Gevraagd: In Lossing: KACHELKOLEN. Te huur: Zeeuwsche Oesters. Te huur met 1 SViei C. VLIELAND ZOON. WONDEN, KLIEREN. De Drudes- of Schavonezalf !5 UÏTEWL,A.^I>. Frankrijk. Het ministerie-Tirard heeft zijn ontslag in gediend wegens het besluit van den Senaat ten opzichte van het tractaat tusschen Frank rijk. en Turkge. Dit tractaat is heden afge- loopen en nu wensclit de heer Tirard oen nieuw tractaat te sluiten, en wel op den grondslag, dat aan Frankrijk, evenals aan de andere staten, in het Oosten steeds de plaats eener „meest begunstigde mogendheid" wordt verzekerd. Daarbij beloofde de heer Tirard, dat de regeering de belangen in het oog zou houden der Fransche wijnboeren, die bezwaar hebben tegen den invoer van rozijnen uit het Oosten. „Hoelang zijn w(j dan verbonden?" vroeg de heer Lacombe. „Zoolang er nog meest begunstigde volke ren bestaan!" luidde hot antwoord van den heer Tirard. Dit vond de meerderheid te lang. De heer Lacombe betoogde dat Frankrijk zich in geen geval langer mocht verbinden dan tot 1892 en daarom handhaafde hij, ondanks het ver zet der regeering, z(jn voorstel, dat de regee ring een vergelijk zou trachten te treffen met de Turksche regeering, hetwelk van kracht is tot 1892, wanneer ook de andere tractaten vervallen. De heer Lacombe voegde er ten overvloede t>(j, dat het zijn doel niet was de taak der regeering te bemoeilijken, maar uitsluitend om de rechten van het Parlement te waarborgen. Immers, indien de Kamer en de Senaat, welke nog niet over deze zaak hebben beslist, van -oordeel zijn, dat na afloop der tractaten geene nieuwe gesloten moeten worden, dan zou de regeering zich voor onbeperkten t(jd jegens Turkije hebben verbonden. Het aannemen dezer motie, na de verwer ping der gewone orde van den dag, welke de heer Tirard wenschte, werd door den 'minister-president, tevens minister van han del, zóö ernstig opgenomen, dat hij terstond een ministerraad belegde en zijn ontslag nam. Waarschijnlijk heeft op dit besluit wel de toestand invloed geoefend, waarin het kabinet zich sedert eenigen tijd bevindt. De heer Tirard voelde reeds sedert de heer Constans *zyn kabinet verliet, dat Zijn rijk uit was en heeft daarom van de gunstige gelegenheid terstond gebruik gemaakt om zich terug te trekken. Ds „Figaro" verheelt zijne ingenomenheid niet over het besluit van den heer Tirard en ~hoopt, dat hü nu maar niet weer op zijn be sluit zal terugkomen. Tot dusver zijn de pogingen van president Carnot om den hoor Tirard te behouden, vruchteloos gebleven. Vermoedelijk zal nu een ministerie optreden onder leiding van den heer Constans, waarin de ministers van financiën en oorlog, de heeron Rouvier en De Freycmet, de beste krachten, waarover het ministerie-Tirard beschikte, hunne porte feuilles zullen behouden. (Zie verder de tele grammen.] Volgens de laatste berichten uit Koto- nou is de koning van Dahomey met zijne amazonen naar Lama teruggetrokken, zonder de Fransche posten te hebben aangevallen. Het overschot van zijn leger werpt te Go- domey versterkingen op. Sinds het begin van den strijd hebben de Dahomeeërs een 1000 man verloren. Ook de vrouwelijke generaal van do amazonen vond den dood. De zes ge vangen Franschen moeten naar Whydah terug zijn gevoerd. Dnltnohlnnd. Voor de vergaderingen der arbeids-confe- rentie heeft de rijkskanselier de staatsiezalen op de eerste verdieping van zijn paleis te Berlijn beschikbaar gesteld. In ie groote zaal, welke de goheele diepte van het gebouw beslaat, zou hedennamiddag te 2 uren de opening plaats hebben. Baron Von Berlepsch zou in naam des keizers de gevolmachtigden in de Fransche taal welkom heeten. De eigen lijke verhandelingen