Feuilleton» Het Roode Testament. tegen 1 April ontslag uit den militairen dienst verzocht, terwijl bj) eerstdaags zyn ontslag neemt als lid der Kamer. Daaruit volgt dus, dat zijne non-activiteit slechts van zeer korten duur is en klaarblijkelijk alleen de bedoeling heeft eene verplichte aftreding als gemeente raadslid te Delft te voorkomen. Het bezwaar voor 's lands schatkist is dus zeer gering; ja, eigenlijk is de regeling voor de schatkist nog voordeelig, daar de heer Pabius anders, zij 't ook over korten tijd, activiteits-tracte ment zou genieten. (Fad.) Naar het „Vad." verneemt, zal de gene raal baron Taets van Amerongen, gouverneur der Kon. Mil. Academie, met pensioen den dienst verlaten. Ten gevolge van de in 1889 te München plaats gehad hebbende tentoonstelling van schoone kunsten zijn door den prins-regent van Beieren benoemd in de orde van ver dienste van den Heiligen Michael tot officier de heer Jacob Maris, tot ridders de heeren A. Artz, Louis Apol en K. Klinkenberg. De minister van waterstaat heeft het rapport dor commissie uit het College voor de Zeevisscberijen, met betrekking tot het wetsvoorstel-Reekers, ook aan den weten- echappelyken adviseur in visscherjjzaken toegezonden, ten einde door hem zou worden overwogen in hoever hij zjjne gevolgtrek kingen zou meenen te moeten wijzigen. Ten einde de Tweede Kamer volledig op de hoogte te stellen, heeft de minister ook het daarop van dr. Hoek ontvangen nader advies te harer kennis gebracht. Aan do koninklijke mannenzangvereeni- ging „Zang en Vriendschap", te Haarlem, is door directeuren van Teylers Stichting ge schonken eene som van 100, ter vervaar diging van eene gouden medaille voor den in Juli te houden zangerswedstrijd. Gemengd Nieuws. De commissie tot verschaffing van warm voedsel aan behoeftigen, te Was senaar, zal op 20 Maart a. s. hare taak voor dezen winter als geëindigd beschouwen. Door zeer velen werd van de voedzame en smake lijke spijzen geregeld een gretig en dankbaar gebruik gemaakt. Bedoelde commissie bestaat uit de heeren M. graaf Van Limburg Stirum, R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemens- huizen en C. J. Van der Oudermeulen. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren in appél terecht iemand uit Hoek, die door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld wegens verduistering. Bekl. had namelijk, als voerman suikerbieten vervoerende voor zichzelven en voor een ander, een ge deelte bieten, aan dien anderen toebehoorende, uitgestort op den hoop, welke toebehoorde aan hemzelven. Omdat -die andere persoon eenig kwaad vermoeden koesterde, had deze een viertal bieten van een te vervoeren lading gemerkt en die een paar dagen later teruggevonden tusschen de bieten van zjjn voerman. Mr. P. L. F. Verschoor trachtte, als ver dediger optredende, aan te toonen, dat er eene vergissing plaats had gegrepen, na het be merken waarvan bekl. aangeboden had om ROMAN VAN X WIER DE MOXTÉPIX. 8) „Het bekende gedeelte bedraagt vijf millioen negenhonderd duizend franken, samengesteld als volgt: lo. M(jn hotel in den faubourg Saint-Germain, rue Vaugirard, met den tuin, den stal en het koetshuis, oppervlakte drie duizend meters, waardefr. 700,000 2o. Het meubilair, de tapijten, gobelins, beelden, schilderijen, benevens paarden en rijtuigenfr. 400,000 3o. Een huis, met drie verdiepingen en twee binnenplaatsen, geheel gemeubileerd, in de rue de Rivolifr. 200,000 4o. Ongemeubileerde huizen in de rue des Pyramidesfr. 900,000 5o. Mjjn kasteel des Granges-de-Mer-la-Fon- taine, met het ameublement, het park, bos- schen, landerijen en pachthoeve fr. 1,850,000 6o. Mjjne landerijen en zes pachthoeven te Saucerrefr. 