. 11, kooper J. Montagne, voor ƒ560; een dito aldaar, No. 12, kooper J. Stoeke, voor 4S0een dito aldaar, Mo. 13, kooper D. Boaman, voor 550; een dito aldaar, No. 14, kooper W. F. Van den Brande, voor ƒ490; drie huizen aldaar, Nos. 15, 16 en 17, kooper W. Van der Reflden, voor ƒ1180. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het winkelhuis, erf en tuin met afzonderiyke bovenwoning aan de zuidzyde van de Breestraat, hoek Molsteeg, No. 121, kooper E. B. Spyker qq., voor 11,650; twee aan elkander verheelde huizen, thans ingericht tot fabriek van stoom- en andere werktuigen, met stoommachine, aan de Haven of Ouden Rftn, Nos. 14 en 15, kooper C. Filippo JWz. qq., voor 3350; het huis aan de oostzyde van de Hooglandsche Kerksteeg, No. 6, in hod op 1375, niet verkocht; het huis aan de oostzyde van de Uiterstegracht, No. 121, kooper W, Van der Reyden, voor ƒ1230. Ten overstaan van den notaris J. A. Van J HamelHet woon- en winkelhuis aan de zuid- f zyde van de Haarlemmerstraat, Nos 69 en 71, jf en hot pakhuis daarnevens, door eene poort uitkomende aan den Apothekersdyk, gecom bineerd kooper J. B. Hoogeveen qq., voor ƒ7514. Ten overstaan van den notaris L. J. C. A. Gordon: Het winkelhuis met twee afzonder iyke bovenwoningen aan de oostzyde van de Janvossensteeg, hoek Zuid-Rundersteeg, No. 46, kooper H. J. Sloots, voor ƒ3010; het winkelhuis met afzonderiyke bovenwoning aan de zuidzyde van de Janvossensteeg, No. 47, kooper G. W. Van der Drift, voor ƒ3000. Ten overstaan van den notaris mr. Th. W. Van dor Schalk, resideerende te Noordwyk: Het zomer- en winterverblyf, genaamd „Ons; genoegen'*, met houten en steenen schuur, houtloods, erf en tuin en bloembollengrond, aan het Schelpenpad, onder de gemeente Zoeterwoude, groot 15 aron, 18 cent., en een perceel bouwterrein met daarop staand ge deelte huis daarnevens, groot 8 aren, 80 cent., gecombineerd kooper I. J. De Vlaam c. s., voor ƒ5590. BUITENLAND. Frankryk. Tot dusver heeft de heer De Freycinet de medewerking verkregen van do heeren Con- stans, ïlonvior en Bourgeois, voor de samen stelling van het nieuwe kabinet. In eene nota, door de „Agence Havas" medegedeeld, leest men dat de onderhande lingen tuasehen Londen en Parys over de visschery in de wateren van Newfoundland hebben geleid tot de vaststelling van een modus vivendi, op- den grondslag van handhaving van het statue quo van 1 Juli 1389. Deze schikking laa-t het beginsel, waaromtrent de onderhandelingen voortduren, onaangeroerd. Oostenr^Hoag.-Jionarc'kie. Eene groote manifestatie is te Beda Pesth gehouden naai- aanleiding van den voijaardag der revolutie in IS 43. Ongeveer 2000 per sonen doorkruisten de straten, onder het aan heffen der kreten „Leve Kossuth"„Weg mot Tisz'a!" Eene afdeeling bereden politie be schermde de olub der regoeriugsparty. De menigte ging uiteen, doch men ducfct nieuwe manifestatiën. Guoot-BritaniiiS. BI y kens de ontvangen telegraphlsehe be richten, breidt do werkstaking in geheel Engeland nich snel uit. In Yorkshire zal de werkstaking onder de mynwerkers heden, Maandag, een aanvang nemen en 259,900 per sonen omvatten, die gewooniyk in de mynen van Midland werkoaam zyn, waardoor de nyverheid in Lancashire, Yorkshire enz. byna geheel tob 6tilstand zal worden gebracht. De pryzen i-yzen snel en orders zyn in het buitenland gedaan. Te Liverpool houdt de werkstaking aan; men is daar beducht voor ongeregsldheden, en militaire voorzorgsmaat regelen zyn genomen. Uit "Wales wordt ge meld, dat de werkstaking in do. Llandudtlo- kolenmynen ook. heden zal beginnen. 3tanley heelt aangekondigd, dat hy den 25sten April t» Londen zal aankomen. Den 5den Mei zal hy door het Koninkiyk Aard- rykskundig Genootschap in de „Albert-Hall' ontvangen worden. Telegrammen ELBERFELD, 16 Maart. Een goederentrein stortte by Elberfeld van de viaduct in de rivier de Wupper. Eenige personen verloren daarby het leven. "Volgens de „Eiberfolder Zeitung" liggen 34 waggons onder de brug. De vermisten zyn tot dusver niet gevonden. BERLIJN, 17 Maart. De ieden derarbeids- conferentie vereenigden zich op uitnoodiglng van den minister Yen Berlepsch gisteravond in het Hotel „Rome" tot eene gezellige bijeen komst. LONDEN, 17 Maart. Te Nottingham en in eenige andere kleine kolenmynen hebben de werklieden den arbeid hervat, daar de eige naars de verlangde loonsverhooging hebben toegestaan. LISSABON, 17 Maart. Koning Karei ont ving gisteren eene deputatie van studenten, die den koning kwamen verzoeken den Engel- schen consul te Oporto te ontslaan. De koning betuigde den studenten zyn dank voor hunne vaderlandlievende gevoelens en voegde er by dat hy zyne regeering zou aanbevelen een besluit te nemen, waardoor de belangen des lands werden behartigd en waarbij tegelyker-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2