beginnen eerst Maandag. Da keizer zal de leden der conferentie eerst daags ontvangen. Woensdag-avond heeft ten hove een di ner plaats gehad ter eere van den verjaar dag van den prins-regent van Beieren, waartoe de leden van het Beiersche gezantschap ge- noodigd waren. Italië. Volgens een Italiaansch blad neemt do werklieden quaestie te Milaan een ernstig aan- ii n. Omstreeks 80 pet. van de werklooze arbeiders aldaar zjjn vreemdelingen en de geldmiddelen der stad laten niet toe, hun werk te verschaffen. De anarchisten trekken van den toestand party om aanhangers te werven. Naar gezegd wordt, zijn 1000 arbei ders, moest vaders van gezinnen, zonder werk. Tor eere van wijlen prins Amedeo heeft de Italiaansche Alpenclub besloten ter hoogte van 4000 meters aan de zuidzijde der Alpen een toevluchtshuis op te richton, het hoogst gelegen gebouw in Europa. Dezer dagen is sprake geweest van een geschil tusschen den minister-president prispi en den minister van justitie Zanardelli over de toepassing van de nieuwe strafwet. Vol gens deze wet moeten tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeelde personen, die dertig jaren in het bagno hebben doorgebracht, op vrjje voet6n worden gesteld. Nu blijken meer dan duizend boeven in dit geval te verkoeren, en de heer Crispi oordeelde, dat het loslaten van al deze oude roofvogels voor de algemeene veiligheid wel eenigszins bedenkelijk was. De heer Zanardelli echter wilde zich houden aan de wet. Gelukkig heeft het Hof van Cassatie do moeilijkheid grootendeofii uit den weg geruimd door dat zelden of nooit falend middel der „wetsuitlegging", ten ge volge waarvan het beminnelijk duizendtal meest oude bandieten van Calabrië en Sicilië vooreerst blijven zal waar het is. Zwitserland. In tegenspraak met zekere depeches uit Berlijn wordt gemeld dat de Zwitsersche regeering geene voorstellen van Duitschland heeft ontvangen tot vernieuwing van het door laatstgenoemde mogendheid in Mei opgezegde vestigingstractaat. Niettemin zijn de betrek kingen weder van even vriend schappelijk en aard geworden als vroeger. BeJ^ië. België schjjnt ook kans te hebben op een groot verbroederingsfeest. Het 60-jarig bestaan zijner zelfstandigheid zal dit jaar op feestelijke wijze worden herdacht. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft eene commissie be noemd tot voorbereiding der festiviteiten. De burgemeester van Brussel, onderscheidene af gevaardigden, hooggeplaatste ambtenaren, kunstenaars en schrijvers zjjn daarin opge nomen. Koning Leopold van België heeft te Brussel een geciseleerd gouden kistje be steld, tot een geschenk aan Stanley bestemd. Het deksel zal met juwoelen ingelegd wor den, het medaillon portret des ontdekkings reizigers omlijstende, en het kistje zal het grootkruis der Leopoldsorde bevatten. Volgens de „Indépe..dance" kan Stanley tegen het einde dezer maand te Brussel verwacht worden. Groot-Britnnuië. In de vergadering van mijnworkers te Man chester, onder voorzitterschap van den heer B. Pickard M.P., waren vertegenwoordigers van Lancashire, Derbyshire, Yorkshire, de Midlands, Nottinghamshire, Warwickshire, Leicestershire, South Derbyshire, Somerset, Bristol, North Wales en Ayrshire bjjoen. Ster- lingshire had een brief gezonden, dat het zich aan de besluiton dor vergadering refereerde. Durham, Northumberland en South-Wales be- hooren niet tot het verbond. (Deze hebben ook pas eene verhooging bekomen.) De heer Pickard las een brief voor van de mynwer- kersvereoniging, dat z(j de geheels loonsquaestie aan scheidsrechters wilde onderwerpen, en deelde tevens mede, dat de commissie van bestuur besloten had geene scheidsrechters te willen. Verder