700,000 7o. Binnen- en buitenlandsche obligatiên en spoorwegleeningen. fr. 800,000 8o. Gelden op de Bank van Parijs fr. 350,000 Totaal fr. 5,900,000 d ze te herstellen, door de uitgestorte bieten te koopen, terwijl bovendien pleiter wees op eene burgerlijke vraag, nl. of, waar er geene vermenging van waren had plaats gegrepen, niet de bjj vergissing gestorte bieten het eigen dom waren gebleven van den oorspronkelijken eigenaar, zoodat van verduistering geen sprake kon zijn. Vervolgens stond voor 't gerechtshof terecht iemand, die door de rechtbank te Rotterdam was vrijgesproken van verduistering. Hf) had namelijk een paard uit de weide gehaald, het op deu wog aan iemand te koop aangeboden en, toen hj) daarvoor naar zijn zin geen geld genoeg krjjgen kon, het paard weer terug gejaagd in de wei. Mr. Mazel trad in deze als verdediger op, betoogde dat de rechtbank zeer terecht ge oordeeld had en vroeg bevestiging van het vonnis. Uit Rotterdam wordt gemeld: Het „U. D." heeft aan de „Amst." het bericht ontleend, dat bij de politie alhier aangifte is gedaan van het vermissen eener portefeuille met ruwe eu bewerkte diamanten, ter waarde van f 49,000. Hoe dit bericht in de wereld is gekomen, zal wel moeilijk zjjn op te sporen, maar zóóveel is zeker, dat er van deze ge- heele zaak bjj de politie niets bekend is, en er bijgevolg daarvan geen aangifte bij haar is gedaan. Volgens het „D. v. Z.-H." gaat de impresario Schürman om met het denkbeeld, om te Scheveningen een schoonheidswedstrijd te houden. Er schijnt echter niet veel uitzicht op de verwezenlijking te bestaan, daar tot dusver geene der bestaande inrichtingen lokalen beschikbaar wil stellen. Een internationale wedstrijd van voorwer pen van kunst en smaak zou ongetwijfeld beter in den geest van onzen landaard vallen, welke gelukkig nog altijd aan de vrouw te hooge plaats toekent in de maatschappij, om haar tot een voorwerp voor eone tentoon stelling te vernederen. Te Utrecht is een aangeteekende brief met ƒ460 geldswaarde ter post besteld, met bestemming naar Venloo. De brief werd aan het juiste adres bezorgd, maar zonder geldswaarde. In November 11. werd te Amster dam zekere Schoelenberg, een Duitscher van Ruhrort, veroordeeld wegens het uitgeven van valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 25. Hjj vertelde toen, dat de leverancier dier bankbiljetten te Dusseldorf woonde en hij ze Van dezen voor S mark het stuk had ge kocht; alleen te Arnhem had hij er 52 aan den man weten te brengen. Thans is zijn medeplichtige, Gerhard Peters, die zich uit de voeten had weten te maken, in Duitsch- land gevat en stond "Woensdag te Kleef te recht in het oude slot van den Zwanenridder. Een groot getal getuigen werd gehoord, velen uit Amsterdam en Arnhem, o. a. een beambte van de Nederlandsche Bank en de commissaris van politie de heer Stork. Gisteren is het verhoor voortgezet. Nog altijd worden hier en daar bankbil jetten, door deze twee Duitsche broeders ge maakt, aangetroffen. Men zij dus op zjjn hoede 1 „Op het oogenblik, dat ik mijn testament schrijf, heb ik geene bloedverwanten, zoodat door de volgende bepalingen niemand wordt onterfd. „Ik vermaak aan: lo. de stad Parijs mjjne huiZ9n in den faubourg Saint-Germain, in de rue de Rivoli, en in de rue des Pyramides en mijne effecten, met de bepaling, dat de stad Parijs een nacht- asyl zal oprichten, ingericht gelijk dat in de rue de Tocqueville; 2o. de stad Saucerre de landerijen, die ik binnen haar grondgebied bezit, met bepaling, dat zij een gesticht voor hulpelooze grijsaards zal doen bouwen; 3o. de gemeente des Granges-de-Mer-la- Fontaine mjjn kasteel met de landerijen, bos- schen en pachthoeven, met de bepalingen, dat de pachters op mjjne hoeven zullen blij ven, en in zes jaren na de opening van mjjn testament geene pacht zullen betalen, en dat de gemeente eerst achttien maanden na mijn dood bezit van het kasteel zal nemen; 4o. aan mevrouw de gravin De Chatelux, geboren Georgine De Graves, het meubilair van mjjn hotel in de rue Vaugirard, benevens de schilderijen en andere kunstvoorwerpen en de paarden en rijtuigen; 5o. aan mjjn ouden, getrouwen kamerdie naar, Jéróme Villard, eene som van vyftig duizend franken; Door F. O. Wybrandi, te Leeuwar den, is cassatie aangeteekond van het arre6t van het gerechtehof te Leeuwarden, waarbij hy wegens opzettelyke brandstichting is ver oordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. In de „Prov. Gron. Crt." lezen wjjVoor ongeveer 7 a 8 jaren ontdekte de grindschipper H. Bul een steen van eigenaar- digen glans en bewaarde dien tot heden als zeldzaamheid. Daar hj] den steen aan dezen of genen had laten zien, kwamen er dezer dagen eenige kooplieden op los, die hem voor een prjjsje dachten te koopen, vermoedende dat hy eene groote waarde zou hebben. Zelfs is er iemand uit Amsterdam in hun gezelschap by bedoelden schipper geweest en is hem ten slotte, na veel loven en bieden, eindeiyk daar voor de ronde som van f 20,000 geboden, welk bedrag echter nog geweigerd werd. "Wy hebben hedenmorgen bedoelden steen, welke een ruwe diamant bleek te zyn, gezien. Desteen heeft de grootte van een duivenei, is donker- grys van kleur en weegt 3 dekagram. Voor ieder is hy te zien ten huize van den heer Ten Cate aan het Hoendiep. In de haven te Lübeck had Don derdag eeno heftige boteing plaats tusschen de stoomboot „Stadt Lübeck" en de groote stoombaggermachine. Deze laatste is onmid- dellyk gezonken. Hare waarde bedraagt 200,000 mark. Er wordt getracht het ge vaarte boven water te krygen. Twee Engelsche stoomschepen, welke tydens den Krimoorlog in de baai van Balaclava zonken, zullen waarschpniyk gelicht worden. In April zal de Russische regeering althans eene poging daartoe doeD. Naar gezegd wordt., bevat een dezer schepen seene som van 40,000 pd. St., d. i. f 480,000, die bestemd was geweest tot betaling der Engelsche soldaten. Eenwoesteling. -VerledenVrydag werd eone dame te Chicago door zekeren Crowe bezocht, die plotseling eene revolver uithaalde en haar daarmede hare juweelen, ter waarde van by'na f 4000, wilde afdreigen. Toen zy weigerde, schoot hy haar in den arm, greep de juweelen en wilde vluchten, maar eone zwarte dienstbode, op het ge schreeuw van hare mevrouw toegeschoten, hield hem tegen. Crowe sloeg haar met de kolf van zgn geweer op het hoofd, zoodat zy bewusteloos neerstortte. Op straat poogden twee politie-agenten hem aan te houden, maar hu schoot beiden neer, hun doodelyke wonden toebrengende. Eindeiyk werd hjj gevat. Twee dames uit de Argentynsche Republiek, de gezusters V., die te Parys logeerden in eene fraaie woning (rue lord Byron) zijn gearresteerd wegens diefstallen in groote magazunen, hoewel zy te zamen jaarlyks 20,000 fr. te verteren hadden. Men vond in hunne woning ongeveer 500 gestolen voorwerpen. Te Beriyn wordt een emeritus predikant vervolgd wegens mishandeling, welke den dood van züne vrouw ten gevolge zou hebben gehad. Voor kleine verzuimen strafte hy zyne vrouw door haar het haar af te snyden, de hand boven eene lamp te houden enz. Ook moest zij 's nachts dik- 6o. aan myne zes andere bedienden, Claude Perrin, Michel Bordier, Etienne Termin, Sébas- tien Margel, Ursule Armens, Benoële Vernier, elk twintig duizend franken; 7o. honderd duizend franken om onder do armen van Parys te verdeelen; 8o. vyftig duizend franken tot onderhoud van myn familiegraf; 9o. tien duizend franken aan mijn gewezen secretaris Pascal Saunier, wanneer hy uit de gevangenis te Nimes ontslagen wordt, in do hoop, dat hp met dit geld weder een eeriyk man zal worden; lOo. tien duizend franken voor de kosten van müne begrafenis." Na dit geschreven te hebben, hield de graaf De Thonnerieux ophy was vermoeid van dit werk, het zweet parelde op zyne slapen, zyne hand beefde. Omstreeks een kwartier lang bleef hy met gesloten oogen achterover in zyn stool ge leund zitten. Toen opende hy de oogen weder, boog zich over zyne schryftafel en hervatte zün werk. V. De graaf De Thonnerieux nam een nieuw, gezegeld blad papier en begon weder te schry ven Onbekend vonnogen. „"Wat myn onbekend vermogen betreft, dit w«ls ongekleed op den grond voor zjn bed liggen. De ongelukkige vrouw, die haren man verafgoodde, is ten laatste gestorven. Ds. Rode maakt den indruk van niet