werd besloten genoegen te nemen met B pet. loonsverhooging dadelijk en 5 pet. op 1 Juli, en indien daaraan door de eigenaars niet werd toegegeven, heden, Zaterdag, den arbeid te staken. In de gisteren door het Hoogerhuis ge houden zitting heeft lord Salisbury aangekon digd, dat h(j over acht dagen zal voorstellen de volgende resolutie te nemen: Aangezien het rapport der Parnell-commissie is aange nomen, wordt het door het Huis naar de leden dier commissie teruggezonden, onder huldebetuiging voor hunne onpartijdigheid. Men meldt uit Teneriffe: Sir Howard Elpiostone, die deel uitmaakte van het. gevolg des hertogen van Connaught en passagier was aan boord van den stoomer „Tongariro", van Plymouth komende, is door eene golf overboord geslagen en verdronken. De Iersche quaestiën schijnen in dit zittingjaar weder eene groote rol te zullen spelen en veel tijd zal het Lagerhuis ver plicht z(jn er aan te wijden. De Regeering zal, als men weet, een voorstel doen, strek kende om het verkrijgen van grondeigendom voor de pachters gemakkelijker te maken en een ander om het plaatselijk bestuur in Ierland uit te breiden. Beide maatregelen zullen ongetwijfeld tot lange debatten aan leiding geven. Voorts zijn door leden van het Huis een aantal wetsontwerpen over Iersche zaken aangekondigd. Één van deze, ter verbetering van sommige bepalingen van de l3rsche landwet van 1S81, kwam Woensdag aan de orde. Opmerkelijk was hot, dat de heer T. W. Russell, een liberaal, maar felle tegenstander van „home-rule" en van de Gladstonianen, zich voor deze wet verklaarde. Toch werd zü met 231 tegen 179 stemmen verworpen. De „Daily News" ziet daarin een nieuw bewtjs van de onhandelbaarheid dor Regeerings-party. In het Hoogerhuis werd voor de tweede maal gelezen het ten vorigenjaro onafgedaan gebleven ontwerp, waarby voor de inbrekers, die zich van revolvers of andere wapenen bedienen of in het bezit daarvan by inbraak betrapt worden, de lyfstraf weder wordt ingevoerd. De oude argumenten voor en tegen de lijfstraffen kwamen te berde; de tweede lezing ging met 75 tegen 19 stem men door. Oo ricnr.-Hong;,.Mouarchio. Prinses Pauline Metternich heeft den stoot gegeven tot het houden van eene internatio nale muziektentoonstelling te Weenen in de maanden Maart en April van het volgende jaar. Het besluit daartoe is in eene dezer dagen op het Raadhuis gehouden bijeenkomst genomen. De tentoonstelling zal omvatten partituren, brieven en documonten van de voornaamste componisten, muziekinstrumen ten, portretten en souvenirs van eerste opvoe ringen van muziekwerken. Het Hongaarsche Hoogerhuis heeft de wet op de landweer aangenomen. Turkije. De sultan van Turkije heeft na overweging van de argumenten van de gezanten der groote mogendheden besloten, prins Ferdinand van Coburg niet als vorst van Bulgarye te erkennen. Op aanraden van den Britschen consul heeft Shakir-pacha by de Porte een voorstel ingediend om aan allen, die wegens de jongste ongeregeldheden op Creta veroordeeld werden, kwytscbelding van straf te verleenen. Alleen zy, die by verstek veroordeeld werden, zpn uitgesloten. Rumenië. Van verschillende zyden wordt melding gemaakt van eene aanstaande verloving van don Rumeenschen troonopvolger met eene Oostenrjjksche prinses. Men zal zich herinne ren, dat de bedoelde troonopvolger, sedert het vorige jaar Voorgoed te Bucharest gevestigd, een zoon is van een broeder des konings (die zelf geene kinderen heeft) en alzoo gelpk deze behoort tot den Katholieken tak dor Hohen- zollerns, het vorstolyfce huis van Hohenzollern- Sigmaringen. Al beslissen de huwelykon der vorsten niet over de politiek hunner regee ringen, eenige politieke