krankzinnig te zyn. In Missouri, Illinois en Ken tucky zyn groote uitgestrektheden land over stroomd. Honderden menschen zyn dienten gevolge uit hunne woningen moeten vluchten. Te Sappington Hoop, naby Arkansas, is de dyk van een meer doorgebroken en men vreest dat het land in een omtrek van 24 uren ge heel zal worden overstroomd. De Witte Rivier, welke zich boven Arkan sas in do Mississippi stort, is buitengewoon sterk gezwollen. Ook de Arkansas is 2'/1 voet hooger dan ooit te voren. In het geheele land beneden Cairo heerscht groote angst, daar de dyken vermoedelyk den vreeselyken druk van het water niet kunnen weerstaan. Zwakke plaatsen worden versterkt. Te Al- satia, in Louisiana, zou reeds een dijk zijn doorgebroken. Te Londen is eene beweging op touw gezet om het lot van buffetjuffrouwen te verbeteren. Eenige dames hebben zich ver- eenigd om, wellicht door het indienen van een wetsontwerp by het parlement, te be werken dat de werktyd verminderd, het loont en de huisvesting van „barmaids" verbeterd worden. De „North Cambria," een Schotsch schip, is zwaar beschadigd te Nieuw-York binnengeloopen. Ze was op 45 gr. 11 min. NB. en 47 gr. 31 min. WL. in een dichten miet in aanvaring geweest met oen ysberg,. ten gevolge waarvan de boeg was ingeloopen. Eene liefdezuster vermoord. Men meldt uit Moskou het vermoorden eener 40-jarige liefdezuster, Piatnizky genaamd, een feit, dat in die stad veel sensatie heeft verwekt. Het slachtoffer werd geworgd, ver volgens werd haar lichaam in stukken ge sneden, we'ke in een zak werden genaaid. Hot hoofd, van den romp gescheiden, werd in eene andere wyk der stad gevonden. De moordenaar, zekere Beloousoff, drie en twintig jaren oud, student in de medicynen, is aan gehouden in de provincie Wladimir en heeft zich het leven benomen. Een vierspan van Hongaarsche paarden heeft een ongehoord snellen rit ge daan. Ze tronken trouwens niemand minder dan den keizer van Duitschland, die zich van Berlijn naar Potsdam liet rijden een af stand van 4 Duitsche mijlen (29630 meter), welke in 70 minuten werd afgelegd. Dit is ongeveer 423 meter per minuut. De Pruisische cavalerie legt in den exerceergalop gemiddeld 400 meter af per minuut en de keizerlyke schimmels, die verleden jaar uit de beste Hongaarsche stoeteryen uitgezocht werden, hebben dus eene schitterende overwinning behaald. De keizerlyke trein naar Potsdam doet den afstand gewoonlyk in 30 tot 32 minuten. Daarby gevoegd do tyd van aan- en afryden van de stations geeft een cyfer, dat zeker niet veel beneden de 70 minuten blyft. Als men goed rekent, komt dus de keizer er byna- even gauw met zyne Hongaarsche schimmels als per spoor. bedraagt vier millioen achthonderd duizend franken in Fransche bankbiljetten. Het is verdeeld in zes gelyke deelen, elk gesloten in eene portefeuille, zoadat elke portefeuille achthonderd duizend franken inhoudt. Dit ka pitaal is op eene geheime plaats verborgen. „Ik zal hier de beweegredenen tot dezo handelwyze ophelderen. „Op vyf en veertig-jarigen leeftyd huwde ik met Suzanne De Rouvray, eene jonge wees, zonder vermogen. Een jaar na myn huweiyk schonk de gravin mij eene dochter, die ik Marie liet doopen. „De geboorte van dit kind verheugde my zóózeer, dat ik een middel bedacht om anderen in myn geluk en vreugde te laten deelen. Ik besloot daarom, voor alle kinderen, ge boren op denzelfden dag als Marie en in het zelfde arrondissement, eene som te bestemmen. „Deze som is door den dood van de gravin De Thonnerieux en mijne dochter veel ver groot en bedraagt thans 4,800,000 franken. De kinderen, die in hot zesde arrondissement van Parijs op den lOden Maart 1860, den geboortedag van myn kind, geboren zyn, zyn zes in getal. Voor elk is dus eene som van 800,000 franken bestemd, die hun zal worden uitgekeerd op den dag, dat zij meerderjarig zyn, of, wanneer ik vóór dien tijd kom te sterven, bij de opening van myn testament, door mijn notaris. (IFordf vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2