beteekenis zal toch niemand ontzeggen aan een huweiyk van dem aanstaanden koning van Rumenië met eene prinses uit het vorstenhuis der aangrenzende Habsburgsche Monarchie. Zuid-Afrika. De spoorweg van Kimberley naar de Vaal- rivier in Transvaal zal in Juli voor het ver keer gereed zyn en de lyn naar Bloemfontein ei Johannesburg aan het einde van dit jaar. Vermoedoiyk met het begin van het volgende j iar zal eene lyn gereed komen, die Vaalrivier met Vryburg, in Bechuanaland, zal verbinden. Japan. De verkiezingen voor het eerste Japansche Parlement zijn nu uitgeschreven en op 1 Juli a. s. bepaald. De reeds door de kieswet zeer eng begrensde kring van kiezers is nog kleiner geworden door de wyze, waarop de wet uit gelegd en uitgevoerd zal worden. Het actieve kiesrecht schynt gebonden aan de volgende bepalingen25-jarige leeftyd, éénjarig verbiyf in het kiesdistrict na vaststelling der kiezers- lysten, éénjarige aanslag in de belastingen voor 15 dollars grondbelasting of driejarige aanslag van 15 dollars inkomstenbelasting, mot toelating van samenkoppeling van beiden. De stemming is niet geheim, de stembriefjes moeten open en geteekend ingeleverd worden. De hoogo census sluit de lagere standen ge heel uit en ook van den middenstand zullen velen het kiesrecht missen. De priesterstand is niet verkiesbaar, doch mon is y verig in de weer om te trachten afschaffing van deze bepaling te verkrygen. Vervolg der Advertentiën. fcC Zö die iets te vorderen hebben van- of verscliul- digd zyn aan de nalaten schap van den Heer GEKARD JACOIS 1VOBBE, in leven zonder beroep, gewoond hebbende te Leiden en aldaar overleden 28 Januari 1890, worden verzocht daarvan vóór 1 April a. 3. opgave of betaling te doen ten Kantore van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden. zoo spoedig mogelyk eene R.-K. Dienst bode, flink kunnende werken en van goede getuigen voorzien. Adres: Haarlemmorstr. 26. een HEERENHUIS met TUIN, staande op het Schelpenpad F No. 236. Huurprys ƒ23O 'sjaars. Inlichtingen: Stationsweg 5, by den heer I. KRUIK. Spreekuur van 2 3 uren. Donderdag, 20 Maart 1S90, te elf uren, in natenoemen herborg „het Haogsche Schouw", onder Voorschoten, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, afslag van No. 1. De vanouds bekende HERBERG en UITSPANNINGSPLAATS, genaamd „het Haagsche Schouw," met ruime INRIJ en STALLINGEN, onder Voorschoten, aan den straatweg van 's-Hage naar Amsterdam, samen ter grootte],van 12 aren, 5 centiaren, in bod gebracht opƒ6000.— Verhoogd met200.— No. 2. Eenige perceelen WEI- of HOOILAND, in den Stevenhofjes-pol der omtrent „de Vink," onder Voor schoten, samen groot 5 hectaren, 48 aren, 10 centiaren, op 10100.— Verhoogd met 600.— Ten kantore van voornoemden Notaris COEBERGH worden, tot en met Woensdag a. s., van 10-2 uren verhoogingen aangeno men tegen genot van '/s der verhoogsom. EENE PUIKE LADING GE.OVE OOK I1V AANTOCHT geneest zoowel verscho als verouderde wonden, Kliergezwellen, Steenpuisten, Zweren, ja, zelfs vaak den Hanker. Verschillende geneesheeren hier ter stede wenden deze Zalf met het beste succes aan. Verkrygbaar in rollen van SO a 40 Cen ten, met Gebruiksaanwyzing. By hoeveelheid rabat. Hoofddopot SNABIL1É, Steiger 35, te Bot terdam, alsmede by N. K. SWEMER, Drogist, Mare, te Leiden. Een modern ingericht HUIS met Tuintje, in het Plantsoen gelegen, bevattende 6 Ka mers, Keuken, Kelder enz., voorzien van Gas- en Waterleiding, wordt met ioMeia. s. tegen ƒ600 'sjaars te huur aangeboden. Inlichtingen geeft de Architect W. KOK, Pieterskerkgracht 16. J. W. F. COUVBB, Horlogemaker, Woonplaats! Academie.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10